Jakie pasze dajecie swoim koniom?

LatentPony   Pretty Little Pony :)
23 maja 2013 06:49
Ja karmie ziolowa. Daje za malo zebym widziala jakies swietne efekty, ale kon wcina az milo.
Karmi ktoś może tymi sieczkami? Jakie opinie?

http://animalia.pl/produkt,26228,,mollichaff-alfalfa-light-lucerna-i-sloma-owsiana-15kg.html


Ja  😅 Są rewelacyjne  😀
Anderia   Całe życie gniade
23 maja 2013 09:29
LatentPony u mnie w stajni jest kilka. Ładnie pachną (Veteran obłędnie, mogłabym się inhalować godzinami), są fajnej jakości, konie nie wybrzydzają (nawet te księciuniowate), a wory są ogromne. Jak okazało się, że potrzebujemy sieczki, to sama chciałam brać którąś z Mollichaffa, ale potrzebowałam na już, a miała czas oczekiwania koło tygodnia. Więc skończyłam z Baileys Golden Chaff, która swoją drogą też jest spoko 🙂
Orzeszkowa juz zamowilam zimową, pisalam do nich i mowili, ze moga sprowadzic, ale powiedzieli, ze zimowa bedzie lepsza na przytycie dla nieroba, takze jutro powinny przyjsc dwa worki 😀
Jakieś propozycje na przytycie kobyłki która nigdy gruba nie była, ale teraz na lato czy może od cięższej pracy, albo większej ilości stresu (częściej jeździmy na zawody), strasznie schudła. Dostaje 2,5 miarki owsa na każdy posiłek, sianka może nie do oporu, bo tylko jak są w boksach, a trawy niestety nie mamy.  Dodam, że bardzo się nakręca i stresuje wszystkim (stres= kupka, kupka , kupka i jeszcze raz kupka). Rok temu na początku naszej współpracy 7-8 na jazdę był standard  😜 teraz jest lepiej już "tylko" koło 4 jak się zestresuje, ale zdarzają się już jazdy bez-kupkowe  😅
Próbowałaś karmić mniejszą ilością owsa ? Bo nie jest to najlepsza pasza dla tak spalających się koni. Może się okazać, że jak ją przestawisz na znacznie mniejszą wagowo ilość paszy typu cool mix to i przytyje i sięwyluzuje
Nie próbowałyśmy, tylko czy nie będzie tego za mało jak na codzienne treningi? I może jakieś witaminy do tego czy inne cuda? Poci się strasznie, jak tylko się cieplej zrobi to w boksie mokra stoi, choć inne suche albo prawie suche. Może jakieś elektrolity?
Izerina ja mam podobną pannę- wywaliłam owies z diety całkowicie. Dostaje Re-Leve Saracena i sieczkę Dengie HI_FI Apple (Alfa-A była za "ciężka", puchła po niej, nadmiar białka pewnie, tej mogę dawać więcej), wysłodki, ale te w ilości bardziej "na smaka". "Głowa" lepsza i zaczęła nabierać na siebie 😉
Część owsa można zastąpić dodatkiem oleju roślinnego, który da energię do pracy, a nie "nagrzeje" jak owies plus jakaś sieczka (włókno- też tzw. "wolnouwalnialna" energia).
edit: elektrolity, jak się poci, pracuje, to jak najbardziej.
Izerina z tego co piszesz koń stoi na samym owsie i bez suplementów a na dodatek z małą ilością włókna w diecie. Sama odpowiedz sobie, czy Twój koń jest dobrze karmiony.

Przede wszystkim należałoby włączyć do diety suplement - na lato polecam marstal force, wychodzi bardzo ekonomicznie (wiadro 10 kg, 80 zł mniej więcej na 3 miesiące) i ma w sobie elektrolit. Jest jeszcze chevinal - który też warto polecić.

Osobiście uważam, że trzeba też dołączyć dobre musli - raczej nie wysoko energetyczne, tylko z dużą ilością włókna, małą energią, olejem. Wystarczy już miarka - dwie dziennie.

Warto też zainwestować w sieczkę - uzupełnia dietę konia w włókno, a często też jest suplementowana czy z dodatkiem oleju.

