Dopasowanie siodła

Pomocy...
Jakie siodło polecacie na małą, krótką, grubiutką arabkę ? Bardzo mało wykłębiona. Siodła leżą w większości OK. Problem jest taki, że przesuwają sie bardzo mocno do przodu,  w galopie prawie na szyję. Testuję już 3 siodło i za każdym razem to samo...
Jeśli siodło rzeczywiście leży OK, a jednak przesuwa się do przodu to pierwsze co mi przychodzi do głowy to źle dobrany system popręgowania.

Jeśli wgłębienie na popręg jest mocno wysunięte do przodu, tzn znajduje się za samym łokciem to standardowe zamocowanie popręgu zgodnie z prawami fizyki będzie przesuwać siodło do przodu.
EL90 miałam ten sam problem, właśnie z krótką i okrągłą arabką, rozwiązało go dopiero Chezz iberico - wstawiłam zdjęcia do galerii, jedno jest też we wczorajszym wpisie w wątku o arabach [url=http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,752.msg1767147.html#msg1767147]=>klik[/url] . Zgodzę się z przedmówcą że system popręgowania jest ważny, to siodło ma trzypunktowe mocowanie i elastyczną terlicę skórzaną, i w końcu jestem zadowolona, przez całą jazdę ani drgnie, ni do przodu, ni na boki, a koń się fajnie rozluźnia.

Podobno freemax dress też dobrze trzyma się na koniach tej budowy, ale nie  testowalam.
Czy ktoś mógłby mi doradzić, gdzie można poszerzyć łęk siodła ? Jakieś sprawdzone firmy ?
forumowy Bogdan🙂 tanio, szybko, idealnie🙂 bez ściemy, jak niektóre firmy robią 😉
mam pytanie o zmierzenie szerokości łęku dla konia
No niby oczywiste - krzywik, obrys, potem mierzymy rozstaw "w obrysie" ale to daje nam wartość w centymetrach
tak jak na tym filmiku :

ok ale jak to przełożyć, na wartości "łękowe"? Sie mnoży dzieli dodaje? bo jak w filmiku 12 i 26 cm? To skąd wiemy, że koń potrzebuje np łęk 32?
[quote author=Karla🙂 link=topic=95.msg1771403#msg1771403 date=1368168570]
forumowy Bogdan🙂 tanio, szybko, idealnie🙂 bez ściemy, jak niektóre firmy robią 😉
[/quote]

Dziękuję ! 🙂

A mogłabyś mi podać link do profilu Bogdana  :kwiatek: Bo nie mogę/nie umiem znaleźć  😡
:kwiatek: Dziękuję 🙂
blackmare   ,,Pracuj nad sobą a z koniem się baw"
11 maja 2013 13:08
Mam do was głupie pytanie, ale nie umiem sobie sama na nie odpowiedzieć...  🤔 Jesli po jeździe koń ma suchy kłąb a jest mokry pod tylną częścią siodła, to znaczy że siodło jest za wąskie , za szerokie, czy może jeszcze coś innego?
blackmare moim zdaniem kłąb powinien być suchy, chociaż to jak się koń poci o niczym nie świadczy- my też nie pocimy się na całym ciele równomiernie. Poza tym jeżeli już miałoby się pocić wszystko, co siedzi pod siodłem, to w miejscach, gdzie spoczywają ławki. Jeżeli masz wątpliwości co do dopasowania siodło to polecam "sztuczkę" z mąką 🙂
Jeżeli siodło jest stabilne i ustawione równolegle do podłoża (nie opada na kłąb, albo nie odchyla się do tyłu) to pod tym względem wszystko powinno być w porządku.
Proti   małymi kroczkami...
11 maja 2013 20:25
Słuchajcie, macie może pomysł gdzie mogłabym wysłać siodło (prestige) do rozszerzenia i ewentualnego dopchania poza equishopem ( po tym co czytałam wolałabym nie ryzykować) i HBC (niestety oczekiwanie minimum 2 miesiące, co doskonale rozumiem przy takiej ilości zamówień)
Jest w ogóle jakaś inna opcja?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
12 maja 2013 14:13
Proti,
dlatego trzeba się mocno zastanawiać przed zakupem prestiża ze względu na
a) serwis
b) koszty tego serwisu.

Ja jak podliczyłam, ile w sumie kosztowałaby w equishopie wymiana zdechłej wierzchniej skóry, to
mi się słabo zrobiło. Całe szczęście Bogdan nas wyratował z opresji, ale już nowe siodło
jest HBContact (cudne zresztą niemiłosiernie).

