Wybór kierunku studiów

a ja mam dylemat pomiędzy AWFem, rosjoznastwem, a wetem.  🤔wirek:
Jest ktoś może na technice rolniczej i leśnej? 😉
Może ktoś mi tu powiedzieć, jak się liczy punkty na AM wrocław na kierunek lekarski? Jestem ślepa, albo co.. znalazłam jedynie, ze 1punkt = 1%, ale podstawy też? rozszerzenie się liczy jak podstawowe? Niech mi ktoś rozjaśni :kwiatek:
I jak tam, dziewczyny składające na lekarski?  Mogliby już wreszcie opublikować drugą listę.  👀

Ja się pochwalę: wczoraj pojechałam do Bydgoszczy, żeby w razie czego mieć tam złożone dokumenty. Ale pojechałam bez oryginału świadectwa, z samą kopią.  😁 I nie mieli podstaw, żeby mi to poświadczyć.  😁
Więc po prostu zrobiłam sobie wycieczkę.  😜

edit: dostałam się!!!  🏇 🏇  😜
Beattle, gratulacje! Ja ciągle czekam na wyniki na UMP
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA BEATTLE BRAWO 😅 😅 😅 😅 😅 😅

ja też 😍 😍 😍 😍
Beattle, maracuja, gratuluję!!!

Ja się dostałam na GUMed wczoraj  💃 Szkoda, że dowiedziałam się wracając z Bydgoszczy, też sobi zrobiłam wycieczkę  😁 Teraz lecę do Gdańska złożyć papiery i czekam na WUM, denerwuję się okrutnie  😵
Maracuja, zonk, graty  🏇 🏇

Maracuja, też lecisz dzisiaj z dokumentami?  😉
Zonk, to może nawet się minęłyśmy w korytarzu w Bydgoszczy.  😉
zooooonk 😅 😅 gratuluję i trzymam dalej kciuki!!

Właśnie myślę czy jechać jeszcze dzisiaj czy jutro, boję się że dzisiaj dziki tłum tam będzię 😁
Ja byłam raniutko, koło 8.30 😉

Zaraz ruszam na Gdańsk, muszę dzisiaj, bo jutro w robocie siedzę :/ Mam nadzięję, że jest inaczej niż w zeszłym roku kiedy na wszytkie kierunki była jedna (!!!) babka i kolejka na 3 godziny stania  🤔
zonk, maracuja, Beattle Gratulacje  😅 😅  😅  :kwiatek:
Zonk, ja później. 😉

Ja jadę dzisiaj, kolejka będzie tak, czy siak. 😉
Jestem już po, tylko jedna osoba była przede mną, za mną nikt, także chyba śmiało można jechać 😀

Ale się cieszę 😀
Gratulacje dziewczyny! 💃
Na WUMie jakaś masakra, podskoczyłam tylko o 12 miejsc w górę, nawet się próg nie obniżył  😲 może następna lista będzie lepsza po listach z Poznania i Krakowa...
Maracuja, jak ja byłam, to byłam sama i chwilę później jakaś dziewczyna weszła. Może to Ty byłaś?  😉
Zonk, będę trzymać kciuki, dawaj znać.  🙂
długie, ciemne jeansy, biała koszulka bez rękawów, okulary, duża, brązowo-ruda torebka? 😀
nie wiem czy dobry topic, ale czy ktoś może ma pojęcie jaka jest dokładnie różnica pomiędzy collegem a uniwersytetem w stanach? Jaki sens ma college? Czy jest to jakby moment przejściowy w momencie gdy nie wiemy jeszcze czego chcemy czy też alternatywa dla uniwerka? Jakby ktoś się orientował w tym temacie, byłoby super.. 😉
madmaddie   Życie to jednak strata jest
16 lipca 2013 20:33
idę na UŚ, na filologię polską. i nie wiem, którą specjalność wybrać. ktoś coś poradzi?  :kwiatek: odrzucam nauczycielską i dziennikarską.
Perspektywy zawodowe:

    Dyskurs publiczny – student zapoznaje się z rolą mediów w kulturze współczesnej, zdobywa umiejętność redagowania, opracowywania oraz oceniania wypowiedzi mówionych i pisanych. Potrafi kreować komunikaty public relations, media relations, posiada merytoryczne podstawy do przygotowania szkicu kampanii reklamowej, promocji politycznej. Absolwent specjalności jest przygotowany do podjęcia pracy w agencjach reklamowych, sektorze usług medialnych, redakcjach itp.
    Dziennikarstwo i komunikacja kulturowa – student poznaje uwarunkowania wypowiedzi dziennikarskiej wynikające z różnych adresów odbiorczych, jak też specyfiki danego medium. Jest przygotowany do samodzielnej analizy fenomenów współczesnej kultury, zachodzących na styku twórczości artystycznej oraz życia społecznego. Absolwent specjalności jest przygotowany do podjęcia pracy w instytucjach kultury, redakcjach prasowych czy też związanych z mediami elektronicznymi.
    Edytorstwo i redakcja tekstu – student poznaje zasady redagowania publikacji różnego charakteru i typu, pracuje z podstawowymi programami komputerowymi do edycji tekstu oraz składu. Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy edytora, tekstologa i redaktora tekstu.
    Geokrytyka – student poznaje kulturowe reguły organizacji przestrzeni oraz wspólnot społecznych, zdobywa podstawowe informacje o polityce i programach regionalnych Unii Europejskiej. Absolwent specjalności jest przygotowywany do pracy w instytucjach trzeciego sektora oraz w instytucjach administracji lokalnej.
    Literaturoznawstwo – student poszerza znajomość kontekstów niezbędnych dla rozumienia dzieł literackich. Na zajęciach praktycznych poznaje warsztat pracy polonisty oraz sposoby zdobywania informacji naukowej z wykorzystaniem źródeł elektronicznych. Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy w instytucjach kultury oraz dalszych etapów kształcenia literaturoznawczego.
    Nauczycielska - absolwent specjalności jest przygotowany do wykonywania zawodu nauczyciela polonisty na poziomie szkoły podstawowej zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli określonymi w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.

Inne, dodatkowe ważne dla kandydata informacje:

Studia na kierunku filologia polskiej prowadzone są na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach oraz w Ośrodku Dydaktycznym UŚ w Rybniku. Oba budynki są przygotowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach studiów I stopnia przewiduje się obligatoryjną praktykę zawodową związaną z profilem wybranej przez studenta specjalności. Studenci mogą podjąć praktykę w wybranym przez siebie stowarzyszeniu lub firmie. Można również skorzystać z opcji odbycia praktyki w jednej z instytucji współpracujących z Wydziałem Filologicznym:

    Radio Katowice;
    Radio eM;
    Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego;
    Biblioteka Śląska.

W trakcie studiów studenci filologii polskiej mogą realizować swoje pasje, uczestniczyć w spotkaniach literackich, redagować gazety i czasopisma, uczestniczyć w pracach kół naukowych.
galopada_   małoPolskie ;)
16 lipca 2013 20:38
ktos z was sie orientuje co mozna robić po elektronice i telekomunikacji?  👀
madmaddie, Ooo, witamy na wydziale! 🙂
Co do specjalności - wybierz tą, która Ci się najbardziej podoba. Dyskurs "perspektywicznie" brzmi, ale w kolejce do pracy w szeroko rozumianym PR są jeszcze kierunki takie jak np. public relations na UE. 😉 Nie wiem na ile edytorstwo ma te zajęcia na komputerach (na mgr mają na pewno i ponoć niezłe, nie wiem jak na lic), geokrytyka brzmi jakby była specjalnością stworzoną na zasadzie "musimy stworzyć coś nowego, ale nie wiemy co", a literaturoznawstwo jest tak jakby w prostej linii dla przyszłych doktorantów 😉
maracuja, to nieeeee, ja byłam w sukience  😉
madmaddie   Życie to jednak strata jest
17 lipca 2013 11:13
Sankaritarina, dzięki  :kwiatek: skłaniam się ku temu dyskursowi.
na wydział trafiłam prosto z biol-chemu  😁
zoriczkowa, po collegu masz tytuł bachelor odpowiednik licencjata albo associate czyli technik (po community college). Po uniwersytecie jesteś masterem i chyba w większości przypadków musisz skończyć college, żeby móc iść na uniwersytet  😉
Czy w Poznaniu znajdę coś w stylu wycena nieruchomości, gospodarka nieruchomościami na drugim stopniu studiów? Jak na razie znalazłam tylko podyplomowe...
Po uniwersytecie jesteś masterem i chyba w większości przypadków musisz skończyć college, żeby móc iść na uniwersytet  😉