Wszystko o czym napisałam znajdziesz np. w ofercie baileys'a - i każdej innej firmy produkującej pasze dla koni, jednak baileysa polecam, bo dostawa gratis i bardzo szybki termin realizacji zamówienia, wiele produktów jest na stanie więc po zamówieniu paczkę masz już następnego dnia u siebie.

Niestety, utrzymanie konia drogie. Ale jeżeli stać kogoś na starty w zawodach, to tym bardziej powinno stać w pierwszej kolejności na dobrą paszę dla konia.
Wielkie dzięki  :kwiatek: Musli i suplement zakupione, a co do sieczki to zastanawiam się jak dużo jej dajecie swoim koniom?
Zależy jakiej- samej lucerny po garści do karmienia, "lżejszej", np.Dengie Hi-Fi Apple nawet po miarce.
ja też tak jak bombal

złota sieczka baileys - miarka dziennie, pavo daily plus wielkie 2 garści (pewnie też jak miarka), ale obecnie zmieniłam na alfalfa i dostaje garść do kolacji
Izerina dziewczyny mają absolutną rację. Nie dawaj mniej owsa, tylko zamień to co teraz dajesz na owies + niskoenergetyczną paszę. Do karmienia z owsem mnie się fajnie sprawdził hippolyt krautermuesli, a i ceną nie zabija. Możesz też w wersji tańszej zamienić część owsa na gnieciony jęczmień - bardziej tuczący,a mniej 'odpalający' konie.
Zdecydowanie uzupełniłabym włókno - czyli albo dodała siana,a jeśli nie ma takiej możliwości sieczki,bo to najprostszy sposób podtuczenia.Plus to,że ile nie dasz paszy,czy owsa,czy innego ziarna to wszystko przez konia 'przeleci' gdy nie będzie miał dobrej struktury do trawienia, którą zapewnia włókno. Ja sieczki opartej bardziej na słomie daję miarkę, lucerny dawałam taką solidną garść,na konia ok.450 kg.
Izerina Kup jest coś uspakajającego i elektrolity
Izerina dziewczyny mają absolutną rację. Nie dawaj mniej owsa, tylko zamień to co teraz dajesz na owies + niskoenergetyczną paszę.

Nie wiem, jakie dziewczyny masz na myśli, bo ja zrezygnowałam z owsa całkowicie 😉
ash   Sukces jest koloru blond....
25 maja 2013 13:25
magrat, nie zgadzam się! Po co tyle owsa jak kobyła nadpobudliwa? Miałam okazję widzieć kilka razy kobyłkę o której mowa i uważam, że jej owies nie jest potrzebny do niczego!
Zamienić część lub cały owies na inną paszę niekoniecznie energetyczną.
Sieczka koniecznie, bo siana mało a trawy brak.

edit:
mój koń obecnie stoi na garstce owsa na cały dzień, dostaje musili, dużoooo siana i pasie się na trawie. Wygląda świetnie!
Izerina, w takiej diecie jak opisałaś jest po prostu masa błędów żywieniowych 🙁

- primo, niezrównoważona dieta, czyli żywienie owsem. Nie wiem, ile go koń dostaje (2,5 miarki gniecionego czy pełnego? jest karmiony 2 czy 3 razy dziennie?), ale tak czy siak, przede wszystkim owies zawiera bardzo dużo skrobii, która właśnie odpowiada u konia za nadpobudliwość. Jeśli klacz jest energiczna i elektryczna z charakteru, to jej naprawdę nie pomagasz, fundując takie żarcie. Poza tym owies ma mało witamin, brakuje w nim witaminy D, witaminy E (ważny antyoksydant - niezbędny, jeśli koń ma się sprawnie regenerować po treningach), karotenu.
- secundo, siano "może nie do oporu" - to zadbaj o ten opór. Dokup w stajni dodatkowe siano, zamów sianokiszonkę i jakąś sieczkę, przecież można nawet na piaszczystych padokach zawiesić siatki. W wersji niskobudżetowej teraz w sezonie wystarczy nakosić trawy i wrzucić na wybieg. Jeśli masz konia nerwusa i np. średnio żartego, to on może nie zdążyć w ciągu doby nadrobić czasu przesiedzianego na padoku na głodniaka (przerabiałam ze Skwarem taki wariant).
- tertio, koń się dużo poci, startujesz na nim i dopiero się zastanawiasz, czy mu podawać elektrolity? 🤬 A skąd on je sobie ma uzupełniać, z blasku księżyca wpadającego nocą przez okno? To jest absolutnie podstawowy suplement typu "musiszmieć".

