kącik porad prawnych

baba_jaga chodzi Ci o wniosek o ustalenie kontaktów?
baba_jaga, jestem na bieżąco 😁
Forta
Hmmm, chyba tak ? Ogolnie, od wniosku (jakas szczegolna argumentacja jest konieczna ?) po ogolna procedure (b. kosztowne, dlugotrwale, przez sad i/ lub mediatorow).
Obecnie widywanie, rozmowy telefoniczne sa niemozliwe ze wzgledu na rodzicow dzieci. Po 7 latach nastapil kontakt, mielismy okazje poznac dzieci a dzieci nas, obie strony szczesliwe (poza rodzicami dzieci i tesciowa  😉 ). Niestety, powrocila sytuacja roszczeniowa i szantazowanie (oczywiscie tylko i wylacznie w jedynym mozliwym zakresie, czyli widywania dzieci). Kontakt ponownie zostal przerwany. A dzieciom najprawdopodobniej powiedziano, ze nie chcemy sie z nimi widywac ...
Zakazu sadowego widywania dzieci oczywiscie nie mamy.

Zen
Ale u Ciebie to moze byc w druga strone ?
Jako mama dziecka chcesz ograniczyc lub w ogole zaprzestac mozliwosci kontaktu ze swoim dzieckiem innym osobom tak ?
Czyli cos, do czego mam nadzieje, ze nie dojdzie w naszym przypadku.
Wkopałam się w umowę najmu okazjonalnego, gdzie wg naszej umowy tylko właściciel może wypowiedzieć umowę w określonych wypadkach. Czy kodeks cywilny mówi coś w takiej sytuacji i my, jako osoby wynajmujące mieszkanie możemy wypowiedzieć umowę z miesięcznym wypowiedzeniem? Wynajmowaliśmy mieszkanie na 5-tkę i wyszło jak wyszło. Niby tyle ludzi, a... 😵

edit.: Poczytałam i wychodzi, że raczej nie.
Dla potomnych: czytajcie uważnie swoje umowy!
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
28 maja 2013 11:09
Właściwie nie jestem do końca przekonana czy to dobry temat, ale spróbować mogę 😉

Podobno istnieje zapis w polskim prawie, że sportowcy nie mogą reklamować mocnego alkoholu. Czy jeżeli tak faktycznie jest, to czy ktoś z naszych forumowych prawników (  :kwiatek: ) może podać mi ten konkretny przepis?

Będę BARDZO zobowiązana  :kwiatek:
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
28 maja 2013 12:24
ja nei prawnik,ale pewnie chodzi o ten zapis:
Art. 131. 1. Zabrania się reklamy i promocji na obszarze kraju napojów alkoholowych, z wyjątkiem piwa, którego reklama i promocja jest dozwolona, pod warunkiem iż nie jest kierowana do małoletnich lub prowadzona poprzez budowanie skojarzeń z:
1) atrakcyjnością seksualną,
2) relaksem lub wypoczynkiem,
3) sportem,
4) nauką, pracą lub sukcesem zawodowym,
5) zdrowiem lub sukcesem życiowym.
2. Reklama i promocja piwa, o której mowa w ust. 1, nie może być prowadzona:
1) w telewizji, radiu, kinie i teatrze między godziną 6°° a 23°°,
2) na kasetach wideo i innych nośnikach,
3) w prasie młodzieżowej i dziecięcej,
4) na okładkach dzienników i czasopism,
5) na słupach, tablicach oraz innych stałych i ruchomych powierzchniach wykorzystywanych do reklamy,
6) przy udziale małoletnich.
3. Zabrania się reklamy, promocji produktów i usług, których nazwa, znak towarowy, kształt graficzny lub opakowanie wykorzystuje podobieństwo lub jest tożsame z oznaczeniem napoju alkoholowego lub innym symbolem obiektywnie odnoszącym się do napoju alkoholowego.
4. Zabrania się reklamy i promocji przedsiębiorców oraz innych podmiotów, które w swoim wizerunku reklamowym wykorzystują nazwę, znak towarowy, kształt graficzny lub opakowanie związane z napojem alkoholowym, jego producentem lub dystrybutorem.
5. Zabrania się informowania o sponsorowaniu przez producentów i dystrybutorów napojów zawierających do 18% alkoholu imprez sportowych, koncertów muzycznych oraz innym imprez masowych w jakikolwiek inny sposób niż poprzez umieszczanie na zaproszeniu, bilecie, plakacie lub tablicy informacyjnej związanej z określoną imprezą nazwy lub znaku towarowego producenta lub dystrybutora, z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Informowanie, o którym mowa w ust. 5, może być prowadzone w radiu i telewizji pod warunkiem, iż będzie ograniczone wyłącznie do podania nazwy producenta lub dystrybutora napojów zawierających do 18% alkoholu, a informacja ta nie będzie prezentowana w telewizji przez osobę fizyczną lub z wykorzystaniem wizerunku postaci ludzkiej.
7. Zabrania się informowania o, innym niż określone w ust. 5, sponsorowaniu przez producentów i dystrybutorów napojów zawierających do 18% alkoholu oraz informowania o sponsorowaniu przez producentów i dystrybutorów napojów zawierających powyżej 18% alkoholu.
8. Zakaz określony w ust. 1 dotyczy również wydawnictw promocyjno-reklamowych przekazywanych przez producentów, dystrybutorów lub handlowców napojów alkoholowych klientom detalicznym.
9. Zakazy określone w ust. 1-8 nie obejmują reklamy i promocji napojów alkoholowych prowadzonej wewnątrz pomieszczeń hurtowni lub punktów prowadzących wyłącznie sprzedaż napojów alkoholowych oraz wewnątrz punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży.
10. Zakazy określone w ust. 1-8 dotyczą osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które uczestniczą w prowadzeniu reklamy w charakterze zleceniodawcy, zleceniobiorcy i realizatora niezależnie od sposobu i formy jej prezentacji.


