Koń nie chce jeść

Julia ostatnio przegrzebalam literature w kwestii tegozagadnienia jesli wykluczy sie problemy gastryczne to powody sa dwa zbyt zasyfione wybiegi,pastwiska i nuda. Mam w bronisinie to samo, na mikrowybiegach kup od groma,pastwiska dopiero od maja.wiec konie wcinaja gowna...
Julia, u mnie np. jest jeden kon zjadajacy kupy - hucul, zjada kupy tylko jednego konia - nowego w stadzie, takze hucula. Zaczal w zimie, wiec nie wiaze tego z wiosna, raczej jest to jakies zachowanie stadne. Zadnych brakow raczej nie ma, rzeklabym nawet, ze to najlepiej odzywiony kon w stadzie 😉
Acha, zjada tylko kupe zaraz po zrobieniu, takiej zimnej nie tyka 😉 Wybieg jest sprzatany z kup kilka razy dziennie, caly czas jest na padoku siano, galezie do obgryzania, wiec to raczej nie z nudy.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
29 marca 2012 10:01
Jeden z moich koni też wpierniczał kupy, ale od kiedy dostaje probiotyk zaniechał tej praktyki 😉.

EDIT: stillgrey - może takiej flory bakteryjnej jeszcze nie ma 😉.
kiedys na innym koniu wypróbowałam enteroferment, i przestala jest kupy juz w trakcie przyjmowania preparatu.

Co do tej obecnej, to młoda kobylka bez problemów do tychczas. Raczej kuc wiec jakoś specjalnie nie wrażliwy. Zastanawia mnie jednak to zjadanie bo dzis sprzatajac jej boks natknelam sie na  rzadsze kupy... Zastanawiam się czy jej nie odrobaczyć. Może dostala ostatnio za małą dawke, bo z tymi kucami to nie wiadomo jak wyliczac.

Ogólnie Karla, własnie podajac tamtej kobyle enteroferment spotkalam sie z ogromnym zdziwieniem lek wetów, tak jak bym co najmniej jej antybiotyk podawała, ale nikt mi nie wytlumaczyl czemu sie dziwią. Jedynie sceptycznie jakos przyjeli do wiadomosci fakt ze koń przestal jesc kupy. Czy enteroferment podany bez powody czyli bez diagnozy moze zaszkodzic?

