Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

ovca   Per aspera donikąd
14 marca 2013 22:13
hszonszcz miałaś w 30 litrach 20 ryb, w dodatku bardzo różnych, o różnych wymaganiach. Jeżeli nie znasz gatunku- to skąd wiesz, jakie ma wymagania?
U nas w takim akwarium przez jakiś czas mieszkało 6 maleńkich skalarów (takich centymetrowych) i dwie pielęgniczki na przetrzymanie jakiś czas i już się martwiłam że jest tłum...
A mi sie urodzily platysy,  z zoologicznego mi sprzedali kotna rybe, a ja nie zauwazylam,mam  teraz ich sztuk 35, narazie sa malenkie, ale jak urosna  zaczna one sie rozmnazac i bedzie ich pewnie milion , bylam w zoologu, nikt nie chce wziac bo maja swoich hodowcow, a w tym co mi sprzedali tez ich nie chca, co za masakra, przeciez ich w toalecie nie spuszcze a akwarium ma 140 l  i sa tam inne ryby tez, Narazie te male siedza w oddzielnym 30l.Nie chce ktos troche? Moze to brutalne ale moze jak je  wpuszcze do duzego to je inne wykoncza ? Mam gupiki, neonki, platysy, i dania
hszonszcz, masz wymieszane ryby o różnych wymaganiach, do tego nie wiesz nawet jakie to gatunki, a na domiar złego w tak małym akwarium nie powinno być aż tylu ryb - wcale się nie dziwię, że zdychają
Na dodatek nie znasz twardości i pH wody  😵

kalaarepa, całkowicie naturalnym będzie wpuszczenie młodych do dużego zbiornika - przeżyją najsilniejsze osobniki
hszonszcz   wredny hszonszcz.
15 marca 2013 12:00
jl, trzymam ryby od paru miesięcy, skąd mam wiedzieć co i jak robić? Boże, wyrozumiałości troche. Nie było 20 ryb-zmyślone...Zresztą bez przesady, żebym trzymała 5 rybek i martwić się że jeszcze mają mało miejsca. Nawet nie wiem ile ma to akwarium, na oko 30-40l więc bez przesady.. 😉

[edit] ryby, które mi zdychały żyły ponad miesiąc, więc nie wierze że nagle, bo zabrakło im miejsca... Wcale takiego tłumu tam nie było, miałam na poczatku mniejsze akwarium i pływały bez problemu
hszonszcz bo za nim kupuje się zwierze, to powinno się o nim trochę poczytać.
hszonszcz   wredny hszonszcz.
15 marca 2013 16:51
grzesiek.1993 przejęłam akwarium po zmarłym dziadku wraz z rybkami, a że było ich mało, to dokupiłam inne-proste. Koniec tematu, widzę że mi nie pomożecie  😉
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
15 marca 2013 17:15
hszonszcz, bo ty chyba nie chcesz pomocy, albo chcesz, pdo warunkiem, ze ktos napisze 'wlej nakretke ludwika i dokup jeszcze z 5 rybek to zdychac przestana'. Zyly miesiac- faktycznie, baaaardzo dlugo.

Nie mozesz swoich bledow zwalac na niewiedze. Skoro sie podjelas, to sie dowiedz! Ze np nie wolno nagle zmienic calej wody w akwa, a juz na pewno nie na przegotowana. Caly 'mikroklimat', wszystkie parametry trafia szlak. Ze przy przerybieniu slabsze osobniki przechodza 'selekcje naturalna' i nie maja szans na przezycie. Ze niektore gatunki mozna laczyc, a innych juz nie, albo pod warunkiem duzej przestrzeni (ucieczka, kryjowki), ze rozne rybki maja rozne potrzeby (chocby temperature wody) i inne niuanse.

Jako dzieciak tez mialam akwarium i hodowalam sobie rybki 'na pale'- jakie mi sie sposobaly w zoologu, takie byly. Co tam, ze np karasek w 25l, welonek, stadko gupikow. Mozna? Mozna, tylko jakos rekordow dlugosci zycia nie pobily...

Jako dzieciak tez mialam akwarium i hodowalam sobie rybki 'na pale'- jakie mi sie sposobaly w zoologu, takie byly. Co tam, ze np karasek w 25l, welonek, stadko gupikow. Mozna? Mozna, tylko jakos rekordow dlugosci zycia nie pobily...


