Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
24 kwietnia 2013 18:48
Safe&Sound też się łapie - z tym że to się nadaje jako pełnoporcjowe papu tylko dla koni dobrze przyswajających pasze
Dava   kiss kiss bang bang
24 kwietnia 2013 19:34
wiem dziewczyny, chodziło mi o coś mniej energetycznego (a będącego paszą treściwą)

takie 'parametry' ma to: http://animalia.pl/produkt,9169,507,baileys-everyday-high-fibre-cubes-20kg.html  co aktualnie aplikuje koniowi, zastanawiałam się czy istnieje coś jeszcze lepszego  🤣

dzięki  :kwiatek:
Jesli koń ma tak niskie zapotrzebowanie (własciwie tylko bytowe? ) to po co treściwe? Dobrej jakosci siano ma więcej niż piszesz, jesli musi dostawać 'coś' bo inne dostają,to garść sieczki, marchew.
I czy swoją drogą różnica tego jednego MJ jest aż taka? Ilośc przyswojonej energii,czy białka zalezy od strawności paszy, jej przyswajania(które jest kwestią osobniczą,zalezy też od sposobu przygotowania ziaren i składników paszy), nie aż tak drastycznie od poziomu energii,bardziej wybierałabym typ paszy(nisko,wysokoenegetyczna/build up/ niskie białko) niż sugerowała się różnicami rzędu 0,5 - 1 MJ.
Masakra  😵 Mój koń odmówił posłuszeństwa. Je sam owies i siano. Nie chce jeść owsa z sieczką, musli. Całą zimę jadła wysłodki z otrębami na obiad i tez nie chce. Przedwczoraj miała zęby robione ale to nic nie dało.  🙄
klacz 13 lat , SP (ślązak-wlkp) , oczekuje po niej pomocy w przyroście masy mięśniowej , treningi i jazdy praktycznie codziennie 
Dava   kiss kiss bang bang
25 kwietnia 2013 19:53
Jesli koń ma tak niskie zapotrzebowanie (własciwie tylko bytowe? ) to po co treściwe? Dobrej jakosci siano ma więcej niż piszesz, jesli musi dostawać 'coś' bo inne dostają,to garść sieczki, marchew.
I czy swoją drogą różnica tego jednego MJ jest aż taka? Ilośc przyswojonej energii,czy białka zalezy od strawności paszy, jej przyswajania(które jest kwestią osobniczą,zalezy też od sposobu przygotowania ziaren i składników paszy), nie aż tak drastycznie od poziomu energii,bardziej wybierałabym typ paszy(nisko,wysokoenegetyczna/build up/ niskie białko) niż sugerowała się różnicami rzędu 0,5 - 1 MJ.


Ty joł wiesz, że stoimy w jednej stajni   😀iabeł:

Jeśli piszę o paszy treściwej to dlatego, że ma być to PASZA TREŚCIWA i nie będę się zagłębiać w wywody dlaczego.
I tak istotna jest dla mnie różnica jednego MJ jak też niskie białko. Jakby to nie miało znaczenia to nie byłoby tak dokładnie to opisane na workach  😀iabeł:
Ja się pytałam, czy dla konia taka różnica jest istotna.
Ilość energii w paszy,czy białka strawnego jest mierzona w laboratoriach i jest to opatrzone jakimś błędem zawsze, zależnie od metody. Po drugie -to ile koń przyswoi zależy od przebiegu trawienia - czyli np. łatwiej/szybciej strawi ziarna poddane obróbce (toastowanie ,ekstrudowanie, mikonizowanie, granulowanie) niż całe. Po trzecie - ważne jest źródło tej energii, o czym już tu kiedyś pisałam,inaczej jeśli pasza będzie mieć dużo cukrów prostych, inaczej jeśli włókna(konie,a dokładnie ich flora jelita ślepego,przerabiają je na kwasy tłuszczowe)=należy patrzeć co jest w składzie, jakie grupy roślin.
Ilość energii jest podana w jednostce na kg mieszanki -co w przeliczeniu za pomocą proporcji pozwala wyliczyć ile energii zwierzak dostaje w dawce dziennej i porównać ją z tabelami,czy pokrywa jego zapotrzebowanie czy też nie.(W dużym uproszczeniu,bo porównuje się w ten sposób kilka składników - białko,włókno,karoten,mikroelementy i dodatkowo patrzy na stosunek białkowo energetyczny). Dlatego dobiera się konkretne pasze do zapotrzebowania, że pokrycie tego,co koń dostać musi może być trudne za pomocą tej a nie innej- bo nie da się skarmiać 100 g paszy dziennie,bo nijak to podać,jak i nie da się dawać np.10 kg dziennie,bo koń ma do tego nieprzystosowany przewód pokarmowy.
Albo zmniejszyć ilość paszy albo zamienić na taką o mniejszych parametrach. Ale mniejsze to ma słoma,okopowe, więc dziewczyny dobrze piszą o sieczkach.
A pasze projektowane dla koni stojących w aresztach boksowych(minimalne zapotrzebowanie,bo i ruch ograniczony) nie mają wbrew pozorom po 4 MJ (Lay off Spillersa czy Convalescent Dodsona).
Racja, racja, ale
jak inie da się dawać np.10 kg dziennie, bo koń ma do tego nieprzystosowany przewód pokarmowy.