Enteroferment to tylko probiotyk wiec tak samo jak emy mozna podawac i nic sie nie dzieje. Moje konie na emach,ziolach itp.drapek zzera dalej,pola jak jest zajeta to mniej.boze niech juz bedzie zielono
Still wlasnie w 2publikacjach bylo o rasach pierwotnych i dzikich koniach ktore zarly kupy bo sa one kaloryczne i stanowily dla stad super danie gdy trwy niet. No i klacz alfy zjadaly kal ogierow.normalnie mozna ciekawa prace napisac jak sie tp wszystko przeanalizuje.
Karla teoretycznie trawe maja, bo wypuszczam je na zeszloroczna, nieskoszona lake 😉 no tyle, ze to suszki 😉
Gdzies czytalam, ze takie zjadanie kup wystepuje tez u ogierow/walachow, ktore sikaja tam gdzie konkurent i jedza jego kupy zeby zniwelowac zapach.
To jest bardzo prawdopodobne, bo wlasnie ten hucek, ktory zjada te kupy poczul sie w stadzie zagrozony przez tego nowego i od poczatku go "dyscyplinowal", teraz po kilku miesiacach sie to uspokaja i zaczynaja sie nawet razem bawic 🙂
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
31 marca 2012 09:06
A ja się wam pochwalę bo konik je wszystko aż wylizuje żłób  😅 priobiotyki jeszcze nie dotarły -_-  może w poniedziałek
Ja właśnie zaczynam panikować, mój koń od kilku dni nie je owsa. Pasze chętniej ale też się na nią nie rzuca, mesz mu robię to raz je raz nie. Nie wiem co się z nim dzieje owies jest ok i zęby też na pewno w porządku. Nie mam już pomysłu o co mu chodzi. Nigdy nie kolkował. Ogólnie jest wybredny jeśli chodzi o jedzenie, byle czego nie zje, granulatu nie tknie ani żadnych suplementów w proszku itp. Pod siodłem zachowuje się normalnie nie jest osowiały. Siano i słome je tak samo jak wcześniej. Spotkał się ktoś z czymś takim, czy to może być po prostu jakaś chwilowa niechęć do paszy treściwej czy raczej wiąże się z czymś poważniejszym?
a sprawdzałaś ta pasze? Teraz myszy grasują, może w paszy sa zanieczyszczenia, mysie bobki, kocie kupki, może smierdzi czymś lub jest spleśniały?
Każdy inny koń w stajni ( a jest och sporo) je normalnie, a pasza świeżo otwarty worek więc nie ma szans żeby była zanieczyszczona.
A temperatura zmierzona? Teraz wszędzie latają wirusy. Znajomy mi koń stojący obok kaszlaka złapał właśnie wirusa, nie kaszle, ale właśnie nie wyjada treściwej i ma podwyższoną temperaturę. Może taki trop?
quanta właśnie też o tym pomyślałam ale ma między 37,5 a 38,2. Co prawda był ostatnio na zawodach, więc mógł coś złapać. W czasie jazdy parę razy zdarzyło mu się kaszlnąć ale dostaje Flegamine i już mu przechodzi, chodzi oczywiście teraz bardzo lekko ot tak żeby się poruszał ale nie pracuje intensywnie.
Jak koń wyjeżdża, to tym bardziej, z tego co świeżo rozmawiałam z wetem to jest paskudnie, roznosi się i mutuje jakaś dziwna końska grypa, jak bierze konie ostro, to bardzo kaszlą, w wersji light brak apetytu, pojedyncze kaszlnięcia i często temperatura. Ja bym poczekała kilka dni (bez paniki) czy się coś nie zmieni. Może jakiś mesz spróbować dać, też się na niego wypnie?
Właśnie chyba tak zrobię, poczekam jeszcze parę dni kontrolując temperaturę czy coś się rozwinie. Mesz robiłam raz zjadł, raz pomełał trochę i zostawił 🤔 Podchodzi z taką nadzieją do żłobu patrzy co jest zjada ewentualnie jabłko czy marchewkę i odwraca się.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
20 stycznia 2013 23:27
Cofam, doczytałam, że zęby są w porządku.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
20 stycznia 2013 23:57
somebody,
a ile ma koń lat?
Czasem przy zmianie zębów konie tak reagują, stary ząb wypadnie i dziąsło daje bolesność.
5,5
anetakajper   Dolata i spółka
21 stycznia 2013 07:55
Może jest zmęczony po zawodach i tak zareagował.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
21 stycznia 2013 09:24
somebody,
no to jest taka możliwość, u pięciolatków znajduję czasem w żłobie trzonowce.
Odgrzebuję temat..
