Podłoże do jazdy - jak zrobić?

Solenie otwartego placu nie ma sensu.
Proponuję Ci przerzucić się na zimę na pracę w terenie albo wyłożyć gnojem dwa koła o średnicy około 20m każde stykające się bokami (taka ósemka) i jak nie będzie dużego mrozu to można po tym jeździć.
Ja wolałam tereny....
Ktoś kiedyś mi wspomniał o jakimś magicznym proszku, który sypie się na ujeżdżalnie i podobnież nie zamarza.. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?  👀
Nie mam hali w tym roku. Ujeżdżalnia wykonana profesjonalnie, dobre podłoże, pełen drenaż. Mimo wszystko podobno zimą zamarza. Szukam jakiegoś magicznego sposobu, żeby mimo wszystko tą zimę przetrwać będąc w normalnym treningu  🙄
A ścinki gumowe zamarzają? Ktoś stosuje jako podłoże na hali?

stoimy z kobyłą od niedawna w stajni typowo terenowej , ujeżdżalni jako takiej nie posiadamy , jest coś takiego co widać na zdjęciu . Gleba to głównie iły - jednym słowem dramat .  Nie da się tam nic z koniem zrobić , strach jeździć jakkolwiek, bo na tych resztkach trawy koń gubi nogi , a przy ścianie jest beton, albo błoto które zasycha tydzień .  Dodatkowo występują niwelacje terenu . Póki mróz nie złapał może dałoby się cokolwiek tam zrobić o ile bym poruszyła ten temat  🤔

Jak zrobić z tego terenu miejsce gdzie będzie dało się " jeździć " jako tako ? Przy czym przy niskich kosztach ?
Nie znam się kompletnie na różnych zabiegach agrotechnicznych , ale czy dało by w tym przypadku coś przeoranie tej ziemi i zabronowanie ?

Na dowóz piasku ani innych materiałów nie mam co liczyć .  🙁


Jesli to glina, to zapomnij, albo twardo albo slisko..
mam pytanie 🙂 Mam podobny plac szuwar , czy da coś jak zaoram ,, skopie,, plac i zrobię jeden równy plac bez trawy i nic ?
popieram Crazy - z gliną nie zrobisz NIC!
cień wiatru   Coś się kończy, coś się zaczyna…
09 grudnia 2012 20:16
witam
czy stosowal ktoś chlorek magnezu na ujeżdżalnie zewnętrzna? z opisu działania brzmi obiecująco a jak w praktyce? ma ktoś z was jakieś doświadczenia?
ale chlorek trzeba już rozsypać wcześniej przed przymrozkami pod piach i potem na gorę
potem to już  po ptakach

po mrozach to już elegancko na beton jako szybko rozmrażacz 🙂
cień wiatru   Coś się kończy, coś się zaczyna…
09 grudnia 2012 20:47
dlaczego przed? z opisu wynika ze w reakcji z woda wydziela ciepło, które roztapia lód, wiec jak wysypiesz przed mrozami to reakcja egzotermiczna zajdzie i ciepło sie wydzieli i nic z tego nie będziesz miała
bo ziemia głęboko zdąży zamarznąć, jak posypiesz tylko z wierzchu  na zamarznięte to nic nie daje  - wypróbowane, wg mnie trzeba zacząć przed mrozami a potem sukcesywnie pilnować "góry"
cień wiatru   Coś się kończy, coś się zaczyna…
09 grudnia 2012 21:12
humm dzięki za cenne uwagi. w przyszłym tygodniu zapowiadają odwilż to może wtedy sprobuje

możesz mi jeszcze napisać jaka ilość tego stosujesz jak czesto?
mam pytanie - w jakich proporcjach daje się ścinki flizeliny?
hala będzie mieć 20x39, piasku chce wysypać 15 cm, na dole asfalt którego nie będę ściągać i chciała bym domieszać flizelinę żeby piasek się bardziej "trzymał siebie" - mam nadzieję że dobrze myślę i że tak się uda
ścinki znalazłam kupowane na kilogramy
ile mniej więcej liczyć kg na m2

