Klub jeździecki, pensjonat dla koni - jak założyć?

deborah   koń by się uśmiał...
18 grudnia 2012 19:30
przy zakładaniu klubu lepiej oprzeć się na fundacji czy stowarzyszeniu? jakie są za i przeciw?
deborah, wybrałabym fundację. To chyba tylko 1500 PLN. A większa szansa konkretnej władzy i nie tracenia energii na przepychanki i zawiści. Nie umiemy robić zgodnie wspólnie dla wszystkich, w oparciu o przyjaźń, współpracę, zgodne ustalanie priorytetów. Przepychanki personalne w stowarzyszeniach są w stanie obrzydzić życie.
No i układ: "kto płaci i pracuje, ten rządzi" jest zdrowy.
deborah   koń by się uśmiał...
18 grudnia 2012 19:44
Halo, dzięki ale poproszę łopatologicznie, jakie są główne różnice w sprawowaniu władzy w obu formach ?
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
18 grudnia 2012 20:11
deborah, jak masz czas,to ja jutro odpowiem...

przy fundacji formalnie nie trzeba nic,poza opłatami sądowymi bo Fundacja musi być zarejestrowana w KRS i mieć zgłoszony nadzór odpowiedniego ministra- plus jest taki że Fundator decyduje o wszystkim. Stowarzyszenie, jeżeli nie prowadzi działalności gosp. może się zarejestrować w sposób uproszczony u Starosty i to jest duży plus, ale za to ma duży feler bo w stowarzyszeniu głos każdego członka liczy się tak samo (minium 15os), a pieniądze bardzo nie lubią demokracji.
ps pewnie się coś zmieniło, ale jakiś czas temu "Członkiem Klubem" PZJ nie mogła być Fundacja, a tylko Stowarzyszenie lub Sportowa Spółka Zawodnicza (forma Sp z O.O.)
deborah, fundacja potrzebuje rady fundacji, ale nadal fundator/założyciel ma dużo do powiedzenia. Stowarzyszenie jest w pełni demokratyczne  😀iabeł:
Stowarzyszenie zwykłe (rejestracja u starosty) potrzebuje tylko 3 osób. Nie ma prawa np. przyjmowania darowizn. Nie ma osobowości prawnej.
Stowarzyszenie "rejestrowe" rejestruje statut w KRS, wymaga 15 pełnoletnich założycieli (podpisy i dane potwierdzone notarialnie), zebrania założycielskiego i zatwierdzającego statut. Do KRS-u podaje się aktualne władze. Coroczny bilans, ale to nie problem (większy). Ma prawo przyjmowania darowizn, organizacji zbiórek, prowadzenia działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza na cele statutowe nie podlega opodatkowaniu (i rejestracja takowej - bezpłatna). Takie stowarzyszenie dysponuje NIP i Regon. Na stronach KRS wiele się można dowiedzieć, proces mało skomplikowany.
Fundacja podlega podobnym procedurom, ale większość członków nie musi decydować, statut może być nieco inny.
Możliwe, że oficjalnie fundacja nie może być klubem sportowym, ale to prawnik powinien rozgryźć (bo żadne prawo nie jest ważne, jeśli jest sprzeczne z prawem nadrzędnym). NGO we wszelkiej formie mogą zajmować się sportem, i, bodaj po 2 latach, być organizacjami pożytku publicznego.
minęło kilka lat...a ja nadal borykam sie z problemem stowarzyszenia.
Proste pytanie, Klub sportowy na zasadach stowarzyszenia zwykłego, bez prowadzenia dzałalności gospodarczej. Zalezy mi na tej formie ze wzg. na minimum formalności, a sama idea klub ma byc dla nas a nie dla kasy czy innych korzysci materialnych. chcemy sie szkolic oraz szkolic innych, a ze składki czy zapłaty za naukę utrzymywac ośrodek, konie itp.
Powiedzcie co wiecie, o podatku i deklaracjach, czy wystarcza 3 osoby aby zarejestrowac klub ( jak przy stow. zwykłym), jak dokumntujemy przychody i rozchody? Nie bedziemy kombinowac, zalezy nam na prostych zasadach i narazie jest ans mniej niz koni wiec nawet ze skladek nie ebdzie nas stac na ksiegowych .. poradżcie.
Nauka jazdy to JEST działalność gospodarcza.
julia, moja koleżanka zarejestrowała, włącznie z KRS-em i WZJ-tem klub w 3 miesiące.
Może i stowarzyszenie zwykłe wystarczy, ale... takie nie ma prawa przyjmować darowizn 🙁, żadnych! i wątpię, żeby można było je zarejestrować jako klub, te stowarzyszenia są przewidziane raczej do akcji jednorazowych, honorowych etc.
