Styl western (dawniej kącik)

endurka, jesli piszesz o tym czarnym, to mozesz byc spokojna, nie mam go juz od czerwca, a bylo bezterlicowe, wiec kon nie narzekal na ucisk. Mam za to inne, jak wrocisz kilka stron wczesniej to bedziesz widziala. 😉
A ja przyszłam się pochwalić, że porządnie ruszyłam z edukacją westową i powoli, powolutku przestaję być taką totalną "szarą strefą".  💃

Od początku grudnia raz w tygodniu jeżdżę pod okiem trenerskim na westowym koniu, ponadto dogadałam się, że Czardasz w marcu wyjeżdża w trening. Wstępnie na miesiąc, choć nie ukrywam, że wolałabym na dwa. Pewnie "krakowskim targiem" wyjdzie z tego jakieś sześć tygodni? W każdym razie mam taką nadzieję. Poza tym słowo trening i w moim i w jego przypadku to niezbyt fortunne wyrażenie: on jedzie się przestawiać, ja po prostu uczę się jeździectwa od nowa 😉

Ale fun jest. Taki sposób podróżowania jest arcy przyjemny. Oboje z rudą Armatą (Czardaszem) na razie mocno sobie chwalimy. Choć w nowej stajni budzimy pewną dozę "egzotycznego niepokoju" 😉
Sierra koniecznie opisuj na bieżąco jak tam wszystko idzie z treningami, bo ja teraz jestem żądna informacji bo niestety od jakiś 5 miesięcy nie jeżdżę, najpierw koń został skopany, a potem niestety moje życie diametralnie się zmieniło, jestem za granicą i chyba tam jeszcze trochę pobede więc jakoś będę musiała sobie ogarnąć stajnię do pojezdzenia bo nie chcę całkiem wypaść z gry, a potem zobaczymy jak się wszystko ułoży.
Sierra, chwal się🙂 strasznie jestem ciekawa- bo to wciąga🙂 Mnie tez wciągnęło... tyle , że u mnie warunki do jazdy to kompletna kicha. Zdradź z kim jeździsz? ja tęsknię za trenerką, ale coś mi mówi , że niedługo się zobaczymy🙂😉)
Dyra, a za granicą masz stycznosc z konmi i jazdą? dawno miałam Ci powiedziec, ze masz sliczne zdjęcie w avatarku
Zlota dzięki bardzo , to jedno z moich ulubionych zdjęć  :kwiatek:
A będąc za granicą jest pełno stajni i koni, parę nawet obczailam westowych ale muszę mieć trochę wolnego czasu żeby pojechać do nich i moze umówić się na jakąś jazdę, jak coś to będę zdawać relację 🙂
Złota to chyba żadna tajemnica, że jeżdżę z twoją trenerką na jej koniu a w marcu oddaje w jej ręce Czardasza. Także może i ty i ja się spotkamy przy okazji?  :kwiatek:

Dyra może dorobię się wreszcie jakichś zdjęć i filmików. Hala jest, aparat jakoś rzęzi, telefon filmiki HD nagrywa. Nic tylko ogolić konia i się chwalić. Jak już tylko będzie czym 😉
Sierra, super!!! zazdraszczam bardzo

pewnie ze się spotkamy🙂

SierraTo kochana ja czekam na relację i się proszę chwalić!!!!
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
01 lutego 2013 21:20
Hej jestem zielona w temacie więc nie bijcie :-)
Jako że jeżdżę w długie tereny chciała bym spróbować innego siodła niż klasyczne .
Ale zupełnie nie wiem jak dobrać rozmiar dla Siebie i kucyka .
Myślałam nad kupnem siodła na kuce ale boje sie że będzie za małe .
Możecie mi cos doradzić . Szukam siodła do 1000zł max .