chciała bym to zrobić profesjonalnie, ale swoimi siłami
A ja miałabym pododbne pytanie, mam nadzieje że ktoś bardziej doświadczony się wypowie  🙂  Interesuje mnie podłoże  profesjonalne, takie jak na zawodach czy w Zbrosławicach. Musze mieć wykonany drenaż, wyrównanie itp , ale po nałożeniu mat daje piasek. Jaki? na pewno kwarc, z czym jeszcze? Czy ktoś  posiada wiedzę na ten temat? najlepiej z proporcjami?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
15 grudnia 2012 08:41
Ktoś kiedyś mi wspomniał o jakimś magicznym proszku, który sypie się na ujeżdżalnie i podobnież nie zamarza.. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?  👀
Wiecie coś na ten temat?
Chlorek magnezu- vide jakieś siedem postów wyżej.
Czym się różni chlorek magnezu od chlorku wapnia? Co lepsze na halę?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
20 grudnia 2012 23:05
Mam male pytanie. Czy zamiast flizeliny do piasku mozna dodac scinki gumowe? Zageszcza piasek ?Ile na hale o wym. mniej wiecej 23 na 38 potrzeba wysypac soli czy chlorku by uzyskac dobry efekt?
Pochwalę się moim przypadkowym patentem 😉 Otóż koło domu mam dużo wielkich drzew (lipy, klony), które na jesień zasypują mi trawik kilkucentymetrową warstwą liści. Jako, że placyk do jazdy tuż za płotem - przetransportowałam te liście tam. Jak na razie w miejscach gdzie są liście jest najlepsze podłoże. Zero błota, liście nie są śliskie. Zobaczymy na wiosnę...
Aha, no i oczywiście super zaleta, że to całkowicie darmowo i co rok świeża dostawa 😉 Pomyślę, żeby to na wiosnę wymieszać z odpadami z tartaku tak jak piszecie na początku wątku, bo mam tartak niedaleko, może mi coś odpalą...
domiwa, dystrybutor zaleca 300g-2kg/10m2, czyli na powierzchnię hali 20x40m (taka mamy) teoretycznie 160kg przy tej max dawce. My daliśmy 200kg i przy tych dużych mrozach wierzch trochę podmarzał, dlatego sypiemy jeszcze raz na wierzch podobną ilość.
pisałam parę postów wyżej,ale nie dostałam odpowiedzi więc spróbuje raz jeszcze- stawiam halę na asfalcie. Zamierzam wysypać ok 15 cm piasku na ten asfalt. Czy ktoś ma doświadczenie czy ten piasek nie będzie się "sciągał" jak będzie koń galopował? nie chce dawać za dużej ilości piachu, żeby nie było grząsko, a z drugiej strony żeby nie dać za mało. Czy uważacie że jest sens dawać maty pod piach?
domiwa, dystrybutor zaleca 300g-2kg/10m2, czyli na powierzchnię hali 20x40m (taka mamy) teoretycznie 160kg przy tej max dawce. My daliśmy 200kg i przy tych dużych mrozach wierzch trochę podmarzał, dlatego sypiemy jeszcze raz na wierzch podobną ilość.

Myślę że ilość ścinków zależy od ich jakości. U nas jest 6kg na m.kw i jest genialnie

pisałam parę postów wyżej,ale nie dostałam odpowiedzi więc spróbuje raz jeszcze- stawiam halę na asfalcie. Zamierzam wysypać ok 15 cm piasku na ten asfalt. Czy ktoś ma doświadczenie czy ten piasek nie będzie się "sciągał" jak będzie koń galopował? nie chce dawać za dużej ilości piachu, żeby nie było grząsko, a z drugiej strony żeby nie dać za mało. Czy uważacie że jest sens dawać maty pod piach?

Mam na małej hali na betonie piasek ze ścinkami - jest paskudnie - konie się przewracają.
Maty powinny rozwiązać ten problem.
Czy uważacie że jest sens dawać maty pod piach?


koniecznie
nakarzynka, sam piach na asfalt tak naprawdę nic Ci nie da, podłoże będzie niestabilne i będzie się rozjeżdżać, podejrzewam że nawet moczenie niewiele zmieni...
a macie jakieś pomysły czym zastąpić maty? jakieś geokraty albo wycieraczki ażurowe?
A czy ktoś może korxystał z usług profesjonalnej firmy do robienia podłoza na hali i mógłby polecić wykonawce?
Firma Cartrans zajmuje się profesjonalnie podłożami.
nakarzynka
Ja mogę Ci polecić firmę MARKOPL
Mamy od nich płyty na halę i vlies. Oprócz tego, to bardzo mili i pomocni ludzie. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to na pewno będziemy jeszcze robili u nich zakupy 😀
A myślicie że dobre podłoże = kwarcowe podłoże?
W sumie to każde podłoże piaskowe jest kwarcowym  😉
I nie, nie każde podłoże z białego piasku jest dobre.
Ten piach potrzebuje dużo wody i regularnej obsługi.
Zresztą każdy piach może być dobry tylko i wyłącznie jak się o to podłoże regularnie dba.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się