Do powołania stowarzyszenia "rejestrowego" potrzebujesz: zgrabnego, sensownego statutu, 15 dorosłych osób z danymi personalnymi (uwaga! Pesel) - założycieli, zebrania założycielskiego, zatwierdzającego statut, powołującego władze - może być jedno, rzecz jasna - protokołowane, zgłoszenia do KRS i uzyskania numeru KRS (naprawdę łatwo to ogarnąć, trzeba się wczytać), potwierdzenie tożsamości u notariusza musi dokonać cały zarząd - i tyle, zgłoszenia do urzędu skarbowego i uzyskania NIP, założenia konta bankowego (wg mnie najbardziej skomplikowane, Regon to przy tym pikuś). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stowarzyszenie prowadziło działalność gospodarczą: dopóki przychody idą na cele statutowe i rejestracja jest bezpłatna i nie podlega podatkom. Natomiast rachunkowość stowarzyszenie musi prowadzić. jest dość uproszczona, ale w "normalnej" formie: aktywa, pasywa, cele/działania - ale też można się zorientować w necie jak to wygląda. Ogólnie można znaleźć sporo wsparcia dla NGO, szkoda, że nie finansowego 🤣
PIT składa się zasadniczo raz w roku, raport do KRS też, obie czynności standardowo poprzedza się dorocznym zebraniem członków (ale w statucie można rzecz ująć inaczej).
Najważniejsze, to Zgodnie(!) i Konkretnie(!) wiedzieć, czego się chce, na co będzie szła kasa i... skąd się brała 😁
halo, dzieki za info, ale nie o to mi chodzilo. Chodzi mi o zwyczajny klub jeździecki, taki ja kazdy inny klub sportowy. Albo taki do jakiego tzreba należec zeby móc startowac w zawodach...
Nie chodzi mi o naukę jazdy, a szkolenie w kierunku sportu w celu startu w zawodach, (nie mam an myśli wysokiego sportu, ale to jest nie ważne w tym przypadku). Chcę odnieśc sie formą do klubów sportowych działających przy szkołach. Zresztą to jest tez nie wazne, a o działanosci mowy nie ma bo nie mam żadnych dochodów.
julia, ale ja dokładnie o takim klubie mówię, o jeździeckim 🙂
Owszem, możesz zainteresować się procedurą UKS, tam zasadniczo księgowość może iść przez szkołę, tyle, że... to właśnie powinien być klub przy szkole, dla uczniów, dla dzieci. W procedurze tworzenia UKS nie ma dużych różnic wobec "ogólnego": zamiast do KRS składasz dokumenty do ewidencji UKS.
Forma, którą opisałam jest niemal jedyną, w której w praktyce funkcjonują jeździeckie kluby sportowe ogólnodostępne, można jeszcze próbować utworzyć sekcję dyscypliny przy już istniejącym klubie. Sama rejestracja w WZJ to już pikuś (nie licząc kasy).
No przykrość, ale jeśli klub ma mieć osobowość prawną, rozliczać np. organizację zawodów, nawet wewnętrznych - musi kontrolować rachunki i dopełnić wymienionych procedur. Bez osobowości prawnej nie ma mowy o np. legalnej współpracy ze sponsorem/ami, choćby to byli rodzice dzieci. Przykrość - chcesz robić Cokolwiek - musisz mieć NIP.
Jako stowarzyszenie zwykłe jesteś skazana na działalność wyłącznie w zasadzie z celowych składek członkowskich no i - prawnie nie istniejesz. A jeśli masz wątpliwości - maszeruj do starostwa się dopytać. Bo to starostwo nadzoruje wszelkie stowarzyszenia, kluby sportowe też i maja ludzi do udzielania pomocy.
No, jeszcze jest forma spółki 🤣 jako klubu sportowego, ale to "trochę" droższa zabawa 😁

edit: wydawało mi się, że pytałaś jak założyć klub jeździecki. To opisałam ci dość dokładnie, jak w tym roku w naszej stajni zakładaliśmy klub. Tata Pani Prezes (przyszłej wówczas, czyli obecnej) napisał statut i poprowadził zebranie, my grzecznie podpisaliśmy co trzeba. I już. A ty odzywasz się do mnie, no... jakby odrobinę... no nie si, przynajmniej tak to odebrałam. Idź do starostwa. Tam z pewnością spotkasz się z wszelką  😉 możliwą pomocą, ze strony ludzi, którym za to PŁACIMY.
Halo, nie wiem co ty tam zrozumalas,że jak sie odzywam, ale nic z tych rzeczy nie było🙂
Bo ja poprostu juz sporo sie anczytalam i nagadałam z ludźmi o tych stowarzyszeniach itp. i jak czytam po raz setny to samo o tych krs itp to chcialam szybko sprostowac, że chodzi mi o cos innego🙂

