Przyczepy dla koni i prawo jazdy kat. B

Firma Transdan wypożycza też, nr do osoby zajmującej się tym 600 432 464
Remedioss   2* Parelli Professional
15 marca 2013 14:07
Mam pytanie do osób które się w tych wszystkich masach łapią.

Jadę z koniem do Szwajcarii i szukam przyczepy.
Mój samochód: DMC 2170, MW 1731, może ciągnąć przyczepę DMC 2000
Rozumiem, że przyczepa musi mieć DMC mniej niż 2000, a ponieważ mam prawo jazdy B to DMC przyczepy nie może przekroczyć 1330 kg.

Hipotetycznie zakładam, że mam już taką przyczepę (DMC 1300). Wiozę masywnego konia 170 w kłębie.

Chcę uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemności w razie kontroli za granicą. Ponieważ jadę tam na rok, prawdopodobnie będę miała ze sobą bardzo dużo bagażu. Czy w takim wypadku powinnam po załadowaniu pojechac na wagę towarową? Rozumiem, że moja masa całkowita z załadunkiem nie może przekroczyć 3,5 t.
Z góry dzięki za pomoc.
famka   hrabia Monte Kopytko
15 marca 2013 14:10
z tego co mówią przepisy całkowita masa przyczepy z koniem i samochodu na kat.B nie może przekroczyć 3,5 tony
a drugi przepis jak dobrze pamiętam prawo jazdy kat. B pozwala na przewiezienie bez dodatkowych papierów półtora konia
Remedioss
No nie tak do końca  😉 

Cytuję:

Jeśli posiadacz prawa jazdy kategorii B ciągnie przyczepę lekką bez hamulców, to dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów może wynieść 4250 kg, przy czym dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie może być większa niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego. Na przykład: pojazd ciągnący o masie własnej 1500 kg i dopuszczalnej ładowności 2000 kg osiąga masę całkowitą 3500 kg. Nie ma przeszkód, aby do tego pojazdu dołączyć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg. Zespół pojazdów zamknie się wówczas w dmc 4250 kg. Posiadacz prawa jazdy kategorii B, jeśli kieruje zespołem pojazdów z przyczepą lekką (do 750 kg) z hamulcem bezwładnościowym, zobowiązany jest do przestrzegania warunku mówiącego, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciągnącego stanowi co najmniej 1,33 dmc przyczepy. Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy dopuszczalna masa całkowita przyczepy ciągniętej przez pojazd, którego kierowca posiada uprawnienia kategorii B przekracza 750 kg. Otóż w przypadku, kiedy przyczepa posiada hamulec bezwładnościowy, dopuszczalna masa całkowita przyczepy może być większa  od masy pojazdu. W takiej sytuacji dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciągnącego musi stanowić co najmniej 1,33 dmc przyczepy. Na przykład: masa własna pojazdu ciągnącego wynosi co najmniej 1500 kg, dopuszczalna ładowność – maksymalnie 500 kg, a dmc przyczepy, wynosi 1500 kg. Razem dmc zespołu wynosi 3500 kg. Przy hamulcu uruchamianym z miejsca kierowcy, dmc przyczepy może być większa niż masa własna pojazdu ciągnącego. Np. masa własna pojazdu ciągnącego wynosi minimum 1700 kg, dmc – maksymalnie 1800 kg, a dmc przyczepy wynosi 1700 kg. Warunek dotyczący nieprzekraczania dmc zestawu 3500 kg został zachowany.


Koniec cytatu  😉 

Cytat pochodzi ze strony:
http://www.prawojazdy.com.pl/kategorie-prawa-jazdy

To samo piszą na wikipedii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_jazdy_w_Polsce

Więc prowadząc auto z kategorii B (o którym piszesz), to DMC przyczepy może wynieść spokojnie 1600kg.
edit: sorry pomyliły mi się wątki
laparotomia, na B nie można ciągnąć dwóch koni z tego co wiem, a przyczepa 1600 kg to 2 konna.
Remedioss, masa konia nie ma tu nic do rzeczy, kontrola sugeruje się tym co jest w papierach przyczepy wpisane, a  nikt nie waży konia.
Remedioss   2* Parelli Professional
15 marca 2013 23:34
Laparotomia... to chyba mnie przerasta 🙁 nie rozumiem.
Skoro mogę ciągnąć na kat.B moim samochodem przyczepę DMC 1600 to przy pełnym załadunku samochodu przekraczam 3,5 t i to jest dopuszczalne?
2170 + 1600 = 3770 kg

