Zioła, ziółka, mieszanki i właściwości - dla konia

Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
20 lutego 2009 07:27
Kochani, a ja "z innej beczki", chociaż wciąż w temacie ziółkowym.
Większość ziół podawanych na drogi oddechowe (łagodzenie śluzówki, łagodzenie stanów zapalnych, działanie mukolityczne, rozluźniające) działa również wiatropędnie. A jak kaszlak spina się cały, żeby coś odkrztusić... to już sami wyobraźcie sobie "efekty dźwiękowe"  😁
Ktoś zna przykłady ziół, które działają przeciw wiatropędnie?
Wiwiana   szaman fanatyk
20 lutego 2009 08:50
Względem "Medycyny naturalnej..." - za bardzo ogólnikowa jak dla mnie. Ładnie wydana, nie powiem, ale za mało przydatnych szczegółów. Nie wiadomo czy stosować korzeń, kwiat, liście, całe ziele, kiedy zbierać itd.
Na razie posiłkuję się zielarstwem dla ludzi 😉
Faktycznie, dobrze by było zmienić tytuł.  Zioła mnie interesują , ale akurat nie skrzyp i siemię i mało brakowało, a bym przegapiła ten wątek.

Ja tak samo jak Caroline przestudiwałam informację z Equiversum, zrobiłam listę ziół, które chcę dawać koniom, porównałam ceny Equiversum i sklepów zielarskich  (niektóre zioła bardziej opłaca się kupować w Equiversrum) i  w przyszłym tygodniu zaczynam kupować i mieszać. Dodatkowo staram się nie przegapić czwartkowej Gazety Wyborczej, gdyż w czwartki wychodzą zeszyty Zioła dla Zdrowia i Urody. Są tam opisy ziół, działanie, wskazania, itd. Dawkowania oczywiście dla ludzi, ale myślę, że w tym celu można przyjąć ogólną zasadę, która podaje Equiversum w opisach ziół.
Trusia to prawda, niektóre opłaca się wziąć z Equiversum, jednak doliczając wysyłkę to nie ma co kombinować za bardzo.

Słuchajcie, czy w tych waszych książkach są jakieś adnotacje których ziół nie powinno się łączyć razem? Bo wiem, że zdarzają się przypadki, kiedy zioła wzajemnie się zagłuszają (w działaniu).

I też proponuję poprosić moderatorki lub autorkę o zmianę tytułu wątku na: Zioła, mieszanki i właściwości lub coś w ten deseń  :kwiatek:
Thilnen   Dżamal Ad-Din
20 lutego 2009 15:55
O, jaki fajny wątek 🙂 Kiedyś się bardzo interesowałam ziołami, latem zbierałam, suszyłam, miałam cały własnoręcznie napisany zielnik... Może warto to odgrzebać i zastosować dla koni dla odmiany. W końcu to najbardziej naturalny lek dla roślinożercy jaki może być. Zioła typu skrzyp, dziurawiec, macierzanka, liście malin, dzika róża itp. można bez problemu samemu nazbierać i spreparować, to najtańsza forma zielarstwa.
Ja kiedyś zbierałam i suszyłam dla konia mlecze (jak sąsiedzi mnie miło traktowali, gdy pytałam, czy mogę z ich trawników powyrywać mlecze  🙂 ) Niestety, potem wszystko spleśniało. Trzeba mieć naprawdę jakieś dobre miejsce do przechowywania. Obecnie ograniczam się do zbierania i suszenia owoców dzikiej rózy. Z przechowywaniem róży nie mam problemów. 
trusia,  moze trzeba suszyc w suszarce do grzybow
Pod natchnieniem tego wątku postanowiłam zrobić mieszankę specjalnie dla Czardasza na stawy i krążenie (bo to wbrew pozorom właściwie "jeden pies" - w dużym skrócie myślowym 😉 ).

Pościągałam materiały, zioła, porobiłam listy i proste wyliczenia ile czego. Koszt zakupu mi wyszedł dokładnie 25zł i radochy przy tym co niemiara. 