Ja bym ograniczyła mocno owies, kupiła dwa worki na miesiąc dowolnej dobrej paszy kondycyjnej (zmieścisz się w dwóch stówkach), jeśli masz możliwość, to jeszcze do tego jakąś niedrogą sieczkę (pełna miarka typu pavo sieczki to 100-200g, można spokojnie dawać na każdy posiłek) i masz załatwiony temat raz odpowiedniej kondycji konia, który się ładnie zaokrągli, dwa - spalania się, trzy - niedoborów składników odżywczych, które w tej chwili na mur beton gdzieś tam się kumulują.
Pytanie, czy dobre samopoczucie i zdrowie konia jest warte tych dodatkowych 200 zł na miesiąc, ale to chyba pytanie dość retoryczne 😉
Kasia Konikowa   "Konie mówią...po prostu słuchaj..." Monty Roberts
25 maja 2013 14:26
Mój koń jest osobnikiem mocno elektrycznym, nadpobudliwym, spalającym się, do tego to kłusak amerykański kiedyś biegający na torach i jest jeszcze wybredny jeżeli chodzi o jedzenie. Dostaje dobrej jakości siano do woli, sianokiszonkę, teraz wychodzi również na trawkę. Zamieniłam owies na musli,bo po co ma go owies "w tyłek podgryzać". Dostaje sieczkę do każdego posiłku i uważam, że sieczka jest super dodatkiem. Witaminy ma obecnie Pavo VitalComplete. Sieczkę daję Struktur Mix Eggersmann musli i objętościowa i paszę Cool Musli Wellness EMH Eggersmann i koń naprawdę ładnie wygląda, w tym roku pierwszy raz po zimie był pięknie zaokrąglony. Nie wyobrażam sobie trzymania konia na samym owsie i jeszcze wymagania od niego sporego wysiłku, treningów i zawodów. Jestem jak najbardziej za elektrolitami w okresie letnim,kiedy koń dużo pracuje i dużo wypaca. Dziwi mnie że ktoś chce oszczędzać na żywieniu i jest później ździwiony, że koń nie jest w stanie sprostać wyzwaniom,które się przed nim stawia. Prawda, że mój koń jest koniem rekreacyjnym, z którym coś tam sobie rzeźbimy ujeżdżeniowo, pracuje na lonży i wyjeżdżam w teren i nic wspólnego to z wyczynem nie ma, jedynie z przyjemnością, ale dobra dieta to podstawa i tutaj nie ma mowy o oszczędności, czy to u konia sportowego czy trzymanego dla siebie, do jazdy rekreacyjnej.
Czy Spillers Conditiong/Saracen Improver działają równie dobrze, co osławiony w tym wątku Baileys Top Line? 😀
Baileys / Spillers i Dodson to jest praktycznie to samo, a patrząc po składzie Saracena to ta pasza ma wszystkie potrzebne cechy, żeby działać kondycyjnie.
ushia   It's a kind o'magic
25 maja 2013 15:31
Evson, ja sobie kiedyś zrobiłam tabelkę porównawczą wszystkich tanich pasz (jeśli znajdę to podlinkuję) i wyszło, ze najbardziej właściwie opłaca się Horsgran, potem Nutrena, Besterly Vitalic, Granmaster i Sukces dla hodowlanych albo sportowców. Zdecydowałam się na Horsgran ze względu na zawartość otrąb i kredy, bo właściwie całą resztę (słonecznik, jęczmień, pszenicę, etc.) moge podawać codziennie w dowolnych kombinacjach i baby zjedzą to chętnie, a wyjdzie mi taniej niż w gotowej paszy, zwłaszcza że słonecznik drogi ostatnio 😉
Moja to w 3/4 folblut i na Horsgranie przybrała bardzo ładnie, mimo że wcześniej dostawała już jęczmień i wysłodki 😉