USTAWA
z dnia 26 października 1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
(tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 147 poz. 1231)
(tekst ujednolicony)




martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
28 maja 2013 12:48
BARDZO dziękuję!  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
jest jakas prawnicza dobra dusza, ktora moglaby podpowiedziec na pw? sprawa jest skomplikowana
Bischa   TAFC Polska :)
17 czerwca 2013 13:18
Słuchajcie, przeżyłam lekki szok 😲
Listonosz przyniósł mi list z Komisariatu policji, na moje nazwisko, wezwanie do stawiennictwa się na komisariacie 27 czerwca w charakterze...podejrzanej 😲 Wykroczenie z artykułu takiego, a takiego, sprawdziłam w necie o jaki artykuł chodzi: http://prawo.money.pl/kodeks/wykroczen/czesc-szczegolna/rozdzial-xiv-wykroczenia-przeciwko-mieniu/art-121, chodzi o artykuł 121.

Może mi ktoś to wyjaśnić? W życiu czegoś takiego nie dostałam, od 2 lat nie zdarzyło mi się jeździć na gapę, od takiego samego czasu nie dostałam żadnego wezwania że nie zapłacony jakiś mandat i nagle to 😲 Z tymże, w lutym miałam pewną sytuację wracając z Bydgoszczy, z koncertu. Kupiłam bilet na dworcu normalnie, nie miałam jedynie na miejscówkę (nie wiedziałam, że jej wykupienie jest obowiązkowe) i panowie w pociągu bilet mi sprawdzili, rozmawiałam z nimi odnośnie braku miejscówki (nie miałam ze sobą więcej kasy, niż na bilet bez miejscówki w tamtej chwili, jechałam do domu, do Warszawy), mieli zdecydować, co zrobią, do Warszawy się nie pojawili, danych chyba nie spisywali (nie pamiętam już, ale raczej nie), możliwe, że to o to może chodzić? Możliwe, że jakiś mandat przeoczyłam sprzed 2 lat i teraz dopiero mnie wzywają? Co mi grozi, w życiu na komisariacie nie byłam w jakiejkolwiek sprawie, nigdy nie dostałam wezwania w roli świadka/podejrzanej i nie wiem czego się mogę spodziewać 🤔

E: spod punktu 2 nic nie dotyczy mnie samej.
Możliwe, że ktoś podał moje dane? (koleżanka jedna, która u mnie czasem pomieszkuje, jak wyjeżdżam lubi jeździć bez biletów i nie raz jest łapana), co w takiej sytuacji, jest szansa, że udowodnię swoją niewinność?
Słuchajcie, przeżyłam lekki szok 😲
Listonosz przyniósł mi list z Komisariatu policji, na moje nazwisko, wezwanie do stawiennictwa się na komisariacie 27 czerwca w charakterze...podejrzanej 😲 Wykroczenie z artykułu takiego, a takiego, sprawdziłam w necie o jaki artykuł chodzi: http://prawo.money.pl/kodeks/wykroczen/czesc-szczegolna/rozdzial-xiv-wykroczenia-przeciwko-mieniu/art-121, chodzi o artykuł 121.

