własna przydomowa stajnia

Met   moje spore
24 lutego 2013 22:06
z derką można bezkarnie taranować - dlatego Wiarusek ma teraz areszt boksowo-małowybiegowy.

tak, tak. stwierdziłam, że po pierwsze nie będzie mi się chciało go schnąć. a po drugie zrobimy dnia któregoś na golasa przypomnienie z pastuchologii 😉
Chyba że derka mokra albo cienka i się ją do ciała dociśnie - ale jak grubsza to nie ma szans. Jak mi się nie chce latać elektryzatora wyłączać to nie raz robię poprawki na szubko przez rękaw kurtki albo grube rękawice i rzadko się zdarza żeby mnie popieściło 😉
Niestety konie przez derkę nie czują pastucha. Moje dwa koniska chodzą bez derek więc problemu nie ma natomiast wszystkie pensjonatowe chodzą w derkach i czasami zdarzy się , że któryś ogrodzenie przerwie. Ja cały teren padoków mam solidnie ogrodzony żerdziami, tylko padoki są pastuchem przedzielone więc nawet jak porwą pastucha to przychodzą pod stajnię i sobie stoją. Ale mimo to wiosną będę robić wyższe ogrodzenie, tak aby druty były na wysokości szyi, bo mam już dosyć łatania ogrodzeń a zdarzy się czasem nawet , że kołek złamią a jak ziemia jest zmarznięta to niema jak tego naprawić.  😕
Met   moje spore
25 lutego 2013 14:02
aaaaaaaaaaa!!!!!!!!!! oszalałam 😜 Jasiu testuje nowy nabytek:

No, no gratuluję Met 🙂
Tak z tematu trawiastego. Rozmawiałam dzisiaj z moim doradcą z ODR przy okazji wstępnego uzgadniania planu rolnośrodowiskowego na nowy rok i studiując kilkadziesiąt mieszanek różnych firm doszliśmy do wniosku, że najlepiej stworzyć własną mieszankę - cenowo wyjdzie tak samo, a w perspektywie lat taniej (bez jednorocznych czy nieprzystosowanych gatunków).
Dziewczyny mam prośbę,jeśli klacz po oźrebieniu padła a źrebak jest dokarmiany sztucznie i ma zatwardzenie to co można zrobić jeszcze poza lewatywą,może jakieś sprawdzone i naturalne metody z własnego doświadczenia?Uprzedzając pytanie,nie jest to mój źrebak i nie u mnie.
Wszelkie rady mile widziane i ogromne podziękowania za rady.
Do mleka dodać glut z siemienia lnianego (przecedzony, bez nasion) ewentualnie nieco oleju zwykłego, spożywczego (ok 50 ml). Zatwardzenie może też świadczyć, że mleko jest "nie takie" - spił siarę, dostaje mleko dla źrebiąt?
Dostaje mleko dla źrebiąt co do reszty nie bardzo się orientuję teraz jest przy mamce i dokarmiany przez dobre ciocie.Bardzo Dziękuję za wskazówki i przekaże dalej.
Dostaje mleko lactofal. Siarę prawdopodobnie spiła, choć nikt nie wie jak dużo. Matka padła po 4 dniach od urodzenia. Zaadoptowała ją folblutka (którą poddajała jeszcze jej 2 letnia córka) prawdopodobnie ma też śladowe ilości mleka, które mała z niej spija. Sierotka to mieszanka klaczy zimnokrwistej i ogiera perszerona. Miała już lewatywę z ciepłej parafiny z wodą. Dzisiaj dostanie parafinę do pyska. Mleko rozcieńczamy jej od początku.... ktoś mógłby polecić jakieś dobre mleko sztuczne? ten lactofal kosztuje 200zł, a starcza na tydzień  😵
nasz wet w przypadku zatwardzenia u źrebiat takich małych każe masło dać do pyska, pół kostki.
Przykra sprawa z tą klaczą i biednym źrebolkiem 🙁 Dobrze, że  znalazła się mamka, trzymam kciuki za niego 🙂

Mój ukochany popełnił taki oto paśnik (NARESZCIE! Nie mogłam się doprosić 😉 )
Tutaj zaraz po zamontowaniu jeszcze baz siana i pokrywki:


Tutaj pierwsze spotkanie- oczywiście trzeba wepchać pysk do środka  🤔wirek:


Siano już jest, ale moje dziewczyny jeszcze nie bardzo kumają bazę 😂 Jamajce nawet udało się pokrywkę odkręcić 😁 była słabo zakręcona, a ona widziała jak od góry ładuję siano- czyli od góry trzeba się dobrać 😉 ROZRABIAKI!


