ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach

eterowa   dawniej tyskakonik ;)
08 czerwca 2013 12:15
Ponieważ w końcu mam w planach zacząć startować i zaczęłam pracę na pół etatu, mogę już sobie utrzymać konia i zacząć startować. Mam tylko brązową odznakę. Koń nie jest zarejestrowany, ja też nie, jesteśmy niezrzeszeni. Planujemy zapisać się do klubu w Trachach. Proszę powiedzcie mi jak wyglądają dalsze kroki? Co muszę zrobić i ile zapłacić żeby zacząć w ogóle startować na oficjalnych? Bo co chwilę się coś zmienia i się gubię... potem żeby starować wyżej muszę zrobić licencję i srebro, to wiem 🙂
tyskakonik, badania sportowe i... wejście na stronę swojego WZJ. Gdyby jej nie było, wpisz sobie w google WMZJ i zyskasz orientację w cenniku warszawskim, i w procesie rejestracji, w innych województwach nie jest znacząco odmiennie.
Około 200 PLN będzie cię kosztowała rejestracja i licencje, raczej mniej. + składki do klubu. + koszt badań (to różnie, u nas np. tylko 50 PLN, a chyba do 21 lat można bezpłatnie?) NNW nie jest już chyba wymagane, ale zdecydowanie warto je mieć, często kluby są ubezpieczone w imieniu członków.
ubezpieczenie jest wymagane nawet na towarzyskich.
U mnie za rejestracje i licencje swoją i konia wyszło 240 zł. Do tego ubezpieczenie 105 zł i lekarz 40 zł.
Składka klubowa jakieś 50 zł, ale to mi powiedzieli że na koniec roku.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
11 czerwca 2013 10:26
...ale ze strony pzj w sekcji rejestracyjno-licencyjnej,przepis o ubezpieczeniu zniknął 😁
nie wiem, bo na strone pzj nawet nie wchodze  😀 w każdym razie w propozycjach zazwyczaj jest napisane, że wymagane ubezpieczenie i nawet zdarzyło się, że mi sprawdzili  😂
anetakajper   Dolata i spółka
13 czerwca 2013 12:52
Jade P i N w uj. , w jednej i w drugiej klasie mam 65% - jak mi to się liczy do II klasy ?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
13 czerwca 2013 19:35
Na II klasę trzeba mieć powyżej 60% w P 6 razy, w N 5 razy, lub w C 4 razy (jak zbierasz to zakładam, że nie masz II licencji, więc wyższe klasy Cię nie dotyczą). Można "mieszać" klasy, ale wtedy trzeba zebrać oczek tyle co obowiązuje w najniższej z zebranych klas. Czyli w Twoim wypadku musisz zebrać jeszcze 4 oczka.
Nie wiem,czy dobry wątek,jak nie,to uprzejmie proszę o przeniesienie mnie do innego.
Mianowicie-ile będzie mnie kosztować wizyta u lekarza sportowego? Potrzebuję zgody na udział w zawodach towarzyskich
iskierkowa było o tym niedawno w innym wątku (chyba Krakowskim), jesteś pewna, że na zawody towarzyskie musisz mieć zgodę od sportowego? ja kilkakrotnie miałam zgodę - tylko wówczas jest ona jednorazowa na dana zawody - od lekarza pierwszego kontaktuy i nie było problemu.
Trzebaby dopytać organizatora bo robienie wszystkich badań sportowych na jedne towarzyskie zawoody trochę mija się moim zdaniem z celem.
Dokumentacja zawodników zgodnie z przepisami PZJ, Towarzyskie - zgoda lekarza na udział w zawodach oraz zgoda opiekuna prawnego na start w zawodach w wypadku nieletnich
niestety muszę,tylko nie wiem,ile mnie to będzie kosztować.22.06 też startuję w towarzyskich,a tam już nic nie trzeba.
22.06 też startuję w towarzyskich,a tam już nic nie trzeba.


Jak się PZJ zorientuje, że nic nie trzeba było na ZT, to sędziowie stracą licencje...
...a tak jest co roku! Impreza z funduszy miasta,totalna "dzicz"-podaje się tylko imię konia,zawodnika i jedzie.Jakby nie było-przykładowo my mamy szczepienia,koń ma się dobrze,ktoś może nie mieć nic,koń chory i wystartuje.A rok temu chudy 2,5 latek ciągnął bryczkę,ledwo się wyrabiał i zareagował ktoś? Nikt! Gwoli ścisłości-zawody rozbite na dwa dni,jeden dzień skoki,drugi powożenie.Ale tutaj to OT.
To powinnaś być pierwsza mądra i zareagować
iskierkowa przepis o utracie licencji przy sędziowaniu nieautoryzowanych zawodów (zawody towarzyskie mogą być autoryzowane) obowiązuje od sezonu 2013. Jeżeli opysywane przez Ciebie ZT sędziują sędziowie z uprawnieniami PZJ - mogą ponieśc tego konsekwencje...

