COPD

olka91 - super  😉 będę do niej dzwonić na dniach 🙂
ChingisChan   Always a step ahead! :)
16 marca 2013 09:27
I nas dopadło copd. 😵 Badała nas wczoraj pani Blanka Wysocka i wyszło, że mamy piękne początki. Proszę o kciuki bo jestem na etapie szukania nowego domu dla kaszlaka 🙂.
W każdej stajni, w kótej pracowałam był jakiś kaszlak.
Lotar- piękne konisko po sporcie na COPD dostało sterydy, koń pracował sobie w rekreacji, trochę kaszlał ale jest znośnie, Dostaje do tej pory moczone siano (z konewki), gałązki iglasterównież są dawane.
Diana, stojąca w tej samej stajni oraz karat, również 2 COPDowce, zostały sprzedane do stajni w okolicy (7 i 12km dalej) i obu koniom całkowicie przeszło COPD, czasem sobie kaszlną ale to wszystko. Zadnych leków nie dostają, nic praktycznie zdrowe koniska.
W stajni ostatniej, w której pracowałam też były kaszlaki, także moczone siano, lizawki eukaliptusowe. codzienna praca 10 min na lonży stępo-klus, żeby odksztusiły, dostawały także pokrzywe suszoną.
I oczywiście  obowiązkowo jazda na placu trawiastym lub piaskowym placu MOCZONYM.  LATA w stajniach z kaszlakami to mordęga, bo czasami jeśli oczywiście pracują trzeba i 3 razy dziennie plac zlewać wodą.
zelka2303 a ile gałązek iglastych można podawać kaszlakowi? I z jakiego drzewa te gałązki? Z góry dziękuję za odpowiedź.  🙂
Zauważyłam, że mój koń na początku jazdy ( przy zakłusowaniu) nie tyle co kaszle ale bardzo mocno odparskuje jakby chciał się czegoś pozbyć z nozdrzy... martwi mnie to ponieważ stało się to jego rytuałem od jakiś hmm 3msc. Jest to  jednorazowe, zawsze przy pierwszy kłusie, raz to zrobi (na prawdę dosadnie) i już więcej nie robi tego podczas jazdy... Dziś po jeździe zauważyłam w nozdrzach trochę białej mazi, mało ale było. Czy to mogą być początki copd? Czy mam się zacząć martwić?

Pozdrawiam
ChingisChan   Always a step ahead! :)
16 marca 2013 19:59
Ile ścielicie waszym koniom kg trocin na boks? Nie wiem ile zamówić a o chorobie swojego wiem od wczoraj 😡.
Gniadata   my own true love
16 marca 2013 20:50
martkagd mogą, ale nie muszą - najlepiej postaraj się moczyć siano, owies, w miarę mozliwości przejdź na troty, a jak sie cos będzie działo dzwoń po weta, im szybciej wykryjesz tym łatwiej będzie to cholerstwo opanować 😉

ChingisChan moja od ponad roku stoi na słomie (nic się nie dzieje, dzięki Bogu 🙂 ). jak stała na trotach to nie powiem co prawda ile tego szło w kilogramach, ale warstwa była bodajże z 5 cm po powierzchni całego boksu? ale niestety nie mam pewności, bo nie pamiętam dokładnie. z początku troty były w w workach, to szedł taki worek na jedno ścielenie (słaba jestem w ocenianiu wagi, szczególnie, że to było lato 2011... ale tak ze 4-5 kg to to ważyło... chyba.). mam nadzieje ze coś Ci to pomoże, chociaż mniej dokładnych informacji chyba nie mogłam podać i powodzenia w walce z chorobą!
ChingisChan   Always a step ahead! :)
16 marca 2013 21:51
Czyli pewnie worek na mój niezbyt wielki boks zejdzie 🙂. Dziękuję! U nas to jest o tyle upierdliwe, że mój koń nie rusza się teraz na padok bo mieliśmy dosyć rozległy uraz ścięgna. Dopiero będziemy kłusować.
Od jutra będzie zażywał syropek ze sterydem.  🙁
ChingisChan ten syropek jest magiczny 🙂 u mojego od razu była poprawa 🙂 dostał bardzo małe stężenie a zadziałał rewelacyjnie 🙂
Gniadata   my own true love
16 marca 2013 22:21
ChingisChan ten syropek jest magiczny 🙂 u mojego od razu była poprawa 🙂 dostał bardzo małe stężenie a zadziałał rewelacyjnie 🙂


