kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

przeciez dokladnie to napisalas. a to jednak o jelita chodzi.
żle sformułowałam, nie chodziło mi o to,  że tam jest żołądek
Katija, tu mnie w sumie zaskoczyłaś, ale jeśli tak jest to nie będę już dłużej tkwić w błędnym przekonaniu 😉 A za złą odpowiedź i wprowadzenie w błąd przepraszam :kwiatek:
kaszmirowa, dobor czapraka to kwestia tylko i wylacznie preferencji wlasciciela, konia i siodla. jesli masz siodlo, pod ktore miesci sie gruby czaprak, kon sie nie obciera, to mozesz zakladac co chcesz i co ci sie podoba. jesli kon wrazliwy, siodlo waskie, to juz musisz dobierac. pod czaprakiem kon poci sie i tak. gruby czaprak wchlonie wiecej, ale dluzej schnie itd. tak jak owijki polarowe. one nie sa, po to zeby grzac na jezdzie! zawija sie konia z zupelnie innych powodow. ja akurat, jesli zawijam, to w elastik/polar-elastik, ale ogolnie owijki maja jedna funkcje, i nie jest nia grzanie. latem- to nie robi roznicy. tak samo podkladka z baranka. to nie sluzy grzaniu i nie grzeje!
możesz ucho przyłożyć tam gdzie jest słabizna mniej więcej i posłuchać czy żołądek pracuje.

angelika95, a jednak napisalas, ze przy slabiznie slucha sie zoladka 😎 wiec badz uprzejma wypisywac pierdy na innym portalu. tu to nie przejdzie.
jett   success is the best revenge
28 maja 2013 05:07
Jakie działanie mają kaloszki segmentowe?  😡
jett, poza ochroną? Straszą inne konie na jeździe 😁
opolanka   psychologiem przez przeszkody
28 maja 2013 07:06
... a i czasem samego "nosiciela" tychże kaloszków 😉

Takie kaloszki po wskoczeniu np. do głębokiej wody się nie wywiną na zewnątrz.
efeemeryda   no fate but what we make.
28 maja 2013 12:39
Nie napisałam że przy słabiźnie, ale że prace żołądka będzie słychać. Przepraszam jeśli kogoś w błąd wprowadziłam.


gdzie byś nie chciała osłuchiwać, to na pewno żadnej pracy żołądka nie usłyszysz... ludzie wygooglujcie sobie chociaż jakieś podstawy anatomiczne...
zaraz się okaże, że koński żołądek zajmuje całą jamę brzuszną od mostka po słabizny i ma pojemność ze 120litrów jak krowi żwacz.
Robicie sensacje to co w takim układzie się tam osłuchuje? I proszę wyrozumiałość, napisałam że mój błąd ... Katjia ale bez chamskich docinek to wcale nie musi Tu przechodzić każdy ma prawo do błędu spokojnie🙂
w prawej słabiźnie głowę jelita ślepego, a w lewej jelita cienkie i trochę okrężnicy 😀 dobra już zejdźcie z dziewczyny, pomyliła się jednak też jestem za tym aby osoby bez podstaw anatomicznych się nie wypowiadały bo mogą rabanu narobić :P
Mam życiowy problem:
Czy czaprak wszechstronny jest wszechstronny, bo pasuje tylko pod siodło wszechstronne? Czy jest wszechstronny bo pasuje i pod ujeżdżeniowe i skokowe?
Tak ostatnio prałam swoje VS i zaczęło mnie nurtować powyższe pytanie, a z braku siodła innego niż wszechstronne nie mogę się przekonać empirycznie 😁
Chainsy ten sam czaprak wszechstronny pod siodłem ujeżdżeniowym i skokowym  🙂  Czapraki wszechstronne pasują zarówno pod uj jak i skokówke
Anima dziękuje za zrozumienie 🙂 i wyjaśnienie
Czekoladowiec Dzięki serdeczne 😉
Chainsy, a moim zdaniem nie 😉 czaprak vs pasuje pod siodlo wszechstronne i skokowe. pod ujezdzeniowe zwykle nie, i to widac na focie Czekoladowiec, ze bardzo wystaja te bulki z przodu.
Chainsy, katija ma rację - tak samo możesz wsadzić skokówkę na czaprak ujeżdżeniowy i też jakoś będzie to wygladało, ale po coś jednak są te 3-4 kroje czapraków, si? 😉
Zgadzam sie, po to są 3 kroje. Ale jeżeli ktoś powiedzmy nie ma czapraka uj to ew. Moze założyć wszechstronny.
Czekoladowiec, wsadzic mozesz. zawsze lepszy taki niz zaden. ale jesli jest mowa o tym, pod jakie siodla PASUJE dany rodzaj, to vs pod wszechstronne i skokowe, a dr pod ujezdzeniowe.
Nie zapominajmy o sr 😅
I nie każde vs mi wchodzi pod skokówkę niestety 👿
Oczywiście dziewczyny, że po coś są te trzy kroje, dlatego pod wszechstronne mam vs a nie co innego 😉 Ja się raczej zastanawiałam nad tym, czy jeślibym założyła vs pod ujeżdżeniowe/skokowe, to czy siodło nie będzie wystawało po za czaprak i obcierało konia itd...
Wniosek wyciągam następujący: wszechstronny ma taki krój, że powinien pasować pod wszystkie rodzaje siodła (oczywiście nie mam west ani innych osobliwości na myśli), pozostaje tylko kwestia estetyki i tego, jak to później będzie wyglądało.
No i oczywiście biorę poprawkę na to, że faktycznie kroje się między firmami mogą różnić, no ale to już zupełnie inna sprawa 😉
Orzeszkowa a Ty mi miałaś zmierzyć Eskadronową łezkę, pamiętasz 😉
Chainsy, a Ty się miałaś przypomnieć na pw :P
Zaraz idę do siodlarni i tak to zmierzę 😉