Poza tym jeśli widzi sie na zawodach konia choerago, kulawego , etc NALEŻY zgłosić to do sędziego... Sędziów jest 3 do 4 - uczestników zawodów najczęściej kilkudziesięciu, do kilkuset - nie da się zatem być wszędzie i widzieć wszystko...
To powinnaś być pierwsza mądra i zareagować

A co zrobiłam? Właściciel-że koń daje radę,więc nie wie,o co mi chodzi,sędzia- "nie mamy wpływu na to,kiedy właściciele zaczynają pracować z końmi,poza tym i tak mają kilka pkt karnych więc eliminacja".Ot,taka reakcja.

_Gaga-nie wiem,kto to sędziuje,najprawdopodobniej jakieś osoby z pobliskiego klubu.Startować tam będę pierwszy raz,ja mam co trzeba i się martwić nie muszę,inni nie mają-też jadą,ich sprawa,ich ewentualne problemy.
sędzia- "nie mamy wpływu na to,kiedy właściciele zaczynają pracować z końmi (...)
Sędzia na to wpływu nie ma, bo niby jak?
Ale skoro jak piszesz - sędziują osoby z klubu - możłiwe, że bez licencji
Wówczas jurysdykcja PZJ jest żadna, ale znów zawodnicy, którzy mają licencję WZJ / PZJ mają szansę siez nią rozstać  😀iabeł:
Na to nie ma,owszem,ale ma uprawnienia do niedopuszczenia takich osób do startu-może odechciało by im się zaprzęgać młodziaki.Ale z tych sędziowskich uprawnień nie skorzystał.
Widzisz,i tak źle,i tak nie dobrze,ale chyba mało kto z licencją startuje w tego typu zawodach,chociaż-blisko,bez wpisowego to kusi nie jednego....kusi straceniem licencji  😀iabeł:
http://pzj.pl/modules/sport/?1:7-Warunki_uzyskiwania_uprawnie%3F_sportowych_w_Uje%3Fd%3Feniu.html

Czy dobrze rozumiem, że teraz gdy nie miałam nigdy III, na samej srebrnej odznace( zrobionej po 2007) mogę startować konkursy do C włącznie bez jakiś dodatkowych rzeczy?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
23 czerwca 2013 21:12
Na to by wyglądało.
Nie wiem czy powinnam pytać tutaj czy w kąciku żółtodziobów, bo sprawa tak "śmieszna", że trenera zapytać głupio...

Wiosną złożyłam papiery o licencję. Posiadam A3, B2, C.
W zeszłym roku startowałam 3 razy (rekreacyjnie) w LL w WKKW. W tym roku spodobało mi się to, zaczęłam zbierać doświadczenie i startować w L. Mam już przejechane 16 konkursów bez błędów w skokach czy krosie oraz z ujeżdżeniem ok 55-65% (mam 4-5 koni <skokowych> do startów). Więc oczywiście RK zrobiłam i powinnam dostać licencję C3 i prawo startów w klasie P. Ale jak to wyglada "papierkowo"? Czy powinnam zbierać jakieś zaświadczenia? Jak oczka w skokach? Czy poprostu sama liczę i zgłaszam? RK zbiera zarówno jeździec jak i koń przecież. Jak to się ma do licencji i klasy sportowej (której z resztą ani w skokach ani uj nie rozumiem  :icon_redface🙂?
zielonaroza nigdzie nie musisz nic wysyłać jeśli maz wyniki to po prostu zgłaszajac się na zawody w klasie P w druku jest miejsce na wyniki z RK, do startu P wystarcza ci dwie Lki tak wieć wpisujesz tam i swoje i konia (bo to nie muszą cbyc te same wyniki) i gotowe. Jak ktoś będzie miał wątpliwości to sobie sprawdzi w wynikach z danych zawodów.
I to jesy niezbędne do startu w wyzśzej klasie, ale tak jak mówię to obowiązuje Cię tylko na koniu który też ma kwalifikacje i tylko 2 sezony.