Niedokładnie tak. Oto cytat z wikipedii:

W USA college to albo część uniwersytetu (analogicznie do wydziału w polskim systemie edukacyjnym), albo odrębna szkoła wyższa specjalizująca się w danej dziedzinie, nie będąca jednak uniwersytetem. Kończąc amerykański college, zwyczajowo uzyskuje się tytuł Bachelor of Arts lub Bachelor of Science, co jest odpowiednikiem tytułu licencjata według systemu Unii Europejskiej. Nauka w amerykańskim college'u trwa 4 lata[1]. Z tytułem Bachelor można bezpośrednio rozpocząć zdobywanie tytułu Master lub PhD w Graduate School. College w połączeniu z Graduate School zwyczajowo tworzą amerykański uniwersytet.

Na danym uniwersytecie w Stanach można rozpocząć edukację jako student tzw. undergraduate, kończąc kierunek tytułem bachelor. Potem można kontynuować edukację (na tym, bądź innym uniwersytecie) jako student typu graduate, zdobywając tytuł/stopień magistra (Master) lub doktora. Zwracam uwagę, że jest różnica pomiędzy polskim systemem a amerykańskim: w Polsce można rozpocząć studiowanie w kierunku doktoratu dopiero po uzyskaniu tytułu magistra, w Stanach bezpośrednio po uzyskaniu licencjatu drugi magistrantów i doktorantów rozchodzą się: doktoranci studiują tematy nieco dogłębniej. Mnie się amerykański system podoba.
aa czyli uniwersytet to college + graduate, wiedziałam, że coś mi się pomyliło  😡 Ale ja swego czasu dowiadywałam się jak to jest ze studiami medycznymi i tam rzeczywiście jest tak, że trzeba mieć skończony college, żeby móc dalej kształcić się na odpowiedniku naszego leku i wychodziło, że to jest zupełnie osobna szkoła (?). A community college to występują chyba tylko jako osobne instytucje? W sensie nie tworzą uniwersytetów?
Ale ja swego czasu dowiadywałam się jak to jest ze studiami medycznymi i tam rzeczywiście jest tak, że trzeba mieć skończony college, żeby móc dalej kształcić się na odpowiedniku naszego leku i wychodziło, że to jest zupełnie osobna szkoła (?).


Zgadza się. To kolejna różnica. W Stanach każdy lekarz jest doktorem (tylko medycyny - MD, w odróżnieniu od PhD). Na studia medyczne idzie się dopiero po uzyskaniu licencjatu. Teraz rozumiem, dlaczego Ci się pokręciło - w tej konkretnej dziedzinie jest tak, jak napisałaś, ale (chyba) tylko w tej.


A community college to występują chyba tylko jako osobne instytucje? W sensie nie tworzą uniwersytetów?


Być może. Tego nie wiem.
Monny   bez odbioru .
18 lipca 2013 08:40
Dziewczyny straciłam nadzieje na dietetyke na UMP 🙁 Tylko 48 osób przyjmują, a ja 208 po 2 liście.
Chyba za rok zaocznie będę atakować inne miasto 🙁
czyli rozumiem że spokojnie mogę iść do danego collegu i po jego ukończeniu przenieść się na uniwerek,aby kontynuować naukę, tak ? dzięki wielkie za pomoc bo prawdę mówiąc czytam i czytam i coraz bardziej się gubię :P
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się