A tu już dokręcona mocno pokrywka i wreszcie konie skumały o co kaman 😉


Zobaczę jak to się sprawdzi przez jakiś tydzień/dwa i docelowo chciałabym mieć takich małych paśniczków z 5.
Ircia   Olsztyn Różnowo
25 lutego 2013 17:46
unawen  ale fajny paśnik  😍
Dziś dowiozłam 400kg wysłodków, jutro jadę po 10 kurek 19 tygodniowych, a na maja zamówiłam kurczaki brojlery  🙄
Śniegu u nas nadal sporo, niby się coś tam roztopi w ciągu dnia ale jakoś tak powoli i ciężko chodzić po takiej mamałydze  🙇
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
25 lutego 2013 18:07
Mleko dolfos jest mało ekonomiczne bo trzeba go duuzo sypać na litr wody, kosystencja też nieprzyjemna, gęste i ciężko się miesza z wodą. Polecam mleko LNB, mają też w 25 kg workach - w zeszłym roku płaciłam  coś koło 200 zł za te 25 kg, proporcje to 80 gram/litr wody. Generalnie wykarmienie źrebaka na preparacie mlekozastępczym to kuuupa kasy, może kobyle co przygarnęła malucha się rozbucha laktacja, można jej podać coś mlekopędnego, to dal malucha i kieszeni właściciela było by najlepsze 🙂.
tak.. ciezko -u Nas też.
A ja już bym chętnie zabrała sie za modernizację ogrodzenia  bo po tej ostatniej ucieczce kombinuję aby co nie co pozmieniać szczególnie przy bramie 😉 bo mi się Ametyst wiesza za ogrodzenie w tym miejscu i nawet zjeść obiadu nie mogę przy stole tylko stoję z talerzem w ręku stojąc w oknie 😉 Normalnie traumę mam 😀

Ziemia zmarznięta i nic nowego nie wbiję a przydadzą się wyższe słupki i nowe uchwyty bramowe bo te stare popękały .. Czekam na paczuszkę z nowym sprzetem 😉 ale i tak niewiele zdziałam do czasu roztopów.
Jedynie mogę podłączyć nowy elektryzator na starych zasadach 😉
Lepsze to niż nic - może przynajmniej obiad ze spokojem bedę jadła
U nas tak samo- zresztą widać na zdjęciu. Gdzie wydeptane- wyjeżdżone to już śniegu nie ma, a reszta nadal pod tą mokrą białą breją. Ślisko i niebezpiecznie strasznie. Na dodatek moja stajnia stoi w zagłębieniu i przed nią robi się istne bajoro  🤔 Niech już się stopi i wiosna 💃
Ziemia u nas zamarznięta tak około 10cm i potem już nie, więc słupki spokojnie wbijam 🙂

Kiedy zamierzacie siać trawę? Bo kurczak, chyba muszę się zacząć przygotowywać do tego  👀

Ja właśnie rozglądam się za wysłodkami i chyba będę znowu musiała zamówić przez allegro... 49zł za30kg. U nas w okolicy nie ma :/  Dużo nie potrzebuję bo mi jeden worek wystarcza na 3 miesiące z hakiem.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
25 lutego 2013 18:20
unawen -  tu wysłodki za 32 zł za 30 kg.
http://allegro.pl/wyslodki-granulowane-najtaniej-i3046460117.html
Właśnie o tych pisałam 🙂  Z przesyłką wychodzi 49 zł 😉
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
25 lutego 2013 18:22
A to i tak masz lepszą opcje niż ja miałam, bez przesyłki 45 zł 😉
No to chyba strasznie marudzę😀 Ale pokończyły mi się siemię, łuska i wysłodki, jest koniec miesiąca, dlatego szukam oszczędności gdzie się da🙂
Aleks Uwielbiam Twój avatar 🙂 Ciągle się w niego wpatruję 🙂
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
25 lutego 2013 18:54
Nie, nie marudzisz 😉 ja znam ten ból jak się wszystko kończy i trzeba szukać zaskórniaków,  więc spokojnie 😉.