He, he. Przypomniało mi się moje pierwsze akwarium w wieku 12 lat. Miało całe 30L i pływało tam wszystko. Skalary, gupiki, mieczyki, żałobniczki, molinezje i pyszczak 🏇. Oczywiście akwarium ozdobione piaskowcem i muszelkami 😀. Też się dziwiłem, cotygodniowym zgonom. Ale netu nie było wtedy, a sprzedawcy w sklepie zapewniali, że tak to już jest z rybkami i z uśmiechem wciskali następne.

szafirowa Pokaż swoją kostkę!

grzesiek.1993 przejęłam akwarium po zmarłym dziadku wraz z rybkami, a że było ich mało, to dokupiłam inne-proste. Koniec tematu, widzę że mi nie pomożecie  😉


Ignoracja to siła ❗

Mam nadzieję, że na to forum trafiłaś przypadkiem i nie masz dostępu do koni, czy innych zwierząt, bo z takim podejściem, to swojego konia trzymałabyś pewnie na balkonie i karmiła go kiełbasą.
jl, trzymam ryby od paru miesięcy, skąd mam wiedzieć co i jak robić? Boże, wyrozumiałości troche.


Jest milion pięścet sto dziewięćset stronek w necie o tym jak założyć akwarium, jak o nie dbać i jakie wymagania mają poszczególne gatunki - opisane krok po kroku, po najmniejszej linii oporu.

A i nie pomożemy bo ja, na przykład, z fusów wróżyć nie potrafię 🙂
ovca   Per aspera donikąd
18 marca 2013 17:48
jak sobie poradzić z agresywną rybką? nagle ni z tego ni z owego jedna z pielęgniczek zaczęła rozstawiać po kątach resztę towarzystwa, m. in dwa razy od niej większe skalary 😉 o nie akurat się nie martwię, ale jak patrzę na biedne neonki gonione z kąta w kąt to trochę mi ich szkoda...w akwarium jest dużo roślin i kryjówek, więc dają sobie jakoś radę, ale boję się że mi je zamęczy  😂
dać sobie spokój i poczekać na ustalenie hierarchii jak u koni? ryby są razem od jakiś dwóch miesięcy w jednym zbiorniku.
Dworcika   Fantasmagoria
18 marca 2013 18:28
ovca, do karceru cholerę! Może przemyśli swoje karygodne postępowanie i obieca poprawę?
ovca   Per aspera donikąd
18 marca 2013 18:32
Lepiej odgrodzić jej siatką część akwarium czy przenieść do małego 30 l na jakiś czas?
najchętniej zamknęłabym ją w kubku jak bojownika w sklepach 😉

tak swoją drogą mój chłop kupił dwa MALEŃKIE zbrojniki. Jeszcze nigdy nie widziałam tak małych glonojadów, są prze-u-ro-cze! mają jakieś 1,5 cm długości  😍
Dworcika   Fantasmagoria
18 marca 2013 20:52
ovca, ja bym chyba pomyślała o odgrodzeniu, jak jest taka możliwość. Może siatkowy kotnik?
ja wpuściłam młode do dużego akwarium jak tutaj ktoś wyżej sugerował i tym sposobem pozbyłam się problemu. Nie ostała się ani jedna.
ovca   Per aspera donikąd
28 marca 2013 13:19
Jak rozwiązać sprawę wyjazdu na cztery dni? Ryby dadzą sobie radę? Wyczyścimy filtr przed wyjazdem, w akwa jest dużo roślin, obsada- skalary, neony, malutkie zbrojniki i kiryski.
Przeżyją te cztery dni czy lepiej organizować kogoś kto im coś sypnie? 😉

