Kącik Ujeżdżenia

crazy, ode mnie ze stajni jadą 2 konie
Od dłuższego czasu pracujemy nad zebraniem. Koń regularnie werkowany, niekuty. Czasem w galopie mam wrażenie, że nogi mu "uciekają", co jest okropnym uczuciem, bo zamiast skupić się nad dobrym galopem w rozluźnieniu cały czas jadę w blokadą w głowie i niemal czekam, aż któraś z nóg mu "ucieknie". Ciężko jest mi dokładnie określić to uczucie, ale podejrzewam, że jest to spowodowane beczkowatą postawą tylnych nóg. Na dodatek przednie są zbieżne, a w stój (bez siodła) tylne mają postawę zasiebną...  😵 W stępie ma dobrą motorykę zadu, głęboko wkracza, ale przy wspomaganiu ruchu miednicą przeze mnie jakby zawieszał się czasem w powietrzu, zanim postawi nogę, a potem gubi rytm. W kłusie jest ok, problem tkwi w galopie. Pracujemy nad zebraniem - w kłusie i stępie jakoś sobie radzimy, ale w galopie to bardzo trudna sprawa, bo koń macha głową (nie chodzi mi tu o rzucanie głową). Moim zdaniem to brak równowagi w tym chodzie. Koń był kontuzjowany na zadnią nogę, ma wszczepiony jakiś dysk(?) czy sondę. Bardzo głupio to przyznać, ale nie powiem dokładnie co, bo nie jestem pewna. Bardzo wkracza zadem w galopie.

Dlatego też chciałabym spytać, czy macie jakieś dobre ćwiczenia na poprawę równowagi konia w galopie? Na poprawienie świadomości jego własnego ciała?
Wiem, wiem. Co mogę wymagać od konia, który ma masę wad budowy i jest ślepy na jedno oko...
Wariatka ze mnie, pomyślicie, ale to nie jest pierwszy lepszy koń. Wierzcie mi, on jest niesamowity.
Szkoda mi go bo widzę, że wkłada w pracę całe serce, a jest mu po prostu ciężko...
Proszę o życzliwość z waszej strony, pomóżcie!
Myślę że jak spróbujesz ustępowania od łydki w galopie to zadziała cuda 🙂 Poza tym jest super ćwiczenie łączące trawers,ustępowanie a potem łopatkę,które można robić w galopie i bardzo dobrze wpływa na równowagę i rozluźnienie.Twój problem tkwi w tym że koń nie ma równowagi,poza tym wydaje mi się że z powodu braku równowagi próbuje jakby ''galopować pod brzuchem'' (z tego,co piszesz),więc kluczem do poprawy galopu byłoby popracowanie nad rozluźnieniem (vide ustępowania) a potem stopniowe rozjechanie go do góry i w przód,tak aby ten galop był pełny,okrągły i obszerny przodem.Nie sadzę żeby zrobienie tego nadstręczało wielkie trudności,jeśli mówisz że dobrze wsadza zad.
crazy -w Holandii w mojej obecnej stajni wręcz mają problem ze znalezieniem zawodów które nie są na trawie... a wszystkie konie nie kute, więc szczególnie na wyższe klasy potrzebują, żeby podłoże było piaskowe...

A czytanie z kartki to już w ogóle dziwna rzecz dla mnie. Jak np są 4 areny na których równolegle są konkursy to czasem ci czytający sie ciągle przekrzykują i ja na miejscu jeźdźca bym totalnie zgłupiała :P
a ja sobie przypomniałam o jednym prostym ćwiczeniu które super rozluźnia moją sztywną kobyłę 🙂

Stępowanie na 2 śladzie w hali- działa cuda na moją klacz 🙂
crazy ode mnie też 2 konie pojechały.

