ciąża, wyźrebienie, źrebak

[quote author=777 link=topic=57.msg155271#msg155271 date=1232815322]
moje maleństwo juz prawie 22 miesięczne ma 159 cm w kłębie 😉
i pracuje usilnie nad swoja pozycja w stadzie
podporzadkowuje sobie 8 letnia klacz

czytam i nie wierzę  🤔, u mnie jest dokładnie to samo, młoda 22 miesiące goni 8-latkę - rozdzielone bliźniaki  😁

[/quote]
hihi to pewnie w tym czasie kiedy sie rodziły jakies nadprzyrodzone siły działały 🙂 i wyszły takie wilkołaki
Co rozumiecie przez komplet badan klaczy przygotowywanej do zazrebienia ?

Jakich mamy w zblizajacym sie sezonie stanowkowym poloznikow, dzialajacych w mazowieckim ? (dojezdzajacych !)
Skowron, Łuczak, Witkowski, Kołodziejski
Ktoś jeszcze ?

Jakie sa obecnie ceny ?
mały pająk  😁
czyli ubiegłoroczny bobas


jeszcze nikt nie niańczy tegorocznego malucha ?
majek   zwykle sobie żartuję
31 stycznia 2009 11:30
My będziemy niańczyć za miesiąc.
Jestem przerażona, bo to nasz pierwszy źrebak i kobyły też.
Dzisiaj była p. wet i kazała mężowi gilgać kobyłę po sutkach. Mam nadzieję, że nie ustami...
Boję się co to będzie, bo kobyła jest trochę szurnięta i ciekawe, czy da się źrebaka pogłaskać i w ogóle...
Tak więc pewnie będę częstym gościem wątku źrebakowego
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
31 stycznia 2009 11:34
My też mamy jeszcze miesiąc.A następna za dwa miesiące.
I to na tyle w tym roku...
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
01 lutego 2009 22:03
co dla odsadka polecacie? w pierwszych tygodniach bedzie dostawal normalnie co dostaje czyli  pavo podo start i owies do skonczenia worka ale co potem?
myslalam nad kontynuacja pavo ( nerwina dostawala podo lac i maly jak pisalam podo start) czyli podo grow:
http://www.sklep.animavet.pl/produkty.php?cat=1&id=81
czy moze zrezygnowac z granulatu ( w sumie dostaje jako dodatek dziennie 400g) i przejsc na dodatek  PAVO Podo Supply
http://www.sklep.animavet.pl/produkty.php?cat=1&id=574
? albo cos innego? jestem jak na razie zadowolona z wygladu malego nic mu nie brakuje ale strasznie szybko rosnie i sie obawaiam czy nie za szybko
przykładowa dawka dla odsadka (oczywiście o ile jest juz przyzwyczajony)
siano łąkowe 3 kg
siano z lucerny 3 kg
owies 3 kg
otreby pszenne 1 kg
siemię lniane 0,1 kg (podczas zmiany włosa)
mozna tez podawac do marca 1 kg marchwi
zaleca sie również podawanie tranu

jesli obawiasz sie ze mały za szybko rosnie to poczytaj
http://orling.pl/mineralpony_baby.html

jak dla mnie podawanie pasz jest bezsensowne
kiedys siedziałam i analizowałam ich składy cene itp
doszłam do wniosku ze jesli koń jest zdrowy to pasza jedynie dla poprawienia walorów smakowych i jedynie musli nie granulat
ja dla młodej podawałam równiez witaminy
na przemian raz orling raz chevinal
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
02 lutego 2009 09:58
aktualnie to dostaje 4oog granulatu i wlasnie 3 kg owsa siano do oporu, slyszalam, ze otreby moga byc szkodliwe dla maluchow
bo zawieraja duzo fosforu
i stosunek wapnia do fosforu musi być zachowany - a nie zachwiany
za duze skarmianie otrab moze doprowadzic do tworzenia się w żołądku szkodliwej magnezji fosforowej

strawnośc otrąb jest duża i wynosi od 81-90 %
zaleta ich jest przeciwdzialanie zatwardzeniu co ma duze znaczenie przy jednostronnym żywieniu owsem i sianem - ale twoj samego owsa nie dostaje
ponadto otręby zawieraja wit grupy b
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
02 lutego 2009 10:19
teraz to i nerwina ma przerwe w otrebach bo podobno tez jelita sie zapiaszczaja, mysle ze skarmie ten worek a potem po prostu bedzie dostawal owies z tym preparatem mineralpony ( juz pare osob go polecalo) w sumie nie drogi jest.

ile czasu na samym siane kobyla przy odstawieniu?
margaritka to wszystko zależy od klaczy
jakie ma wymiona itp
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
02 lutego 2009 10:21
wczoraj patrzylam to raczej male ma ale mleko jest
a to młody już odstawiony ?