Chyba nie pozostaje Ci nic innego jak wysłać do przedstawiciela producenta 🙁.
po tym jak przedstawiciel prestige mnie "wyzerował" dopychałam siodło tutaj http://www.rymarstwo.ig.pl/ było tanio, szybko i bez robienia łaski.
Proti   małymi kroczkami...
12 maja 2013 18:45
ms_konik, Siodło kupowałam w okolicach 2007/2008 roku i wtedy equishop wydawał się najlepszą opcją 😉 Jeżeli nie będzie innego wyjścia to oczywiście wyślę do nich, chociaż po przeczytaniu przygód o ile się nie mylę Dramki zwyczajnie bym się bała, że siodło wróci takie samo jak wyjechało
ganasz, dziękuję pięknie  :kwiatek: na pewno się z nimi skontaktuję. Nie wiesz może czy oprócz dopychania jest u nich możliwość poszerzenia?
ja przy okazji zwęziłam, zadzwoń 😉
Proti   małymi kroczkami...
12 maja 2013 18:52
Super, dziękuję, jutro na pewno zadzwonię  :kwiatek:
słuchajcie a można gdzieś nauczyc się dopasowywać siodła? Jakieś kursy szkolenia? Czy po prostu trzeba gdzieś terminować?
Słuchajcie, futro a'la mattes o ile rozmiarów zwęża siodło? Mam winteca z systemem cair i pod jeźdźcem, po jeździe, między kłąb, a łęk wchodzi mi 1,5 palca. Wsadziłam podkładkę i zastanawiam się jak bardzo zawęziła łęk. Da się to sprawdzić?
[Jak patrzę w swoje odbicie w oknie podczas jazdy (achh, jak mi się marzy olustrzona ujeżdżalnia 😉 ), to wydaje mi się, że siodło leży w równowadze.]
blackmare moim zdaniem kłąb powinien być suchy, chociaż to jak się koń poci o niczym nie świadczy- my też nie pocimy się na całym ciele równomiernie. Poza tym jeżeli już miałoby się pocić wszystko, co siedzi pod siodłem, to w miejscach, gdzie spoczywają ławki. Jeżeli masz wątpliwości co do dopasowania siodło to polecam "sztuczkę" z mąką 🙂
Jeżeli siodło jest stabilne i ustawione równolegle do podłoża (nie opada na kłąb, albo nie odchyla się do tyłu) to pod tym względem wszystko powinno być w porządku.


Co to za ''sztuczka'' z mąka?🙂
Jasnowata, myślę, że gdzieś tak o jeden rozmiar.
Nie wiem dokładnie jak to się robi, ale słyszałam, że to skuteczne. Pakuje się taką materiałową pieluchę posypaną mąką pod czaprak i po jeździe się patrzy gdzię mąka została- wtedy widać jak siodło przylega do grzbietu. Istnieje spora szansa, że coś pomerdałam, bo, tak jak mówiłam, nie zgłębiałam tematu tylko coś słyszałam piąte przez dziesiąte  🙄
czy Byczek - Equimag pasuje jeszcze siodła?
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
13 maja 2013 20:19
W sobotę pożyczyłam od znajomej 3 siodła i przymierzałam na swojego konia. Siodło Prestige Appaloosa 17 cali o rozstawie łęku 31 obsiadło na tyle, że między kłąb a przedni łęk mieściły się 3 palce, przy siodle Stubben o rozstawie łęku 29, a rozmiarze chyba 17,5 obsiadło tak, że jeden palec na wcisk wszedł między kłąb a przedni łęk (jak koniuch miał 3-4 lata to tak nie obsiadało), a syntetyk (firmy Maxam) o niewiadomym rozstawie łęku i rozmiarze 16 cali (tak na oko ocenione) obsiadło na tyle, że między kłąb a przedni łęk mieściły się 2 palce.
Na razie zdjęć nie mogę wstawić, bo tata tak robił zdjęcia cyfrówką, że, zamiast zdjęć, mam filmiki- teraz muszę jakoś powycinać ujęcia z filmików  😵
Szczerze powiedziawszy szlag mnie trafia, bo nie mogę znaleźć siodła pasującego koniowi...

edit: dopisałam markę siodła

Dementek musisz się uzbroić w cierpliwoś, ja na moją łajzę (bo inaczej tego ująć się nie da  :lol🙂 szukałam siodła przez pół roku, a że jest to koń o wrażliwych plecach i wszystko, co choćby ciut niedopasowane go gniecie i uwiera jak ziarnko grochu tę nieszczęsną księżniczkę, to mieliśmy 6 miesięcy lonżowania  😵
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
14 maja 2013 08:54
Cookie- pierwsze siodło przez rok szukałam  😉 Od znajomej miałam pożyczone siodło, ale średnio na koniu leżało, a ja nie mogłam nogi do boku konia przyłożyć. Jak pożyczyłam tego Stubbena, to super leżało i się siedziało- teraz to siodło na kłąb opadło po kawałku stępa. A w siodle Prestige, na sobotniej przymiarce, zapewniało mi wygodę,  łydki były lekko przyłożone do boku konia.
Rozglądam się za siodłem z systemem wymiennych łęków, żeby nie zmieniać siodła co pół roku. I tak mało jeżdżę na koniuchu, praktycznie wcale- wolę go przelonżować.
Dementek, a jeździsz sportowo ?  skoki ,ujeżdżenie czy zwykła rekreacja ?  Piszą zwykła mam na  myśli małe skoki itp
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
14 maja 2013 09:55
Dementek, a jeździsz sportowo ?  skoki ,ujeżdżenie czy zwykła rekreacja ?  Piszą zwykła mam na  myśli małe skoki itp


Sportowo nie jeżdżę. W czasach technikum była ambitna rekreacja (ujeżdżenie), a teraz rekreacyjne przejażdżki na w/f-ie, czasem u znajomej. Jak się skacze- zapomniałam  😉
Mój koń tylko do rekreacji, skakać raczej nie powinien.
a może bezterlicowe ?  Koniecznie jakiejś dobrej firmy. Przez masę czasu byłem przeciwnikiem takich siodeł, ale kiedy mój wsiadłem na takie siodło- niebo pod tyłkiem  😎
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
14 maja 2013 10:47
Dobrej firmy bezterlicówki trochę kosztują. A ja mam ograniczony budżet. Na razie muszę sprzedać stare siodło.
Wiem, że chcę mieć duże (no, chociaż średnie) klocki kolanowe, bo pewniej się czuję na swoim koniuchu. Na płaskich mam wrażenie, że gdy koń strzeli z zadu, to pojadę na szyję koniowi. Już raz tak poleciałam w terenie, gdy zza krzaka obok nas wyleciał żuraw. 

edit: Wstawiam kilka zdjęć z każdym siodłem. Jakość marna, bo zdjęcia robiłam kamerką internetową:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się