własna przydomowa stajnia

A.   master of sarcasm :]
28 sierpnia 2013 13:08
Jak nie bierzesz dopłat z unii to nie musisz mieć wogóle.
Biorę na łąki 😉
A co z prawem budowlanym?
Fantine   Koń to koń, ale za to koń!
28 sierpnia 2013 13:42
A.nie koniecznie. Kontroli powiatowego podlega każde gospodarstwo rolne. Ale przy 2 koniach płyta jest niepotrzebna, wystarczy szczelny gnojownik, można też na gruncie, jak pisałam wcześniej.
Alicja_8   Z pasja...z miłością...
29 sierpnia 2013 08:47
No i zawitam w tym wątku bo czeka mnie prawdopodobnie budowa dwóch boksów w dużej szopie.
Jak to zrobić najtaniej i solidnie.
Pomieszczenie bardzo wysokie. Jest tam też przechowalnia zboża i śrutownik.
Z czego polecacie zrobić dwa boskmy dla małych koni - hucuł i drugi jakiś kuc lub tez hucuł.
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
29 sierpnia 2013 09:11
Alicja_8, najtaniej chyba będzie z desek lub/i płyty osb (chyba)
A jak to jest z pozwoleniem na budowę? Jeśli chce wybudować stajnie u siebie pod domem, dla 3 koni max to muszę występować o pozwolenie czy tylko zgłosić to w gminie?
Trzeba mieć pozwolenie jeśli robi się to oficjalnie 😉
Jeśli to mały obiekt to można próbować (nikogo nie namawiam) na zgłoszenie na budynek gospodarczy... ale nigdy nie wiadomo czy kontroli nie będzie 😉
Choć teraz to nie wiem czy się nie pozmieniało aż tak, że nawet i na głupie zadaszenie nie trzeba mieć pozwolenia - ostatnio takie mnie doszły słuchy 🙁
sepia   Koń stworzon ku bieganiu, jak ptak ku lataniu.
29 sierpnia 2013 14:08
To co teraz napiszę było 3 lata temu, ale na budynek który ma fundament do 25m2 nie trzeba mieć pozwolenia, powyżej już tak. Tyle że oni robią zdjęcia z satelity, i tak jak Cobrinha napisała, patrzą na dachy. Mi pomimo pozwolenia na budowę, ostatnio przyszło pisemko, że mam większy budynek i muszę więcej za niego płacić ( przedłużony dach o paszarnię która nie jest budynkiem, ale nikt tego nie sprawdził, że nie ma fundamentu i ścian - dach to dach)
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
29 sierpnia 2013 15:54
sepia, jeszcze rok temu też tak było (że do 25m2 nie trzeba zezwoleń)
Hmm... ale to musiałaś zapłacić czy się odwoływałaś?
Ja planuję połączyć dwa budynki dachem, nic związanego z gruntem. Nie chciałabym mieć problemów z tym związanych.
Choć mam cichą nadzieję, że zdjęć nie uda im się zrobić.
A.   master of sarcasm :]
29 sierpnia 2013 17:04
Ja na odbudowę zawalonej stodoły z bali i stajni z bali powinnam składać wniosek o pozwolenie na budowę razem z planem architektonicznym (!!!). Sęk w tym, że moich budynków gospodarczych (chlewek murowany bez dachu do tego dochodzi) wogóle nie ma na planie  😁

Do 25m2 zabudowy można zgłaszać, można dwa takie budynki, aprterowe, postawic na obrębie 500m działki. Nie mogą być wyższe niż 4m (płaski dach) lub 5m (spadzisty dach).
W te 25m2 oczywiście wchodzą sciany zewnętrzne, więc im grubsze ściany, tym mniejsza powierzchnia użytkowa 😉
Macie racje w kwestii braku wymogu uzyskania pozwolenia dla budowy budynku gospodarczego, jednakże
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) zawiera definicję budynku gospodarczego. Przez budynek gospodarczy należy rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych. Wynika z tego, że w budynku gospodarczym nie mogą przebywać zwierzęta. Nie może być również zamieszkiwany przez ludzi, nawet w formie domku rekreacyjnego. To oczywiście teoria, bo z praktyką bywa różnie. Wiele takich stajni stoi, stoją też domki letniskowe, zwykle do pierwszej kłutni z sąsiadem i anonimowego donosu do inspekcji budowlanej.

Powstała natmiast nowelizacja prawa budowlanego. To już ponad setna poprawka tego aktu prawnego. Znosi ona obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, zastępując je jedynie zgłoszeniem.

edit. Ma wejść w życie w IV kwartale br. roku.
hronovsky promen, dokładnie to miałam na myśli.
Ostatnio jednak architekt który zatwierdzał mi zgłoszenie ostrzegał, że teraz może nie być tak hop siup z uzyskaniem takowego nawet na zadaszenie - że są jakieś przepychanki i nie wiadomo czy na zadaszenie jakie miałam zrobić przed stajnią (osobna konstrukcja, coś na zasadzie wiaty przyklejonej do budynku), będzie trzeba mieć pozwolenie.
Oby nie bo cały mój projekt szlag trafi a się go nie doczekam do zrealizowania. Stajnia stoi ale przez brak zadaszenia które jest w kolejnym etapie (na kiedyś tam jak kasa pozwoli), wygląda jak mała kamieniczka  😂
A.   master of sarcasm :]
29 sierpnia 2013 20:29
Budynki uzupełniające zabudowę siedliskową w gospodarstwie rolnym również można stawiać na wniosek.

