kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Mój koń bardzo dziękuje za pozdrowienia  😉 Stwierdziłam,że chyba sie nie doczekam i wlazłam do boksu musiałam niestety wymacać najcieplejsze gówienko i takowe znalazłam  😅 więc mam nadzieję ,że jest ok. Cały czas ma te gazy i słychać coś na wzór burczenia w brzuchu nad tylnym kolanem ale tak poza tym to jest ok
BASZNIA   mleczna i deserowa
25 maja 2013 22:46
Bernardeta, kon przednich kolan nie posiada 😉. A poza tym ciesze sie, ze wszystko oki 🙂.
żaczkowa   gone with the wind
25 maja 2013 23:06
nie znalazłam nic podobnego, więc:
czy jeżdżąc na różnych koniach w jednym siodle należy zmieniać długość puślisk? 🤔wirek:

tak mnie to nurtuje od dłuższego czasu - mam "okrągłego" wałaszka, na którym czuję się strasznie mała i wydaje mi się, że mam stiplowe strzemiona i małą, szczuplutką kobyłkę, na której czuję się duża i mam wrażenie ujeżdżeniowych strzemion - a długości puślisk nie zmieniam  😤
A ja mam całkowicie laikowe pytanie  🏇
Za kilka lat zamierzam wybrać się na zawody skokowe. I tu nastaje pytanie: aktualnie mam czapsy treningowe ze skóry Fair Playa. >>KILK<<
Jak te pójdą na śmieci zamierzam kupić podobne.te same, są mega wygodne. Mogę w nich pojechać zawody? Czy muszę zaopatrzyć się w normalne czapsy, nie treningowe?
żaczkowa, tak, konie "grubsze" wymagają dłuższych strzemion.
lazuryt00, są ok.
halo, Dlaczego? Ja na grube kulki zawsze skracam.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
26 maja 2013 07:16
Ja skracam o dziurkę na kucyka i prawie kucyka 😉 (niezbyt wysoki koń i przy tym też niezbyt szeroki).
aneta   foto by Tynka
26 maja 2013 08:52
espana wielkie dzięki za odpowiedź  :kwiatek:  tym bardziej, że odpowiedź taka na jaką liczyłam:P
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
26 maja 2013 09:29
Żaczkowa, po prostu zawsze ustawiaj sobie długość puślisk tak, żeby, gdy masz nogę w strzemieniu, kolano opierało się o poduszkę kolanową a noga była tak zgięta że jak siedzisz to zachowujesz linię ramię- biodro- staw skokowy, tak żeby ci było wygodnie. Inne konie- inaczej noga się układa 😉
hszonszcz   wredny hszonszcz.
26 maja 2013 10:26
kupić podobne.te same

