Ptaki

kotlet, teraz obroze dla kotow maja zabezpieczenia- albo sa elastyczne, albo sie zrywaja, albo sie rozpinaja. nie udusi sie kot 😉 moje wychodzace chodza od roku w porzadnych przeciwpchelnych obrozach (ktore maja specjalna perforacje, w razie zaczepienia maja sie zerwac) i nic sie nie dzieje, a laza pod siatka itp.
Wiesz, to taka delikatna, materiałowa obróżka. W razie "w" powinna się najzwyczajniej zsunąć. Kot od 9 lat jest non stop na dworze, łazikuje po całym osiedlu, pod auto nigdy nie wpadł i na niczym się nie zawiesił. On ma swoje drogi, mimo, że wykastrowany. Trzeba by go chyba na sznurku trzymać, żeby siedział koło domu. A to taki typ, że trzymanie go w domu, to jak najgorsze więzienie. Jest to kot "wolnożyjący", ale zawsze wracający do swoich  😉 Myślę, że przez tyle lat nauczył się z obróżką obchodzić (chociaż gdzieś jej ostatnio nie nosi, nie wiem, czy ktoś mu ściągnął, czy sam zgubił).

Ja myślę, że takie domowe koty to niestety ogromne zagrożenie dla rodzimych, nierzadko chronionych ptaków. Nie zabijają, by zjeść, tylko z potrzeby instynktu, czasem w ilościach hurtowych. Ciężki temat. 
katija, o, fajna wiadomość 🙂 Muszę się rozejrzeć w sklepie (chociaż nie wiem czy Żółtemu by to coś dało, straszna sierota z niego - ostatnio opanował nawet sztukę spadania ze schodów 🙄 więc podejrzewam że nawet taką obrożą mógłby sobie krzywdę zrobić).

Najlepiej jeszcze by było gdyby wymyślili patent na to żeby Żółty nie polował na jaszczurki. To jest moje największe utrapienie.

Co do ptaków- ostatnio widziałam kruki sztuk dwie. 🙂
Mam nadzieję, że w sezonie przerzuci się na myszy.
A z dzwonkiem to jest tak, że może to być "ostatni dzwonek dla ptaka", bo jak wiemy koty potrafią długo się czaić.
do mnie wczoraj zawitała parka🙂


i poleciała dalej....
W weekend obserwowałam parkę wróbli, które zajęły gniazdko jaskółcze. Pan wróbel nawet udawał, że buduje. Pełzał po ścianie, brał do dzioba grudki gliny i wypluwał potajemnie. I tak im się w nowym domku podobało. Aż pojawił się kot. Wróble zmierzyły szanse i wyniosły się.
A my dziś w końcu wypatrzyłyśmy bociany.
A wiecie, że gołąb miejski jest gatunkiem chronionym?
Nie miałam pojęcia.
Praktycznie koniec przelotów gęsi.Wczoraj nic, przedwczoraj jakiś klucz, ale daleko by go oznaczyć, a dzisiaj ,nad moją stajnią przeleciało 50 sztuk zbożówki i kilka białoczelnej. Przedwczoraj nad Wisłą słyszałam derkacza, dwa dudki,żurawie ,  i cale mnóstwo drobiazgu, którego nie umiem jeszcze szczegółowo rozpoznawać.
Do domu dzisiaj , wróciły dymówki, i kopciuszki. Mazurki siedzą już na jajkach, to samo sójki , wrony siwe, i krzyżówki. Przedwczoraj widziałam jakieś błotniaki w locie tokowym nad moimi łąkami. Wiosna w pełni.  😀
Podziwiam Waszą znajomość gatunków. Wstyd się przyznać, ale dopiero od kiedy zaczęłam fotografować ptaki miejskie, moja wiedza wyszła poza wróbla i sikorkę, i to tylko dzięki pomocy niedoszłego ornitologa 😉

Jestem zaskoczona ilością ptaków w okolicach mojego osiedla (mieszkam w lesie), większość z nich odwiedza śmiało karmniki przy blokach. Oprócz sikorek (trzy gatunki) mamy rudziki, kowaliki, sójki, czyżyki, zięby, a w lesie wyż demograficzny wśród dzięciołów dużych.
Lena ,dzięcioły duże, często ich nadmiar jest wtedy, gdy na północy jest ciężka , i długa zima. Również nalot jemioluszek, i gili zawdzięczamy tej przyczynie.
Część d.d. jest oczywiście tubylcza.
U mnie skołowane czajki. One to chyba odlatują już w maju? Gniazd na razie nie obczaiłam, koni nie ścigają, więc jakoś tak czarno widzę...
Macie jakieś wiosenne obserwacje?

W ogrodzie mam wszystkie budki obstawione przez rodziny bogatek  😀
Będąc w weekend nad jeziorem widziałam masę perkozów a w lesie pliszki siwe i zięby  😀
BASZNIA   mleczna i deserowa
09 czerwca 2013 22:34
Kiedy jaskolki wyprowadzaja mlode z gniazda?
Według moich źródeł w pełni opierzone młode opuszczają gniazdo po około 30 dniach. Z tym że nie wiem czy jest to od momentu wyklucia do wylotu czy od całkowitego upierzenia...