A klasa sportowa dotyczy Ciebie, bo to zawodnik zdobywa klasy i to są osiągnięcia  w danym sezonie, nie uprawnia to do niczego (no chyba, że jednoczesnie jest to kwalifikacja jak powyżej), a po postu daje jakiś obraz osiągnięć  w danym roku. Na stronie PZJ jest w załączniku nr 7 opis norm na klasy sportowe w tym roku. I tak np jesli ukonczysz 2 x L z wynikiem kwalifikacyjnym to masz w danym roku III klase, jesli to samo zrobisz 3 x w P masz już II klasę sportowa.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
26 czerwca 2013 07:43
i uzupełniając wypowiedź Magdzior - od dwóch czy trzech sezonów nie ma poziomu licencji w wkkw, nie ma C3,C2,C1...jest po prostu licencja C plus RK,które zdobywa się na dany sezon i na sezon nastepny.
i tak jak już zostało wspomniane - na druku zgłoszenia na zawody jest specjalne miejsce do wpisania RK (wynik z ujeżdzenia,z krosu i parkuru oraz zajęte miejsce), na miejscu zawodów podczas odprawy na bieząco online sprawdzane sa Rk jezeli są wątpliwości. (mozna sobie sprawdzić tutaj: http://pzj.pl/modules/zestawienia/zawody.php  - przy danym zawodniku jest informacja,czy na danych zawodach zrobił Rk czy też nie)
Czy jest jakiś przepis (bo nie znalazłam) określający rodzaj kiełzna w konkursie licencyjnym, czy można jechać na czym się chce?
Nie ma takiego przepisu
http://pzj.pl/modules/sport/?1:7-Warunki_uzyskiwania_uprawnie%3F_sportowych_w_Uje%3Fd%3Feniu.html

Czy dobrze rozumiem, że teraz gdy nie miałam nigdy III, na samej srebrnej odznace( zrobionej po 2007) mogę startować konkursy do C włącznie bez jakiś dodatkowych rzeczy?


Czy w takim razie odwrotnie patrząc, jeśli mam tylko brązową odznakę, zarejestrowana jestem dopiero od 2012 roku, w tym roku zrobiłam III (w uj.) to mogę wreszcie olać srebro i jeździć konkursy N-klasy w ujeżdżeniu?

EDIT: Już nie trzeba, dostałam odpowiedź z PZJ, że właśnie tak dokładnie jest 🙂
Ile kosztuje wyrobienie brązowej odznaki jeździeckiej? Wiem również, że znajoma na odznakę jechała z własnym koniem. Czy tak można?
Można. Zazwyczaj wychodzi w sumie ok. 100+ PLN - zależnie od kosztów organizatora egzaminu.
Czy ktoś wie na pewno, w jakich kolorach fraków, wg nowych przepisów, można jeździć na zawodach ujeżdżeniowych (krajowych)

Zgodnie z nowymi przepisami: "Ubiór opisany w artykule 427 niniejszych Przepisów może być
stosowany
na zawodach krajowych od klasy CS (z wyjątkiem
zawodów regionalnych)"
Art 427 mówi że "Poniższe przepisy obowiązują na zawodach
CDI3*/CDI4*/CDI5*/CDI-W, CDIO, Mistrzostwach, Igrzyskach
Regionalnych i Olimpijskich: wymagany jest czarny lub granatowy frak
lub inne ciemne kolory określone w międzynarodowej skali HSV. Kolory
mające wartość dla „V ” mniejszą niż 32 % z modelu HSV"

Czy ja to dobrze interpretuję, że na zawodach krajowych można jechać we fraku dowolnego koloru??

Edit: Drugie pytanie - jak długo można zdobywć normy do licencji - rok, dwa? Szukam na stronie pzj, w przepisach ogólnych, w przepisach ujeżdżenia, pod tabelkami z uprawnieniami i normami - i nic! Koniczka orientujesz się może?
toltek, obawiam się, że interpretacja co do ubioru będzie węższa niż szersza - wg. wytycznych regulaminu 🙁. Ale warto upewnić się u źródła - w PZJ.

Licencja wynika z klasy sportowej, a klasę sportową zdobywa się w danym roku - kalendarzowym.
Pytanie do WKKW, czy w Sopocie w pierwszy tydzień sierpnia będą zawody ogólnopolskie czy międzynarodowe ? Plus czy L-ka , lub LL-ka będzie może regionalna?

Piszę, bo dopiero co kupiłam licencje regionalną i nie chce bulić na ogólnopolską 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się