Kupić chcesz podobne, ale te same?  😀iabeł:
mils   ig: milen.ju
26 maja 2013 11:06
Mam pytanie dotyczące dopasowania siodła, bo już sama się gubię i potrzebuję uporządkowania. Co jest przyczyną, gdy: a) siodło w trakcie jazdy przesuwa się do tyłu, b) siodło w trakcie jazdy przesuwa się do przodu i ląduje na szyi? 😡
hszonszcz   wredny hszonszcz.
26 maja 2013 11:11
a) siodło może się przesuwać do tyłu, gdy koń jest wykłębiony, czyli ma grzbiet łękowaty (napierśnik)
b) siodło może się przesuwać do przodu, gdy koń "nie ma kłębu", gdyż jest okrągły jak kulka lub gdy ma budowę karpiowatą (podogonie)
mils   ig: milen.ju
26 maja 2013 11:24
hszonszcz no dobrze, a jak ma się to do dopasowania siodła? Bo chodziło mi raczej o to, co jest złego w siodle (np. za wąski przedni łęk itp.), gdy mam do czynienia z takimi "wycieczkami" po końskich plecach. 🙂
hszonszcz   wredny hszonszcz.
26 maja 2013 11:30
Jedna z naszych klaczy ma łękowaty grzbiet, mieliśmy siodło o bardzo wąskim przednim łęku i również zjeżdżało do tyłu.. Ale co do Twojego problemu to nie mam pojęcia..
mils   ig: milen.ju
26 maja 2013 11:34
To chyba ucieknę do wątku o dopasowaniu siodeł, dziękuję! 🙂
Mam czaprak podszyty polarem. Czy mogę zakładać go pod siodło w lato?
Oollaa13, jeśli lato będzie takie jak końcówka maja, czyli 12 stopni to możesz  😁 Ale  tak poważnie to ja bym nie założyła, ale mi się koń poci już przy zwykłych czaprakach tzn. niewyciętych 😉
hszonszcz   wredny hszonszcz.
26 maja 2013 18:35
Hm.. A co w takim razie z owijkami? One tez w końcu polarowe... Zastanawia mnie to właśnie, czy można latem zakładać owijki  🤔
Gdzie mogę znaleźć przepisy PZJ w skokach dotyczące takich spraw jak sprzęt konia (co dopuszczalne, i kiedy, jakie siodła, kiełzna) i ubiór jeźdźca ?
Na stronie PZJ są przepisy,ale tego co mnie interesuje nie znalazłam, być może źle patrzyłam.
Proszę o pomoc.
mils   ig: milen.ju
26 maja 2013 19:17
widzexxcie w przepisach jest wszystko opisane, poszukaj dokładnie w spisie treści. 😉
Regulami dyscypliny skoków 2013 Te przepisy ?  chcę mieć pewność  🙂
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
26 maja 2013 19:35
Przepisy dyscypliny, a nie regulamin.
Koniczka Dzięki wielkie 🙂  :kwiatek:
Hszonszcz, racja! O owijkach zapomniałam 😉 Może ja się nie będę wypowiadać, bo takiej wiedzy nie mam. Ktoś obeznany niech powie.
hszonszcz   wredny hszonszcz.
26 maja 2013 20:55
Strasznie mnie to ciekawi... słyszałam, ze jak jest gorąco, a założy się owijki, to trzeba później chłodzić nogi.. Ale czy aby na pewno to jest dobre?
hszonszcz, ale czy co jest dobre - zakładanie owijek czy chłodzenie nóg?

Ja uważam, że ochrona końskich nóg do priorytet, więc zawijam/zakładam ochraniacze. Po pracy nogi zawsze chłodzę, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstania kontuzji ( bo rozgrzane ścięgna są 'rozmiękczone' i bardziej podatne na urazy, bo chłodząc zmniejszamy ewentualne urazy które mogły powstać w trakcie jazdy, etc.) i zmywając przy okazji pot.

oollaa12,  co do polarowego czapraka - sądzę że możesz zakładać go niezależnie od pory roku, może poza okresem linienia, bo wtedy ciężko będzie go doczyścić 😁
Osobiście nie lubię tak podszywanych czapraków - koń się poci po to, żeby się schłodzić pod siodłem, a jeżeli polar odprowadzi nam cały pot to efektu chłodzenia nie będzie.
efeemeryda   no fate but what we make.
27 maja 2013 09:13
Bez obaw moim zdaniem🙂 możesz ucho przyłożyć tam gdzie jest słabizna mniej więcej i posłuchać czy żołądek pracuje.


Błagam tylko nie żołądek w okolicy słabizny... fakt osłuchuje się tam, ale na pewno nie żołądek  😵 😵

Co do możliwości skrętu jelit od tarzania, to fakt jest to możliwe, gdy np. fragment okrężnicy wpadnie w zachyłek otrzewnej, ale przed tym akurat nijak nie da się uchronić, przecież nie zabronimy koniom się tarzać ?  😉
możesz ucho przyłożyć tam gdzie jest słabizna mniej więcej i posłuchać czy żołądek pracuje.

zoladek przy slabiznie?
Ale  tak poważnie to ja bym nie założyła, ale mi się koń poci już przy zwykłych czaprakach tzn. niewyciętych 😉

a niby czemu nie? czaprak jest od tego, zeby wchlanial pot. pod grubym, cienkim, polarowym, mikrofibrowym, z siateczki czaprakiem kon sie spoci tak czy inaczej. co to za mit, ze polarowe owijki maja grzac, czy ze gruby czaprak to robi?
ogarnijcie sie ludzie. ten watek jest od zadawania zoltodziobowych pytan- wiec nie ma, ze pytania sa glupie. ale nie jest od udzielania glupich odpowiedzi.
Grubość czapraka nie ma większego znaczenia. Również znaczenia nie ma to czy pot się wchłonie w czaprak czy nie, bo żeby chłodził to musi parować a ani będąc "w" materiale, ani będąc "pod" czaprakiem nie ma takiej możliwości.
Nie napisałam że przy słabiźnie, ale że prace żołądka będzie słychać. Przepraszam jeśli kogoś w błąd wprowadziłam.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się