Co do avatara bardzo mi miło  :kwiatek: i muszę się przyznać, że ja też bardzo lubię to zdjęcie. Mój rudy w fotelu 😉 tym bardziej, że posadził swój koto-książęcy tyłek w siodle zanim zdążyło ostygnąć po moim 😉.
Dzisiaj wlasnie doszly do mnie te wyslodki z allegro i jestem bardzo milo zaskoczona. Jakosc rewelacyjna! Naprawde pachna burakami 🙂 Wczesniej kupowalam 50kg za 50zl w skladzie pod Brzezinami, ale tamte sie nawet nie umywaja do tych.
Wieczorem napisze czy sa chetnie zjadane 😉
Cariotka   płomienna pasja
26 lutego 2013 13:07
A ja wreszcie zdałam fizjologie 💘
później straciłam pracę 🙄
konie póki co muszą zostać na treściwym nie firmowym 😁 czyli wysłody, witaminy i owies. Oczywiście siano do woli. Ale cierpię bo póki co na musli mnie nie stać....
Ogólnie to zaczęło się układać....
Ircia   Olsztyn Różnowo
26 lutego 2013 14:42
Moje koniska dostały dopiero dziś rano nowe wysłodki i aż miło było patrzeć jak im się uszy trzęsą, zapłaciłam 120 zł za 100kg.
Kuraki dowiozłam rano i jestem zaskoczona że takie fermowe małolaty przychodzą do mnie żeby je chronić przed starszymi kurakami/dziobakami  🤔  a szczególnie jedna mi się trafiła bidula z krzywą szyją, mimo tego ze widziłam że mi ją facet wciska po cichaczu, to się nie odezwałam bo  chciałam żeby u mnie była  😉
Cariotka, z takich zmian czasem dużo dobrego potafi wyjść. Gratuluję zdanego egzaminu tak przy okazji 😉

U mnie też lista zakupów rośnie, ale będzie musiała poczekać aż dostanę zaległe pieniądze od pensjonariuszki 🤔

Co do wysłodków, wcześniej miałam takie marki krzak i były niezłe, ostatnio zamówiłam tofi i podobają mi się dużo bardziej - przede wszystkim są bardziej wydajne i intensywnie pachną melasą, więc pewnie jest jej tam więcej, co akurat w tym momencie bardzo mi odpowiada 🙂
Cariotka   płomienna pasja
26 lutego 2013 15:23
Orzeszkowa prawdopodobnie wrócę do pracy za msc...lokal się zamknął ale będzie następny.
A nie próbowałaś Tych wysłodek koło Gdowa? one są melasowane i pachną buraczkami🙂
Cariotka - no jak to sie -zamknął.. to teraz nie przyjedziesz?? dopiero w wakacje?
Cariotka   płomienna pasja
26 lutego 2013 16:54
żartujesz? nie pozbędziesz się mnie 😁
proponuję 12 marca:P
brak pracy to dużo wolnego czasu, tylko studia, konie i handra połączona z nie pracowniczą nostalgią 😂
U Nas jeszcze śnieg leży.. chce sie go już pozbyć 😉
Myślę że jak pogoda się poprawi to niech jest 12 marca 😉
Cariotka   płomienna pasja
26 lutego 2013 18:26
w kwietniu mi się zacznie już praca mam nadzieję. Teraz mam miesięczne wakacje.
Wiem że jest specjalny wątek ALE do wysłodek do zalania dałybyście cały czy gnieciony owies? help
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się