Jeżdżę w klasycznym siodle 15-16 " , koń to kuc drp ok 145 cm .
Znalazłam juz fajne ogłowie i wędzidło .
Kucyk chodzi na halterku na jedną rękę więc myślę ,że nie będzie trudno sie przestawić .
A na co dzień trenujemy skoki i jeździmy na długie tereny :-)
gajara jak jezdzisz w dlugie tereny to spraw sobie McClellana. Siodla westowego dobrego niestety nie kupisz za tą cenę. Chyba ze ustrzelisz mega okazję

Siodla dobrych firm wymieniała m.in Dodo..

Była juz tu niedawno taka dyskusja- przejrzyj ten wątek
A tutaj my podczas zimowego spacerku bo 3 miesiącach rozłąki, normalnie nie mogłam się nią nacieszyć zdjęcie by hanoverka :kwiatek:
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
02 lutego 2013 01:06
Złota
W siodło westernowe nie chcem inwestować nie wieadomo ile ,bo moim głównym jest skokówka .
A to ma być coś wygodnego na długie tereny które lubimy z kucykiem :-)
Nie musi być super firmowe ,od czego jest futerko na westernówki :-)

ALe Błagam podpowiedzcie jaki rozmiar będzie pasować dla mnie i dla kucki ,
wtedy będe mogła zacząć szukać .
gajara szkoda ze nie rozumiesz, ze to ma byc wygodne siodlo na dlugie tereny dla konia- nie dla ciebie

kup byle jakie, zniszcz grzbiet i bedzie ok🙂 Skokowke tez masz byle jaką?

Dyra, nie dziwie Ci sie ze nie mozesz sie nacieszyc🙂

Grajara, raczej nic ci nie pomoże przez net.
Trzeba mierzyć. Wiele razy pisałam - miałam siodło 15' i to było siodło małe
Pózniej kupiłam obecne - 15 i pól i to siodło jest 2x większe od poprzedńiego.
Wszystko zależy od marki - firmy. Jedne spodnie kupujesz 38 w innym sklepie 42 - kumasz? 😉

Nie wiem co ci doradzić - może bezterlicówka?
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
02 lutego 2013 13:51
Dodofon Dzięki za wytłumaczenie :-)

Złota Powino być dopasowane do konia i do mnie ,ale nie wiem jak dopasować westóke nie ma ławek ,ani róznych poduszek ,czy szerokości kanału ,łeku.
Tak mam dopasowaną skokówke ale to siodło nie ma tych elementów więć jak ma je dopasować ?.
A to jest siodło o którym nic nie wiem więc doradz mi a nie piszesz bym kupiła co kolwiek .
Zależy jaki koń, siodła są na araby, na full qh i semi qh
Trudno ocenić jaki jest Twój koń.
No i także jaki ty masz "tyłek"
Przeglądnij Allegro - zobacz jak są siodła zbudowane, jakie modele.(jest tam kilka perełek obecńie ale powyżej 3 tys)
Pamiętaj ze pod siodło idzie pad - tez są rożne rodzaje - cena pada to od 150 do ponad 1000 zł.
Popreg tez trzeba często nabyć - kolejna 100 lub wiecej.

Jezdzilas kiedyś w westowce? Może pożycza od kogoś? Przejedz sie?
Może sie okazać, ze to siodło nie dla ciebie - bo np. Kompletnie ci nie przypasuje.
Moi drodzy westowcy , zwracam się do was z pytaniami ponieważ jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o western.
Mam siodło , w idealnym stanie , kupione w USA i chciałabym je sprzedac ponieważ tylko wisi i miejsce zajmuje ale dobrze by było wiedzieć :
-jak zmierzyć rozmiar
-jakiej firmy jest , ew czy jest gdzieś to napisane , czy jest ona dobra
-ile takie siodła sie cenią.
-jak wiedzieć jaki to typ siodła i na jakie konie jest przeznaczone?
Mam nadzieje że jesteście w stanie mi pomóc  :kwiatek: Jkby trzeba było więcej zdj w galerii

gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
02 lutego 2013 22:21
Jeżdziłam latat temu na szetlandzie i w stajni gdzie uczyli westu w obu przypadkach nie narzekałam .
A czy było super to juz cięzko powiedzieć bo to naście lat temi było .
Mój koń jest budowy araba .