Mój 9letni wałach ostatnio ma spore humory w kwestii jedzenia. Normalnie dostaje dziennie 5 kg owsa w ziarnie + siano do oporu. Zawsze był okrąglutki, jednak podczas majowej kontuzji spadł mi strasznie (kontuzja zaleczona, nie ma po niej śladu) i od tego czasu nie mogę go przytuczyć. Wcześniej jadł wszyściusieńko, nie raz prosił wręcz o dokładkę. W chwili obecnej są dni kiedy wylizuje z ziemi to co mu spadło, a są też takie, że zje 1/3 tego co ma w żłobie, resztę wyrzuci albo zostawi. Owies jest w porządku, wszystkie konie w stajni go jedzą, jest tegoroczny. Siano i słomę wcina aż miło, na trawie nie stoi, bo poza sezonem nie mam pastwiska. Chodzi maks. 5 dni w tygodniu, lajtowe tereny lub lekkie ujeżdżenie, bo powoli wracamy do kondycji. Zęby okej, ostatnio był odrobaczany i szczepiony, weterynarz nie miał zastrzeżeń oprócz tego, że trzeba go przytuczyć. Od kilku dni dodatkowo dostaje 2 kg jęczmienia gniecionego dziennie, na początku rzucał się łapczywie, teraz znowu zostawia.. Macie jakieś pomysły co można dodać żeby jadł chętniej? Dodam, że mesz zjada błyskawicznie, ale nie chcę podawać codziennie, bo wet wskazał, że dobrze będzie podawać raz w tygodniu.
Może ktoś się już z czymś takim spotkał?
Można pomyśleć o otrębach pszennych, wysłodkach buraczanych (są nawet o tym osobne wątki na forum), o delikatnym polaniu owsa olejem, o podawaniu moczonego lub gniecionego owsa.
Najważniejsze jednak, że koń je siano, bo od samego owsa to on Ci jakoś super nie przytyje. Z resztą o odchudzaniu i pogrubianiu koni też jest wątek. Może tam znajdziesz jakieś pomocne informacje.
5 kilogramów owsa plus 2 kilo gniecionego jęczmienia dziennie i siano do oporu dla konia przy lajtowej pracy pięć razy w tygodniu lekki teren albo takież ujeżdżenie to bardzo dużo, może on po prostu nie jest głodny 😉 Karolciakus, mój koń przy takiej samej pracy i niestety z sianem wydzielanym, je dziennie 3 kg owsa plus pół kilo musli energetycznego (mesz raz w tygodniu, dodatkowo marchew, jabłka,  otręby pszenne, witaminy chevinal) nie tylko świetnie wygląda - znaczy się tłustosz 😉 ale roznosi go energia a jest starszawym folblutem. Piszesz, że w maju miał kontuzję, może po prostu on powoli przybiera na wadze?
Sprawdziłabym zęby, o ile nie zostało to już zrobione ?
ibmoz a jaki olej?
whisperer13 zęby tak jak pisałam są w porządku, weterynarz sprawdzał i na pewno nic nie trzeba robić
janka generalnie problem jest taki, że on zjada wszystko czasami i to nie jest związane z tym, że np dużo chodził, jest to loteria ; ) dostaje tyle ze względu na to, że konie stoją w zasadzie 23h/na dobę na dworze, a przy takich temperaturach jak są teraz coś go grzać musi. No i przede wszystkim jest cały czas w ruchu, dlatego taka dawka. Zwłaszcza, że nie sądzę aby było to dla niego za dużo, biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej tyle przejadał. Czytałam gdzieś na temat jęczmienia, że podaje się w proporcji do owsa 3:1. A co sądzisz jakby dawać mu 1:1? Wtedy może by to zjadał, a po jęczmieniu by trochę ruszył.. Już sama nie wiem co mam robić, chłopak powinien zdecydowanie trochę przybrać, bo żebra, kłąb i guzy biodrowe straszą..
Potrzebuję pomysłu na przemycenie suplementów do diety. Dokładnie chodzi o biotynę żeby wzmocnić słabe kopyta. Klacz bardzo wybredna. Tylko wyczuje biotynę i nie ruszy. Próbowałam już zasypywać sieczką, mesh z hyppolyta(pięknie pachnie ale to chyba nie to), trochę działa musli jabłkowe z egerssmanna, ale w sumie szału nie ma. Ktoś ma jakiś pomysł?
Ossesmayer, jak się zaprze to nie zje, taka prawda. Ja mogę polecić suple w płynie i dawanie strzykawka, lub w proszku i mieszanie z wodą- ja tak robię z boswellią (mieszam proszek z woda i koń codziennie dostaje strzykawą do pyska) bo irytowało mnie ze wydaje kupę kasy a on nie je😑ewent jak to granulat to mogę polecić przekrojenie jabłka na pół i wsypanie tam granulatu😅
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
13 lipca 2022 07:05
Też mam taką klacz, nie tknie suplemantów a jak mocno wymieszam to wcale nie ruszy żarcia. Jedyna biotyna jaka jej smakowała to ta "Sukces" w granulacie. Tylko to jadła a szarpanie się i dawanie na przymus czegoś lepszego nie wchodziło w grę.
Ossesmayer chodzi o suplement w proszku? bo jak wspomniała wyżej J0anna są też suplementy w postaci płynu bądź granulatu. U jednego z moich koni nie przejdzie żaden proszek. Natomiast granulat zajada aż miło. Tak samo suplement w płynie.

Eggersmann ma produkt o nazwie Profi Biotin Plus- skoncentrowana biotyna z dodatkiem cynku i selenu 1 kg. I to jest granulat🙂
profi-biotin-plus-skoncentrowana-biotyna-z-dodatkiem-cynku-i-selenu-1-kg.jpg profi-biotin-plus-skoncentrowana-biotyna-z-dodatkiem-cynku-i-selenu-1-kg.jpg
Dokładnie, mamy w proszku z horseline.
u mnie sprawdza się mesz z pavo, mogę tam wrzucić wszystko i koń go uwielbia.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się