KOWALE

korzysta ktoś z usług p. Mirosława Musiała z Kętrzyna (warm-mazur)? Jak Wasze opinie? 🙂
hszonszcz   wredny hszonszcz.
22 maja 2013 19:37
A z Wojciecha Gryś z lodzkiego?  🙂
hszonszcz, ja korzystałam z Wojtka. Teraz przerzuciłam się na struganie naturalne, ale póki korzystałam z Wojtka byłam zadowolona. Bardzo fajne podejście do konia.
hszonszcz   wredny hszonszcz.
27 maja 2013 16:55
Martolinaon był "winien" tego, ze zaczęłaś naturalnie? U mnie był raz i już kazał mi to robić co tydzień  🤣 a powiedz mi, jak robisz kopyta? On mi kazał spiłowywać samą podeszwę z przodu, bo ponoć rośnie taki "pazur". Tylko mnie zastanawia to, że jak ja spiłuję ten pazur, to koń mi momentalnie chodzi na podeszwie zamiast na puszce... Nie wiem, czy mam poczekać dłużej niż tydzień z piłowaniem, czy to taki efekt przejściowy?? Jak jest u ciebie, jakbyś mi mogła powiedzieć 😉
hszonszcz Koń ma chodzić na podeszwie, a nie na puszce. Niestety ciężko stwierdzić czy kazał Ci robić dobrze, czy źle bo chyba mylisz pojęcia i ciężko to ocenić 😉 Ale skracanie pazura brzmi dobrze i chodzenie na podeszwie też brzmi dobrze 🙂

Jeżeli masz wątpliwości to najlepiej zrób zdjęcia (tylko prawidłowe) i wrzuć na naturalną pielęgnację kopyt. Tam Ci dokładnie powiedzą co robić.
hszonszcz   wredny hszonszcz.
27 maja 2013 18:18
unawen, cho mi to, ze to on mi powtarzał ze "koń ma chodzić na puszce, a nie na podeszwie!" i dlatego byłam wystraszona, gdy patrzę- chodzi na podeszwie i od razu myślę, że źle zrobiłam. Chyba ze ja coś pokręciłam  😡
No to chyba musisz do kowala zadzwonić, bo brzmi nielogicznie to co piszesz 😉 Więc albo coś źle zrozumiałaś albo coś pokręciłaś.
Myślę, że hszonszcz dobrze zrozumiała, tylko kowal źle powiedział. Wielu kowali uważa, że koń powinien chodzić tylko na puszce kopytowej.

On mi kazał spiłowywać samą podeszwę z przodu, bo ponoć rośnie taki "pazur".


Podeszwy z przodu sie nie piłuje, tylko ścianę puszki kopytowej, czyli właśnie pazur. Mylisz nieco pojęcia, więc dobrze by było gdybyś się podszkoliła w wątku o naturalnej pielęgnacji.

A tak na marginesie: skoro nie wiesz, jak jest zbudowane kopyto, to raczej się nie bierz za piłowanie, bo możesz zaszkodzić. Najpierw zdobądź niezbędną wiedzę teoretyczną, potem sobie wszystko przemyśl i dopiero rób. Ostrożnie.
hszonszcz   wredny hszonszcz.
27 maja 2013 20:53
Cień na śniegu, wiem co i jak, gdzie jest, tylko nie umiem tego opisać tak tutaj... Wojtek mi wszystko pokazał i robię tak jak mi wytłumaczył. Nawet kazał mi robić jedno kopyto( pod jego okiem), żebym bardziej zapamiętała no, tylko wolałam się upewnić, gdyż troszkę byłam przestraszona, że źle zrobiłam... 😉
dea   primum non nocere
28 maja 2013 12:02
hszonszcz - z pożytkiem dla konia byłoby, gdybyś jednak troszkę pogłębiła wiedzę  :kwiatek: kopyta to bardzo szeroki temat i bardzo ciekawy na dodatek (IMHO 😉). Piłowanie podeszwy z przodu na pewno nie jest naturalne, chodzenie tylko na puszce również nie. Ale to nie ten temat.
a kogo byście polecili do korekcji przodów u 2 -latka? Od paru miesięcy przednie nogi mu się wykrzywiają do środka i mój obecny kowal, który mi od paru lat robi 2 pozostałe konie nie bardzo może sobie z tym poradzić... Dostał od weta zalecenie kucia go na pół-podkowy po zewnętrznej ścianie, ale mu notorycznie odpadają...
Prawobrzeżna Warszawa, okolice Aromeru.
hszonszcz, nie był powodem przejścia 🙂 powodem były po prostu podkowy same w sobie. Ale na tą chwilę już z Wojtka nie korzystam. Korzystam z usług strugacza, któremu bardzo ufam i który od ponad roku jeszcze mnie nie zawiódł.
a kogo byście polecili do korekcji przodów u 2 -latka? Od paru miesięcy przednie nogi mu się wykrzywiają do środka i mój obecny kowal, który mi od paru lat robi 2 pozostałe konie nie bardzo może sobie z tym poradzić... Dostał od weta zalecenie kucia go na pół-podkowy po zewnętrznej ścianie, ale mu notorycznie odpadają...
Prawobrzeżna Warszawa, okolice Aromeru.