karmilam kiedys horsgranem, bo blisko i tanio, ale potem tak sie jakosc posypala, ze konie odmowily jedzenia
czyzby firma sie opamietala i poprawili jakosc?
bo w pewnym momencie nie bylo tam nic poza luska (producent zajmuje sie wytlaczaniem oleju i luska jest produktem ubocznym, resztkowym), granulat byl okropny, pylisty, no mega syf
Dzieki za opinie. Za chwile obecną stwierdzilam ze musze mniej kombinowac, nie chce tez za czesto zmieniac paszy, troche z tym poszalałam. Natomiast mam jeszcze jedno pytanie- po jakim mniej wiecej czasie powinnam widziec efekty 'podtuczania' tzn czy cos sie rusza do przodu? Miesiąc, trzy? Obecny stan jest taki ze juz naprawde nie moge przegapic kolejnego spadku masy..
czasami już po 2 tygodniach,ale tak standardowo to po miesiącu 😉
Miałam na myśli zamienić tyle samo owsa, na np. pół na pół z paszą 🙂 Nie że aż tyle potrzebuje. Sama pasza pełnoporcjowo byłaby najlepsza,ale też nie jest to zawsze możliwa opcja - koszty 🙁
Na pewno nie zmniejszyłabym owsa nie zamieniając go na coś innego, skoro koń już traci na wadze, to miałam na myśli, przepraszam jeśli wyszło niejasno 🙂
ushia, nie wiem, jak było wcześniej, bo nie skarmiałam (ale Doma karmi tą paszą od lat i jest bardzo zadowolona i jej gluty wyglądają super). Teraz granulat nie pyli, jest taki konkretny, dobrze sprasowany, na oko łuski jest jakaś połowa. Konie jedzą go chętnie i na sucho i po namoczeniu.

Evson, u nas po dwóch tygodniach już było widać efekt. Po miesiącu wyraźniej, po dwóch efekt łał. Teraz kobyły nawet jak się wytarzają w błocku to chodzą i się świecą 😉

magrat wbrew pozorom koń po obcięciu owsa może przytyć - bo przestanie się spalać  😉

edit: lit.
Orzeszkowa generalnie tak, oczywiście. W tym przypadku- gdzie mało włókna, koń pracuje(jak startuje to raczej intensywnie i regularnie,zakładam),a my nie wiemy czy to nie gnieciony owies(bo wtedy to wcale nie tak kosmicznie dużo) to może to nie zadziałać w ten sposób.

ladydill Karmię Saracenem show improver od jakichś 3-4 mies, bardzo jestem zadowolona, pasza jest typu build up-koń się super zaokrąglił, chętnie ją je, a energii ma akurat - nie za dużo,nie za mało.
mam pytanie. Ile powinno się dawać Pavo Condition  mieszane z Besterly Basic jeśli nie jest to jedyna pasza treściwa tylko urozmaicenie (3 posiłek) karmienia owsem.
Koń raczej chodzący rekreacyjnie 6 razy w tyg.
owsa całego ok miarka 2 razy dziennie.
wszędzie jest podana ilość przy karmieniu wyłącznie paszą a jak to się ma w przypadku karmienia pasza+owies?
Moon   #kulistyzajebisty
27 maja 2013 18:32
Ma ktoś porównanie:
http://animalia.pl/produkt,26228,,mollichaff-alfalfa-light-lucerna-i-sloma-owsiana-15kg.html i http://animalia.pl/produkt,9214,537,baileys-golden-chaff-sloma-owsiana-sieczka-cieta-125kg.html ?
Barb wcina od listopada Baileysa i całkiem ładnie się zaokrąglił, ale tak patrzę czy czegoś nie zmienić, co mogłoby dać jeszcze więcej efektu  😉
Anderia   Całe życie gniade
27 maja 2013 18:40
Moon mówisz? Mój Dreamo od niedawna (może z miesiąc) też je Baileysa GC, jeśli ma ona właściwości tuczące, to super. Wiem, że na efekty zawsze trzeba trochę czekać, ale u nas każdy kilogram jest na wagę złota...
Tylko nie wiem, jak łatwo Twój tyje/chudnie? Bo mojego utuczyć to skaranie boskie...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się