kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Lenii czterech 😉
http://allegro.pl/hackamore-lagat-promocja-i3257354759.html
czy koń na zdjęciu ma hack założony za nisko,czy się mylę?
Co do towarzyskich to Pacyński przyczepił się kiedyś u nas i to na skokach do długości bata - mierzył nam palcaty. Na ujeżdżeniu z tego co pamiętam też do każdego miał jakieś 'ale' więc ja już generalnie nie ryzykuję 🙂
Czy ktoś z was spotkał się z takim przypadkiem że koń podgryza się za boki zadnich nóg (w okolicy kolana) przy tym kręcąc się w kółko próbując za nie złapać? Czy jest to forma zabicia wolnego czasu czy raczej ma jakieś podstawy chorobowe...? Dzieje się tak na pastwisku jak i w boksie.
Ja się spotkałam z czymś podobnym w przypadku swędzenia wywołanego grudą.  Ma jakieś zmiany na skórze? Mogą być o wiele niżej.
A może go po prostu coś pogryzło i próbuje się podrapać? Moje w tej chwili najdziwniejsze rzeczy robią i się pięknie przy tym gimnastykują  😍 żeby się podrapać bo np.komar je ugryzł. Ja bym obserwowała i ewentualnie posmarowała czymś łagozdącym ukąszenia. Jeśli nie pomoże to telefon do weta.
Ja też stawiam na te wstrętne robale. Mój się tak odgania, że nawet nie wiedziałam, że kon sie tak wygiąć potrafi.
no właśnie nic go tam nie pogryzło, zastanawiam się czy to nie może być na tle nerwowym  🤔
Arabek, u nas koń, który dłuuugo stał i nadal stoi, bo kulawizna, zachowuje się bardzo podobnie, ale on stoi 23 na dobę w boksie.
to on robi tak też na pastwisku, ale zazwyczaj jak już jest tam od dłuższego czasu
arabek, czasem bywa taki narów, że koń 'ogania się' do boków, w skrajnej formie gryzie przy tym do mięsa.
aneta   foto by Tynka
25 maja 2013 11:58
Czy taka najzwyklejsza maska do ochrony przed owadami ma również szansę ochronić końskie chrapy przed nadmiernym słońcem?
Co zrobić z końmi podczas burzy? Wiadomo, że schować w stajni, ale zostawić je same sobie?🙂
hszonszcz   wredny hszonszcz.
25 maja 2013 19:41
Wie ktoś może, lub czy to jest możliwe żeby koń miał pchły? Czy po prostu krew lub grubość skóry nie odpowiednia dla pcheł? Pytam czysto z ciekawości, co wy na ten temat sądzicie 😉
jestem żółtodziobem w sparwie kolki więc piszę 😀 Mój koń został dzisiaj olany i zapomniany przez stajennego w spawie podania siana rano był 2 h na trawie potem nie dostał nic ja przyjechałam o 18 do stajni i widzę ,że worek z sianem który szykowałam rano leży pod boksem (oczywiście zrobiłąm awanture itd.) Boję się kolki, od 18 podawałam mu 2 razy po 1/4 siatki siana dostał słomę do boksu, teraz dałam mu połowę siatki. Martwi mnie bo ma straszne "pierdy" dałam mu rumianku, zielonej herbaty i algi morskie oraz drożdże. Za godzinkę wyjdę z nim na 15 min stępa. Mam poważne podstawy żeby nie iść dzisiaj spać czy powinno być ok ? Koń jest na samym sianie jakby co ze względu na to ,że jest na urlopie od pół roku. Nigdy nie miałam do czynienia z kolką moje konie stoją teraz w hotelu ze względu na remont mojej przydomowej stajni.
Wie ktoś może, lub czy to jest możliwe żeby koń miał pchły? Czy po prostu krew lub grubość skóry nie odpowiednia dla pcheł? Pytam czysto z ciekawości, co wy na ten temat sądzicie 😉

Koński pot odstrasza pchły, dlatego często w stajniach psy śpią na starych czaprakach 😉
Mi koń dostał kolki od za dużej ilości owsa, ale spotkałam się z przypadkiem złego siana musiało być zgnite np. od tego że zapomniał stajenny dać siana a Ty dałaś mniejszą ilość nic nie powinno być.
Czy taka najzwyklejsza maska do ochrony przed owadami ma również szansę ochronić końskie chrapy przed nadmiernym słońcem?