Jak się nie da jak się da? Folbluty na wyścigach dostają i więcej 🙂
Dava   kiss kiss bang bang
25 kwietnia 2013 21:50
Magrat wszyscy sie ciesza, ze jesteś taka mądra i dalas tu wywód, który do niczego mi nie jest potrzebny.
Nie rozumiesz dalej, że pytam się o coś konkretnie z konkretnych powodów?

I tak serio dla MOJEGO konia to jest zasadnicza różnica czy dostaje sieczkę nisko energetyczną czy paszę treściwą nisko energetyczną i może skończmy już ten głupi wywód.

Halo oczywiście, że dostają. I te same konie dostają minimalne ilości pasz objętościowych. Oczywiście też w jakimś celu  😉
Ogólnie ludzie trzymają konie w jakimś celu 😉
karolciaequilano   marzenia się spełniają
27 kwietnia 2013 10:09
Proszę o poradę, które musli będzie lepsze dla młodziaka zaczynającego pracę 🙂
Baileys No. 5 Yearling Cubes  czy No. 4 Top Line Conditioning Cubes
Chyba, że macie jakieś inne propozycje. Z góry dzięki za podpowiedź 🙂
karmi ktoś eponą? JA zrezygnowałam po tym jak koń mi przestał jeść i jestem ciekawa czy ktoś karmi już od jakiegoś czasu i jak tam się czują wasze konie?
Ja nie karmie, powód u mnie najważniejszy to koszty przesyłki a z karmieniem pod koniec też jadło konisko mniej chętnie.
xxagaxx ja wczoraj przypadkiem odkupiłam od koleżanki worek bo miała za dużo a termin się kończy i powiem szczerze że koń jakoś szczęśliwy nie był  🙄 a dziwne to bo je zazwyczaj wszystko , jak widzi granulat Besterly to aż sie trzęsie. Nic to , kazałam dawać mu 0,5 miarki do śniadania i może jakoś zmęczy te 20 kg.
barnabik, ciska, no właśnie się zastanawiam o co chodzi. Ja karmiłam przez parę miesięcy, ostatni worek skarmiałam poł na pół z Pavo Nature bo inaczej koń do żłobu w ogóle nie podchodził... A też większych problemów z musli nigdy nie miałam, mogłam dać mu każdy rodzaj, markę i koń chętnie jadł...

Mam teraz możliwość powrotu do Epony, czekam na próbki ale skoro to nie tylko problem mojego konia to pewnie nie ma co ryzykować z zamawianiem większych ilości.
No ja ostatni worek skarmiłam gdzieś w lutym. I o ile wcześniej jadł bez problemu od razu, to tutaj brał się za sianko ale następnego dnia miał zjedzone. A wcześniej jadł Epone grzecznie i widać że smakowała. Wróciłam grzecznie do Pavo ewentualnie biore coś z Marstall i już nie kombinuje bo tutaj mam dobry dostęp pasz.
Granulat Besterly już dosyć długo mu kupuje , teraz na czas pracy chciałam jakies musli dorzucić ale jak skończe ten worek to kupie Marstalla Western tak jak planowałam.
Mój koń dziś dostał Pavo i pokazał mi bardzo dosadnie że ta pasza mu wybitnie smakuje. Wcina tak, że ledwo żłobu nie wyrwał.
Czy możecie mi polecić jakiś tańszy zamiennik Beste Jahre Hippolyta dla niepracującego seniora (w przeszłości problemy gastryczne)? Spadł mi nieco z wagi, ale energii mu nie brakuje.