później napisze jak by co na razie musze znikac po sczepionki
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
02 lutego 2009 10:29
za miesiac ale juz sie szykuje 😁
ja w czasie pierwszej zimy daję havensa opti grow (dawniej foal cubes)- i jestem b. zadowolona, dla kobyły tez chciałam havensa, ale był problem z zmaówieniem  🙁
margaritka to jak jeszcze przy matce to nie pisz o wymionach  😉
ale warto abys sie dobrze im przyjrzala bo jak odsadzisz młodego to bedziesz musiala wiedziec czy juz sa "zasuszone" czy jeszcze mocno nabrzmiałe
kurka nie wiem jak to wytłumaczyc
help
majek   zwykle sobie żartuję
18 lutego 2009 14:58
hmm. a macie jakąś ściągawkę, co kiedy trzeba zrobić, jak się źrebi, co sprawdzić, czy jest dobrze itd. Ja oczywiście przerażona zadzwonię od razu po weta, ale zanim przyjedzie... Już nam dawała pierwsze wskazówki, ale co potem?
Przez pierwsze dni?

Co mam dać jeść i kiedy..
Na początek samo mleko?  Czy sypać coś do żłoba? (co?)

Kiedy mogę pierwszy raz wypuścić na padok...
Czy wypuścić tylko z mamą, czy dołączyć do stada (jeden z moich wałachów już kiedyś opiekował się źrebakiem sierotką, więc byłby pewnie znowu dobrym wujkiem... Zresztą wałaszki są bardzo zabawowe)

Jestem zielona, aż mi wstyd...
Nawet nie wiem, o co zapytać...  🤔

Druga sprawa:
kobyła nie chce jeść żadnych dodatków. Kupiliśmy jej NAF YoungStock Supplement, ale wg niej jest be...
Ona je tylko owies (nie za dużo), siano i jakieś marchewki teraz. Dłuuugo przekonywała się, że owies można zjeść także z siemieniem...
Nie wiem, co jej dawać... żeby ją wesprzeć m.in. w produkcji mleka...

Obecnie moja klacz dostaje dziennie (kuc, prawie 10 miesiąc): 1kg marchwi (tak na oko ) , siano dobrej jakości do woli,granulat  Pavo Lac, trochę owsa i witaminy mineralpony.  Witaminy właśnie mi się kończą i zastanawiam się jeszcze nad innymi witaminami najlepiej w formie jakiegoś granulatu lub w płynie bo te w proszku jakoś jej nie idą . To ostatni okres ciąży więc chciałabym by dostawała wystarczająca ilość witamin. Co polecacie bo już sama nie wiem co byłoby najlepsze dla niej?? 
jak się zacznie "akcja" to od razu do weta - internetowe wskazówki nieiwele tu pomogą jesli nie ma się doświadczenia  wodbieraniu porodów,  u nas weta nie było tylko raz (kobyła nie upilnowana ), zawsze profilaktycznie przyjezdża, a odbierał duużo porodów, więc zawsze to stres mniejszy 🙂

najwazniejsze wskazówki, że to już za chwilę to :
a) wiercenie się klaczy, nienaturalne zachowanie ( u nas jedna zklaczy w "ten" dzień nie chce wyjść na dwór)
b) pocenie się na piersiach i w okolicach łopatek

a w kwestii porodu najważniejsze, żeby łożysko odeszło, źrebak wstał i znalazł cyca

po porodzie zero owsa i innych treściwych przez dwa trzy dni, samo siano - do oporu
ostrożnie z wodą ja słyszałam, że nalezy podawać taką z siemieniem lnianym albo cukrem w niewielkich ilosciach, ale tu każdy ma inne zdanie 😉

źrebak zaczyna podjadać tak około tygodnia, koło miesiąca, 3 tygodni można go przyzwyczajać do paszy i tu czasem jest pewien problem. Źrebięta podjadają od matki owies, więc często z pogarda patrzą na specjalny granulat dla nich - nie nalezy się zniechęcać 😉 szybko się przyzwyczają. Szczególnie w pierwszych miesiacach jestem przekonana do granulatu - taki maluch nie je go dużo, a jednoczesnie ma wszystkie skladniki niezbędne - witaminy z owsa łatwo wyodrębnić, podobnie z musli wyjeśc to co najlepsze = najsmaczniejsze.
Ogólnie regularne karmienie u nas zaczynamy w wieku 1-1,5 miesiąca

Na padok zazwyczaj na trzeci czwarty dzień, ale tylko matkę z dzieciakiem - taka mała pchła i tak ma mega stresa, mój kiedyś tak się mamusi pilnował że w drzewo wgalopował  🤔wirek:, czesto jest problem, żeby ze stajni wypchać, a mamusia bedzie w bardzo bojowym nastroju gotowa rozdeptać dzieciaka, byle stado odgonić - nawet taka klacz cichutka, potrafi wtedy wystratować z zebami do lidera


a na kiedy klacz ma termin ?
ja jutro do mojej pędzę  w stajni spać, 3 dni ma "świeczki"   😅
Ile zrebiat sie Wam szykuje w tym roku?Bo mi jeden na 12 maja🙂 az sie doczekac nie moge...no musialam sie pochwalic 😀
majek   zwykle sobie żartuję
18 lutego 2009 15:57
armara, to jasne, ja nie chcę tutaj odbierać porodu (tym bardziej, że sama mam już brzuch i co najwyżej będę stać przy boksie i mówić `ciiii kobyłka`)
Mam nadzieję, że kobyła sobie sama da radę. Z
Pani wet kazała mi tylko zabrać z boksu łożysko (żeby pies czy kot nie ukradły) - wtedy jak przyjedzie (obiecała, że dojedzie do nas mniej-więcej w godzinę) sobie na nie spojrzy i oceni czy całe wyszło itd.