Problem jest tylko jeden, Imbir! Strasznie chciałam go w swojej mieszance, bo super wpływa na stawy ale i wzmacnia działanie innych ziół - taki naturalny katalizator - a tu wyszło mi coś nie bałdzo  🤣

Teraz chodzę, kicham prycham i w życiu nie miałam tak odetkanych zatok - problem w tym, że nie wiem czy Czardasz to zniesie, bo trochę tego Imbiru tam jest.  😜

Ale następnym razem będę mądrzejsza, a teraz się musi chłopak przemęczyć. 😉

edit: Acha bardzo dziękuje za zamianę tytułu wątku!  :kwiatek:
Moge polecic jeszcze te preparaty , ziola i mieszanki:
http://www.naviti.pl/masterhorse.html

Lub niemieca str www.masterhorse.de
Zioła wspomagające aparat ruchu.

Skład: 45% kora brzozy, 25% wiązówka błotna, 20% kwiaty perzu, 10% bratek.

W swojej również mam korę brzozy, teraz już wiem co to jest ta tajemnicza tawula z preparatu Easy Action firmy NAF (ziołowy na stawy ofkors), to po prostu nasza wiązówka błotna  😀

Kurczę, tylko dzisiaj w zielarskim, kiedy chciałam kupić wiązówkę Pani albo przez przypadek, albo specjalnie dała mi Korzeń Wilżyny. Myślałam najpierw, że to być może inna nazwa zwyczajowa albo ludowa, ale nijak łacina się nie zgadza...

Cóż też ma działanie przeciw reumatoidalne, ale jednak trochę strach. Poszukam coś o niej zanim dodam. 😉
caroline   siwek złotogrzywek :)
20 lutego 2009 23:13
ja się staram mojemu przemycać imbir, ale na razie nie udaje mi się go skutecznie przechytrzyć 😉


crazy - wielkie dzieki za link!  :kwiatek:

wykopiowane ze strony Masterhorse (http://www.naviti.pl/ziola.html):
Zioła wspomagające aparat ruchu.
Skład: 45% kora brzozy, 25% wiązówka błotna, 20% kwiaty perzu, 10% bratek.


Zioła ze "zdrowych" łąk: krwawnik 25%, babka lancetowata 15%, kminek 15%, pietruszka 15%, koper 15%, pasternak zwyczajny 15%.

Mieszanka ziołowa wspomagająca gospodarkę hormonalną u klaczy. Stabilizuje cykl i sprzyja zrównoważeniu.
Skład: niepokalanek pospolity 40% , kwiaty rumianku 30%, liście maliny 15%, werbena lekarska 15% .


Mieszanka ziołowa wspomagająca dolne i górne drogi oddechowe.
Skład: wytłoki z oleju z czarnego kminku 30%, kwiaty lipy 20%, pierwiosnek lekarski 15%, korzeń lukrecji 15%, tymianek 10%, babka lancetowata 10%


Mieszanka ziołowa oczyszczająca drogi oddechowe, do okresowego stosowania.
Skład: anyż 25%, koper włoski 25%, korzeń lukrecji 10%, tymianek 20%, jeżówka 5%, babka lancetowata 15%.


Mieszanka ziołowa regulująca drogi oddechowe, do okresowego stosowania.
Skład: liście prawoślazu lekarskiego 40%, babka lancetowata 35%, kwiaty malwy 5%, liście malwy 5%, mech irlandzki 5%, korzeń lukrecji 10%.


Mieszanka ziołowa pobudzająca przemianę materii. Liście brzozy, pokrzywa, mniszek lekarski, liście orzecha włoskiego, jałowiec i skrzyp polny mają działanie detoksyzujące - oczyszczające krew.
Skład w 1 kg: 25% pokrzywa, 20% wrzosiec, 15% liście brzozy, 15% skrzyp polny, 15% mniszek lekarski, 5% jałowiec, 5% liście orzecha włoskiego


Specjalna mieszanka ziołowa dla starszych koni. Szczególnie smaczna, wspomaga trawienie i dobre samopoczucie oraz odporność organizmu. Z dużą zawartością wiązówki błotnej, mniszka lekarskiego i zielonej herbaty. Całkowicie bezpyłowa. Do okresowego stosowania przez 20 dni.
Skład 1 kg: mniszek lekarski 25%, wiązówka błotna 25%, zielona herbata 10%, czosnek niedźwiedzi 15%, gryka zwyczajna 10%, jemioła 5%


