matura

Orientuje się ktoś, czy jeśli chcę poprawiać maturę to muszę deklarację oddać osobiście? Czy mogę kogoś innego wysłać? trochę nie po drodze mi do byłej szkoły a mam sesje i szkoda mi czasu.
Mgła, piszesz upoważnienie (zawierające Twoje dokładne dane, łącznie z numerem dowodu os.) z zaznaczeniem kogo upoważniasz (imię, nazwisko + numer dowodu os., ew. stopień pokrewieństwa) i taka osoba może złożyć za Ciebie. Na wszelki wypadek możesz mu dać ksero swojego dokumentu, chociaż w szkole pewnie nie będzie potrzebne.
Ok dziękuję 🙂
Mam pytanie do zdających biologię rozszerzoną: z jakich książek się uczycie? Mam podręcznik Nowej Ery, który jest beznadziejny  🤔 Operon też jakoś mi nie pasuje, więc na razie uczę się z Villego...
Łania, już o Villim tu było pisanek... na co ci on?;p Nawbijasz sobie do głowy nie potrzebnych szczegołów. Wg. mnie operon i WSiP i matury i na ty powinna skonczyc się nauka, a nie jakieś wyszukiwanie nie wiadomo czego. Przecież i tak jak bd chcieli to wam tak dowalą na maturze, że nie bd wiedzieli jak się nazywacie tak naprawde;p
łania, dużo moich znajomych robiło po prostu zadania ze zbioru Witowskiego (do chemii też jest, ja się z niego uczyłam, naprawdę dużo zadań typowo maturalnych)  😉
Też tak uważam, szczególnie, że ta matura z biologii jest teraz bardziej na minimalną wiedzę i myślenie.

Z chemii faktycznie o niebo wzrósł poziom, ale biologia jest prosta.
Jedyny minus to taki, że chyba, żaden podręcznik nie jest dobry/ czytelny.

Na studiach mam dużo przystępniej napisane książki.


Ja w tym roku kolejny raz poprawiam polski i biologię. Nie wiem co z tego wyjdzie  😁
Dzięki, mam zbiory Witowskiego i Zielonej Sowy. Może spróbuje z WSiP 😉
Mógłby ktoś mi porównać maturę z angielskiego rozszerzoną do podstawy? Chociażby względem poziomu trudności.
Zastanawiam się czy w tym roku przy okazji nie napisać sobie ot tak rozszerzenia, ale niespecjalnie będę miała czas na przygotowania. Na swojej maturze podstawę zdałam na 90parę w zasadzie z marszu, bez przygotowania. Nie mam zielonego pojęcia jak odnosi się to do rozszerzenia. Za czasu liceum miałam przerobioną część materiału rozszerzonego, aczkolwiek nie wiem ile zostało mi w głowie. 
Będę wdzięczna za jakieś opinie osób zdających bądź tych, które zdawały rozszerzenie  :kwiatek:
Jedyną częścią, której nie ma na podstawie jest gramatyka, poziom dla mnie to takie fce, przy długiej formie masz zwykle rozprawkę - tematy raczej proste, ja miałam chyba "za i przeciw potalom społecznościowym", najgorsze dla mnie było słuchanie, dużo trudniejsze niż na podstawie, czytanie było też na poziomie fce jack dla mnie 😉 skoro miałaś z marszu 90 pare % z podstawy to raczej powinnaś sobie poradzić, zrób raz czy dwa arkusz i zobacz jak Ci pójdzie 🙂
ja też nie miałam czasu się przygotowywać do rozszerzenia z angielskiego, ale pomyślałam sobie - napisz, nic nie tracisz. i tak też Tobie radzę, nic się nie traci pisząc rozszerzenie, a jak Ci dobrze pójdzie to jeszcze więcej punktów przy rekrutacji zgraniesz (zazwyczaj, każda uczelnia ma jednak swoje specyficzne metody). jeśli ktoś się uczy parę lat języka to powinien sobie poradzić 🙂
madmaddie   Życie to jednak strata jest
04 lutego 2013 14:11
jakie repetytoria polecacie z rozszerzonego polskiego?
o właśnie, co polecacie?
I czy ktoś kto pisze rozszerzony polski, mógłby mi powiedzieć czego mam się na ten polski nauczyć?
Maturę zdawałam już kilka lat temu i dodatkowo polski zdawałam na podstawie.

Co muszę wiedzieć, żeby ogarnąć to wypracowanie na rozsz.?
To nie wszystko, ale wiem, że musisz na pewno przeczytać więcej lektur, bo kanon książek na rozszerzeniu jest większy  😉 nie zdawałam matury rozsz. z polskiego, ale z tego co pamiętam, to właśnie te niektóre "dodatkowe" lektury na rozszerzeniu były ciekawe/ciekawsze od tych na podstawie. A co więcej... to lepiej niech jakiś humanista się wypowie  🙂
Na rozszerzeniu faktycznie jest więcej lektur, które trzeba znać, chociaż to jest chyba ok. 10 więcej, więc nie tak strasznie dużo. Poza tym bardzo często wypracowanie jest na podstawie fragmentu z jakiejś obowiązkowej lektury zestawionego z fragmentem z lektury nieobowiązkowej. Strasznie to zagmatwałam, ale mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi  🙂

edit: właśnie się dokopałam na stronie cke do wymagań egzaminacyjnych. Wszystkie lektury obowiązkowe są tutaj, gdzieś tak koło 30. str.
Lektury z rozszerzenia są zwykle dość krótkie (Cudzoziemka, Proces, Nie-boska komedia), a nawet jeśli nie, to większość jest bardzo ciekawa (Mistrz i Małgorzata).  😉  Do rozszerzenia najlepiej się przygotowywać analizując teksty i porównując je z kluczem, wyrabiać sobie nawyki na co zwracać uwagę, jakieś schematy pisania itp.