Hronovsky promen a już zatwierdzona jest? Bo ja się tym bardzo interesuję.
Budynki uzupełniające zabudowę siedliskową w gospodarstwie rolnym również można stawiać na wniosek
Nic mi o tym nie wiadomo - pod zgłoszenie gospodarcze i owszem, ale inwentarskie już na pozwolenie się łapały mimo iż mam gospodarstwo 🙂
A.   master of sarcasm :]
29 sierpnia 2013 20:40
Jakie rodzaje budów lub robót budowlanych wymagają zgłoszenia
Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa (art. 30 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane):

    obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
        parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
        płyt do składowania obornika,
        szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
        naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
        suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;
    wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
    indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
    wiat przystankowych i peronowych;
    budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 20 m2, służących jako zaplecze do bieżącego utrzymania linii kolejowych, położonych na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa i będących we władaniu zarządu kolei;
    wolno stojących kabin telefonicznych, szaf i słupków telekomunikacyjnych;
    parkometrów z własnym zasilaniem;
    boisk szkolnych oraz boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji;
    miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie;
    zatok parkingowych na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych;
    tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;
    gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa;
    obiektów budowlanych piętrzących wodę i upustowych o wysokości piętrzenia poniżej 1 m poza rzekami żeglownymi oraz poza obszarem parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin;
    przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2;
    pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do:
        cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty,
        uprawiania wędkarstwa,
        rekreacji;
    opasek brzegowych oraz innych sztucznych, powierzchniowych lub liniowych umocnień brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych;
    pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;
    instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (do zgłoszenia budowy tego typu instalacji należy dodatkowo dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku budowy instalacji gazowej powinien być uzgodniony z podmiotem właściwym do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych).
    urządzeń pomiarowych, wraz z ogrodzeniami i drogami wewnętrznymi, państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej:
        posterunków: wodowskazowych, meteorologicznych, opadowych oraz wód podziemnych,
        punktów: obserwacyjnych stanów wód podziemnych oraz monitoringu jakości wód podziemnych,
        piezometrów obserwacyjnych i obudowanych źródeł;


Budynki uzupełniające zabudowę siedliskową w gospodarstwie rolnym również można stawiać na wniosek.

Hronovsky promen a już zatwierdzona jest? Bo ja się tym bardzo interesuję.


Budynki GOSPODARCZE uzupełniające zabudowę siedliskową. Definicję podałem wcześniej, grabie i widły można w nich trzymać.

Czytałem w necie, że zatwierdzona ale ile w tym prawdy nie wiem.
A.   master of sarcasm :]
29 sierpnia 2013 21:39
Gospodarcze w domyśle.

Na razie znalazłam w necie tyle, iż rząd przyjął projekt 23 lipca. Jakoś mi się nie chce wierzyć że wejdzie, jeśli np tutaj w UK nawet na własnej ziemi możesz nie dostać pozwolenia. A w Polsce by ułatwiali?...
Budynek musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo studium jeżeli mpzp nie ma. Starostwo ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu. Pozwolenia nadal wymagać będą budynki posadowione w granicy działki i takie które oddziałują na nieruchomości sąsiednie.  Likwidacja pozwolenia i zastąpienie go zgłoszeniem, przenosi odpowiedzialność z urzędnika na inwestora. Przykładowo, nie trzeba będzie posiadać umowy z dostawcą energii elektrycznej. Można budować bez tego, ale jeżeli postawionego budynku nie podłączą nam do sieci z jakiś powodów to nie będzie można go zgodnie z prawem użytkować.
A.   master of sarcasm :]
30 sierpnia 2013 09:45
Musi byc podłączenie do sieci koniecznie? U mnie w domu licznika nie ma, nie będę podłączać z pełną premedytacją i nic z tego co stanie na działce w przyszłości też nie mam zamiaru podłączać.
sepia   Koń stworzon ku bieganiu, jak ptak ku lataniu.
30 sierpnia 2013 10:01
sepia, jeszcze rok temu też tak było (że do 25m2 nie trzeba zezwoleń)
Hmm... ale to musiałaś zapłacić czy się odwoływałaś?
Ja planuję połączyć dwa budynki dachem, nic związanego z gruntem. Nie chciałabym mieć problemów z tym związanych.
Choć mam cichą nadzieję, że zdjęć nie uda im się zrobić.

