Ścięgna - urazy, leczenie, pielęgnacja

kolebka
Nam wetka zalecała podawanie MSM.
Ja podawalam GelaPony Chondro albo ChondroPony, juz nie pamietam. Wet zalecil, aczkolwiek powiedzial, ze bez tego tez sie zagoi 😉 I ze przy takim urazie roznice w czasie gojenia z suplementami i bez sa bardzo niewielkie. Ale fakt, podawalam pozniej chyba 2 serie zeby wspomagac.
ja podawałam msm z glukozaminą z equine america , tak zalecił wet... i rzeczywiście szybko poszło bo po 2 miesiącach dziurka w USG zniknęła... przez rok bardzo uważałam po jakim podłożu jeżdżę i trochę konia oszczędzałam , bo ok roku to ścięgno się goi, a teraz już jeżdżę normalnie, aczkolwiek zawsze zwracam uwagę na stan podłoża(brak hali).
Witam
Pisze do Was z zapytaniem, czy może być uraz ścięgna ale bez opuchlizny?? Mam konia wałacha 8 letniego co jakiś czas zdarza się że zakuleje na jeździe raz mocniej raz lekko, zdarza się że kulawizna jest bardzo widoczna a za moment pawie w ogóle niewidoczna i na odwrót, nogi mu nie grzeją ani nie ma opuchlizny. Zdjęcia były robione niejednokrotnie i na wszystkich zdjęciach kości wszystko jest ok. A koń kuleje nie jest w ciągłym treningu. Nie wiem już co mam dalej robić...
Dzięki za odpowiedzi  :kwiatek:
Dopytam o te suplementy, na pewno nie zaszkodzą, a mogą wspomóc regenerację, zwłaszcza że koń docelowo ma wrócić w trening ujeżdżeniowy 😉
U nas na szczęście podłoże jest rewelacyjne, więc mu tylko pomoże.

slonkoooo23 Przy urazach ścięgien zawsze występuje opuchlizna. Są możliwe urazy bez kulawizny, ale jednak widać że coś jest nie halo - fajka, krwiak, takie charakterystyczne 'nalanie' nogi.
Jeśli rtg nic nie wykazuje, to znaczy że nie to jest sprawa kostna i trzeba robić usg, może międzykostny?
Poza tym może inny wet, jeśli ten nie zrobił usg a koń kuleje nadal 😉
Problem może też być wyżej, od wyższych stawów czy pleców... Diagnostyka bywa dość skomplikowana.
No właśnie już weterynarzy zmieniałam kilkakrotnie i niestety to nic nie dało RTG było wszystko czysto teraz na sobote jestem umówiona na USG. Pisałam bo może ktoś miał już przypadek podobny do mojego
chyba że to międzykostny, wtedy chyba nie musi być opuchlizny...
dea   primum non nocere
19 lutego 2013 21:28
Też mi się kojarzy międzykostny. USG koniecznie...
Slonkoooo23 mój młody w zeszłym roku miał to samo.Usg wykazało zerwane 10% w stawie (jakimś tam, juz nie pamiętam  😁 ) wypadł mi z treningu na 5/6 miesięcy. I nie zgodzę się ze przy urazach sciegien zawsze 'coś' widać! Najlepiej będzie jeśli wet zrobi próby znieczuleniowe i usg po tym powinnas mieć jasność
slonkoooo23, miałam identyczną sytuację. USG, wyszedł międzykostny.
slonkoooo23 u mnie dokładnie takie same objawy były i wyszedł międzykostny, rób koniecznie USG 🙁
Mam weterynarza umówionego na sobotę, a powiedzcie mi jeszcze jak się leczy ten uraz międzykostny??
Potwierdzam - taka sama sytuacja, koń lekko kulawy co jakiś czas, rtg czyste - na usg wyszedł międzykostny
slonkoooo23 Przy urazach ścięgien zawsze występuje opuchlizna. Są możliwe urazy bez kulawizny, ale jednak widać że coś jest nie halo - fajka, krwiak, takie charakterystyczne 'nalanie' nogi.

