ciąża, wyźrebienie, źrebak

no to u nas w przyszłym roku (tfu, tfu):

1 źrebię po Awansie ( Vis-Versa / Aragona po Szał) od Juturny (Hegemon / Jurata po Przedświt XIII-4)

4 źrebaki po Justusie (Bekas / Jurata po Przedświt XIII-4) od:

Draby ( Przedświt XIII-4 / Dryssa po Edredon)
Driady (Hegemon / Draba po Przedświt XIII-4)
Delii (Bajt / Driada po Hegemon)
Dżakarty (Wiwat / Driada po Hegemon)

💃
emptyline   Big Milk Straciatella
16 sierpnia 2013 12:28
O kurdę, szykujcie dużo imion na 'D". 🙂
Nasz synuś Qulestera skończył 3 miesiące.. 🙂




jakie piękny  😍  jakiej maści rodzice byli, że ma takie cudaczne odmiany na nogach? będzie siwiał?
brzezinka, cudny!
jakie piękny  😍  jakiej maści rodzice byli, że ma takie cudaczne odmiany na nogach? będzie siwiał?

To są resztki źrebięcej sierści. Gniade źrebaki mają początkowo jasne nogi 🙂
brzezinka
Chłopak cudny, same nogi  😜
drawa14   Kiedyś wszystko sie kończy....
20 sierpnia 2013 15:17
Brzezinka : Cudowny słodziak  😀 😜
A tu mój mały Pielgrzymek 🙂
brzezinka ależ on jest wielki i zgrabny 💘

Moje małe dopiero będzie kończyć 3 miesiące, ale powoli planuję przyszłość, czyli moment odsadzania. Jak to przerabiacie u was w przydomowych stajenkach? Był ktoś z was w takiej sytuacji że są 3 konie w tym źrebak do odsadzenia? 😉 Ja póki co widzę dwa sensowne wyjścia:
1. wywieźć małą
2. wywieźć matkę
I póki co skłaniam się przy drugiej opcji, czyli zabranie mamuśki na miesiąc lub dwa do pensjonatu który mam 10km dalej, tam przynajmniej mam halę więc sobie w zimie pośmigam na hali. Jak myślicie? Ten miesiąc lub dwa wystarczy?
brzezinka jest absolutnie cudowny 😍 przystojniak 🍴
Jest jakieś wytłumaczenie, dlaczego człowiek wyciąga zdrowe źrebię podczas wyźrebienia, kiedy matka nie ma problemów z porodem?  :kwiatek:
U mnie na przyszły rok tylko dwa źrebaki, jeden od Emocji (Castilio x Amor Quintus) po Bankiecie (Landos x Elmero), drugi od Ninoli (Centurion Montfort x Purioso) po Cantanis Son (Cantanis x Correro). 😉
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
23 sierpnia 2013 23:13
Jest jakieś wytłumaczenie, dlaczego człowiek wyciąga zdrowe źrebię podczas wyźrebienia, kiedy matka nie ma problemów z porodem?  :kwiatek:

Gdy duży źrebak to klacz się bardzo męczy, po prostu oszczędza się jej siły.
Raczej nie może liczyć na pielęgniarki, które zajmą się źrebakiem, aż ona sobie odpocznie.
Widywałam klacze tak zmęczone, że nie wstawały ponad godzinę.
ushia   It's a kind o'magic
23 sierpnia 2013 23:19
Szalona - mysle ze dwa dla pewnosci 😉
tylko sugerowalabym przed calkowitym wywiezieniem mamusi stopniowo oddalac zrebaka o ile masz traka mozliwosc - wiesz, wybiegi obok siebie, matka na jazde dziecko nie, itp
A.   master of sarcasm :]
24 sierpnia 2013 08:39
Szalona ja ostatnio byłam zmuszona odsadzić 7-tygodniowego źrebaka; poszła do boksu z innym źrebakiem, matka została na padoku z innymi klaczami ponieważ nie było innej możliwości, wołały się trochę przez dwa-trzy dni i tyle. Obecnie po 5 tygodniach wogóle o sobie nie pamiętają, jak młoda wychodzi na padok to mają kontakt wzrokowy.
I to nawet nie jeden z cyganów jest a folblutka i jej córka.

Młoda z drugim źrebakiem nie stoi bo sama dzika (po mamie) to i drugiego zaczęła uczyć, stała jakiś czas z roczną klaczką a obecnie mieszka z kozą 😉
Witajcie postanowiłam i w tym wątku się udzielić jako,że klacz ma termin na grudzień🙂 Wtedy też mała fotorelacja😉 Jak karmicie swoje źrebne klacze? Ja obecnie daje owies, biotynę, stabilizowane otręby ryżowe maxirice i paszę pavo Care for lifie od 8miesiąca ciąży zmieniam z Care for life na Pavo Podo Lac i tak do 5miesiąca po wyźrebieniu do tego zawsze marchew i jabłka
A.   master of sarcasm :]
24 sierpnia 2013 11:03
Widia owies, wapno, od czasu do czasu baileys stud balancer, sieczka z lucerna, wyslodki, w zimie pietruszka i czasem marchew, tran. Nie cuduję z paszami bo mając więcej niz jedną źrebną z dobrym apetytem, zbankrutowałabym. Folblutka była na baileys stud mix dodatkowo.
A. Dziękuję za odpowiedz, czyli powinnam zaopatrzyć się w wapno i tran? Mogłabyś powiedzieć jakich używasz?
A.   master of sarcasm :]
24 sierpnia 2013 11:15
Wapno na pewno, ponieważ rosnący źrebak wyciąga wapno z kości klaczy, nie wiem jakie są firmy w Polsce, ale na pewno cos znajdziesz, ja tutaj kupuję w workach 25kg, ewentualnie zaopatrz się w jakiś preparat wapniowo-fosforowy ponieważ zbyt mała ilość fosforu też odwapnia 😉

