Wady budowy, ocena eksterieru

Bischa   TAFC Polska :)
21 stycznia 2013 16:00
O kurcze, zawsze byłam pewna, że to dwie różne wady. Człowiek się uczy całe życie 😉
mój koń miał modzel od leżenia i posiadania podków z na spawanymi gryfami ( wtedy nie była jeszcze moim koniem), po jakimś czasie samo zeszło koń, już nie był więcej kuty "na ostro".
quantanamera, dzięki  :kwiatek: czyli nie ma to związku z rodzajem (intensywnością) treningu albo predyspozycjami ze strony budowy konia?
Nieee, co do pipaków, budowa nie ma nic do rzeczy.
Ja się spotkałam z pipakami u koni z syfiastych pseudo stajni (ciekawe, że takie często zwą się "stadniną  😁 ) w których jest mało ścielone i konie są często zmuszone do kładzenia się na betonie. 
<edit> I jeszcze mi się przypomniało, że kiedyś częściej widywało się pipaki u koni trzymanych w stanowiskach. Czyli też od kładzenia się na twardym, bo nawet jeśli w stanowisku jest dużo ścielone, to często pod tyłem się odkopuje.
To nie jest wada budowy tak w sumie, tylko niby nieszkodliwe uszkodzenie mechaniczne. W każdym razie mi się kojarzy z zaniedbaniem, mimo że wiem, że może też powstać od kopania w ściany boksu, nawet w stajni "ze złotymi klamkami" 😉

A modzele czasem powstają u koni które śpiąc tak podkulają łapki pod siebie, że sobie notorycznie zgniatają i haczą łokcie podkowami i jakoś tego nie odczuwają jako niewygodne, czy bolesne. 
Więc można powiedzieć, że to specyficzny sposób spania + podkowy.
Bischa modzele mają też duże, masywne psy. Pojechałam raz przerażona do weta bo myslalam ze to cos strasznego  😁
Bischa   TAFC Polska :)
21 stycznia 2013 21:35
_galopada, ja też mam modzel, pod spodem stopy 😉
Oposowa   gnojorzut- ugniatam gówno na równo :)
25 stycznia 2013 01:21
Mam pytanie- czy fryz z filmiku ma wadę budowy polegającą na zbyt wydatnych "pośladach na plecach"  😁 czy po prostu ma aż tak mocno wklęsły kręgosłup spowodowany zupełnym brakiem mięśni <to mi bardziej pasuje>? Mam wrażenie, że gdyby ktoś na niego wsiadł to koń zacząłby szorować brzuchem po ziemi, a jeździec znalazłby się na poziomi końskich łokci. Takie wklęsłe plecy widziałam do tej pory na staruszkach po długiej karierze pod siodłem bądź starszych klaczy, które mają za sobą dużo źrebaków. Czego mogą być przyczyną aż takie wklęśnięte plecy? Wystarczy, że koń mało się rusza/ jeździ się na nim w nieodpowiedni sposób? 🤔wirek:
Zbliżenie 1.43


"Pośladki" pośladkami, ten koń jest po prostu bardzo łękowaty i ma zapadnięty grzbiet. Taka wada lubi się pogłębiać z wiekiem, szczególnie u koni wysoko noszących szyję i głowę (fryzy są chyba ekstremalnym przypadkiem takiej wysokiej, prawie pionowej szyi, co w połączeniu z miękkim grzbietem i wysokim zadem predysponuje do łękowatości. Wystarczy w googla wrzucić hasło friesian, friesian stallion - praktycznie wszystkie konie na zdjęciach mają miękkie, lekko zapadnięte plecy i wysoki zad). Jeśli koń ma słabe więzadła grzbietowe, słabe mięśnie grzbietu, za mocno / za wcześnie / nieprawidłowo pracuje pod jeźdźcem, to ma szanse wyhodować sobie taki piękny dołek.

Ten filmik zdaje się wrzuciło jakieś schronisko dla koni, nie sądzę, żeby ktokolwiek zamierzał na tym zwierzaku z filmu jeździć.
Byłabym wdzięczna za ocenę

i ja bardzo proszę o ocenę - niespełna 3 letniego ogierka małopolskiego

Kobyła tutaj 10 lat
Zdjęcie sprzed orku kiedy po zrobionych zębach była czambonowana z powodu słabego grzbietu.
Pomimo to najlepiej widać tutaj jej budowę pomimo chudości.
tutaj styczeń 2011

tutaj grudzień 2012 ( w siodle bez regularnych jazd)
animalia dwie sprawy:

1. Czekamy aż poprzednie zdjęcie zostanie opisane
2. Twoje zdjęcia się nie nadają. o tutaj (5 post od góry) http://voltopiry.pl/forum/index.php/topic,4885.msg1266314/topicseen.html#msg1266314 masz opis i przykład dobrych zdjęć.

