Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

aszka, no obłęd... pełen luksus. Na ile koni będzie stajnia? 🙂
Cobrinha, na 12, 9 boksów 3x4 i 3 mniejsze dla kuców

Drzwi będą przesuwane
aszka, świetnie to wygląda.
aszka, stajnia robi już wrażenie... pewnie nie możecie się doczekać mieszkańców.
Moja dużo skromniejsza i malutka, boksy za to olbrzymie a też przebieram łapkami  😜
choć nerwów to sporo kosztuje...
.
lostak   raagaguję tylko na Domi
14 czerwca 2013 06:51
aszka, gratulacje🙂 ślicznie to wygląda, jedna sugestia, zanim zalejesz podłogi... rozważ przeniesienie poideł na ściany klinkierowe od strony korytarza.  będziesz miała gwarancję, że ci nigdy nie zamarznie woda w poidłach. a mróz, jeśli nie ma sniegu, któy sam w sobie jest izolacją, potrafi dobrze wejść w nawet zaizolowane sciany i fundamenty.
aszka śliczna stajnia 🙂
Mam takie pytanie.
W stajni mają być zamontowane drzwi angielskie (czy to kupione w metalowej ramie, czy też robione całe drewniane).
Obecnie stajnia nie jest ocieplona i nie będzie, jednak drzwi trzeba zamontować.
Drzwi mają kłaść się na ścianę po otworzeniu.
O ile w przypadku nieocieplonego budynku nie ma problemu, tak nie bardzo wiem jak rozwiązać ten problem potem, jak zostanie on docieplony.
Czy da się to jakoś rozwiązać, przełożyć drzwi po montażu ocieplenia...? jak w ogóle zamontować wtedy zawiasy (ocieplenie raczej jest miękkie, więc do muru trzeba by najpierw się przez nie przebić a potem do muru...) żeby zamontować drzwi raz i się w to już nie bawić?

lostak, my tak montowaliśmy bo na ściankach klinkierowych nie chcieliśmy wiercić a rury sa puszczone podłoga i wmurowane pod płytki. W starej stajni konie maja koryta obok poideł to w poidłach wiecznie maja syf. Stajnia bedzie ocioplona styropianem i zamiast tynku bedzie obita deskami wiec mam nadzieje ze taka izolacja nam wystarczy.
aszka  👍 zdradzisz ile poszlo złotówek?
OBIBOK, bardzo dużo jak podliczymy wszsytko po ukończeniu to podam ale ciagle tylko ida tysiące dobrze że ciotka dostała na tą budowe dofinansowanie z uni bo było by kiepsko.
hej 😉 szukałam wszędzie, ale nigdzie nie mogę znaleźć strony ze standardami UE na budowę stajni.
Chodzi mi o to, aby wszystkie wymogi były opisane. Macie może coś ?
Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 (z późniejszymi poprawkami, wpisz sobie w dzienniku ustaw sam tytuł) - to jest o warunkach w stajni (dopuszczalne zapylenia, wymiary boksów itp.). Nazwy aktu o tym, w jakich odległościach od siebie co budować (stajnię od granicy działki, płytę gnojową...), zaraz poszukam.
I jeszcze Dyrektywa Azotanowa - dawka azotu z nawozów organicznych nie może przekraczać 170 kg/ha (tona obornika od dorosłego konia zawiera ok. 6 kg azotu), ale to bardziej interesuje odbiorcę obornika (no chyba, że sama zamierzasz potem go wykorzystywać jako nawóz).

Edit: to nie do końca to, o co mi chodziło (pełną formę aktualnej wersji tej ustawy mam na innym komputerze, ale wydaje mi się, że akurat te przepisy nadal obowiązują, przynajmniej nie wygooglało mi żadnej nowszej wersji):
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. nr 132, poz. 877) lub:
- Rozporządzenie Min. Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami)
w "Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997" niestety nic nie znalazłam o wymiarach boksów itp.
A nie orientujecie się jak to jest ze strychem nad stajnia ?? można nad stajnia przechowywać siano czy nie ?? (wg standardów UE )
Znalezione na stronie związku :

Unijne ustawodawstwo w zakresie dobrostanu opiera się na dwóch aktach prawnych – Dyrektywie UE dotyczącej zawarcia Europejskiej Konwencji o ochronie zwierząt gospodarskich z 1978 r. oraz Dyrektywie Rady o ochronie zwierząt trzymanych dla potrzeb gospodarskich z 1998 r. Dyrektywy określają ogólnie minimalne standardy dobrostanu zwierząt, które powinny być przestrzegane w UE:

•         ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002, z późn. zm.);
•         ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342, z późn. zm.);
•         rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te , dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 116, poz. 778);