Pojedyncze gatunki ziół
W ofercie 26 pojedynczych gatunków ziół na zapytanie:
nasiona anyżu, liście brzozy, liście i nać pokrzywy, jeżówka, liście eukaliptusa, nasiona kopru słodkiego, liście miłorzębu, owoce dzikiej róży, liście maliny, tarczownica islandzka, kwiaty rumianku, nać ostropestu, liście niepokalanka, kwiaty (z kielichem) nagietka lekarskiego, liście szałwii, liście babki lancetowatej, korzenie lukrecji, tymianek, kora brzozy, liście i kwiaty głogu, liście podbiału, nać mniszka lekarskiego, nać krwawnika, skrzyp.



no to teraz mam o czym myślec 😁
na razie mi się "widzą" kora brzozy, liście maliny i zielona herbata... oraz głóg, gryka, kozieradka, ostropest, krwawnik, prawoslaz, rumianek i koper 😉
trzeba będzie coś z tego wybrac 😉
Parzycie ziółka czy dosypujecie do paszy?

Mam plan przetestować w niedzielę na Czardaszo naszą mieszankę niecnie dodając ją do meszu, a raczej mesz podlewają naparem z mieszanki, zastawiając oczywiście fusy do konsumpcji.

Czy macie jakieś informacje, jakoby podawane na sucho np. do muesli nie spełniały swojej roli? Bo ja w materiałach nic takiego nie znalazłam, jednak ktoś kto stosuje zioła mi taką teorię wyłożył...  🤔

Nasza mieszanka "na stawy esp 4 Złoty" wygląda tak: imbir, pokrzywa zwyczajna, kora wierzby, krwawnik pospolity, przytulia właściwa i żywokost lekarski.

Teraz planuje zrobić mieszankę na drogi oddechowe, także dzięki Crazy za linki!  :kwiatek:





EDIT: przepraszam, ale musiałam, przecież to dla Czardasza!...  😁

Zestaw 69 – Otyłość. Zestaw pobudzający przemianę materii i przyspieszający spalanie tłuszczów, nie daje skutków ubocznych. Niezbędna przy tej kuracji jest właściwa dieta.
Skład: morszczyn pęcherzykowaty, kora kruszyny, korzeń mniszka, korzeń wilżyny, korzeń lubczyka, słupki i znamiona kukurydzy, strąki fasoli, ziele skrzypu polnego, liść szałwi, ziele srebrnika, ziele krwawnika.

i na grypę, bo sezon wciąż trwa.. :/

Zestaw 72 – Przeziębienia i grypy.
Skład: owoc bzu czarnego, kwiat lipy, ziele tawuły (włązówki błotnej), liść mącznicy, korzeń arcydzięgla, ziele lubczyka, liść maliny, owoc głogu, owoc róży, korzeń lukrecji, liść brzozy, kora wierzby.

UWAGA, to mieszanki-herbatki dla ludzi 😉


caroline   siwek złotogrzywek :)
21 lutego 2009 09:40
ja sie dopytywałam o parzenie v. dawanie suchych - powiedziano mi, że nie ma zadnego problemu z dawaniem suchych, byc moze ewentualnie odrobine słabiej mogłyby działać, ale... chyba nie ma żadnych szczególnych przeciwwskazań do dawania na sucho. I zwierzętom - zwlaszcza jesli jedzą chętnie - nie ma problemu zeby dawac ten susz.

a co do zywokostu - mnie odradzono dawanie tego do spożycia ze wzgledu na to, ze zawiera substancje powodujace raka wątroby. doczytałam potem, ze owszem zawiera takie substancje, ale głownie w korzeniu. w lisciach sa ich sladowe ilosci. wiec w sumie - chyba nie ma jednak przeciwwskazań, żeby to stosować wewnetrznie.


dopisane
UWAGA, to mieszanki-herbatki dla ludzi 😉
ja też zerkam na "ludzkie" mieszanki - a potem na wszelki wypadek czy wymienione zioła pojawiaja się w "końskich" zestawach/preparatach/mieszankach - jesli tak to hulaj dusza 🤣


i jeszcze małe BTW (bo mi sie przypomniało 😉) - warto sprawdzać o jaką część rośliny chodzi w danej mieszance - liść, korzen, owoc, nasiona, kwiaty - niekiedy dzialanie potrafi się nieco różnic (a czasami bardzo 😉)