Tran róznie, ostatnio kupuję witaminy już z tranem bo to mi taniej wychodzi, ale chyba tej firmy nie ma w Polsce.
A. a skąd jesteś, może podskocze i też kupię to wapno🙂 Wapno z fosforem mam w tabletkach ale to podaję dla rosnących psów więc nie wiem czy dla koni się nada...no i cena to około20zł za 50tabletek, a na konia  to na pewno dużo idzie, psy jedzą po 3 dziennie🙂
A.   master of sarcasm :]
24 sierpnia 2013 17:59
Na razie to jeszcze Anglia, od przyszłego roku w okolicach Nurca 😉 Dla psów preparaty raczej nie nadają się dla koni bo zawartość i  stosunek fosforu do wapnia może być rózny.
wiem wiem, żartowałam, już znalazłam😉)
ushia no mamusię już powoli zabieram na krótkie jazdy i mała to bardzo dobrze znosi, stoi sobie wtedy z ciocią, z którą się też bardzo lubią 😉 właśnie myślę że ten wariant będzie o tyle lepszy że małą się ciocia zaopiekuje 🙂

A. no u mnie ciężko z odsadzeniem bez wywożenia któregoś, są trzy osobniki: siosia, mama i córa, padoków nie mam na tyle rozleglych żeby nie miały ze sobą kontaktu fizycznego. No i siłą rzeczy któraś musiałaby być na padoku sama. Więc konieczne będą dla jednej ferie zimowe 😉
wapno kupisz w sklepie paszowym, worek 25kg kosztuje sporo poniżej 50zł (nie wiem ile, ale z tego co pamiętam 30-40zł)
ja podaję w formie lizawki
A.   master of sarcasm :]
25 sierpnia 2013 13:55
W formie lizawki nie masz pewności czy koń zje tyle, ile potrzeba 😉
[quote author=anil22 link=topic=57.msg1854359#msg1854359 date=1376989482]
jakie piękny  😍  jakiej maści rodzice byli, że ma takie cudaczne odmiany na nogach? będzie siwiał?

To są resztki źrebięcej sierści. Gniade źrebaki mają początkowo jasne nogi 🙂
brzezinka
Chłopak cudny, same nogi  😜
[/quote]
To co widać na zdjęciach ,zapowiada się obiecująco. Piękna głowa i oko , no i podtrzymują wypowiedź koleżanki,  ,,....same nogi"
brzezinka!

Ty nie pokazuj takiego cuda  😜 😜 😜 bez czegoś czerwonego! 🤬
ja z papierkowymi pytaniami przychodzę 😉
zacznę od faktów :
1. W sierpniu 2011 kupiłam zaźrebioną klacz, mam umowę kupna-sprzedaży (kupując ją nie byłam pełnoletnia-nie wiem czy to ma znaczenie). Jeszcze nie zgłosiłam zmiany posiadacza, w paszporcie jest wpisany poprzedni właściciel.
2. Źrebak urodził się w marcu 2012, mam świadectwo pokrycia klaczy, a poświadczenie urodzenia źrebięcia  wypisałam sama (teraz głupia się zastanawiam czy to mogłam wypisać  🤔  🤬    )

mógłby ktoś napisać co powinnam pozałatwiać żeby były wszystkie papiery, (w tym paszport dla źrebaka)

no to dla przypomnienia moje, już 3 miesięczne źrebole🙂



Breva
piekną ma odmiane !
A.   master of sarcasm :]
26 sierpnia 2013 15:08
ja z papierkowymi pytaniami przychodzę 😉
zacznę od faktów :
1. W sierpniu 2011 kupiłam zaźrebioną klacz, mam umowę kupna-sprzedaży (kupując ją nie byłam pełnoletnia-nie wiem czy to ma znaczenie). Jeszcze nie zgłosiłam zmiany posiadacza, w paszporcie jest wpisany poprzedni właściciel.
2. Źrebak urodził się w marcu 2012, mam świadectwo pokrycia klaczy, a poświadczenie urodzenia źrebięcia  wypisałam sama (teraz głupia się zastanawiam czy to mogłam wypisać  🤔   🤬    )

mógłby ktoś napisać co powinnam pozałatwiać żeby były wszystkie papiery, (w tym paszport dla źrebaka)




Nie wiem jak w Polsce, ale w UK jest kara za niezgłoszenie zmiany posiadacza w ciągu miesiąca od zakupu konia 😉

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się