Chainsy, może być tak, że siodło będzie wystawać. Mnie na przykład stare siodło vsd z długimi tybinkami wystawało parę cm z wszechstronnego Stalliona a i na innych czaprakach było ledwo-ledwo (nie mogłam przełożyć popręgu przez szlufkę np.).
dlatego przerzuciłam się na pady lub czaprako-pady 😉 pasuja pod wszystko, a i nie ma opcji, że np.wybrzuszenie na poduszki wypada całkiem poniżej poduszki... (w sensie tam gdzie mamy kolana, mocno wystające w skokówkach czy wszechstronnych)- to dopiero paskudnie wyglada...
horse_art, ale przecież pady też mogą, są profilowane - z bułą lub bez. Mnie się osobiście nie podoba pad prosty z przodu (dl) pod skokówką, na odwrót też niekoniecznie 😉
Dlaczego nie można zawijać 3 m owijek dla kuca?
hszonszcz   wredny hszonszcz.
29 maja 2013 19:24
Można zawijać, ale ja nie robiłabym tego m.in. ze względów estetycznych-koń ma "buły" na nogach od owijek, bo zawijasz, zawijasz i zawijasz. Założyłam kiedyś hucułowi i nogi w tym miejscu miał 2razy grubsze od reszty.
Orzeszkowa, chodziło mi o proste takie (ew. spore zaokrąglenie na rogu) lub z lekkim profilowaniem (tu dla mnei wzorem es stripe ujeżdzeniowe - bajka!), pad z bułą to jakies już wynaturzenie :P - gruby czaprak a nie pad. a pado-czaprak to taki pad tylko z lekkim profilowaniem i np lamówką, sznureczkiem... czy gruby czaprak kształtem do padu podobny (czyli uj-wszechstronny, długi wrzesz i wzdłuż)
pod takie skokowe faktycznie lepiej z lekkim profilowaniem niz proste całkiem ciosane... ale dla mnei lepszy taki prosty niz bula na dole, a siodło wystające poduchami za czaprak nad buła (albo siedziskiem z tyłu)no fuj! kto  te niektóre i pod co projektuje? jeszcze nei widziałam żeby dobrze to leżało.... przeciez one powinny miec kształt siodła... a takich dziwolongów nie ma zeby pasowały..
o! moja wersja czaprakoholizmu 🙂😉)

Windziakowa,  bo będzie wygladał jakby miał zagipsowaną nogę. a jak się zsuną to nie będzie mógł zginać w stawach - faktycznie jak w gipsach 😉
horse_art, co do tych 'dziwolągów' - jak porządnie wciśniesz czaprak/pad w kanał między ławkami siodła to często się okazuje, że buły jednak są na swoim miejscu. Ale owszem, zdarzają się czapraki które projektował chyba pijany ślepiec w skrajnej fazie obłędu 😁
Pokażesz tę idealną dla Ciebie wersję padu? Bo mi Caballem zalatuje 😉

Chainsy, eskadronowa łezka ma po grzbiecie 55 cm, wysokości 46,5 cm, a tam gdzie była najszersza 61 cm długości. Nie wiem czy między poszczególnymi kolekcjami są jakieś znaczące różnice w wielkości, ja mierzyłam nowego schocko-petrola 😉
Jakby co mogę jeszcze obrazek nabazgrać, gdzie dokładnie mierzyłam 😉
wszystkie sa takie same.
Orzeszkowa, haha z caballa nie mam padu 😉 i te z bułami które widzialam nie pasowały do mojego wyobrażenia o pasowaniu do siodła zupełnie. ogólnie jeszcze nie widzialam (zdjęcia w róznych miejscach czy na żywo) dobrze pasującego z bułami jak duzy biust w staniku "stożek" 😉 ale moze faktycznie da się poupychać tylko... po co? (i z podkładką już się nie da) nie mogliby projektować tak, żeby nie kombinowac? przecież są takie...
tylko fakt - idealnie to nigdy nie będzie jak się i skokowe i uj. chce zakładac na ten sam. ale mi tam uzg taki pasiak pasuje... i ukochane pady es stripe i szyte  na ich wzór  (ujezdzeniowe, bo te z bułami to mają własnie te "fuj" i "bezsensu" buły 😉 ) - ale może to dlatego, że ja je kocham i mam klapki na oczach hahah 😉
horse_art, jak to po co się wpycha czaprak/pad w kanał? Kręgosłup musi mieć luz, jak założysz czaprak na płask, na to siodło i wsiądziesz to siodło będzie dociskać środek czapraka do kręgosłupa, co na pewno dla konia komfortowe nie jest.

Widzisz, moje siodło zdecydowanie wymaga sporych buł z przodu, sama zobacz:

pad vs, tak jest moim zdaniem idealnie, pad odpowiada kształtem siodłu: http://re-volta.pl/galeria/foto/79291

cotton vs, buła faktycznie mogłaby być wyżej: http://re-volta.pl/galeria/foto/88117

i vsd, jakaś buła jest, ale wyraźnie brak jej nad tybinką: http://re-volta.pl/galeria/foto/90407

Wcześniej miałam siodło vsd, więc i wymagania względem profilu czapraka zupełnie inne, np. pod taką samą vską jak na pierwszym zdjęciu stare siodło wyglądało tak - zdecydowanie gorzej, po wciśnięciu w kanał prawie nie zostaje nic padu na dole:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się