podpisuję się pod tym rękami i nogami, mojej też się baaardzo poprawiło po tym, a już wyglądała jakby się zaraz miała przewrócić i paść (rozdęte chrapy, bokami chodziła nawet w boksie jak nie wiem co, kaszel był ogromny od pierwszych kroków kłusa, ogółem padaka - bo oczywiście, zwlekanie 4 mies z weterynarzem jest jak najbardziej w porządku (moja wtedy jeszcze nie była, w dzierzawie, ytak tylko mowie, zeby nie było :3)), po dwóch tygodniach zupełnie inny koń 🙂
ChingisChan   Always a step ahead! :)
17 marca 2013 07:30
Aż wstyd się przyznać ale ja też zwlekałam. 😡 Teraz bardzo się cieszę, że wydałam te pieniądze na dokładne badanie i laboratorium niż na kolejne ziółka X.
Zastanawiam się nad tymi trocinami i nad tymi . Które brać? 🙂 Boję się, że pellet może mylić z granulatem.
ChingisChan ja mogę z czystym sumieniem polecić ściółkę lniana... Jeśli chcesz się dowiedzieć na temat zużycia i kosztów to pisz do forumowej Dorcysi, bo u niej trzymam konia i ona ogarniala cała sprawę z lnem 🙂
ChingisChan   Always a step ahead! :)
17 marca 2013 10:22
Jak czytam o pielęgnacji ściółki lnianej to wydaje się to być dosyć skomplikowane. Ja mam do dyspozycji siebie i niezbyt ogarniętych stajennych... chyba dla bezpieczeństwa wybiorę trociny 🙂.
zwykle  gałęziaki co puszczają żywicę. sorry ale nazwa mi umknęła. w każdym bądz razie te żywiczne. inhalują  i konie je dobrze wcinają. raz lub dwa razy w tyg nasze koniuchy dostawały małe gałązki do skupania w boksie lub jak pan stajenny miał akurat piłę to uciął więcej większych gałęzi i na pastwisku zostawialiśmy
zelka2303 Dziękuję! I jeszcze jedno pytanie wy to przywiązywaliście to krat boksu czy jak? :kwiatek:
Gniadata   my own true love
17 marca 2013 13:50
ChingisChan jak dla mnie te tańsze wystarczą przy początkach COPD, ew. możesz się dopytać czy są odpylone. fajnie, że pozbawione grzybów, to tez moze dac duzo 🙂a co do wygody, to mi z trotami było mega łatwo ze zmianą ściółki, szczególnie że mojemu babsku ja często wywalam z boksu - na pewno były tysiąc razy wygodniejsze niż słoma 🙂
ChingisChan   Always a step ahead! :)
17 marca 2013 14:59
No i na początek jedzie do mnie 75kg tych trocin. Mogłam teoretycznie kupić z tartaku ale mam tą wygodę, że zostaną do mnie dostarczone no i wiem, że będą bezpieczne 🙂.
Oolla teraz jak mój koń padoku od 3 miesięcy nie widział robię mu czasami akcję "Hux nie może iść do lasu? Las przyjdzie do Huxa!" wtedy zrywam mu z obrębu naszej stajni gałązki, zaplątuje o sznurek do siana i wieszam na kratki do boksu 🙂. Ma straszną radochę z tego!

