Wady budowy, ocena eksterieru

ok, rozumiem. jednak mimo wszystko uwazam, ze ten kon nie jest krotki 😉
ok, rozumiem. jednak mimo wszystko uwazam, ze ten kon nie jest krotki 😉

Też tak uważam, choć ms_konik bardzo słusznie zauważyła, że wrażenie "długości" jest pogłębione przez płytką klatkę piersiową.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
12 lipca 2013 10:06
Też zupełnie nie odbieram budowy tej klaczy jako "krótka" ani wpisana w kwadrat. Na moje oko to ma OK klatkę piersiową.

Przykładowo, wg mnie,  poniższy koń ma mało obszerną klatkę piersiową

Skoro jesteśmy przy klatkach piersiowych to wstawię swoje-moja Tosia ma bardzo wąską klatkę (pomijając już inne wady budowy 😉 ),a wałach dość mocną.


Wąską czy płytką? Jak oceniacie szerokość po zdjęciu z boku? Po rozstawie nóg?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
12 lipca 2013 10:38
Płytka/mało pojemna klatka piersiowa jest właściwym określeniem

Jest to cecha niepożądana, chyba że jakaś rasa tak ma np ahałtekiny
może być głęboka ale wąska - u nas jest taki wałek z boku niby w miarę ok ale klata jednak bardzo wąziutka
ponadto cały wygląda jak kula z cellulitem i po zdjęciach patrząc z boku trudno by to wywnioskować
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
12 lipca 2013 12:02
Amnestria,
[...] A szerokość klatki piersiowej z boku można ocenić np. patrząc na przednie nogi. Oczywiście należałoby to potwierdzić albo na żywo, albo na zdjęciu z przodu
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
12 lipca 2013 12:21
Jan Grabowski "Hipologia dla wszystkich"

po lewo a) klatka piersiowa głęboka

po prawo b) klatka piersiowa płytka



"Wysokość klatki piersiowej zależy od długości żeber; mierzy się ją od najwyższego punktu kłębu do mostka. Koń jest bardzo głęboki gdy wysokość klatki piersiowej równa się odległości od mostka do podłoża"

"Obwód klatki piersiowej jest jednym z wymiarów podstawowych. (...) Mierzy się go taśmą przykładaną tuż za kłębem i biegnącą przez środek mostka. Wskaźnikiem głębokości konia jest stosunek tego wymiaru do wysokości w kłębie (...). Jeśli obwód klatki piersiowej jest większy od wysokości o 30 cm - koń jest bardzo głęboki, jeśli zaś wynosi do 20 cm - koń jest płytki."
MiLLi   Puszo Pusz Pusz ;)
12 lipca 2013 12:26
Mnie uczyli, że jeśli patrzymy na konia z boku, to jeśli klatka piersiowa jest niżej niż łokieć to jest już ok i możemy mówić o klatce piersiowej głębokiej.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
12 lipca 2013 12:35
Grabowski tak też pisze:

" Na oko klatka piersiowa jest głęboka gdy dolna jej krawędź znajduje się poniżej wyrostka łokciowego"
MiLLi   Puszo Pusz Pusz ;)
12 lipca 2013 12:47
o właśnie o to mi chodziło, tylko nie mogłam się tak ładnie wysłowić 😉
Też zupełnie nie odbieram budowy tej klaczy jako "krótka" ani wpisana w kwadrat. Na moje oko to ma OK klatkę piersiową.

Przykładowo, wg mnie,  poniższy koń ma mało obszerną klatkę piersiową



Klatka klatką, ale jaką ma podejrzanie prostą nogę zadnią lewą...
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
12 lipca 2013 12:56
[quote author=ElaPe link=topic=4885.msg1824929#msg1824929 date=1373620011]
Też zupełnie nie odbieram budowy tej klaczy jako "krótka" ani wpisana w kwadrat. Na moje oko to ma OK klatkę piersiową.

Przykładowo, wg mnie,  poniższy koń ma mało obszerną klatkę piersiową



Klatka klatką, ale jaką ma podejrzanie prostą nogę zadnią lewą...
[/quote]

też to zauważyłam. W ogóle dziwnie zbudowany ten koń.
Ta klacz to Chilli.

Obecnie ma 3 lata 177 cm wzrostu.

Na zdjęciu wstawionym przez Elę ma 2 lata. Więc może wydawać się dziwna 🙂 Wyrobi się ta klacz.  😉

Tylko ten LP ją jakby szpeci, w sensie kopyto.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 lipca 2013 19:51
Ta klacz to Chilli.

Obecnie ma 3 lata 177 cm wzrostu.