Jak się mylę to niech mnie ktoś poprawi 😡
W stajniach plaga kopciuszków, zajmują jaskółcze gniazda, u was też?
W zeszłych latach ich nie było :P
Ja dziś gołębia pocztowego zniosłam ze środka skrzyżowania i na szczęście udało mi się odnieść go do jego własnego domu! Ludzie się chyba pukali po głowach, jak w moich spódnico-spodniach latających na wietrze uganiałam się za gołebiem
BASZNIA   mleczna i deserowa
12 czerwca 2013 16:54
kotlet, dzieki, niewiele to mi jednak rozjasnia, bo skad tu wiedziec, ze sie wykoluly :/. No nic, trzeba po prostu zagladac raz po raz lustereczkiem jakims.
BASZNIA, wiecej kupy? Darcie dziobów? Jaskółki często widać jak wystawiają dzioby po żarcie 😉
BASZNIA   mleczna i deserowa
12 czerwca 2013 21:43
kotlet, tak tak, dzioby to widac 🙂 Kupy to dopiero jak sie zrobia wieksze, i wystawiaja tlce na zewnatrz 🙂 Ja to spoko, moge wziac drabinke, chodzilo mi o pomoc innej forumowiczce w innym watku, ktora ma gniazdo w miejscu niedostepnym, chce dac znac administracji, ale jak mlode wyleca, i zastanawialysmy sie, kiedy to bedzie 🙂.
Według mnie najlepiej poczekać aż w ogóle skończą tegoroczne lęgi. Ale jeśli faktycznie dają w kość to poczekać aż młodzież się wyprowadzi i jakoś się gniazda pozbyć.

A! Zapomniałabym. Będę w wakacje prowadzić inwentaryzację ptaków w Biebrzańskim Parku Narodowym w ramach praktyk uczelnianych. 😀
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
12 czerwca 2013 23:03
Złapane nad j. Nidzkim 🙂

Czy zaobrączkowanego gołębia mam obowiązek oddać właścicielowi?
Jest w ogóle szansa, aby dowiedzieć się kim on jest?
Znalazłam zgubę. Ma dwie obrączki, czerwoną i srebrną. Przybliży ktoś temat?
Odpocznie i poleci dalej, chyba że ranny?
Być-kolor obrączek świadczy ,że gołąb został zaobrączkowany w 2001r.Do 2002r. obowiązywały w Polsce obrączki srebrne (aluminiowe) ,a od 2001 roku weszły do użycia obrączki w sześciu kolorach (srebrna została wycofana).
http://0364.oddzial.com/pl/zagubione/golebie-zagubione-i-przyblakane
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
25 czerwca 2013 18:24
Ja ostatnio ratowałam ptaka, który zahaczył się o okno 😵 Wchodzimy na uczelni do sali, koleżanki odsłaniają rolety i w pisk, tam coś łomocze, podchodzę a tu jakiś czarnulek (nawet nie wiem co to bo byłam tak zaaferowana, wiem że całe czarne, wielkością podobne do gołębia chyba) zaklinował się o uchylone okno :/ Wpadł głową i "opadł" w "ciaśniejsze" miejsce okna. Zrobiłam pierwsze co mi przyszło do głowy czyli wzięłam gruby flamaster, pod głowę ptaszysko i przesunęłam do góry aż udało mu się oswobodzić i odlecieć, mam nadzieję że nic sobie nie uszkodził jak walczył z oknem, odleciał równo, jak gdyby nigdy nic więc obstawiam, że wszystko ok.
Tak jak przy samej "akcji ratowania" byłam spokojna tak gdy odleciał a ja schowałam marker do piórnika to poczułam tą podniesioną adrenalinę i ręce mi się zaczęły trząść 😂
Czy ktoś ma pomysł jaki ptak (zakładam, że to ptak, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy), siedząc w trawie nocną porą wydaje rytmiczny, monotonny, terkocząco-skrzypiący dźwięk, coś w rodzaju "trrrrrr-trrrrrr, trrrrrr-trrrrrr"?
Słyszę takie coś ostatnio prawie codziennie i niesłychanie mnie to nurtuje.
Czy ktoś ma pomysł jaki ptak (zakładam, że to ptak, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy), siedząc w trawie nocną porą wydaje rytmiczny, monotonny, terkocząco-skrzypiący dźwięk, coś w rodzaju "trrrrrr-trrrrrr, trrrrrr-trrrrrr"?
Słyszę takie coś ostatnio prawie codziennie i niesłychanie mnie to nurtuje.

Lelek kozodój
Być-kolor obrączek świadczy ,że gołąb został zaobrączkowany w 2001r.Do 2002r. obowiązywały w Polsce obrączki srebrne (aluminiowe) ,a od 2001 roku weszły do użycia obrączki w sześciu kolorach (srebrna została wycofana).
http://0364.oddzial.com/pl/zagubione/golebie-zagubione-i-przyblakane

Dziękuję!
Gołąb okazał się panią z Bydgoszczy. Aktualnie przebywa u hodowcy spod Poznania.
Jak dojdzie do siebie, wraca do domu.
trzynastka   In love with the ordinary
26 czerwca 2013 05:21
O, zapomniałam o tym wątku 😉

Od miesiąca jestem posiadaczką dwóch Mewek Japońskich.
Dostałam w spadku, po koleżance, która nie mogła ich już dłużej trzymać u siebie.

Szara Agatka i rudy Jacek 😉


I Jacek po kąpieli w wydaniu "I hate my life" lub jak kto woli "I kill U".
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się