JA ruszę z ziołami od przyszłego tygodnia - będę jechać coś kupić i zaczniemy dawanie. Jeszcze nie wiem dokładnie co będę dawać, ale sobie wybiorę. Potrzebuję zioła na stawy i na układ oddechowy - konia jest chyba lekko przeziębiona i pokasłuje, ma tez katar, choć bardzo lekki i pokasłuje tylko w ruchu czasem. Chcę ją tu wspomóc ziółkami, choć wet radzi mi też flegaminę by dać albo syrop z cebuli domowej roboty 🙂

Słyszałam, że owoce avokado są dobre na stawy - nie wiecie gdzie we Wrocku można cos takiego dostać? W warzywniakach cos takiego mają? Ja nie wiem jak avokado wygląda nawet 😡
Branka- avokado  😉 :

jak w Miliczu mają to we Wrocku na pewno dostniesz, w warzywniaku  😀
caroline   siwek złotogrzywek :)
21 lutego 2009 10:29
Słyszałam, że owoce avokado są dobre na stawy
ciekawe.

znalazłam wypowiedzi w tym stylu:
AWOKADO NA ZDROWE STAWY
Biorąc pod uwagę powszechność schorzeń reumatycznych można mówić o epidemii. Naukowcy wciąż jeszcze nie wiedzą wszystkiego na temat ich powstawania, stwierdzili natomiast, że często u osób cierpiących na bóle stawów występuje niedobór witaminy E, a zwiększenie jej podaży pozwala złagodzić dolegliwości. Dlatego osoby dotknięte schorzeniami reumatycznymi  powinny spożywać duże ilości produktów pełnoziarnistych, olejów z nasion oraz orzechów. Dobrym źródłem witaminy E są  jajka i owoce awokado.


Piascledine 300 należy do nowej grupy leków, okreslanych jako "powoli działajace leki do zwalczania objawów choroby zwyrodnieniowej stawów". Substancja czynna leku sa niezmydlane frakcje z oleju awokado i oleju sojowego.
Działanie : Preparat Piascledine łagodzi zwyrodnieniowe uszkodzenie chrzastki stawowej, łagodzi bóle i w wyniku tego usprawnia aparat ruchowy człowieka.
Dawka : Olej awocado 100 mg, olej sojowy 200 mg


ale po pobieżnej lekturze wyników wyszukiwania z googla wydaje mi się, ze częściej zastosowanie znajduje olej/olejek z awokado

Oliwa z awokado wchodzi w skład preparatów chroniących przed promieniowaniem słonecznym, na choroby zwyrodnieniowe stawów oraz egzemy.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów jest trudne, wielotorowe i wymaga dużego zaangażowania pacjenta. Działanie niefarmakologiczne ma zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby i destrukcji stawów. Polega na redukcji masy ciała (każdy zbędny kilogram to niepotrzebne obciążenie uszkodzonego stawu), codziennej gimnastyce (ćwiczenia w odciążeniu i izometryczne), rekreacyjnym uprawianiu sportu (pływanie, rower), kompleksowym leczeniu sanatoryjnym z balneoterapią oraz fizykoterapią (krioterapia, elektroterapia, kinezyterapia). Istotne jest prawidłowe zaopatrzenie ortopedyczne, mające uchronić pacjenta przed dalszym pogłębianiem zmian stawowych (laska, kule, balkonik, wkładki do obuwia, stabilizatory stawów).

Leczenie farmakologiczne może być stosowane ogólnie lub miejscowo. Musi być jednak prowadzone równocześnie z szerokim postępowaniem niefarmakologicznym. Wśród leków stosowanych ogólnie znajdują się środki przeciwbólowe oraz objawowe leki długodziałające (SYSADOA), które wpływają na metabolizm chrząstki oraz działają chondroprotekcyjnie (chronią chrząstkę), poprzez stymulację syntezy proteoglikanów i hamowanie produkcji cytokin pozapalnych. Do SYSADOA należą: siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, piaskledina (niezmydlające się oleje z awokado i soi, połączone z witaminą E), wyciągi z imbiru, kwas hialuronowy oraz diacereina. Z uwagi na najmniejszą ilość powikłań ze strony przewodu pokarmowego, podstawowym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Współistniejące zapalenie zajętego stawu jest wskazaniem do zastosowania środka z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Leki z tej grupy wykazują również działanie przeciwbólowe.