Więc nie chodzi mi o stowarzyszenie a tym bardziej do niczego mi KRS nie jest potrzebny, wyczytalam o takim klubie o jakiego pytam. Wrzucam treśc:

''...Kluby sportowe mogą działać w formie:
1. stowarzyszeń lub fundacji zarejestrowanych w KRS (powstają i rejestrują się jak inne stowarzyszenia/ fundacje – więcej: poradnik.ngo.pl/x/340249 oraz poradnik.ngo.pl/x/340250),
2. uczniowskich klubów sportowych,
3. stowarzyszeń wpisanych do ewidencji starosty właściwego ze względu na siedzibę klubu (wtedy, gdy nie prowadzą działalności gospodarczej, a co więcej jej prowadzenia nie może przewidywać statut takiego stowarzyszenia, ponieważ wtedy muszą zarejestrować się w KRS),
4. spółek kapitałowych, tj. zarejestrowanych w KRS spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych (podmioty te są przedsiębiorstwami prowadzącymi działalność gospodarczą, wiele piłkarskich klubów pierwszoligowych działa w takiej formie prawnej)."

Żródło NGO

CHodzi mi zatem o punkt 3.
Pytam, czy ktos moze sie też wypowiedziec na temat formalnosci z urzedem skarbowym, w takim przypadku ( poza tym co mozna znalesc w necie)
Bo juz sama wyczytalam ze mozna byc zwolnionym z zaliczek na podatek, w odpowiednich okolicznosciach....
julia, mówię do ciebie, a ty nie chcesz rozumieć. Tak, możesz zarejestrować stowarzyszenie zwykłe w starostwie, tak, wystarczą 3 osoby, tak możesz je zarejestrować jako klub (skoro można to można, w praktyce wątpię - możliwości takich stowarzyszeń zostały mocno okrojone). Tylko co z tego, jak nie będziesz miała w praktyce Żadnej możliwości działania. Musisz mieć NIP. Jak go uzyskasz bez KRS? Bez NIP-u - jak chcesz się rozliczać z US?
Obawiam się, że zacytowane przez ciebie przepisy pochodzą sprzed aktualizacji ustawy o stowarzyszeniach. Obecnie stowarzyszenie zwykłe nie ma praktycznie żadnych możliwości działania finansowego 🙁 !!! Ot, możecie się z parą kumpli umówić na recytację utworów ulubionego poety na rynku miasteczka 🙂 (rzecz jasna zgłaszając w starostwie, bo ktoś musi sprawdzić, czy nie siejesz treści wywrotowych)
I kompletnie nie pojmuję, co cię tak przeraża. 15 osób? (do UKS tez trzeba 15) Czy KRS (łatwizna)?
Poczytaj sobie, co może stowarzyszenie zwykłe. G* może. W dzisiejszych czasach nie da się funkcjonować bez darowizn a zwykłe NIE MA PRAWA do darowizn.
Halo, ale ja mam w d..... czyjes darowizny, właśnie o taki klub mi chodzi, zeby sobie formalnie mógł działac, realizować cele statutowe i utrzymywać ze składek członkowskich. Nic więcej nie potrzebuję, bo i po co....
Wiem że to brzmi dziwnie, w dzisiejszych czasach, ale mnie chodzi o....idee...🙂

Sorki, jak znów coś źle odebrałaś🙂 Cały czas cię rozumiem, rozwazam to i tamto, ale zeby mec prwdizwe stowarzyszenie, to musze juz naprawde sie tym zajac, pilnowac terminów, US, ksiegowego miec, a to drogi biznes, ja tego wszystkiego nie potrzebuje. Ba, nawet nie mam prawdziwych 15 osob, takich co by naprawdę byly zainteresowane takm stowarzyszeniem.