Boję się, bo to pierwszy źrebak Rivolty (mój też). Podobno może nie za chętnie dać się ssać. Kazała nam miziać ją szczotkami... No i Rivi  nie jest zachwycona... Macha nogą na człowieka.  Pani wet straszy nas dutką... (A do takiego karmienia to bym chyba musiała wziąć znowu urlop.... )

Dzięki za resztę rad. Właśnie o to  mi chodziło.. 🙂

A termin: sami byśmy chcieli wiedzieć... 🙂 Bo nie wiemy, kiedy dokładnie `zaskoczyła`
Spodziewamy się, że to na koniec lutego....




margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
18 lutego 2009 16:33
moj nieterminowy i w sobote odsadzamy  😁 w sumie to mam roznica bedzie bo zostaje sam na padoku nawet po 3 godziny jak biore nerwine na jazde a potem schnie w boksie, zabieram go na kantarku na spacery i takie tam  😁 u mnie z granulatem, dla niego nie bylo problemu - najpierw probowal wyjadac  od matki a potem jadl swoj ( zlob z kratkami wiec matka niezbyt mu wyjadala  :hihi🙂

co do odsadzenia to maly zostaje w starym domku ( tylko zostanie dostawiona scianka bo aktualnie mieszkaja w dwoch polaczonych boksach) a matka idzie do stAjni nr1. wybiegi oddzielne beda mialy
hmm. a macie jakąś ściągawkę, co kiedy trzeba zrobić, jak się źrebi, co sprawdzić, czy jest dobrze itd.


jeśli chodzi o teorię okresu okołoporodowego polecam artykuły :
http://www.konski-targ.pl/index.html?strona=artykuly&jezyk=pl&p1=3&dok=5
http://www.konski-targ.pl/index.html?strona=artykuly&jezyk=pl&p1=5&dok=8
http://www.konski-targ.pl/index.html?strona=artykuly&jezyk=pl&p1=3&dok=42
http://www.konski-targ.pl/index.html?strona=artykuly&jezyk=pl&p1=3&dok=62
http://www.konski-targ.pl/index.html?strona=artykuly&jezyk=pl&p1=5&dok=95
http://www.konski-targ.pl/index.html?strona=artykuly&jezyk=pl&p1=5&dok=105
http://www.konski-targ.pl/index.html?strona=artykuly&jezyk=pl&p1=5&dok=159
http://www.konski-targ.pl/index.html?strona=artykuly&jezyk=pl&p1=3&dok=193

a dla zainteresowanych także inne, na stronie KT ( biegunki u źrebiąt, zapalenie wymienia, ciąże bliźniacze.... )

Nasze źrebaki, tegoroczna i zeszłoroczna,  pierwsze spotkanie, tylko 10 miesiecy różnicy 🙂






majek   zwykle sobie żartuję
19 lutego 2009 10:24
Dzięki Montana
Poczytamy...

Na fotkach śliczności....
margeritka, a nie chcesz małego dłużej z matką zostawić?
montana, śliczny źrebak - bardzo kształtna główka. Pokaż go w całości i napisz prosze cos o rodzicach.
Mam trochę głupie/banalne pytanie ale w temat źrebiąt jestem jeszcze nie wtajemniczona.  Po co wiąże się czerwoną wstążeczkę na szyi źrebaka ? Czy to mam być taki "talizman" odstraszający złe duchy jak to jest widywane w innych krajach.😉 Czy po prostu to taka polska tradycja ?
Czerwone wstążeczki mają ogólne znaczenie - odstraszać złe uroki. Dlatego widuje się je często przy wózkach niemowlaczków czy np na źrebakach, ogólnie wszędzie tam gdzie może zadziałać "złe oko"  👀  😁
A czyli takie na zabobonu po prostu 😉 Jak mi sioe dzidzia za miesiąc urodzi to musowo wstążeczkę  😁
Enii

nie masz wyjścia, ale lepiej do kantara, na boks, coby się gdzieś pająk nie zaplątał inna sprawa, że moja była na tyle rezolutna, ze całą pochłonęła i musiałam władować łąpę i łowić  🤔wirek:
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
20 lutego 2009 08:50
mysle ze pol roku to akurat, szczegolnie ze maly jest calkowicie samodzielny i matki potrzebuje tylko do picia, na wybiegu stoi na drugim koncu z innymi konmi. jest duzy silny i okraglutki w przeciwienstwie do matki bo troche jej zeberka czuc pod reka ( pomimo siana do woli, trzech posilkow )


mamuska:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się