Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

My w tym roku w Pajęcznie napotkaliśmy taką klacz 2 letnią, z siwymi przodkami:



Też ją widziałam na żywo, jest wyjątkowa 🙂 I w dodatku te jabłuszka 🙂
Orlando 3 lata
asds   Life goes on...
21 lutego 2013 21:25
Skaner-A
Piekne konisko
Nasz mały urodzony 06.03.2013 ogierek cremello, i wielki dylemat co do imienia, na M za dużo jest ładnych imion:
Mojito, Milky Way, Manhatan, Mauritius, Malibu, Moonligh Shadow?



I z mamuśką:




Btw ma ktoś może wieści co się dzieje z wałachem lusitano/oo o imieniu Palomino i takiej też maści?
O tym dokładnie:


Edit: A takiego izabela znalazłam przypadkowo w internecie:
amazonka mamuska ma przepiekna glowe  😍 takie chrapy mi sie marzą  😍
a te dwa koniska pod spodem to raczej na srebrne wygladają niz izabele... spojrz na nogi obu
amazonka* piękny maluch, ja jestem za Milky Way 😜
Czy da się zmienić tytuł tego wątku? Co ma maść izabelowata do dziedziczenia maści bułanej. Może raczej konie maści rozjaśnionych- wówczas mówimy faktycznie o izabelowatych, jelenich, karych przydymionych, cremello, perlino, bułanych, myszatych, czerwono-bułanych, itp.  Tak jak jest sformułowany teraz, to ktoś by pomyślał, że za maść izabelowatą i bułaną odpowiedzialny jest ten sam gen, a to przecież bzdura.
emptyline   Big Milk Straciatella
07 maja 2013 10:34
falbana, masz rację, zwłaszcza, że dawno już rozmawia się tu też o innych maściach rozjaśnionych, ale jeśli reakcja będzie taka sama jak na moją prośbę zmiany tematu "Króliki i inne gryzonie" na bardziej adekwatną, w końcu z królika taki gryzoń, jak ze mnie kierowca tira, to możesz się nie doczekać. 🙂
Pursat   Абсолют чистой крови
07 maja 2013 10:48
Te dwa ostatnie wrzucone przez amazonka*, to chyba nie izabele?
emptyline   Big Milk Straciatella
07 maja 2013 10:59
Jeśli to ten: http://www.bazakoni.pl/horse_117832.html to mi na palomino tez nie wygląda, bardziej na srebrnego, tak jak mówiła OBIBOK ale niech się wypowie ktoś mądrzejszy.

Z ciekawości przeglądam bazę, srebrne konie mamy raptem 2. Natomiast mam pytanie dot. tego hucuła, przynajmniej wg bazy:
http://www.bazakoni.pl/horse_115641.html to nie kasztan jest?

Oprócz tego znalazłam:
Takiego oto pięknego palomino: http://www.bazakoni.pl/horse_93246.html - no wcale nie jest to cremello. Skąd.
Kolejny: http://www.bazakoni.pl/horse_154285.html
Jeszcze jeden zdaje się: http://www.bazakoni.pl/horse_182709.html
Kilka halfingerów - oczywiście wpisanych jako izabelki.
Coś takiego: http://www.bazakoni.pl/horse_145246.html - też wygląda na gniado-srebrnego.

Kto te konie opisuje...

No nieźle... Fajnie jest prześledzić sobie pochodzenie niektórych koni - np. ostatni: "izabelowaty" po karym i kasztanie. Albo "izabelowaty" hucuł po gniadym i ciemnomyszatym. Albo matka "izabelowatego" Monstrum-P (swoją drogą imię...  :zemdlal🙂 - "bułana" po gniadym i izabelu, dająca źrebię cremello...
amazonka*, Palomino już długi czas jest u mojego znajomego (o ile się nic nie zmieniło, ale raczej nie). Jest na FB 😉
emptyline   Big Milk Straciatella
07 maja 2013 12:49
jestemzlasu, oj oj, sorka, kopnęłam się i ja, Monstrum (co do imienia się zgadzam, ktoś miał wizję) w takim razie będzie perlino. Ja nie patrzyłam w ogóle na rodowody, tylko na same zdjęcia, tak na szybko - miałam sekundkę przerwy. U hucuła obstawiam kasztana albo czerwonobułanego. A ten izabel po kasztanie i karym, dalej jest dla mnie gniado-srebrny. Ktoś ma pomysł na maść tejże właśnie klaczy, Morwy? To, że ojciec, Le Duc, jest kary, jest pewne, jeśli matka faktycznie była kasztanką, to znaczy, że klacz też nią jest. Tylko no nie wygląda ani trochę. Zagłębiając się dalej niestety mamy niekompletny rodowód, bo od strony jej matki, Malwy, informacje dotyczą tylko linii żeńskiej, a i one są tylko częściowe. Wychodzi na to, że jest szansa, że matka Morwy, Malwa była nie brudnym kasztanem, a np. gniado-srebrna, albo kasztanowata, ale niosąca gen srebrny? Ma ktoś inną, bardziej poprawną wersję?
emptyline - może być też przecież cremello - na podstawie danych o rodzicach (izabelowaty ogier i matka maści jeleniej- błąd w opisie) nie wiemy czy matka przekazała allel e czy też E, natomiast ogier przekazał z pewnością e, czyli może być:

CrCr  Ee  - perlino
lub
CrCr   ee - cremello
Ale pochodzenie Monstrum nie wyklucza według mnie cremello. Tylko mamusia ewidentnie jelenia.
Morwa też mi wygląda na srebrną (chociaż z tym nie ma pewności, chyba yawa wstawiała zdjęcia koni wyglądających na srebrne, które wcale srebrnymi nie były). Matka też mogła być niepoprawnie opisana.

edit: pisałam równocześnie z falabaną, ona fachowo rozwinęła problem Monstrum (no jak można tak konia nazwać...?)
emptyline   Big Milk Straciatella
07 maja 2013 14:54
Za dużo już dzisiaj myślę, macie rację, jakoś tak się kretyńsko zasugerowałam poprzedzającą wypowiedzią, w której nawet nie było zawarte nic na temat tego, że palnęłam głupotę dot. cremello. Przepraszam za byka.

Jaki jest genotyp konia palomino? Wiem oo jednym Cr i ee, natomiast jak w pozostałych locus? Głównie 'A'? Kurcze, jak mi zostaną pieniążki kupuję książkę Stachurskiej, wciągnęłam się. 🙂

emptyline - CrCr, ee, natomiast jeśli chodzi o "A" to nie ma znaczenia (AA, aA, czy aa) ponieważ rozjaśnia on eumelaninę której konie maści kasztanowatej czy też izabelowatej przecież nie produkują ze względu na genotyp ee 🙂
emptyline   Big Milk Straciatella
07 maja 2013 16:09
O dziękuję bardzo, jestem biegła w genetyce myszoskoczków (a tu locus A tak czy inaczej am wpływ, nawet przy homozygocie recesywnej w locus E) nie koni, jestem wdzięczna na wyjaśnienie w takim razie. 🙂 W książce Stachurskiej znajdę te wszystkie rzeczy, prawda?
Szczerze nie wiem - pisałam to wszystko kiedyś w świecie koni 😉
Dziewczyny i chłopaki (jeżeli takowi są w tym wątku) w co wiemy o koniach maści szampańskiej w Polsce ?
Czy są ? Ewentualnie gdzie są ?

A na razie moje dwie tegoroczne kolorowe:

DC Divela z matką Dita-P
oraz

DC Dahila

A na razie moje dwie tegoroczne kolorowe:



Ale urocze! Po jakich ogierach?

Nasza nowa klacz, z tego co się dowiedziałam 'sooty palomino' czyli przydymiony izabel  🙂

i jej synek cremello:


Autorką zdjęć jest Marta Jakubik  :kwiatek:

A swoją drogą klacz której zdjęcie wkleiłam na samej górze tej strony to też przydymiony izabel?
Przydymiony to "sooty" 😉
pokaże wam swojego chłopaka 🙂  matka haflingerka , ojciec AQH gniady .... a mój szary jest 🙂
emptyline   Big Milk Straciatella
06 grudnia 2013 21:19
To konik po Nelly jest? A może on srebrny? Albo przydymiony?
On bardziej wygląda na gniadego z konopiastą grzywą i ogonem.
Przydymiony to "sooty" 😉


Poprawiłam, kilka literówek mi się wkradło bo internet wczoraj przez te wichury raz był, raz nie był i strasznie się zamulał i zwieszał.
Na ZT 11-12 października w Książu do hodowli zakwalifikował się ogier cremello Bandos wlkp (Bastion wlkp - Bukwa wlkp po Gall m) , zdjęcia z www.peckiel.pl


Od Bonsuna chyba nie było licencjonowanego ogiera cremello w dużych koniach, czy się mylę?
Dołączam do wątku.
Moje izabelowate dziecko 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się