Olej z awokado posiada wyjątkowe własności regenerujące i zmiękczające skórę. Posiada zdolność do bardzo głębokiej penetracji skóry, bogaty w lecytyne i fitosterole stymuluje syntezę kolagenu, wysoka zawartośc witaminy E zapobiega degradacji skóry wywołanej wolnymi rodnikami. Olej z awokado hamuje rozwój bakterii dzięki czemu jest wartościowym składnikiem preparatów przeciwtrądzikowych. Olej z awokado jest również naturalnym filtrem UV-A i UV-B.


Ja nie wiem jak avokado wygląda nawet 😡

google...
http://images.google.pl/images?hl=pl&client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official&hs=Zj9&q=awokado&lr=&um=1&ie=UTF-8&ei=89KfSbDhC4Kk0AX-jsVJ&sa=X&oi=image_result_group&resnum=4&ct=title

wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Awokado
inne: [[a]]http://www.biology.pl/owoce_egzotyczne/My%20Webs/awokado1.htm[[a]]
Rudzia   Dwie Złośnice:)
21 lutego 2009 11:09
Sierra widze ze fajnie cenowo wyszlo🙂 to jak przetestujesz to zdaj sprawozdanie 🙂 Bo jesli dziala to ja tez chetnie sprobuje😀  

A co do oddechowych to ja robie taka mieszanke z 9 ziol i jest na prawde fajna:
tymianek, anyż albo biedrzeniec, miodunka plamista, dziewanna wielokwiatowa, ślaz dziki, babka lancetowata, rumianek, szałwia lekarska i podbiał pospolity.

Wszystkiego kupuje po 50g. Podaje ja juz od roku, kobyl czuje sie po niej duzo lepiej. zarazilam tez polowe poprzedniej stajni ta mieszanka i nikt nie zglaszal reklamacji😉
Żywokost "zgapiłam" z mieszanek typu Mobility i materiałów w sieci nt. zmian reumatoidalnych. Może to okrutne co powiem, ale jeśli zdecydowałam się podawać mu MSM, to żywokost do meszu pewnie nie zrobi mu większej różnicy, a "a nóż" pomoże. 😉

W następnej mieszance zmniejszę jego (i tak nie dużą) dawkę lub zastąpię czymś innym... np. tym granulatem z Imbiru i Czarciego Pazura Makany... ale to tylko w przypadku podawania ziół na sucho, i pozbędę się problemu kichania na Imbir 😉
ja podawalam kobyle chorej na cos co zostalo okreslone jako odpowiednik ludzkiej anginy mieszanke z:
korzen prawoslazu, tymianek, bazylia, korzen lukrecji, lisc podbialu 
parzylam w domu, pakowalam w termos i w stajni mieszalam z paszka. ksiezniczka zjadala, ale czy jej to pomoglo, czy zastrzyki to nie wiem 😉

na pewno z ziolami trzeba tez uwazac, bo to mimo ze naturalne, ale jednak leki i tez mozna nimi zaszkodzic i przedawkowac
caroline   siwek złotogrzywek :)
21 lutego 2009 17:06
Żywokost "zgapiłam" z mieszanek typu Mobility i materiałów w sieci nt. zmian reumatoidalnych. Może to okrutne co powiem, ale jeśli zdecydowałam się podawać mu MSM, to żywokost do meszu pewnie nie zrobi mu większej różnicy, a "a nóż" pomoże. 😉
ja sie bardzo zdziwilam jak uslyszalam, ze zywokostu nie powinno się spozywać (bo ja też "zgapiłam" go z mieszanek "konskich"😉. ale - jak pisalam ponizej - w liściach sa tylko śladowe ilości tej substancji rakotwórczej i czytałam, że niektórzy z tego powodu uważają, że ryzyko jest zbyt małe żeby rezygnować z tych ziół. ja ostatecznie mam nieco mieszane uczucia, ale z przewagą na "tak" 😉