Gdzie zdobywacie swoje gałązki? Ładne zasoby mojej stajni już się kończą a skubanie w lesie jest w końcu zabronione.
ChingisChan Dzięki wielkie! :kwiatek:
najlepiej wrzucić do zlobu lub obok siana.
Ja dawałam kiedyś gałązki z sosny , ale moja nie za bardzo chciała je jeść  🙄
kupić świerka albo sosnę i wrzucić na pastwisko 😉
Dzisiaj przyniosłam mojemu gałązki, cały pęk. Najpierw był lekko zdziwiony, ale potem wcinał aż mu się uszy trzęsły. Po jeździe jak wszedł do boksu to zaczął wąchać z 5 minut! Jednak ktoś ze stajni powiedział mi, że drzewa iglaste to na odrobaczanie, a jak bym chciała, żeby to działało jak inhalacja to musiałabym mu przynieść cały boks tych gałązek. Czy to prawda? 🤔
im więcej tym lepiej  🙂 ale nie popadajmy w paranoje. 2-3 razy w tyg jak mu kilka przyniesiesz całkowicie mu wystarczy. Jak chcesz coś jak inhalacja to są fajne po 10-20 zl. małe lizawki np eukaliptusowe. konie je naprawdę bardzo lubią.
Lub poszukaj olejków (nie szkodzących) u mnie w stajni wlewało się kilka kropel olejku do wiadra z wodą i później delikatnie się skraplało owies kaszlakom.
ChingisChan   Always a step ahead! :)
23 marca 2013 20:48
I my już na trocinach 😀, zainwestuję w specjalne widły bo ciężko się wybiera. Pierwsze co zrobił Haxley po wejściu do odpimpowanego boksu to się wysiusiał 😁.

Nie wiem jakie magiczne syropki łykały wasze konie ale my mamy syrop nie o smaku malinowym tylko o zapachu malinowym, podobno jest okropny! Hux po jednej strzykawce dostaje adhd głowy kiedy chcę mu podać drugą.
Gniadata   my own true love
25 marca 2013 09:38
Polecam łopatę albo zwykły szpadel, ja tym wybierałam 😁 no to może macie jakiś inny - moja syrop wcinala grzecznie, bez większego szału ale raczej chętnie 🙂
Gniadata   my own true love
28 marca 2013 12:03
Zastanawiam się z czym pokombinować profilaktycznie na wiosnę (i przy okazji tego, że pewnie niedługo wpadnie trochę kasy...). Z babą moją na razie nic się nie dzieje (tfu, tfu!) ale cholera wie co będzie jak już cały ten kurz i pyłki zaczną działać...

Ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi o
http://pasi-konik.pl/pl/p/DODSONHORRELL-Breathe-Free-with-QLC-1-kg/2240
[[a]]http://pasi-konik.pl/pl/p/EPONA-Herbalvit-Krauter-1%2C5kg/2839[[a]]
http://pasi-konik.pl/pl/p/LEOVET-Hamba-Vet-700-g/1664
http://pasi-konik.pl/pl/p/ZUZALA-Mieszanka-ziolowa-na-kaszel-500-g/2430
http://pasi-konik.pl/pl/p/LEOVET-Krauterfutter-800-g/1671
? Albo z jakimiś innymi o podobnym działaniu?

Zastanawiałam się jeszcze nad secretą, ale na razie jak dla mnie Safona jest za zdrowa chyba na to (i znowu, tfu, tfu)  😁 a i mnie się kasa jakoś szczególnie nie trzyma, żeby 300 zł ładować skoro i tak nic się nie dzieje.
Gniadata, polecam dodsona. Nas ratuje już 3 lata
Gniadata   my own true love
28 marca 2013 12:29
A którego zamawiasz? Bo akurat w tym konkretnym sklepie po ktorym teraz patrzyłam jest coś takiego: http://pasi-konik.pl/pl/p/DODSONHORRELL-Breathe-Free-with-QLC-1-kg/2240 i takiego: http://pasi-konik.pl/pl/p/DODSONHORRELL-Breathe-Free-with-QLC-1-l/2241, to droższe opakowanie jest wiele większe czy nie?
ja zamawiam bezpośrednio od dodsona i w syropie 1L
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się