Badanie krwi - analiza wyników

A czemu byla badana w Niemczech?
Kasia Konikowa   "Konie mówią...po prostu słuchaj..." Monty Roberts
20 marca 2013 20:36
Nasza pani doktor wysyła krew do Niemiec, bo robią bardziej szczegółowe wyniki.
famka   hrabia Monte Kopytko
21 marca 2013 07:10
Miszka, bardzo dużo laboratoriów wysyła próbki do Niemiec, jedną próbkę badają na miejscu drugą odsyłają w celu potwierdzenia ich wyników
tak samo mój glut miał badaną krew
Ok.dzieki za odp. Czyli znaczy,ze czesc badan jest niedostepna w PL?
famka   hrabia Monte Kopytko
21 marca 2013 09:45
niekoniecznie, raczej dla potwierdzenia 
Czy ktoś może wie gdzie mogę znaleźć normy dla morfologii płynu stawowego? Nic nie udało mi wyszukać  w necie 🙁
olciiik   `Dzień dobry, kocham Cię`
31 maja 2013 12:45
pomoże mi ktoś rozszyfrować co może oznaczać podwyższone NEU%, hemoglobina, limfocyty i glukoza poniżej normy. chwilowo nie mam jak skonsultować się z wetem, a do czasu konsultacji chciałabym już coś wiedzieć :kwiatek:
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
31 maja 2013 16:39
Neu to może neutrofile?
[[a]]http://www.zdronet.pl/eos-eozynofile-i-neut-neutrofile-%E2%80%93-co-oznacza-wartosc-tych-leukocytow-w-badaniu-krwi,416,czytelnia.html[[a]]
zwiększenie l. neutofili:
- stany zapalne
- stres
- zatrucia
- choroby przemiany materii z kwasicą
- stosowanie glikokortykosterydów (tutaj tez spadek limfocytów)

jak hemoglobina i glukoza poniżej normy to wskazuje na anemię, ale jak bardzo poniżej??

nerki - spadek limfocytów, spadek glukozy

jakie było wskazanie do badania krwi?
Jeśli masz procentowy spadek limfocytów i wzrost neutrofili to prawdopodobnie limfocyty są w normie - po prostu ze względu na podwyższenie liczby neutrofili limfocyty stanowią proporcjonalnie niższy procent leukocytów.
Tak jak ktoś wyżej wspomniał - neutrofile to głównie ostry stan zapalny. Spadek hemoglobiny - anemia. Hipoglikemia może mieć mnóstwo przyczyn, od mniej poważnych typu nadmierny wysiłek czy niedożywienie po niewydolności narządów, np. nerek.
olciiik   `Dzień dobry, kocham Cię`
31 maja 2013 22:39
zrobiliśmy badania, bo koń był chudy odkąd go znam, ale ostatnio znowu zaczął mi chudnąć i zrobił się strasznie mizerny. jeśli jesteście w stanie coś rozszyfrować, to może rano wstawić całe wyniki? :kwiatek:
olciiik tak by było najlepiej, bo ciężko coś stwierdzić nie mając kompletnych danych. Choć i tak nikt tutaj na forum nie zastąpi weterynarza  😉
olciiik   `Dzień dobry, kocham Cię`
02 czerwca 2013 19:48
w załączniku są kompletne wyniki, jest ktoś w stanie coś powiedzieć na ich podstawie? :kwiatek:
Co może oznaczać niski poziom mocznika u konia? Normę podano mi 28,8-51,9, a u mojej jest 16. Ma także znacznie obniżony wapń i sód norma sodu 736-828 a u mojej 135 ? 
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
19 lipca 2013 07:51
Czarnaroza,
mieliśmy również taki problem z jednym koniem, wszystkie parametry w normie
a ten nieszczęsny mocznik baardzo niski.
Wetka się głowiła i radziła i uradzono, że w diecie jest za mało białka (mocznik powstaje z przemian białkowych).
To był ogromny czterolatek, startujący pierwszy sezon i na końcówce widać było zmęczenie materiału.
Po znacznym zwiększeniu białka, efekt były widoczne bardzo szybko.
Wapń i sód to składniki elektrolitowe, może się odwodnił ten Twój koń?
Dostęp nieograniczony do soli ma?