Tak w ogole, to proponuje przykleić w pierwszym poscie tego tematu opis prawidłowo wykonanego zdjęcia i kilka przykładowych fotografii  😉

Mazia   wolność przede wszystkim
29 stycznia 2013 08:23
annacaryca ogierek zbudowany jest prawidłowo, wydaje mi się jednak, że jest słabo rozwinięty jak na swój wiek, jest drobny i szczupły (wygląda na dwulatka) ma ładną, długą, wysoko osadzoną szyję, zwięzły grzbiet, kończyny suche, nieco zbyt pionowa łopatka i troszkę skośny zad. Myślę, że może to być dobry, urodziwy koń rekreacyjny, ale póki co wymaga dobrego żywienia i treningu na rozbudowanie mięśni.
annacaryca,kon stoi troche podsiebnie, ma dosc plytka klatke piersiowa i chyba nieco labedzia szyje. poza tym imo raczej poprawny. jednak w slabej kondycji- ruchu i jedzonka mu trzeba.
edit: pisalysmy rownoczesnie, wiec chyba cos w tym jest 😉
ale ja uwazam, ze moze byc i sportowy pod warunkiem, ze "dogoni" rozwojowo swoj wiek 😉
ogierek  ma 165 cm wzrostu
właśnie zawsze był dośc szczupły - nie jestem w stanie go podtuczyć
dodatkowo jest bardzo nieporządny przy paszy treściwej, wszystko rozsypuje
ładnie sie tylko zaokrągla na trawie
co do ruchu - moje konie są na wybiegu od świtu do zmroku - czyli aktualnie troszkę mniej niż np latem

dziękuję za ocenę
annacaryca, to moze sprawdz mu zeby? moze ma nieprawidlowy zgryz, co nawet u mlodego konia moze dac problem z zebami.
zdecydowanie miesa na nim trzeba, poza tym naprawde fajny konik.
annacaryca, to nie musi być nawet krzywy zgryz, u młodego konia całe uzębienie się bardzo zmienia, możesz mieć w paszczy wszystko, wilczaka, krzywego mleczaka, który boli przy jedzeniu, odszczypaną blaszkę kostną któregoś zębiska, różne stany zapalne.
Naprawdę nie ma takich koni, których się nie da zaokrąglić. Ale też bez przesady, młody nie wygląda źle.

A co do budowy, to to, co powyżej, plus dość długie pęciny na wszystkich nogach, szczególnie przodach. Reszta zwierzaka apetyczna 🙂
wobec tego sprawdzę mu dokładnie jeszcze raz zęby,
fajne jest to że moje opinie na jego temat się potwierdziły
liczę na wspólną długą przyszłość

quantanamera
jak byś podziałała, żeby go "zaokraglić'?
PW bo narobimy off topu 😉
Dzisiaj po jeździe narobiłam wiele zdjęć ,jednak to najbardziej oddaje 'prawdziwą ' siwą.
Klacz w tym roku kończy 11 lat
Ma punkty bonitacyjne,oceniona została na 79 punktów.
Czy jakas dobra duszyczka ma moze artykuly o budowie konia ze Swiata Koni i moglaby mi przeslac skany?  :kwiatek:

PS: Przepraszam za brak polskich znakow, awaria klawiatury
chodzi o ten art o szkielecie, pokroju itd? jeśli tak to też byłabym bardzo wdzięczna za skan 🙂
Mogę prosić o słowo na temat tego konia.  :kwiatek:
Wałach 4,5 roku, w trakcie zajeżdżania.
niestety tylko takimi zdjęciami dysponuję ;/
[center][img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Wielkość zdjęcia
[/center]
bleck, po tych zdjeciach niewiele da sie powiedziec. wyglada jakby mial wszystkie nogi krzywe, strasznie wysokie peciny i fatalna szyje. a prawdopodobnie tak nie jest, tylko zdjecia takie.
Witam 🙂 Byłabym baardzo wdzięczna za ocenę.
Klacz wlkp. czteroletnia.
Małopolak, lat 9 😉
Wojenka   on the desert you can't remember your name
17 lutego 2013 18:10
Myślę, że warto obejrzeć ten film, ukazujący anatomię konia wyścigowego:



ostrzegam, że nie dla wrażliwych-rozbierają konia na czynniki pierwsze
WojenkaNie rozumiem przekazu  tego filmiku,fakt faktem przez pierwsze minuty zastanawiałam się czy ten koń oddycha,jednak to co nastąpiło uswiadomiło mnie ,że jednak nie.Dość wstrząsające,rozbieranie nieboszczyka jak na mięso.Jedak jak amerykan chce wytłumaczyć to nawet konia na części pierwsze rozłoży .
galopada_   małoPolskie ;)
17 lutego 2013 20:00
animalia nie rozumiem co dziwnego widzisz w tym filmie  😉 Mam filmy z akademickiego szpitala żydowskiego, gdzie jest tak rozbierane ciało człowieka  😉 troche jak kurczak na obiad  🤣 a co mam powiedzieć o zajęciach w prosektorium, gdzie preparujemy zwłoki?  👀
Wojenka   on the desert you can't remember your name
17 lutego 2013 20:58
animalia, a myślisz, że jak na wecie czy medycynie studenci się uczą? Za pomocą symulacji komputerowej? Dysekcja pozostaje nadal bardzo ważną sprawą dla nauki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się