U mnie była trochę inna sytuacja, ponieważ, nagle został zauważony także garaż, który stał od 2000roku. Stajnia (patrząc na dach) ma 5x6 m, wiatka przybudowana do stajni 3,5x3,5 m oraz miejsce na siano 6x4 m. Nie możemy się chyba odwołać jeśli chodzi o wiatkę i miejsce na siano, bo myślę, że nawet nikt nie przyjedzie sprawdzić, czy jest to z wylewką czy nie. No i to jest jeden wielki wspólny dach ;p Dużo za to nie wychodzi, szkoda zawracania sobie głowy.
Musi byc podłączenie do sieci koniecznie? U mnie w domu licznika nie ma, nie będę podłączać z pełną premedytacją i nic z tego co stanie na działce w przyszłości też nie mam zamiaru podłączać.



Czyli bedziesz żyć kompletnie bez prądu?  🤔
temat pozwolenia na budowe  budzi we mnie skrajne emocje  👿
Ja wiem ,że wszystko jest potrzebne ale te procedury i opieszałosc urzędnikó doprowadza mnie do szalenstwa.
W swojej naiwnosci myslałam ,ze jeszcze w tym roku rozpocznę budowę domu. Zawarłam z firma przedstępną umowę na wybudowanie domu w stanie deweloperskim, kupiłam od nich projekt, dostała zaswiadczenia o kwalifikacjach ludzi (kierownika budowy i architekta)i..poszłam do gminy po zgodę na budowę.
Ehhh... a miałam wczesniej warunki zabudowy. No dobra ale..nie miałam uzgodnien z energetyką, ani palnów energii elektrycznej ani przyłącza, brak planó knalizacji , szamba. Przyłącza wody, mapy sytuacyjnej oraz projektu od architekta na terenie. No dobra- poszłam do architektów miejscowych aby "zdjeli mi to z głowy". Nie powiem dzieki nim nie musiałam nigdzie jezdzic, wszystko pozałatwiali i geodete i mapki i energetykę . No dobra mam już ogromną "cegłę" i..dopiero teraz mogę startowac o pozwolenie na budowę. Może jakims cudem w tym roku to pozwolenie dostanę ale...napewno już budowy przed zimą nie zacznę. A tajk chciałam miec na wisonę wszystko z głowy !!!
_Gaga, może A. chce założyć ogniwa fotowoltaiczne? U nas znajomi 3-ci rok wojują o podłączenie do sieci - XXI wiek  😂
A.   master of sarcasm :]
30 sierpnia 2013 13:42
[quote author=_Gaga link=topic=19013.msg1862724#msg1862724 date=1377853757]
Musi byc podłączenie do sieci koniecznie? U mnie w domu licznika nie ma, nie będę podłączać z pełną premedytacją i nic z tego co stanie na działce w przyszłości też nie mam zamiaru podłączać.



Czyli bedziesz żyć kompletnie bez prądu?  🤔
[/quote]

Tak samo jak żyję w Anglii, bez prądu z sieci i bez wody bieżącej  😉


zielona_stajnia

bingo  😉
Tu też w Anglii tak mamy ale jednak w PL nie wyobrażam sobie tego 🙂 jestem zbyt leniwa hehe no i jednak u nas zima to zima... nie to co tu 🙂
Wydaje mi sie, zę Polsce to nie takie proste jeśli chodzi o legalność tego typu przedsięwziecia
Generalnie mamy dziwne mało  pro-ekologiczne prawo 🙁 , chociaż takich ogniw używam póki co do podgrzewania wody
U mnie działają w 100% niestety tylko od maja do października. Pozostałe miesiące są za ciemne aby moje ogniwa dały radę 🙁
Z tym że system sprzed kilku lat, pewnie aktualnie są lepsze 🙂
A.   master of sarcasm :]
30 sierpnia 2013 15:57
Panele najnowszej generacji dają radę cały rok 😉.
Jutro zadzwonię do ministerstwa i zapytam kiedy te nowe prawo budowlane wejdzie wreszczie w życie.


edit. Dzwoniłem, ale nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi. Dobre jest chociaż to że wiedzieli o czym mówię. Informacja, kiedy nowy Kodeks Budowlany zacznie obowiązywać, ukaże się na stronie internetowej ministerstwa.
wstawie wieczorem zdjęcia naszej wiaty 🙂

jeszcze nie mam pomysłu gdzie zrobić siodlarnie?ktoś ma pomysł na jakieś tanie pomieszczenie ?

jeszcze do zimy do zrobienia mamy paśnik na siano,siodlarnia,drągi,przeszkody i wsioo 🙂

300 szt kostek siana jest i ok 300szt słomy jeszcze po 200 szt by się przydało chyba ?

koń,szetland i dwa kuce 140cm
Karina7, na duzego konia, dwa hucki i szetlanda szlo mi 150 kostek na miesiac minimum, wiec pomysl o wiekszych zapasach raczej. Z tym, ze u mnie siano dostepne non stop, a konie zarloki 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się