Pytanie numer dwa, co moglibyście polecić lekko pracującym otłuszczonym rekreantom +  klacze wysoko źrebne, zamiast otrębów? Musli/ sieczkę? Również w tym przypadku zależny mi na cenie.
Agnieszka   moje kulawe (nie) szczęście
28 kwietnia 2013 21:56
Aga, karmię Eponą od czerwca zeszłego roku. Koń wygląda całkiem fajnie.
Musli, mesz, trawo i kukurydzokulki. Do tego witaminy i biotyna.
Koń je, nie wybrzydza a mesz kocha miłością wielką  🙂
Naciau ale co to za trening - skokowy, ujeżdżeniowy, rekreacyjny ? Co dostawała do tej pory, jest nadpobudliwa czy raczej leń ?
Naciau,ja swoje karmię teraz na przyrost masy mięśniowej (oba akurat są dość nadpobudliwe) bailey's top line- polecam,do tego mesz z otrąb wieczorem (1 miarka) i 150 ml oleju sojowego.Poza tym dostają weisen cobs Marstall.Po tygodniu widzę już efekty 🙂
Kupując wysłodki dostałam próbki podestylacyjnego suszonego wywaru kukurydzianego i suszonych wysłodzin browarnianych. Obie są w postaci granulatu. Zastanawiam się czy ktoś się z czymś takim spotkał i czy dawał coś takiego koniom?
halo ja pisałam o paszach bardziej generalnie,w domysle o mieszankach pełnoporcjowych bardziej bo o takie padło pytanie, owsa można wg norm dać i 12 kg/dzień, ale kukurydzy np? 😉 Pełnoporcjowe tez raczej nie są projektowane pod kątem takiego podania w ilościach-raz że żołądek konia mały, dwa że duża ilośc skrobii jednak obniża pH znacznie.
Norma ta górna ilości jest raczej z myślą o koniach roboczych,opasowych i nie przywiązywalabym się do tego tak bardzo. 🙂 Folbluty sa natomiast grupą w której najczęściej diagnozuje się wrzody(wg badań Brytyjczyków). Poza tym są końmi o baardzo dużych wymaganiach wględem i żywienia,i utrzymania,i rozrodu, przez co mają swoją odrębną specyfikę 😉.
Może i wywód niepotrzebny, ale ja forum śledzę od 2004/05 roku i dla mnie przynajmniej miało jakąś tam rolę dydaktyczną(bawi i wychowuje hihi) i dlatego piszę, gdy widzę wpis który hm,cóż trochę omija niektóre aspekty.
Fajnie,konie sa dla nas, ok, zrobić z nimi mozna co się chce. Co wcale nie musi znaczyć,że to co robimy jest bardzo poprawne.
mam pytanko.

czy baileys top line conditioning mix ma sens jedynie przy podawaniu pełnoporcjowym? czy i 1-2 kg dziennie powinny dać efekty?
hej 🙂 czy możecie polecić jakiś sklep internetowy, który od ręki ma dostępną paszę Ibeka panto formel A? Żeby mi od ręki wysłali, a nie żebym miesiąc czekała 🙂 z góry dzięki
mam pytanko.

czy baileys top line conditioning mix ma sens jedynie przy podawaniu pełnoporcjowym? czy i 1-2 kg dziennie powinny dać efekty?


Ja daję 2 kg i efekty są 😉 spójrz na stronę Bailey's i tam masz rozpisane dawkowanie- wcale nie ma potrzeby dawać pełnoporcjowo 😉
Też nie podawałam go pełnoporcjowo, a efekty były super... sprawdzone na nie jednym koniu. Obecnie tu gdzie pracuję też mam kilka koni na tej paszy - naprawdę polecam.
Działa jak build-up dodsona tylko nie kosztuje 130 zł,a 90 ileś 😀
to świetnie, dzięki dziewczyny 🙂 a mniej więcej po jakim czasie widać efekty? załóżmy, że te 2 kg dostawałby mój koń - byk 175 w kłębie, 12-latek, pracujący koło 4-5 razy w tygodniu, z czego raz w tygodniu skoki a drugi raz teren, reszta dni robota na płaskim.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się