Aby rolnik mógł otrzymywać pełne dopłaty bezpośrednie musi przestrzegać wszystkich tych norm. W przypadku, gdy nie są one realizowane, rolnik może być ukarany poprzez zmniejszenie dopłat bezpośrednich. Wysokość kary zależy m.in. od skali niedociągnięć, a także od tego czy się one powtarzają lub powstały umyślnie.
w "Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997" niestety nic nie znalazłam o wymiarach boksów itp.
A nie orientujecie się jak to jest ze strychem nad stajnia ?? można nad stajnia przechowywać siano czy nie ?? (wg standardów UE )


Fakt, nie ma... 😲 Ja ciągle mam tą starą wersję ustawy, w poprawionej tego nie ma. Jest w tym rozporządzeniu, które podała 777.
Tak poza tym to polecam jeszcze to: http://gserejko.cba.pl/wp-content/uploads/2010/11/konie_poradnik.pdf
Muszę się wam pochwalić zę u nas sa pierwsze lokatorki stajnia jeszcze nie do końca wykończona ale koniki juz zamieszkały. Jutro będą montowane deski w drzwiach. A moje stadko jeszcze musi troche poczekac na przeprowadzkę na nowe miejsce ale co się odwlecze to nie uciecze chociaż ja już nie mogę sie doczekac 🙂

aszka, ale fajnie, jasno 🙂
Mi też się to podoba - taka jasna, powietrzna, przestrzenna stajnia 🙂 Brawa za duże okna.
Mi też się to podoba - taka jasna, powietrzna, przestrzenna stajnia 🙂 Brawa za duże okna.

o to nam właśnie chodziło o jak najwięcej dziennego światła tylko nie wiemy jeszcze czy czasem krat nei zamontowac co by konie nie powybijały tych wielkich szyb. Na każdy boks jest okno 150x90cm
aszka, zamontuj kraty, bo szkoda by było, żeby w takich pięknych, dużych oknach były powybijane szyby. Tak mało stajni ma duże okna...
Może wcale nie powybijają? Okna nie są bardzo nisko. Na pewno wiele zależy od rodzaju szyby, ale u mnie w stajni nie ma krat i od kiedy tam stoję nigdy nie było żadnego wypadku z uszkodzonym oknem. KS Centurion też nie ma zakratowanych okien.

aszka, a okna masz całkiem otwierane / wyjmowane czy są tylko uchylne?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
01 lipca 2013 17:06
W centurionie to są okna z hartowanego szkła a w każdym razie ze wzmocnionego,
osobiście widziałam jak pewna koleżanka z rozbiegu z całej siły waliła zębami w okno
a ono nic o_O. Tylko rysy.
Ja mam zabezpieczone okna a wcale nie są nisko.

powybijają 😉 u nas sa okna 1x1m, z zamontowanymi kratami, takie gotowe, a i tak 2 poszły od mocniejszych kopniaków.
Dava   kiss kiss bang bang
02 lipca 2013 07:18
Jasne, że powybijają  😉 🤣

Okna świetne!
Może nie planujesz posiadania ogierów itp. niefajnych osobników ale są takie co przez otwarte okna próbują wychodzić  🤣 (ewentualnie tkające konie mają w takim otwartym oknie też dobrą zabawę)
Właśnie wtedy przydają się kraty. Ściągasz szybę (i zamykasz okno) na lato/wiosne/jesień i koń ma świeże powietrze bez możliwości uszkodzenia się  😉
Kraty są nieestetyczne i do tego kłopotliwe w czyszczeniu. Szyby takie jak w Centurionie są i u nas i żaden koń nie dał im rady 🙂
Żaden ze zwierzaków nie usiłował również wyjść przez okno
aszka, jak montowaliście poidła?
mam zakupione

ale z tego co mi zeznają, to mocowanie jest na gigantyczne 4 śruby ok 14mm  🤔
i nie bardzo mi się to widzi przewiercać ścianę na wylot...
Instrukcja oczywiście nie po pl 😉
[quote author=ms_konik link=topic=841.msg1816492#msg1816492 date=1372694805]
(...)osobiście widziałam jak pewna koleżanka z rozbiegu z całej siły waliła zębami w okno
a ono nic (...)
[/quote]


Momencik... cooo? :o
Cobrinha, JA to się nie znam na poidłach u nas nasz hydraulik wszystko montuje. JAk nie zapomnie to sie go spytam jutro na jakie kołki ma zamocowane poidła i żłoby.
My mamy zwykłe poidła, sprawdzają sie w starej stajni to i do tej zamontowaliśmy takie:

u nas jedna strona już całkowicie gotowa zostało do zrobienia 5 par drzwi na druga stronę i masa, masa kosmetyki.
Met   moje spore
05 lipca 2013 22:44
aszka, przepięknie!

odnośnie wybijania okien - często słyszę, że kraty bezpieczniejsze. ale praktyka pokazuje coś innego. w Zerówce okna niezabezpieczone mamy od 5 lat i nic nigdy się nie stało - chociaż czasami naprawdę pomysłowe konie do nas trafiają. za to w kracie kiedyś noga utknęła, chociaż pomiędzy prętami było 4,5cm.

załączam foto z montowania - marzec 2008:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się