Na zdjęciu wstawionym przez Elę ma 2 lata. Więc może wydawać się dziwna 🙂 Wyrobi się ta klacz.  😉

Tylko ten LP ją jakby szpeci, w sensie kopyto.


akurat lp jest ok

tyły ma stawy skokowe prawie proste oraz płytką klatkę i nie sądzę by to się "wyrobiło" i wiek do tego nic nie ma ("moja" wcześniej wstawiana klacz też ma 3 lata np)
armara możesz skomentować, co miałas na myśli pisząc "ubogi łokieć"?
Może jakieś zdjęcie do porównania, plss.. :kwiatek:
Mogę prosić o ocenę jakieś wprawne oko? Wałach śląski 2,5 roku. Wiem, że rośnie i się zmienia, ale coś może uda się powiedzieć. 😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
24 lipca 2013 08:58
Mi się rzuca w oczy krótka szyja.
Farifelia   Farys 21.05.2008
24 lipca 2013 15:32
A co powiecie na temat tego łobuza?  :kwiatek:
Wałach małopolski, 5-cio letni.
Matka: Fiesta (Fala x Pluton)
Ojciec: Barnaba (Bawarka x Bolivar)





Farifelia Co ten koń ma ze stawami skokowymi ? Jeśli coś w ogóle ma, może takie zdjęcie.

Poza tym CUDNY  😍
Farifelia   Farys 21.05.2008
24 lipca 2013 18:02
Ze stawami skokowymi wszystko jest w porządku 😉 Cień pada na część stawu, może temu wydaje Ci się, że jest jakiś dziwny 😉 Ale nic się tam nie tworzy ani nic się nie dzieje. I w sumie widzę, że na każdym zdjęciu nam ogon zasłania drugi staw 😀 Ajjj... Nie przyuważyłam tego wcześniej :/
Farifelia, Koń mi się podoba, tylko... nogi nie 🙂 Może są dziwnie ustawione, koń wygląda, jakby twista tańczył. W płaszczyźnie poprzecznej ma prawidłowe postawy? Oprócz tego, co może być wynikiem niefartownego ustawienia/momentu, jeszcze kość udowa wydaje mi się zbyt pionowa, staw kolanowy zbyt rozwarty. Ale wrażenie ciacha jest.
lenalena, skoro już się odezwałam. Dziwna rzecz, koń jest masywny, mimo to wydaje mi się słabo związany. Może u konia występować Zbyt potężna klatka piersiowa? Wrażenie dziwne, bo miejsca w słabiźnie mało a mimo tego/właśnie dlatego? zad wygląda na... odległy 🙂 Zad w ogóle jest z innej bajki - takich kątów oczekiwałabym od lekkiego skoczka a nie od masywnego ślązaka, ale możliwości budowy mięśni mu nie brakuje, powinien te "ostre" kąty zrekompensować. Z wyginaniem tego konia może być trudno (potężne ożebrowanie przy relatywnie krótkim grzbiecie.
Szczególnie w zestawieniu z mocną nasadą szyi przydałby się lepiej zarysowany kłąb.
Farifelia   Farys 21.05.2008
24 lipca 2013 18:44
halo,  dzięki za opinię :kwiatek:
Co do rozwartego kąta, możliwe że jest to kwestia ujęcia bo widzę, że dość mocno odstawił nogę do tyłu. Moglabyś sprecyzować o co chodzi z tą postawą w płaszczyźnie poprzecznej? Chodzi o zdjęcia od przodu i od tyłu? 🙂
halo, również dziękuję. Zapytam jeszcze, dlaczego wrażenie słabo związanego? Linia grzbietu i wiązanie wydawało mi się w porządku, oczywiście jak na dzieciaka 😉  :kwiatek:
Farifelia, tak, z przodu/tyłu
lenalena, to jest właśnie dziwne: linia grzbietu w miarę ok, a zad wydaje się tak daleko...
Jakby górą związany był dobrze, a dołem (kłoda-zad) nie. Jasne, to mogą być złudzenia optyczne: potężna lśniąca klata, mocne podcięcie w cieniu, układ lśnień na sierści... Może jest ok, tylko zad mały w proporcji do kłody i dlatego "odjeżdża" + przekłamanie obiektywu/perspektywy, bo trudno mi sobie wyobrazić anatomicznie dość zwartego konia żeby nie był związany. W sumie to trochę tak wygląda, jakby koń był ok tylko klata długa i głęboka, jak od potężniejszego, jakby "odpychała" zad. Wada to chyba nie jest. Nic, może przyzwyczaiłam się już do wizerunków koni-kangurów, którym potężny zad zaczyna się tuż za kłębem? 😁
Farifelia   Farys 21.05.2008
24 lipca 2013 20:41
halo zrobię zdjęcia i wstawię, bo niestety nie mam na już zdjęć.
montana   małopolskie
24 lipca 2013 21:25
Poproszę o rzucenie okiem i uwagi
Klacz, 5 lat

montana, jak już dziś tu piszę to tobie też, ale nic mądrego 🤣 Ależ ona mi się podoba! Cukiereczek taki! Po prostu małe jest piękne, nie? I żeńska bardzo. No dobra, ten zad mógłby być ciut wyżej 🙂 I klatka ciut głębsza.
ushia   It's a kind o'magic
24 lipca 2013 21:34
a szyja? nie jest ciut na jelonka albo ciut za bardzo dolem rozbudowana?
czy marudze? 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się