mam nadzieje, ze dalej w temacie ziół: stosujecie jakieś olejki?
np. z drzewa herbacianego (odkaża, działa przeciwgrzybicznie na skórę - czyli fajny przy łupieżach i wycieraniu ogona 😉) - właśnie testuję - rokuje nieźle 😉
a zaciekawił mnie bardzo ten olejek z awokado: Posiada zdolność do bardzo głębokiej penetracji skóry, bogaty w lecytyne i fitosterole stymuluje syntezę kolagenu - interesująco to brzmi przy uszkodzeniach ścięgien

a jakieś olejki eteryczne? inhalacje? odkażanie?
Ja w ten z avokado sie zaopatrzę. Słyszałam o olejku ale i to tym, z emożna dawać owoce pokrojone do paszy. A gdzie można kupić olejki? Też w sklepie zielarskim?
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
21 lutego 2009 22:07
Caroline, u nas zaczęło się od inhalacji naparem z ziół.
Potem przyłapałam Kulesława, że chłepce herbatkę ponaparową po ostygnięciu, a jeszcze później zaczął kombinować z inhalatorem: wycofywał pysk na sam koniec ustrojstwa, podrzucał głową, przez małe otworki przelewał się wtedy napar do głównej komory inhalacyjnej z kołnierzem, a jak już tylko lekko parzył w wargi - Kula to siorpał...

Słowem, mi koń sam powiedział, że jest za opijaniem się ziołowymi herbatkami 🙂 A fusami też nie gardzi.

Podbijam moje pytanie - jakieś znane zioła przeciw wiatropędne?  :kwiatek:
a powiedzcie mi czy są jakies zasady czego z czym nie mozna lączyć?
ja kiedys na kaszelki podawałam tymianek i prawoślaz
Holda uwielbiała
niepokalanek zaś okazał się niejadalny dla kuca
Nie przeglądałem załego wątku i nie wiem, czy ten adres już jest. Jeśli jest to proszę pominąć.
http://www.czwa.odr.net.pl/articles.php?id=0000001798
mam taka sprawe bo z tego co tu widze piszecie że ziola dobre na różne schorzenia a czy jest cos dobrego na ściegna z ziół jeśli tak co mozna stosować i jak?
Z góry dziękuje za odpowiedzi
caroline   siwek złotogrzywek :)
15 marca 2009 18:50
ta sama odpowiedź co w wątku o sciegnach, ktory założyłaś - zalezy jaka kontuzja, jaka kondycja konia i jakie zalecenia weta.
Mój wet powiedział jasno - ziołka "na sciegna" moge dawac dla wlasnej przyjemnosci dawania koniowi czegos dodatkowego, bo efektów medycznych brak.
Na stronie herbapolu jest biblioteka ziół, opis działania wszystkich ziółek używanych przez firmę: http://www.herbapol.com.pl/leczsie/leczsieziolami.xml?ss=1.
Można również w wyszukiwarce wpisać słowo-klucz, np: układ oddechowy czy stawy i pojawią się mieszanki i pojedyncze zioła stosowane na dolegliwości ze strony szukanych układów/narządów.
Sklep Equiversum ma w ofercie zioła firmy Makana - popularnej w Niemczech u nas powoli także, nie pamietam czy ktoś w tym wątku już o tym wspominał. Daję zioła na aparat ruchu tej firmy aktualnie, ale dopiero kilka dni więc nie powiem jak efekty. W każdym razie rekacji negatywnych nie ma. Tam jest szeroki opis różnych ziół może coś na ścięgna jest, w każdym razie zawsze można takie ogólne na aparat ruchowy dawać jak ja. Są też różne oleje, ja mam olej  z dorsza też dobry na aparat ruchu 😉
http://www.equiversum.pl/index.php?cPath=166_168
Espana, Branka Dziękuje wam bardzo,  :kwiatek:
I ogolnie wszytkim za wypowiedzi  😉
Ja bym chciala sie spytac apropo tego olejku z awokado...nie doczytalam sie zbytnio ale taki olejek trzeba wcierac w stawy?dolewac do czegos?a jak jest z tym dodawaniem owocow? :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się