Tak. Mój koń ma białe chrapy, które w kontakcie ze słońcem ulegały poparzeniu. Zwykła siatka świetnie się spisuje jako ochrona.
Owsa nie widział od 2 lat zabrałam mu jeszcze tą słomę teraz bo boje się ,że się zapcha. Sianko ma pierwsza klasa swojej hodowli  😀 No nic trzeba pozostaje chyba tylko obserwować  🙄
Bez obaw moim zdaniem🙂 możesz ucho przyłożyć tam gdzie jest słabizna mniej więcej i posłuchać czy żołądek pracuje.
ołkej dzięki  😉  jak 13 lat jeżdżę tak nigdy nie miałam do czynienia z kolką więc trochę świruje  😜
Rozumiem🙂 ale u mnie raz dwa wychodziły objawy więc jak mineło pare godzin a koń je normalnie i zachowuje się tak jak zazwyczaj to bez obaw, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne.
hszonszcz   wredny hszonszcz.
25 maja 2013 20:39
Nasz się kiedyś położyła w boksie i miała gazy. Wypuściliśmy i troche pochodziła na świeżym i jej przeszło. Dzisiaj się 3 razy kładła na padoku i zaraz wstawała, więc to mogą być objawy czy po prostu się położyła, z byle jakiego powodu?
Jeśli kładzie się w odstępach to spokojnie bez obaw mój koń po jeździe tarza się w piasku np. na dwie strony. Jeśli ma kolke to nic nie je tarza się non stop albo grzebie nogą, jak jest silniejsza to brzuch jest coraz bardziej twardy i albo się położy i nie będzie chciała wstać albo nie wyciągniesz konia z boksu, ale to już silne objawy i trzeba na siłe konia oprowadzać żeby tylko się nie położył.
hszonszcz   wredny hszonszcz.
25 maja 2013 21:04
A to luzik, nasza się kładła i wstawała za chwilę, bo oczywiście konie z zainteresowaniem przyczłapały od razu i źrebaki ją męczyły. Później znowu to samo i za jakiś czas znowu. Ale bez tarzania i przytupywania 😉

A co z teorią, że koń nie powinien przewracać się z boku na bok, gdyż może dojść do skrętu jelit.. Prawda to? W stajni mi mówiono, ze to oznacza że "koń jest zdrowy", a później usłyszałam że to nie dobre  🤔
Też coś takiego słyszałam, ale nie wiem czy to nie mit... Ale pewna nie jestem, chodź tak naprawdę większość koni tak robi.
No więc ja już jestem po oprowadzaniu, zachowuje się normalnie ale jest dopiero godz po tym jak zjadł . Musiałam walczyć z nim żeby się nie zatrzymywał na trawę więc apetyt jest ;d dostał likita za godz pójdę zobaczyć co i jak. Jeśli coś miałoby się dziać to ile czasu po ostatnim posiłku mogą pojawić się pierwsze objawy ?
Można powiedzieć, że od iluś tam minut do godziny powinny być oznaki. Przynajmniej ja się trafiłam z takimi, ale do godziny napewno i trzeba patrzeć czy kupę zrobił bo jak zrobi przy Tobie to znaczy że jest ok i kolki nie ma.
Więc siedzę teraz pod jego boksem, z lapem na kolanach i oglądam film w oczekiwaniu na odgłos wydalanej kupy  👀
hszonszcz   wredny hszonszcz.
25 maja 2013 21:21
Więc siedzę teraz pod jego boksem, z lapem na kolanach i oglądam film w oczekiwaniu na odgłos wydalanej kupy  👀

Hahahahaha  😁
Pozdrów kunia od hszonszcza 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się