Zastanawiam się aby wyjechać na tydzień do jakiejś stajni na konsultacje ujeżdżeniowe. Nie chciałabym żeby to było więcej niż 150 km od Poznania. Kogo polecacie? I o jakiej kwocie można mówić?
Wie ktoś może kiedy są najbliższe zawody w łazienkach?  🙄
Jak wrazenia po BB?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
17 czerwca 2013 18:58
Z Eurodressage  http://www.eurodressage.com/equestrian/2013/06/17/whats-happening-june-2013-part-2



It never rains but it pours. After receiving a yellow card at the 2013 CDI-W Zhaskhov for bleeding spur marks on his horse, Polish Michal Rapcewicz has now been convicted in The Netherlands on 29 May 2013 to pay 65,000 euro to Yvonne Bos. Bos was the owner of the Dutch stables where Rapcewicz was based for a while. Michal refused to pay his bills and also kept a large sum of the money on a horse he sold for Bos to Italy. Michal currently lives in Poland.
Wuu, nieźle.



Mam pytanie techniczne - jak sobie poradzić z tym, że koń nie czeka na moje pomoce do zmiany nogi w galopie, tylko robi to automatycznie? Gdy robię je przy ścianie jest ok, reaguje poprawnie, natomiast jak chce zrobić zmianę na przekątnej, ale pod koniec przekątnej spieszy się i często zmienia nie czekając na mój sygnał.
Musisz zrobić tak,aby czekał cały czas na Ciebie-raz rób zmiany,raz jedź po prostu galopem po przekątnej,potem kontrgalop-tak aby nie był w stanie przewidzieć,co chcesz zrobić.Gdy jednak zaczyna ci śmigać na koniec i walić zmiany bez twojego rozkazu-zmień nogę na tą na którą zamierzałaś galopować i konsekwentnie jedź nią-czyli jedź sobie kontrgalopem,zrób zmianę kiedy poczujesz,że jest czujny-i pilnuj żeby chwalić kiedy nie przyspieszy na końcu przekątnej i poczeka na ciebie,za jakiś czas (pewnie miesiąc) przestanie to robić.Ważna jest ta różnorodność-żeby nie spodziewał się czy będziesz chciała jakąś zmianę,czy kontrgalop-tylko żeby słuchał.I nie karć go kiedy jednak tą zmianę bez pomocy zrobi,po prostu wróć na tą nogę na którą planowałaś jechać i jedź dalej.Najgorsze co można zrobić przy lotnych zmianach to kary typu bat.
sei   . let's grow old together & die at the same time .
17 czerwca 2013 19:37
dobrą reklamę polakom robi rapcewicz. 'mówią' o nim na eurodressage  😁 👍
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
17 czerwca 2013 19:47
dobrą reklamę polakom robi rapcewicz. 'mówią' o nim na eurodressage  😁 👍


taaa, reklama niezła. Ale chyba kasy nie ściągną z niego, chyba że będą mieli polski wyrok sądowy  (?)
No proszę, a przyczyną powrotu do Polski miała być tęsknota za polskim jadłem 😀iabeł:

branka, po pierwsze na jakiś czas zrezygnuj z robienia lotnych na końcu przekątnych (krótkich, długich przekątnych, dużo wjeżdżania na ścianę np. po półwoltach bez zmiany nogi) i spokojnie jeździj kontrgalopy. Z dużym luzem, bo może minimalnie szykujesz się na tę lotną, a gorące i ambitne konie wyczuwają pomoce do zmian nawet takie mikro-mikro 😉 Żeby utrzymać kontrgalop trzeba luźno siedzieć miednicą i brzuchem "do ręki".
branka, możesz też na przekątnej jak czujesz, że koń się gotuje zrobić woltę, na końcu przejście do stępa i ponownie galop. Rób na przekątnej rzeczy których koń się nie spodziewa. Przejście do stępa, do kłusa, serpentynę o jednym łuku... Koń powinien stać się bardziej uważny i nie będzie jechał na pamięć tylko skupi się na Twoich pomocach.
No właśnie jak jadę kontrgalop, tzn planuje że będę jechać kontrgalopem to nie zmienia nogi. Czyli jakoś nieświadomie muszę coś robić w momencie gdy planuję zmianę nogi, co sprawia, że on wyprzedza moje sygnały. Czyli jak ze wszystkim co nie wychodzi - przede wszystkim 'głęboki wydech' i spokojna głowa.