Może mi ktoś to wyjaśnić? W życiu czegoś takiego nie dostałam, od 2 lat nie zdarzyło mi się jeździć na gapę, od takiego samego czasu nie dostałam żadnego wezwania że nie zapłacony jakiś mandat i nagle to 😲 Z tymże, w lutym miałam pewną sytuację wracając z Bydgoszczy, z koncertu. Kupiłam bilet na dworcu normalnie, nie miałam jedynie na miejscówkę (nie wiedziałam, że jej wykupienie jest obowiązkowe) i panowie w pociągu bilet mi sprawdzili, rozmawiałam z nimi odnośnie braku miejscówki (nie miałam ze sobą więcej kasy, niż na bilet bez miejscówki w tamtej chwili, jechałam do domu, do Warszawy), mieli zdecydować, co zrobią, do Warszawy się nie pojawili, danych chyba nie spisywali (nie pamiętam już, ale raczej nie), możliwe, że to o to może chodzić? Możliwe, że jakiś mandat przeoczyłam sprzed 2 lat i teraz dopiero mnie wzywają? Co mi grozi, w życiu na komisariacie nie byłam w jakiejkolwiek sprawie, nigdy nie dostałam wezwania w roli świadka/podejrzanej i nie wiem czego się mogę spodziewać 🤔

E: spod punktu 2 nic nie dotyczy mnie samej.
Możliwe, że ktoś podał moje dane? (koleżanka jedna, która u mnie czasem pomieszkuje, jak wyjeżdżam lubi jeździć bez biletów i nie raz jest łapana), co w takiej sytuacji, jest szansa, że udowodnię swoją niewinność?


Spokojnie!
Tam też pracują ludzie, nie potwory. Nie zjedzą Cię w Komisariacie.
Najpierw muszą Ci wyjaśnić, o co dokladnie chodzi.
Masz prawo zadawac pytania. Dużo pytań.
Masz prawo przejrzeć dokumenty, która zebrała POlicja - poproś o nie.
Jeżeli nie bedziesz pewna - to nie mów. Nie przyznawaj się do niczego, do czego nie jesteś pewna.
Podpisuj tylko to, czego jesteś pewna. Przeczytaj uważnie protokół z przesłuchania, zanim go podpiszesz.

Jeżeli będziesz miała jeszcze jakieś pytania i watpliwości 0 to pisz na pw.
Jakby co - dalej pomożemy.
Bischa   TAFC Polska :)
17 czerwca 2013 22:49
Nie no spokojnie, chyba za dużo kryminałów, W-11, CSI itp się naoglądałam 😂
Na różnych ludzi też można trafić.
Ale minę miałam bezcenną, jak mi listonosz wręczył list na moje imię i nazwisko (zawsze muszę sprawdzać, na kogo, bo listonosz mówi "Monika", a współlokatorka też ma na imię Monika), przez głowę przeleciały mi ostatnie dni, tygdonie i miesiące, że może świadkiem czegoś byłam, może gdzieś podawałam w związku z tym swoje dane, może spisywali mnie, może do jakiegoś bandyty jestem podobna (:hihi) czy coś, zanim sprawdziłam o jaki artykuł chodzi.
Dzięki za rady, jeszcze 9 dni do przesłuchania, więc jak coś mi się nasunie na myśl, to zapytam.
Pytanie o dowod osobisty.
W przypadku wymeldowania istnieje obowiazek wymiany dowodu.
Jakie sa konsekwencje, gdy dowod nie zostanie wymieniony (a adres zameld. jest nieaktualny).
Czy i gdzie ewentualnie mozna zglosic taka osobe ? (jest szansa, ze bedzie wowczas miala problemy w urzedach, bankach, inne).
W mojej sprawie nic się nie ruszyło a dokładniej upadłość firmy nie została jeszcze ogłoszona, choć podobno sąd ma na wydanie decyzji 2 miesiące a ten termin minął około dwóch tygodni temu.
Czy orientujecie się jaki jest termin ostateczny na decyzję sądu, skoro te dwa miesiące minęły?
Ile jeszcze można czekać? Pół roku, rok, a może dłużej?