Hej znalazłam siodło które mi sie podoba ,pasuje mi cenowo i ma rozmiar nie najmniejszy kucykowy który znalazłam jest 12 a to ma 13 wieć zdaje mi się ze takie młodzieżowe ?
Czy ktoś ma to siodło i może je doradzić czy odradzić ?
http://www.kantar.sklepna5.pl/towar/217/siodlo-western-montana-13.html
Gajara ,czy Ty czytasz co dziewczyny do Ciebie piszą? Siodła nie ma Ci sie podobac (choc fajnie jak jest ładne) ale ma pasowac przede wszystkim dla konia, potem dla Ciebie.
Mam araba pasuje na niego idealnie wstówka winteca ale mam tez kuca wydawałoby się ,że podobnej budowy co arab i...guzik do dznia dzisiejszego nic do niego nie dopasowałam. Narazie jezdzimy na nim na wintec wald ale...masakra dośc mam już tego siodła. Jet płytkie, niewygodne ale..poki nie dopasuje jakiegos innego siodła dla Hultaja musimy jezdzic w tym, bo to siodło jest dla niego dobre.A sorki w tym wszystkim najzważniejszy jest kon.Jezdziec tez ale..jezdziec jezdzi bo chce kon bo mu każa i to on nosi Cie na swoim grzbiecie.Siodło musi byc dopasowane.
Ile ja już siodeł przywoziłam ,ile siodeł mierzyłam na Hultka i ręce mi opadaja. Nie wiem jakiej budwoy, jaki jest Twój kon ale to ,że ma budowe podobną do raba nie oznacza ,ze ot tak ławto mu dopasujesz siodło.
Kupno siodła za 600 pare złotych tylko dla tego ,ze chcesz miec west i to siodło Ci sie podoba ,jest całkowitym nieporozumieniem.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
03 lutego 2013 10:09
Faza   Ale ja zadałam pytanie jak dopasować westernówke i żadnej odpowiedzi nie widze .
Więc pokazałam konkretne siodło może łątwiej jest tak powiedzieć czy by pasowało czy nie  .

Sorry ale to nie jest siodło kalsyczne gdzie patrze na budowe poduszek , rozstawu między ławkami , rozmiar łęku przedniego ...
W tym siodle nie widze tych elementów ,więc może KTOŚ MI POWIE JAK SPRAWDZIĆ CZY PASUJE DANA WESTÓWKA .
nikt ci nie pomoze przez internet

napisalas ze kon ma budowe araba- araby sa rózne....

poczytaj sobie
http://forum.swiatkoni.pl/topic/1700-siodlo-west-instrukcja-obslugi/
Ale ja zadałam pytanie jak dopasować westernówke i żadnej odpowiedzi nie widze .
Więc pokazałam konkretne siodło może łątwiej jest tak powiedzieć czy by pasowało czy nie  .



Od razu zaznaczam, że konkretnej odpowiedzi na temat dopasowania siodła nie udzielę, ale może moja wypowiedź będzie pomocna.

W kwestii wyboru siodła westernowego do jazd w teren, radzę pytać nie na tym forum, ale w ośrodkach turystyki konnej w stylu west. Jak ktoś prowadzi taki ośrodek, mając kilkadziesiąt koni i 20 siodeł, to nie wierzę, żeby wszystkie były drogimi, markowymi modelami. Najlepiej najpierw wziąć udział w takim rajdzie, przekonać się, czy w siodle westernowym dobrze się jeździ i na miejscu popytać o modele i sposób doboru siodła.