Guzik prawda. Znam przypadke klaczy, która chodziła na trzech nogach - diagnoza - pęknięcie wyrostka kości kopytowej i uraz gałęzi m.międzykostnego.
Nic nie grzało, a noga była sucha.
Powiem wam że jestem taka przerażona nie wiem co mam dalej robić już czekam na weta jak na zbawienie. Ok 1,5 roku temu też pojawiła się kulawizna była czas ale bez żadnej opuchlizny bez żadnego grzania, weterynarz zdiagnozował pękniecie kości w przedniej prawej nodze pół roku stania spacerki w ręku i koń wrócił do pełniej sprawności i teraz nagle druga noga.  Jak nie urok to.... ;(((
Zairka chyba ostatnio opisywala podobne objawy - nie grzeje, nie puchnie, a kulawizna sie powtarza. I tez miedzykostny.
slonko, do się z tym żyć, da się wyleczyć, lubi się odnawiać, ale jak będziesz dbać chuchać i dmuchać to będzie ok  🙂  poza tym bez usg nie stawiaj wyroków 🙂
Moj co prawda nie po miedzykostnym, ale po naderwaniu sciegien. Nadal zawsze "macam" przed jazda czy wszystko ok z nogami (takie juz moje zboczenie-przewrazliwienie  🤔wirek: ) i uwazam na podloze, pilnuje zeby dobrze rozstepowac. Ale kon pracuje (no, moze nie zupelnie teraz, ale generalnie tak) normalnie, skacze i wszystko jest ok 🙂
A mam do Was jeszcze jedno pytanie może polecicie mi weterynarza od tego typu schorzeń, którego polecacie
slonko mój dostawał przeciwzapalne czopki i nogę miał 2 razy dziennie smarowaną jakimś specjalnym preparatem przygotowanym przez weta i bardzo spokojnie był wprowadzany w ruch. Najpierw tylko stęp przez miesiąc, później 2 min kłusa i tak bardzo, bardzo stopniowo. Trwało to jakieś pół roku. Ja się nie spieszyłam, wolałam dłużej. Teraz jestem już ponad 2 lata po urazie i wszystko jest super. Koń wrócił do normalnej pracy i żadnych problemów. Jednak do tej pory zwracam szczególną uwagę na podłoże i po każdej jeździe smaruję wcierką chłodzącą nóżki i s koń stoi w nocy w magnetikach, no i suplementuję go. Dostaje na zmianę gela pony arthro, coraflex z msm  🤣
haruś - ale GelaPony arthro i msm dziala chyba bardziej nastawy? Na sciegna to ChondroPony i GelaPony CHondro.
arthro też działa na ścięgna, można zresztą przeczytać sobie na stronie orlinga i porównać arthro i chondro 😀 . Ja w każdym razie daję arthro. A cortaflex i msm rzeczywiście działaja na stawy ale ja po przebojach z nogami wolę dmuchać na zimne i daję na zmianę  😀 Dawałam przez lato też mobility dodsona 😀
armara to przepraszam za wprowadzenie w błąd  :kwiatek: wszystkie konie które spotkałam z urazem ścięgien miały te charakterystyczne objawy.
Fakt, międzykostny jest zdradliwy, bo noga wygląda okej, ale kulawizna jest...

W ogóle fajnie, że piszecie, że wszystko wraca do nomy - ja mam na zmianę momenty euforii i depresji, jak przy zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym  😉 z jednej strony cieszę się, że wsiadamy, powoli się wdrażamy i odpukać jest super, ale ciągle myślę, że jednak była taka kontuzja i czy nie wróci  🙄  jak już zaczniemy poważną robotę, to chyba będę trząść się po każdej lotnej/ciągu/itp, czy aby nie uszkodził się znowu  😂
slonkoooo mój na początek dostał zastrzyk z kolagenu po tyg. wiozlam go do kliniki na PRP ( komórki macierzyste ) później przez 3 tyg. nogę miałam chłodzic i kolejne 3 wcierac Absorbine i zawijac. 2 i pół miesiaca przywracania go do treningu na chwilę obecną koń pracuje juz normalnie skaczemy 2 razy w tyg. i wszystko jest ok 🙂
PRP, to chyba nie komórki macierzyste  👀
Chyba, że chodziło Ci o to, że mieliście "łączoną terapię".
Łączoną. A to nie zawsze idzie w parze ?  🙂
Z tego co wiem to nie.
Możesz też zrobić samo PRP albo same komórki. Zależy to również od wielkości urazu - kolokwialnie mówiąc "ile się zmieści" 😉
[quote author=haruś link=topic=13980.msg1695743#msg1695743 date=1361467195]
arthro też działa na ścięgna, można zresztą przeczytać sobie na stronie orlinga i porównać arthro i chondro 😀 . Ja w każdym razie daję arthro. A cortaflex i msm rzeczywiście działaja na stawy ale ja po przebojach z nogami wolę dmuchać na zimne i daję na zmianę  😀 Dawałam przez lato też mobility dodsona 😀
[/quote]

Gdy mój koń sobie ścięgno uszkodził to pytałam weta które gela pony lepiej dawać. I własnie polecił mi "to tańsze" bo nie ma różnicy. W działaniu oczywiście.
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
21 lutego 2013 21:57
Ja tez czekam jak na zbawienie na to usg zeby wiedziec dokladnie co i jak, noga nie grzeje, nie puchnie. Na reke wet stwierdzil ze miedzykostny bolesny bardzo, jest na przeciwzapalnych.. Pon/ wt usg 😕
fasolkabolka, komórki macierzyste i PRP to dwie zupełnie inne rzeczy, niestety z tego co słyszę niezwykle często mylone ze sobą.
PRP to osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma), które jest autologicznym koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Krwinki płytkowe uwalniają siedem podstawowych czynników wzrostu odpowiedzialnych za procesy gojenia. Uogólniając jest to "coś" co stymuluje proces gojenia.
Natomiast komórki macierzyste to po krótce komórki posiadające zdolność do samoodnawiania oraz różnicowania w komórki potomne. Uogólniając jest to "coś" co po wszczepieniu w konkretne miejsce niejako rozumie, że ma stac się okreslonym rodzajem komórki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się