Wiem, że po ogłoszeniu upadłości dostałabym wypowiedzenie od syndyka i po minięciu okresu wypowiedzenia, przejąłby mnie ZUS i wypłacałby mi pieniądze (zasiłek?). A czy pieniądze za zaległe zwolnienia mi nie przepadną i po ogłoszeniu upadłości (o ile to kiedyś nastanie  :zemdlal🙂, zwrócą mi zaległe należności? (ZUS?).
Jutro idę do komornika bo mam tytuł wykonawczy z sądu (bo znajoma poradziła mi napisać pozew o nakaz zapłaty (na razie za kwiecień)- nie nadmieniałam że jestem na zwolnieniu lekarskim itd. bo tak mi doradziła), ale przypuszczam, że komornik nic nie wskura jak się okaże, że konto firmy puste- a tak jest zapewne ehh
Nie wiem co mam robić. Nikt nic nie wie, nikt nie poradzi. Mi już brak sił.
Sprawa nadaje się do telewizji.
Jeśli wiecie co można zrobić lub chociaż ile można czekać, napiszcie proszę  :kwiatek:
Ma być może absurdalnie głupie pytanie, ale strasznie mnie to dręczy 😁

Czy da się ustanowić (nie wiem czy to dobre słowo) pełnomocnictwo dla pełnomocnictwa?
Czy jako osoba, która dostaje pełnomocnictwo od zarządu do określonych czynności czy mogę sama ze sobą podpisać kolejne pełnomocnictwo?

Innymi słowy, idąc do urzędu, gdzie wymaga się obecności mocodawcy do podpisania pełnomocnictwa dla mnie (odbiór dokumentów, straszna bzdura), czy mogę przyjść z podpisanym pełnomocnictwem od mocodawcy do reprezentowania tego mocodawcy i wystawić sobie pełnomocnictwo do innych czynności?
Czy to jest czynność prawna samego ze sobą? Zgodnie z art.109 KC jest to zakazane, chyba że nie narusza to interesów mocodawcy.

Czy pełnomocnictwo jest czynnością prawną? Czy tak można zrobić czy to już przeginanie?
Chodzenie z prezesem zarządu do urzędu jest po prostu kretyńskie 🙄 Tylko po to, by podpisać jakieś durne pełnomocnictwo.

Będę wdzięczna za pomoc :kwiatek: I proszę się nie śmiać z mojego pomysłu 😁
dostałam wezwanie do sądu jako świadek na grudzień w sprawie rozwodu moich rodziców, mogę zeznawać bez obecności rodziców? ewentualnie tylko przy ich adwokatach ? jak tak, to powiedzieć o tym na sprawie czy coś wcześniej musze załatwiać ?
Byłam u komornika ale on kazał wysłać tytuł wykonawczy do komornika w Wawie.
Jednak to już chyba nieaktualne bo wczoraj dowiedziałam się, że dniem 08.07.2013 została na reszcie ogłoszona upadłość firmy  😅

Teraz pojawił się inny dylemat a mianowicie sposób rozwiązania umowy.
Ponieważ kadrowa namawia na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, tłumacząc to tym, że obecnie firma już zatrudnia tylko 12 pracowników a zwolnienia grupowe są możliwe tylko powyżej 20 i tylko wtedy jest prawo do odpraw (i może coś tam jeszcze- tak mi namotała, że już nic nie wiem).
Poza tym, jak twierdzi, jeśli dostałabym wypowiedzenie, to zanim minie jego okres to już będzie sierpień, a wtedy przepadnie wypłata za kwiecień (bo FGŚP wypłaca za ostatnie trzy miesiące ponoć).
Z drugiej strony, nie wiem czy jeśli bym podpisała porozumienie stron, to nie przepadnie mi zasiłek macierzyński oraz prawo do odprawy.
Jak myślicie, może poczekam aż mi przyślą to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i zobaczę jak to jest sformułowane (przede wszystkim czy jest tam zaznaczone że powodem jest upadłość firmy)?
Przecież nie muszę podpisać porozumienia skoro się z nim nie zgadzam i wtedy najwyżej wyślą wypowiedzenie.

Byłam dziś w PIPie ale jakiś pan na zastępstwie niewiele wiedział  🙄
Czytam w internecie ale im więcej czytam, tym mniej wiem.