edit: groźna pielęgniczka została oddana do sklepu, pan sam nam to zaproponował, w zamian dał maleńkie kiryski panda 🙂
Z racji że chcę założyć akwarium, mam pytanie. Jakie jest lepsze, o ile w ogóle jest jakakolwiek różnica. Z szybą prostą czy profilowaną, wygietą?
owca a nie masz karmika?Mój Ł. Ma karmik elektryczny i nigdy nie ma problemu jak gdzieś wyjeżdżamy na dłużej,co nie zmienia faktu,że i tak codziennie przychodzi do nich znajomy zobaczyć czy wszytko ok. 😀
ChemiK mieliśmy akwa z szybą prostą a teraz mamy z profilowaną,jak dla mnie to jedynie różnica wizualna,profilowane jest ładniejsze,ale zaznaczam,że ja się na tym nie znam to hobby mojego Ł.
Czytałam właśnie że jedyna różnica to czyszczenie. Że czyściki (szczególnie magnetyczne) mają utrudnione "działanie" ale fakt. Profilowana wygląda ładniej
ChemiK powiem Ci szczerze,że jakoś nie zauważyłam aby mój Ł. męczył się z czyszczeniem,fakt że czasami sam wsadza tam łapę i czyści od środka gąbką.
ovca dadzą sobie radę. Ewentualnie można jeszcze kupić takie tabletki, które przyczepia się np. do szyby czy kładzie na podłożu i rybki sobie to powoli wciągają.

ChemiK wg mnie lepsze proste.
ovca   Per aspera donikąd
28 marca 2013 20:41
Dziękuję za odp  :kwiatek:

edit: karmnika jeszcze nie mamy, zresztą w ogóle nie mamy za wiele sprzętu jeszcze 🙂 to akwarium to powrót do pasji mojego P. sprzed lat, ja się wkręciłam trochę i docelowo będą dwa: jedno wielkie conajmniej 250 l z dyskowcami albo skalarami, i moje mniejsze w typie holenderskim z danio i kiryskami.
Marzą mi się bocje ale to może kiedyś 🙂
ovca mój Ł. dostał ponad 200l w prezencie wraz  z całym osprzętem.Co do rybek to powiem szczerze to nawet nie wiem za dużo co tam pływa 😂 Ja mam swoją jedną-bojownika i to mi wystarczy,Chce jeszcze danio ale w De nie możemy znaleźć w zoologicznych 👀
mi się marzą peletki, ale niestety mój mąż kupił niedawno Skalary i to młode więc trochę pożyją, a razem być nie mogą, poza tym potrzebują wyższej temperatury więc reszta mi by itak umarła🙁 a szkoda rybek... no nic już nic nowego nie będę kupowała i jak mi same zejdą to kupie dwie peletki bo na 140L więcej chyba nie mozna??

kalaarepa,  nie zmniejszałabym dysków do grupy mniejszej niż 5-6 szt. a na taką ilość to litraż stanowczo za mały.

powoli urabiam mojego M. na baniaczek. i odwieczny dylemat karpie czy naleśniki. najpewniej skonczy sie na pawicach, bo nie mam kompletnie zmysłów do obsady roślinnej, a przy pawicach to i tak nie mialo nigdy sensu, bo wszystko przekopywały 😉
Macie jakiś pomysł na pozbycie się ślimaków z akwarium? Chyba przeszły mi z nową roślinką.. Wyczyściłam cale akwarium, ale na drugi dzień znów wylazły. Kilka rybek mi już padlo..
Ślimakożerne ślimaki Helenki.  😀iabeł:
Nam się raz udało tym sposobem w 60 litrach.
Teraz w Malawi 240 litrów też mamy atak ślimaków i bardzo mi się to nie podoba, ale na szczęście nasze pyszczaki rosną i co raz więcej ich zżerają, mimo że są raczej roślinożerne. Też chcę kupić Helenki, ale na całkowite wytępienie nie liczę, bo wylęgarnia i tak będzie za tłem strukturalnym.
A te helenki są bezpieczne przy innych rybkach? Większość tych slimakozernych ryb nie może być z innymi rybkami..
"Helenka" to ślimak, nie rybka. http://kdk1.blogspot.com/2009/11/slimak-anentome-helena.html
Dla rybek może tylko stanowić problem jeśli się planuje hodowlę rybek składających ikrę na dnie, bo mogą zeżreć ikrę.
A rybki- pyszczaki raczej nie mogą być z innymi rybkami.
Muszę spróbować w takim razie. Dziekuje.  :kwiatek:
W sklepach są po 5 zł za sztukę  🤔wirek: a trzeba kupić co najmniej z 5. Poszukaj na allegro czy jakiejś tablicy od kogoś prywatnie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się