Mam dosć juz wszelkiej fikcji wszech otaczającej, nie chce tworzyc kolejnego fikcyjnego stowarzyszenia. Liczyc na darowizny i kombinowc jak koń pod górę. Chcę propagować dawne tradycje jeździeckie, krzewic ducha sportu w dzieciakach co to go mają ale w grach PC, ot i takie tam....
A konie stoją, to i sie poruszają przynajmniej...
julia, to naprawdę idź zarejestrować w starostwie, może być na zwykłej kartce - i zobacz co się będzie działo. Rejestrowe zawsze zdążysz założyć. Ale przy rejestrowym nie ma dużo roboty, ot, raz w roku, dochód zerowy, każdy księgowy ogarnie to w try miga za parę PLN, tylko faktury za wydatki trzeba zbierać. Po prostu spróbuj tego zwykłego - absolutnie niczym to nie grozi a zobaczysz czym to się je.
no właśnie problem w tym że te parę PLN, za ksiegowego, to nawet i 250 zł miesiecznie, pytalam osobiscie, a skąd ja na taki wydaatek mam wziac...

Halo mam jedno pytanie bo juz z róznymi opiniami sie spotklała, w przypadku stow, zwykłego jak to wyglada w kwesti urzedu skarbowego? Bo z twoich wczesniejszych wypowiedzi wnizoskuje ze nie ma Nip nie m US....chyb ze cos pominełam?
No nie masz NIP (chyba) = nie masz US = nie masz jak obracać pieniędzmi 🙁
Kiedyś było inaczej, dziś zgłosić zwykłe do US nie tak prosto - bo jest rubryczka na nr KRS, a skoro jest, to urzędnik oczekuje, że będzie wypełniona, nie?
Księgowy jest potrzebny RAZ w roku! NIKT nie kontroluje stowarzyszeń (szczególnie malutkich) na bieżąco.
Ale - zamiast mnożyć wątpliwości i pytania - załóżże stowarzyszenie zwykłe, zgłoś do starostwa i zobacz/sprawdź sobie wszystko w praktyce. Powtórzę - na rejestrowe zawsze możesz zmienić.
My mamy stowarzyszenie zwykłe, mamy NIP, składamy w US sprawozdanie finansowe. Prowadzi się księgowość uproszczoną, u nas robi to mój facet, ale sprawdza to jeszcze znajoma księgowa na wszelki. Chcemy się teraz przekształcić w rejestrowe, bo to może więcej formalności, ale też większe możliwości (pozyskiwanie sponsorów, wystawianie rachunków, etc.).
No nie mówie ze nie założe rejestrowanego w KRS, stowarzyszenia, ale po kolei. Na razie chce zrobic coś fajnego, innego, nowego na naszej wsi...W przyszłym tyg . udam sie do starostwa i pewnie sie odezwę jeszcze.

witam!
czytam i czytam i sama nie wiem co wybrać o.O
chciałabym założyć ośrodek jeździecki czyli kilka koni, zrobienie uprawnień, ubezpieczenie tego wszystkiego na wszelki wypadek i tu mam problem jak prosto bez wieloosobowych zarządów itp i legalnie odprowadzanie podatków się za to zabrać jakaś działalność czy pod co to podciągnąć??  🤔
Witam.
Jestem zupełnie zielona w tym temacie, przeczytałam wątek ale to nadal nie rozwiało moich wątpliwości.

Jestem na etapie otwierania działalności - co za tym idzie myślałam nad założeniem firmy.
Czy jeżeli założę stowarzyszenie rejestrowe to konieczne jest przy tym posiadanie firmy?
Jakie są koszty założenia takiego stowarzyszenia?
Jeżeli jeżdżę ZO to muszę rejestrować klub w PZJ i WZJ czy wystarczy tylko w jednym z nich?
RETNADA,
Odnośnie stowarzyszeń:
Zakładając takowe nie musisz mieć / zakładać firmy. Wtedy w ramach organizacji możesz prowadzić działalność nieodpłatną i odpłatną. Jeśli jednak chcesz, aby Twoje stowarzyszenie mogło prowadzić działalność gospodarczą, to musisz wybrać taką opcję i zarejestrować stowarzyszenie z działalnością gosp. (czyli coś a'la firma - stowarzyszenie).
Rejestracja stowarzyszenia bez działalność gosp. jest darmowa, z działalnością gosp. kosztuje 600 zł (o ile dobrze pamiętam).
Dużo wskazówek na ten temat znajdziesz na stronie www.ngo.pl
Witam , mam gospodarstwo rolne jestem rolnikiem na KRUS , prowadzę też działalność pozarolniczą na Vat , chciałabym przyjąć do siebie do stajni 5-6 koni . Możecie mi podpowiedzieć jak to jest z podatkami  i rejstracją takiej działalności ? jaka jest stawka vat ? i czy mogę kupić ze swojego gospodarstwa np owies ?
Czy ktos moglby podesłać na priv taki „ wzor statutu”? Co w nim ująć zeby bylo jaknajwiecej mozliwosci?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się