Drogi, markowy model jest niezbędny trenerowi, który użytkuje siodło przez wiele lat, z intensywnością przynajmniej kilku jazd dziennie.
czarteros, masz absolutną rację, gajara ma wizję jazdy w dugie tereny w jak najtanszym siodle- byle bylo west i pasowalo jej do tylka. Wymaga pomocy w dopasowaniu a nie opisała dokladnie konia, ba! nawet nie wstawiła zdjęcia- choc to tez nie pomoze w dopasowaniu

bo sorki- kon w typie araba to nie jest zaden opis

co powinna zrobic? zapłacic kaucję, wziąc siodlo do przymarki- z kims kto ogarnia temat i sprawdzic czy pasuje do konia i do niej.

Dokladnie tak samo jak z klasycznym siodlem. A niedopasowanym mozna zrobic równiez kuku tym bardziej w długich terenach...
[quote author=Złota link=topic=27.msg1675714#msg1675714 date=1359893139]


co powinna zrobic?
[/quote]

Powinna się wstrzymać (wiem, że to trudne), nawiązać kontakt z ośrodkiem turystyki konnej, tam się poradzić (najlepiej osobiście) i dokonać wyboru. Prze internet oczywiście radzić ciężko, ale ta trudność dotyczy siodeł niezależnie od ceny. Ja wiem, że do takich celów (tereny) markowe siodło nie jest potrzebne. Wiem to nie z autopsji (bo sam mam siodło markowe i doświadczenia w kwestii sideł mam raczej jednostkowe), ale właśnie z rozmów z gościem, który prowadzi od lat taki ośrodek.
Bischa   TAFC Polska :)
03 lutego 2013 12:19
Sorry ale to nie jest siodło kalsyczne gdzie patrze na budowe poduszek , rozstawu między ławkami , rozmiar łęku przedniego ...


Ok, poduszek faktycznie nie ma, ale czy faktycznie nie ma rozstawu między ławkami? Rozmiaru łęku przedniego? Na czarno zaznaczyłam co rozumiem przez rozstaw, możliwe, że nie w tym miejscu zaznaczyłam, na zielono przedni łęk, a jego rozmiar zależy od wielkości kłębu?

E: nie wrzuciłam zdjęcia.
E2: doczytałam, nie ma przedniego łęku, jako takiego, jest widelec i przestrzeń pod nim, ale logicznie rzecz biorąc (przynajmniej dla mnie), wielkość tego miejsca też trzeba dobrać do konia?
czarteros, tu nie chodzi o siodla markowe czy bezfirmowe

jak kupiłam Bonanzę - mialam w domu siodło westowe własnie bezfirmowe, tanie- no takie zwykłe. Pokazałam je Michałowi Zarnawskiemu ( bo od niego kupilismy konie)- i dowiedzialam sie ze to siodło moge przerobic na stołek do saloonu. A tez nie potrzebowalam siodla do sportu a do rekreacyjnej jazdy terenowej.

cos w tym jest. Wiem, że są siodła i siodła- ale konie mają grzbiet jeden i dlugotrwałe jazdy w złym siodłe narobią wiecej szkody niz pożytku.

Rzeczywiscie gajara powinna najpierw gdzies pojezdzic w takim siodle, sprawdzic- bo jednak nie wszystkim takie siodła odpowiadają. Ale znając gajarę po jej wypowiedziach na forum wczesniejszych- uzna to za strate czasu no i oczywiscie pieniędzy....
[quote author=Złota link=topic=27.msg1675714#msg1675714 date=1359893139]


co powinna zrobic?