A, i jeszcze jedno- kto wypłaci mi pieniądze za dotychczasowe zwolnienia? ZUS, FGŚP czy syndyk?
Gdzie i kiedy się ubiegać o nie?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
11 lipca 2013 13:04
casines, o ile dobrze wiem, Ty jako osoba bliska stronom możesz odmówić składnia zeznań. Ale głowy nie dam.
I chyba możesz też prosić o to, żeby ewentualnie zeznawać bez obecności rodziców, ale jak sie to załatwia - nie wiem...
EPU to taki E-sąd przez internet. Zakładasz konto, co jest dość łatwe i zakładasz sprawę jeśli ktoś wisi Ci pieniądze. Wpisujesz stronę powodową - siebie i stronę pozwaną - warto mieć numer pesel , choć ja właśnie testuję bez peselu, nie sądzę bowiem żeby księżna oszustka mi go podała 😉
w dalszej części opisuje się dowody. Warto pamiętać, że umowa sprzedaży nie musi być podpisaną umową na piśmie - z wiadomości na rv może wynikać że strony działały z zamiarem zawarcia takiej umowy, szczególnie jeśli nastąpiła zapłata ceny. I dalej - odstąpienie od umowy z uwagi na niewysłanie rzeczy lub jej niezgodność z opisem. Jeśli, tak jak w moim przypadku, czaprak miał być prawie nowy i taki był na zdjęciu, a w paczce przyszedł śmieć który odesłałam wzywając jednocześnie do zwrotu kasy/ zapłaty przy wymianie to podstawą mojego roszczenia jest bezpodstawne wzbogacenie drugiej strony - ma moją rzecz/pieniądze które powinna mi zwrócić zgodnie z ustawą, bowiem odstąpienie od umowy = zwrot świadczeń wzajemnych. Zakończenie wniosku to podpis elektroniczny, ale nie ten bezpieczny płatny, tylko nadawany certyfikatem. Następnie opłata - % od wartości, min. 30 zł. Sąd na tej podstawie wydaje wyrok z którym, jeśli pozwany się nie odwoła, wnosi się o nadanie elektronicznie klauzuli wykonalności i następnie komornik. Jeśli wygrasz, koszty sądowe i komornicze ponosi oczywiście pozwany. To tak w skrócie 🙂


Cytat z wątku o nieuczciwych.

Ja mam problem z odzyskaniem kasy po najmie mieszkania z tytułu:
1) zaległości w mediach - fałszywe dowody opłat zgłoszone na policji
2) zdewastowane mieszkanie - mam kosztorys od firmy budowlanej na robociznę, wycenione materiały. Jak udowodnić, że zdewastowali mieszkanie? Zdjęcia z przed i po wystarczą? Czy mogę dochodzić tej kwoty mimo, że szkody jeszcze nie są naprawione, bo mnie na to nie stać?
3) kwota za skradzione meble - sprawa w toku na policji.
Czy mogę to złożyć do EPU? Czy może to być jedna sprawa czy 3 różne? Mam oczywiście umowę najmu, płaciłam grzecznie podatek.
Czym/kim straszyć niepokornego i groteskowo niesolidnego "fachowca"?

Do tej pory nie wywiązał się z umowy, w której deadline upłyną 10. maja. Nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile, nie daje znaku życia. Wziął niemałą sumkę, 8500zł i cisza. Choć wieści o nim są, że pracuje i u innych z umów się wywiązuje i pracuje.

wciągnąć w to NIK, skarbówkę? Mam nadzieję, że bez szarpania się po sądach się obędzie, choć wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią inaczej...
Teraz ja potrzebuję podpowiedzi
w jaki sposób powinno się dokonywać uzupełnienia protokołu z rozprawy ?
Czy urlop planowany jest podstawą do przełożenia terminu rozprawy