Dzięki za podpowiedzi, będziemy walczyć dalej 🙂  muszę poprosić też trenera o trening z tym koniem, tyle że zrobiło mi się ich tyle, że jak mam wybierać, to zawszę wolę trening albo z młodym koniem albo z bardziej zaawansowanym i z tym zostaję zawsze sama.
Witam,
mam prosbe do osob, ktore znaja sie na siodlach ujezdzeniowych... mam na oku siodelko stubben, wlascicielka twierdzi ze jest ono wszechstronne ale mi wyglada na ujezdzeniowe a nie o takie mi chodzi... bardzo Was prosze o pomoc w okresleniu jakie to siodelko, zalaczam zdjecia. Z gory dziekuje.
Jet to stareńki stuben romanus, wszechstronny. Jest osobny wątek o siodłach!!!
dziekuje bardzo ! tak wiem ze jest ale jestem poczatkujaca na forum i w kazdym watku o siodlach mnie wyganiali gdzie indziej🙁(( a potrzebowalam szybko informacji, bardzo Pani dziekuje
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
25 czerwca 2013 11:12
Zupełnie przypadkiem trafiłam na  stronę zdjęć z zawodów (wyszukiwanie po zawodniku lub koniu) i sporo zdjęć np.z Bobrowego Stawu z CDN 7-9.06.13 i nawet sporo naszych zdjęć tam znalazłam aut. Ł. Kowalskiego (w ogóle nie pamiętam faktu robienia nam zdjęć)

http://www.horsestock.pl/kon/Negocjacja





Ronin.   Każdy orze jak może.
26 czerwca 2013 18:37
Czy ktoś wie kiedy i gdzie będą ME w tym roku ?
juniorzy chyba w compiegne we francji
Ronin.   Każdy orze jak może.
26 czerwca 2013 20:18
Skoki są na 1000 %% w hiszpani ,zastanawiam się czy ujeżdżenie jest w tym samym miejscu ,w tym samym czasie.
ME są w Danii, w Herning
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
26 czerwca 2013 20:56
ME Juniorzy i Młodzi jeźdźcy 2013 => Compiegne, Francja http://dressageeurope.compiegne-equestre.com/en/riders/equestrian-stadium

ME Seniorzy i U25 2013 => Herning, Dania http://european-herning.dk/GB.aspx
Wow, wróciłam z CHIO Aachen, niesamowite zawody! Żałuję, że nie mogę być na całości, to co najlepsze dopiero się zacznie. Czuję też lekką tęsknotę za skokami, no ale cóż... 🙂 Nasze konie spisały się świetnie, 4 ogiery kryjące, a naprawdę można im było zaufać, pomimo że to wszystko dość młode konie. Przy takich okazjach widać co to naprawdę znaczy klasycznie wyszkolony koń. Co prawda szkolenie trwa dużo dłużej niż w przypadku tego jak szkoli się konie ujeżdżeniowe współcześnie (nasze konie są a wieku 6-8 lat i dopiero zaczynają startować), ale za to jaki efekt 🙂 Żaden z tych koni nigdy nie był na dużych zawodach (a tu nagle 30tys publiczności, wszędzie flagi, orkiestra, różne dziwy..), a czuło się, że pójdą za swoimi jeźdźcami i luzakami w ogień 🙂

"Moje" konie i ich jeźdźcy w czasie ceremonii otwarcia:



Jestem z nich naprawdę dumna!

I ja choć byłam tylko luzakiem też czuję pewnego rodzaju dumę, gdyż pracuję z tymi końmi na co dzień w domu i choć w przypadku tych ogierów głównie pracuję z ziemi, to jednak jest to także ważna część całego szkolenia 🙂

Ronin.   Każdy orze jak może.
27 czerwca 2013 09:26
Dzięki dziewczyny  :kwiatek:
Czy ktoś z Warszawy wybiera sie na zawody do KJ Szary Michałowice 13.07 i ma miejsce w przyczepie?
bajkowa, a to nie są zawody regionalne?
Ronin, moge Cię wykorzystać i offtopowo zapytać, w jakim to Hiszpanskim miescie beda me w skokach?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się