Powinna się wstrzymać (wiem, że to trudne), nawiązać kontakt z ośrodkiem turystyki konnej, tam się poradzić (najlepiej osobiście) i dokonać wyboru. Prze internet oczywiście radzić ciężko, ale ta trudność dotyczy siodeł niezależnie od ceny. Ja wiem, że do takich celów (tereny) markowe siodło nie jest potrzebne. Wiem to nie z autopsji (bo sam mam siodło markowe i doświadczenia w kwestii sideł mam raczej jednostkowe), ale właśnie z rozmów z gościem, który prowadzi od lat taki ośrodek.
[/quote]

A nie pomyslałes, ze po prostu taki ośrodek nie stać na siodła droższe niż 1000 zł - i być może są one kompletnie ńiedopasowane. Konie ok, chodzą w nich - nie maja wyjścia. Ńie sa odbite, radzą sobie.
Ale nie znaczy to ze nie powinny być lepsze.
Zobacz jak wyglądają klasyczne szkółki - tez niestety sprzęt często woła pomstę do nieba.
I nie zgodzę sie ze koń chodzący rajdy - po kilka kilkanaście godzin dziennie nie potrzebuje dobrego siodła. Właśnie taki koń powinien mieć dobre siodło.

Grajara - trzeba mierzyć, mierzyć mierzyć. Nie ma kolo ciebie stajńi westowej? Żeby uzyskać poradę?

Edit - polecam ten artykuł - masz opisane części siodła
[[a]]http://www.plwir.pl/pliki/Art%20szkoleniowe/Wszystko%20o%20siodlach%20West.pdf[[a]]

I nie zgodzę sie ze koń chodzący rajdy - po kilka kilkanaście godzin dziennie nie potrzebuje dobrego siodła. Właśnie taki koń powinien mieć dobre siodło.




Ja też tak uważam. Nie napisałem, że koń rajdowy ma mieć kiepskie siodło. Nie chcę wchodzić głęboko w temat, bo nie czuję się kompetentny. Ja rozumiem kwestię tak, że na cenę siodła składają się (główne) czynniki:
- wygoda konia,
- wygoda jeźdźca,
- trwałość.
Wydaje mi się, że ten trzeci element mocno wpływa na cenę. Jeśli ktoś nie jest trenerem, to wybitna trwałość nie jest mu potrzebna.

Złota, chyba zostałem zrozumiany wbrew moim intencjom. Ja nie twierdzę, że każde tanie siodło jest dobre. Jak się ktoś nie zna, to oczywiście bezpieczniej kupować siodła drogie (jest korelacja jakości i ceny). Ale dla celów rekreacyjnych można wybrać przyzwoite siodło, które nie kosztuje ponad. 3 tysiące. Trzeba tylko zapytać osoby kompetentnej. Uważam, że najbardziej kompetentni są goście od turystyki konnej.

Edit: dodałem ostatni akapit.
ja mam dwa siodła wintec west oraz jakies siodło bezfirmowe. Mam szczęscie ,ze siodła te pasują na wiekszosc koni ale...west winteca ma mankamenty , byl naprawiany już przez rymarza parokrotnie ale lubie to siodło. Zaleta jest napewno cięzar, to naprawdę lekkie siodełko. Gajara, musisz siodło mierzyc. Ja znalazłam sklep gdzie własciciel sklepu miał do mnie meeega cierpliwosc. Ilez ja brałam od niego siodęł ,ile ja przywoziłam z powrotem i tak w kólko. Sama niewiele wiem o dopasowywaniu siodęł, jakies tam pojecie mam ale ...prosiłam o pomoc. Pomagała mi Ola (z tego forum Szafirowa), pomagał mi Kasperowicz (moj instruktor) i udało się oprócz siodel westowych kazdy mój kon ma własne siodło, dopasowane ale wiadomo kon sie rozrasta, chudnie, tyje itp trzeba ciagle to kontrolowac. Temat siodeł czy to klasycznych czy westowych to temat rzeka. I nie wierzę aby ot tak na forum ktoś mógłby Ci cos konkretnego doradzic. Tylko real i tylko doswiadczona osoba.
A jak ktos się nie zna na siodłach west i chce kupić tak o  to ewentualnie bezterlicówka z DOBRYM, ale to naprawdę dobrym padem powinna byc ok. Tam na śiwecie koni było chyba takie siodło całkiem fajnie wyglądające-ale to jedyne co mogę o nim powiedzieć:-)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się