sytuacja hipotetyczna - wyznaczono rozprawę na dzień x a pan adwokat nie może wziąć w niej udziału i tym samym bronić obwinionego ponieważ ma w tym dniu planowany urlop. Ów adwokat wnosi o przełożenie terminu rozprawy - ma prawo to zrobić czy nie ?
777 pełnomocnik może wnosić o odroczenie rozprawy i zazwyczaj Sąd się zgadza. Adwokat też człowiek, kiedyś urlop mieć musi.
Co znaczy uzupełnienie protokołu rozprawy? możesz napisać załącznik do protokołu
Dzięki. Protokół uzupełniono miej więcej tak jak napisałaś, a rozprawa odroczona
Ile przed egzaminem poprawkowym powinno się otrzymać od nauczyciela zagadnienia na owy egzamin?
Witam,
Mam pytanie. Chciałabym przetestować siodło co wiąże się z wcześniejszym przelaniem pieniędzy na konto osoby, która miałaby mi to siodło wysłać. Jest to dla mnie spora kwota. Czy istnieje jakaś umowa, którą mogłabym podpisać z tą osobą, aby mieć pewność, że po przelaniu pieniędzy dostanę siodło, a przy ewentualnym jego zwrocie, pieniądze z powrotem na konto? Bardzo proszę o pomoc
Hej, piszę właśnie pozew i mam wątpliwości w jednej kwestii. Kiedy chcę wypisać świadków, to piszę:  Iks Iksiński zamieszkały tam i tam, lub Iks Iksiński seria i numer dowodu osobistego. Od czego zależy kiedy piszę adres, a kiedy nr. dowodu? Czy mogę w jednym pozwie napisać raz tak, a raz tak? To ma znaczenie jakieś większe niż tylko estetyczne? Chodzi mi o coś takiego:

Osoby które mogą poświadczyć bla bla bla:
- Sobieraj Sobierajski, zam. Wielgowo Wielkie 5
-Obierak Obierajski, ATW65473

Może to tak wyglądać?  ❓
abrakadabraś, chyba trochę nie rozumiem pytania. Co to jest za powództwo ?
Generalnie jak chcesz powołać świadków to w jednym z  punktów petitum pozwu wnosisz o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka x zamieszkałęgo w y. W treści uzasadnienia natomiast przywołujesz tam gdzie Ci to potrzebne dowód z zeznań wnioskowanych świadków, ewentualnie konkretnego świadka. Zależnie od potrzeby.
Kilka pytań, może ktoś się orientuje.
1. Odpowiedzialność zbiorowa pracowników (majątkowa). Czy ma podstawę prawną ?
2. Ciągła druga zmiana. Jak ma się ona do pracy zmianowej przy pracy na umowie z zapisem o pracy zmianowej. Czy pracodawca może mimo tego zapisu wprowadzić ciągłość zmiany (a jeśli tak, to na jak długo) ?
abrakadabraś, chyba trochę nie rozumiem pytania. Co to jest za powództwo ?
Generalnie jak chcesz powołać świadków to w jednym z  punktów petitum pozwu wnosisz o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka x zamieszkałęgo w y. W treści uzasadnienia natomiast przywołujesz tam gdzie Ci to potrzebne dowód z zeznań wnioskowanych świadków, ewentualnie konkretnego świadka. Zależnie od potrzeby.


Ważne - jak powołujesz świadków to pisz na jaką okoliczność/sci maja zeznawać (tzn. co chcesz aby oni udowodnili przed sądem).
Ja pisze zazwyczaj tak w petitum pozwu:
- wnioskuję o dopuszczenie dowodu w postaci zeznania świadka XY zamieszkalego w _____ ul. _______, na okoliczność że w dniu ---- zostala zawarta umowa dzierżawy konia pomiędzy Powodem a Pozwanym.
[quote author=baba_jaga link=topic=7527.msg1861930#msg1861930 date=1377773755]
Kilka pytań, może ktoś się orientuje.
1. Odpowiedzialność zbiorowa pracowników (majątkowa). Czy ma podstawę prawną ?
2. Ciągła druga zmiana. Jak ma się ona do pracy zmianowej przy pracy na umowie z zapisem o pracy zmianowej. Czy pracodawca może mimo tego zapisu wprowadzić ciągłość zmiany (a jeśli tak, to na jak długo) ?
[/quote]

1) odpowiedzialność majatkowa pracowników - pracownicy podpisują umowę o współodpowiedzialności materialnej za mienie powierzone przez pracodawcę. Spójrz art. 124 i nast. Kodeksu pracy. Czy chodziło Ci o taką sytuację?

2) ciągła druga zmiana - kompletnie nie rozumiem pytania. Nawet nie czuję kontekstu. Czy możesz bardziej szczegółowo opisać problem?
damarina
Odnośnie drugiej zmiany.
Pracownik ma podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony, w której jest m.in. zapis o pracy zmianowej.
Natomiast od jakiegoś czasu pracodawca stale daje pracownikowi drugą zmianę (nie trafia się już pierwsza zmiana).
Czy pracodawca może w ten sposób postępować ? Ewentualnie czy ma prawo przyporządkować pracownika do jednej zmiany (np. tej drugiej) na określony czas np. miesiąc-dwa ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się