Perlica... nikt nie waży konia, ale istnieje coś takiego jak przeładowanie. Jeśli mam dmc 1300 w przyczepie ważącej 650 kg i wsadzę do niej konia 700 kg to mam już przeładowanie 50 kg. Wystarczy że policja w Szwajcarii wyśle mnie na wagę towarową...
powyżej 3,5 tony nie jest dopuszczalne
Remedioss   2* Parelli Professional
16 marca 2013 07:36
Czyli jednak 1600 nie moge ciągnąć...

Jak mi ktoś tego nie wytłumaczy łopatologicznie to nigdy nie zrozumiem. 🙁
A w Niemczech nie są inne przepisy dotyczące pojazdów z przyczepkami? Oni mieli swego czasu bardzo złagodzoną politykę.
Czy nas na drogach niemieckich obowiązują polskie przepisy?
marysia550,
niemcy. znajomy mi tłumaczył, że on nie musi mieć specjalnych uprawnień na przyczepkę, bo ma wiek (koło 50-tki) i długo prawo jazdy , ale już jego córka (22?) i młodsze dzieci musiałyby robić kurs i zdawać egzamin. nie wiem czy to kwestia, że każdy z danym stażem już może, czy że przepisy się od zrobienia uprawnień przez niego zmieniły? nie wiem... ale nie musi mieć, ma te uprawnienia wypisane w dokumencie.
Laparotomia... to chyba mnie przerasta 🙁 nie rozumiem.
Skoro mogę ciągnąć na kat.B moim samochodem przyczepę DMC 1600 to przy pełnym załadunku samochodu przekraczam 3,5 t i to jest dopuszczalne?
2170 + 1600 = 3770 kg


Nie chcący wprowadziłem Cię w błąd, bo sam nie doczytałem dokładnie do końca. Przepraszam  :kwiatek:
Otóż mogła byś przekroczyć 3,5 tony, ale tylko pod warunkiem, że ciągnęła byś przyczepę lekką (o dmc do 750kg) z hamulcem bezwładnościowym. Wtedy możesz dmc całego zestawu może wynieść max 4250kg.
Niestety przyczepy końskie się nie zaliczają do tych lekkich.
A najprościej, zrób sobie kat B+E lub C+E, bo inaczej będzie Ci ciężko.
Czyli jednak 1600 nie moge ciągnąć...

Jak mi ktoś tego nie wytłumaczy łopatologicznie to nigdy nie zrozumiem. 🙁

Ale możesz ciągnąc 1300kg. Ja mam np przyczepkę jednokonną (półtorakonną), która właśnie ma DMC 1300kg a masę własną 590kg. I ciągam ją bez dodatkowych uprawnień i mieszczę się w 3,5 tony.
Remedioss   2* Parelli Professional
16 marca 2013 17:59
Obawiam się tylko jednego... że masa własna jest zaniżona i przyczepka będzie ważyła z wyposażeniem ponad 650... a koń też do małych nie należy.... i już do przeładowania bliziutko.
teraz można tylko ten egzamin zdać na 4250. Trzeba spróbować.

No ale jak jest za granicą- bo dla Niemców jest na pewno inaczej. Kiedyś mając B mogli jeździć z DMC większym dużo niż u nas, chodziło caravaning. Potem zmniejszyli, ale chyba nadal nie jest tak jak w  Polsce. W każdym razie horse_art- tu masz racje- Ci Niemcy, którzy zdawali dawno prawko mogą niemal TIRem na B jechać🙂
hszonszcz   wredny hszonszcz.
23 marca 2013 22:05
Są jakieś przepisy na to, żeby jechać z koniem w środku, aby uspakajać? Bo się zastanawiam czy można w ogóle jechać z koniem w środku.. Jeżeli nie ten w watek, to proszę o link do innego 😉
Można o ile Cię nikt nie złapie 😉 Ja kiedyś wiozłam koleżance źrebaka po odsadzeniu od matki i jechała razem z nim i źrebol bardzo dobrze zniósł podróż, a do przyczepki wszedł za nią jak do boksu 😉
hszonszcz   wredny hszonszcz.
24 marca 2013 11:10
Pooh, my musieliśmy wpychać matkę, bo źrebak wszedł bez problemu  🙄
Art. 63.3 kodeksu drogowego: zabrania się jeździć w przyczepie...