Edit:
Ale, ale! Powyżej masz wyniki konia olciik, tam jest nieco inna norma tegoż sodu. Sprawdź w jakich masz jednostkach.
olciiik, podstawowe pytanie gdzie były robione wyniki
i jeśli wierzyć tym normom które znam to na pierwszy rzut oka mało miedzi - problemy ze stawami ? niedokrwistość ?
z mojego źródła wychodzi że miedzi powinno być  19-21

czy ten koń przyjmował w ostatnim czasie leki steroidowe ?
Czarnaroza niski poziom mocznika oznacza niedostateczną syntezę w wątrobie - jednak wartości które podałaś są dla mnie nie zrozumiałe  ❗
mocznik powinien mieścić się w normie 3,3-6,7 mmol/l
sód 125-150 mmol/l
ms_konik
Tak,  koń ma stały dostęp do soli, chociaż przez pewien czas nie miała, ile mniej więcej czasu wyrównują się niedobory pierwiastków? Obecnie koń od miesiąca dostaje elektrolity, mam nadzieje, że podniosą jej się wyniki. Co do sodu to jednostka to mmol/l.

777
Na badaniach mam napisane, że norma to : 736-828 mmol/l.
Sama zastanawiam się dlaczego mamy różne normy. ?!

Norma to norma - nie może się aż tak różnić
ja mam ją z książki wet. i jest to norma dla konia
777
W takim razie może to błąd w laboratorium. Jutro pójdę to wyjaśnić.
olciiik   `Dzień dobry, kocham Cię`
22 lipca 2013 23:33
777, koń nie przyjmował żadnych leków, a badania były robione w laboratorium weterynaryjnym.
chcesz to ci wyślę książkę w jpg-u
z tym że to jest 2,41 GB
mam pytanie, dostałam właśnie wyniki badań krwi i 2 wyniki są poniżej normy tj. płytki krwi ( 105, norma 150-400), oraz ALP czyli fosforaza alkaliczna (97 u/l, norma 109-315).
zastanawia mnie to ALP, nigdzie nie mogę znaleźć co oznacza wynik poniżej normy, częściej opisywane są przypadki z podwyższoną.
z góry dzięki.
famka   hrabia Monte Kopytko
13 listopada 2013 12:24
Antenka, niski z tego co pamiętam zwykle określał jakiś poziom niedożywienia, ale to i tak wet musi stwierdzić patrząc na wszystkie inne wskaźniki
dzięki Famka, czekam właśnie na odpowiedź weta, a w międzyczasie szukam info.... znalazłam coś, że to może być zbyt niski poziom cynku... może i niedożywienie, chociaż konisko dobrze wygląda...
famka   hrabia Monte Kopytko
13 listopada 2013 12:38
Antenka, lepiej poczekaj aż wet obejrzy całe wyniki, bo tak to wróżenie z fusów 😉
trochę tak 🙂
Czy mógłby ktoś zinterpretować te wyniki badań?  :kwiatek:


Ponawiam pytanie. 😉
famka   hrabia Monte Kopytko
05 grudnia 2013 10:21
Caira, w oko wpada bardzo podwyższone LDH co by wskazywało na jakiś stan zapalny lub uszkodzenie mięśni
z autopsji mojego konia był to mięśniochwat ale może ktoś mądrzejszy pomoże 🙂
famka, dziekuję za jakiekolwiek naprowadzenie :kwiatek: wet powiedział mi o  niedoborze Witamin z grupy B i sztywniwniu/spięciu przednich kończyn i zadu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się