Co do angielskiego, to w sumie podstawa nijak się ma do rozszerzenia. U mnie na próbnej ludzie, którzy mieli po 90kilka % z podstawy na rozszerzeniu naklepali po 50. Jak się dobrze zna język, to jest ok, bo z gramatyki dużo rzeczy jest takich, że da się zrobić 'na czuja'.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
05 lutego 2013 19:24
czy ja dobrze widzę, że to jest cały arkusz z poziomu rozszerzonego?
http://www.cke.edu.pl/images/stories/00000000000000002012_matura2012/polski_pr.pdf
i jest jedno wypracowanie do napisania?
.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
05 lutego 2013 19:49
Vanilka, dzięki  :kwiatek:
Arkusz rozszerzony to tylko napisanie wypracowania, czytanie ze zrozumieniem jest sprawdzane na podstawie...
A info na stronie CKE? Dziwne...
[s]olencja, na rozszerzenie składają się 2 części -  gramatyka+pisanie i słuchanie+czytanie, między nimi jest przerwa. Pisze się tylko jedno wypracowanie na wybrany temat, jest tylko tzw. długa forma, rozprawka, opowiadanie, recenzja itp. Na podstawie masz wszystko na jednym arkuszu, nie ma gramatyki za to są 2 wypracowania, forma krótka i długa.
[/s]
EDIT sorry, wy o polskim, a myślałam, że o angielskim  😂
Deklarację maturalną mogę złożyć jutro, skoro termin jest do 7 lutego? Czy muszę dzisiaj?
orientuje sie ktoś, czy po podpisaniu deklaracji mogę zrezygnować z matury?
nie interesuje mnie wyjście, po prostu nie przyjść na maturę tylko złożyc jakieś oświadczenie u dyrektora, jest to możliwe?
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
26 lutego 2013 16:41
olencja na rozszerzonym polskim piszesz wypracowanie na podstawie własnej i ZAMIESZCZONEGO tekstu. Więc sprawdzają, czy zrozumiałaś owy tekst (czyli to w jaki sposób zinterpretowałaś go w wypracowaniu) oraz czy potrafisz pisać (czyli to jak napisałaś, czy jest gramatycznie, logicznie i tak dalej).
Facella   Dawna re-volto wróć!
26 lutego 2013 17:17
matura za rok, a ja już panikuję. głównie dlatego, że wczoraj pisałam statystki maturzystów dla chemiczki - 5 osób nie zdało próbnej (wewnętrznej), najwyższy wynik to 75%... z takim to się na medycynę dostać ciężko, w tej klasie jest kilka inteligentnych osób i nie spodziewałam się, że tak słabo pójdzie. chyba czas na korki.
spokojnie, u nas w klasie na próbnej maturze w listopadzie większość ludzi miała po 30-40%, najwyższy wynik 70 kilka, a podobno 2gie najlepsze lo w Trójmieście  😂 Ja sama miałam niewiele ponad 40%, a później w maju 85%, więc nie masz się czym martwić, szczególnie, że jeszcze ponad rok Ci do matury został 🙂
hmm... inteligencja a matura to dwie rozne rzeczy 😉
smarcik wiem, chodziło mi o to, że na rozszerzeniu nie ma części testowej, a tylko wypracowanie.
Facella   Dawna re-volto wróć!
27 lutego 2013 14:06
powcy, święta racja! "to jest źle, bo w kluczu było inaczej"  😵 i bez dyskusji, mimo że argumenty z sensem i może nawet bardziej logiczne niż w tym przeklętym kluczu  🙄
ileż razy mi babka z biologii uwalała punkty na sprawdzianie, bo napisałam "powstaje" zamiast "wykształca się" (przykład przejaskrawiony, ale miałam taką sytuację, że za synonim poleciał mi punkt, nie pamiętam jej dokładnie). za każdym razem wychodziłam wściekła, bo jeszcze się nie zdarzyło, żebym napisała sprawdzian na 5 - zawsze brakowało tego jednego punktu, który przy dobrych chęciach mogła mi dać  👿 ale to już offtopic, boję się jedynie, że tak będzie na maturze...
Facella, jedyny sposób, żeby ogarnąć te klucze to są testy testy testy i jeszcze raz testy maturalne. Te sprzed lat (znajdziesz je na stronie OKE). Im więcej arkuszy rozwiążesz tym lepiej Ci pójdzie "wstrzelenie" się w klucz. Powodzenia!  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się