Podchodząc do tematu, że można, o ile nikt nie złapie, to po kielichu też można jeździć.
W razie wypadku żadna ubezpieczalnia nie wypłaci pieniędzy, no i też życzę szczęścia osobie, która w takiej sytuacji nie będzie niczym przypięta w przyczepie, która się złoży jak domek z kart i jeszcze nakryje półtonowym koniem.
Żeby nie było - ja też parę razy jechałam z koniem w przyczepie w sytuacjach ekstremalnych (np. pierwszy transport i koń na jasiu przekładający nogi przez przednią przegrodę), ale tylko na krótkim dystansie i absolutnie na własne, świadome ryzyko. Daleka jestem od porad, że można, o ile nikt nie złapie...
Znajomy dziś mnie uraczył nowiną, że wpisane ma w dowodzie rejestracyjnym busa, że może wozić konie. Coś takiego jest możliwe? Jakie warunki trzeba spełnić?
Mial wejsc przepis w styczniu pozwalajacy ciagac przyczepe dwukonna? Cos ktos wie?
crazy,
masz na myśli przepis pozwalający jeździć z końmi bez E? Jeśli tak to faktycznie przepisy się nieco zmieniły. Wprawdzie nie musisz mieć prawka kat. B+E ale i tak i tak musisz zaliczyć egzamin (tu nawet masz cenę podaną http://www.word-ostroleka.pl/cenniki.htm). Ja już chyba wolałabym zrobić to E, a nóż się kiedyś przyda 👀

edit.:
tu tak na szybko znalazłam: ktoś to w sposób jasny przedstawił 😉 http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=10292
Musze zapytac dokladnie swojego instruktora, ja tez uwazam ze lepiej miec to E, niz sie stresowac jak zinterpretuje rpzepis zatrzymujacy policjant.

Tzn. tu sytuacja jest jasna. Nikt Ci inaczej przepisów nie zinterpretuje. Przeczytaj link z mojej edycji poprzedniego posta (i link z linku 😉)
Przeczytalam, ja akurat mam BE i teraz robie C, ale chcialam sie dowiedziec. Wiecej zachodu z tym wpisem niz zrobieniem kategorii, szczegolnie ze przy E nie trzeba tej chorej teorii zdawac.
A z interpretacja roznie bywa niestety, przerabialam to z glupia kratka w samochodzie, gdzie jeden uparty policjant ciagle zabieral mi dowod za jej brak, a w urzedzie dowod oddawali bez niczego. i tak w kolko, az za ktoryms razem szlag mnie trafil i zmienilam dowod na osobowy.
w takim razie czy mając zestaw samochod 1700 + przyczepa z ładunkiem 1200 +500 przy czym przyczepa jest jednokonna ale posiadająca dwie osie mogę prowadzić z samym B ? Czy muszę zdawać B96 ?
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
16 maja 2013 11:43
szuwar, 1700kg+1700kg= 3400 więc < 3500kg, wiec można na B, tak mi się zdaje 🙄
Brzask, ma rację, możesz moim zdaniem.
w takim razie czy mając zestaw samochod 1700 + przyczepa z ładunkiem 1200 +500 przy czym przyczepa jest jednokonna ale posiadająca dwie osie mogę prowadzić z samym B ? Czy muszę zdawać B96 ?


Szuwar - ja taki mzestwem bym się bała jechać. Auto musi być cięższe od przyczyepy - w przeciwnym wypadku jest bardzo niebezpiecznie...
no właśnie jechaliśmy tak audicą było wszystko w porządku na drodze i z autem i koniem na dystansie około 150 km w miare równej drogi. Jechałam tak już dwa razy, za każdym razem z pożyczona przyczepą.

aaaa pomyłka  ! 1200 to DMC - masa własna przyczepy to około 450-500 kg - nie mam dokładnych danych bo to pożyczana.
przyczepka podobna do tej z linka

W czerwcu szykuje mi się podobny transport, z tym że poprzednim razem zostaliśmy zatrzymani przez policję która uparcie twierdziła że na dwuosiowej nie można ciągnąć bo to nie jest przyczepa lekka i potrzebne jest E, na nic zdawały się tłumaczenia ze do 3,5 t możliwe jest samo B. I teraz nie wiem czy wynajmować przewoźnika czy ryzykować ...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się