Ciołek przynajmniej na początek.
Pół podkowy taaa przerabiałam too , jak już coś to podkowy asymetrix a nie poł przybitej podkowy tak jak tu:


Poza tym z własnego podwórka takie "wady" wyprowadza się najlepiej na bosym koniu oraz im wczesniej tym zauważone tym lepiej, potem można tylko balans ułatwiać a nigdy prostować na siłę.
Monika5573-niestety nie jestem z Twojego rejonu ale poradzę Ci znalezienie dobrego strugacza (może ktoś strugający naturalnie??), który będzie mógł przyjechać co 2tygodnie do Twojego konia i go skorygować SAMYM STRUGANIEM ❗ Miałam podobny problem, koń zaczął się krzywić jako roczniak. Nogi rozjechały się od nadgarstków na boki (taki X). Ścierał wewnętrzną stronę mocniej od zewnętrznej i tego trzeba było baaardzo pilnować. Do tego dostał witaminy przeciwko krzywiźnie (3razy w zastrzyku), miał nieograniczony ruch (bardzo ważny jest rozwój i wzmocnienie mięśni). Problem pojawił się, bo młody zaczął bardzo szybko rosnąć (obecnie ma 2lata i waży 490kg przy 145cm)- kości się wydłużyły a ścięgna i mięśnie nie nadążyły. Obecnie ma piękne, proste nogi z idealnymi symetrycznymi kopytami 😉
szuwar dzięki za podpowiedź z podkowami...  🙂 też mi Ciołek przychodził do głowy... Kiedyś robił mi konie przez parę lat, ale jak ceny masakrycznie pojechały do gory, to zmieniłam... A nie wiesz może ile on teraz bierze za rozczyszczanie?
Kasik mój 2 - latek ma 163 cm wzrostu i waży również ponad 450 kg... ale jemu rozjeżdżają się nogi odwrotnie, trzeba mu bardziej ścinać wewnętrzne krawędzie, a podnosić zewnętrzne. Strugarcz naturalny, całkiem dobry do nas przyjeżdża do jednego konia, ale jest z daleka i pewnie tak często by nie mógł... No nic, sprobuję z Ciołkiem, jeśli moja kieszeń to wytrzyma...
Monika5573, szuwar dobry pomysł z kowalem Janem Ciołkiem. na pewno przyjedzie terminowo i zrobi konia tak żeby było dobrze bez naciągania na "nowości". ogromną zaletą jest też chęć przekazania swojej wiedzy właścicielom koni. serdecznie go polecam. wyprowadził w kilka miesięcy mojego trzeszczkowca ze stanu beznadziejnego... jedynym minusem jest to że kowal jest dosyć kosztowny. koszt rozczyszczenia nie mniejszy niż 100pln, kucie na zwykłe podkowy ok.400pln, 300przód. ktoś dobrze napisał że warto korzystać z jego usług chociaż przez jakiś czas gdy jest problem z kopytami.
Monika5573,
Ja bym sie nie zastanawiala dluzej nad Janem, wez go chociaz na konsultacje jednorazowa, zeby zobaczyl co sie dzeje z kopytami i poradzil czy go trzeba rozkuc i jak prowadzic.
Dzięki dziewczyny 😀 tak zrobię...
powodzenia :* i pozdrów Pana kowala
Monika5573, szuwar dobry pomysł z kowalem Janem Ciołkiem. na pewno przyjedzie terminowo i zrobi konia tak żeby było dobrze bez naciągania na "nowości". ogromną zaletą jest też chęć przekazania swojej wiedzy właścicielom koni. serdecznie go polecam. wyprowadził w kilka miesięcy mojego trzeszczkowca ze stanu beznadziejnego... jedynym minusem jest to że kowal jest dosyć kosztowny. koszt rozczyszczenia nie mniejszy niż 100pln, kucie na zwykłe podkowy ok.400pln, 300przód. ktoś dobrze napisał że warto korzystać z jego usług chociaż przez jakiś czas gdy jest problem z kopytami.


Sportpony - skąd cena 100 za rozczyszczenie? raczej min 230 🙂
chyba na ładne oczy taką cenę się dostaje 😉
Sportpony dzięki  😀 napewno pozdrowię...
Ja też polecam Ciołka- mój  poprzedni koń miał problem z gniciem linii białej i trzeba było po rentgenie wyciąć mu "V" tam,gdzie jest kapturek w podkowie (przód), i podkuć-Durka nie chciał się tego podjąć (podobnie jak chyba większości bardziej skomplikowanych kuć) i Ciołek zrobił to bez problemu.Ponadto zawsze bardzo podobało mi się że na każde pytanie odpowiada bardzo dokładnie,pokazuje o tłumaczy 🙂 Gdyby nie zaporowa cena kucia na 4 nogi,to bym z niego nie zrezygnowała 🙂
P. Ciołek ostatnio za rozczyszczanie u mnie brał 260 zł.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
29 maja 2013 14:05
Tyle za rozczyszczanie?  😲 A ja myślałam, że 60zł to sporo (ale po robocie mojego kowala widać efekty, więc pieniądze nie idą na marne).
Nas Janek też wyciągnął z totalnej kaplicy, absolutnie polecam.
Potwierdzam - 260. Tyle mi powiedział
tak czy siak, polecam 🙂 pieniądze bankowo nie idą w błoto.
Dobry kowal w wlkp.? Najlepiej okolice Leszna?
Venus   You're my wonderwall
08 czerwca 2013 19:58
Potrzebuje kowala z Warszawy, prawa strona Wisły który za werkowanie bierze nie więcej niż 70 zł i nie spartaczy roboty  🙇 Jak najpilniej.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się