Jakie pasze dajecie swoim koniom?

junona przy St. Hippolycie wychodzi to samo, bo to są koncentraty, więc działają na tej zasadzie za balancery 🙂.
Karina Show Improver Saracena jest właśnie paszą kondycjonującą szczególnie polecaną koniom młodym. Mój 10-cio letni też bardzo fajnie na niej nabiera
Mam pytanie z trochę innej beczki, nie wiedziałam gdzie powinnam o to spytać - jakich używacie pojemników na paszę i jak dużych?

edit - chodzi o przechowywanie paszy, nie wiaderka do podawania koniom  🥂
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
29 sierpnia 2013 08:57
zupelnie nie jestem w temacie, jaka pasze najlepiej podawac odsadkom? ktora jest warta uwagi? prosze o polecenie... w dzisiejszych czasach nie jestem rozeznana w paszach 🙂 serdecznedzieki  :kwiatek:
Mam pytanie z trochę innej beczki, nie wiedziałam gdzie powinnam o to spytać - jakich używacie pojemników na paszę i jak dużych?

Beczek plastikowych 90 i 120 l
Ja sobie nazbierałam hologramy z paszy i mam marstallowy żółciutki pojemnik z programu lojalnościowego. 😀
ash   Sukces jest koloru blond....
29 sierpnia 2013 09:18
Ja mam plastikowy 120 l śmietnik 😀
o właśnie miałam napisać to samo co ash
widuję na zawodach śmietniki z paszą 🙂 na kółkach - wygodne z transporcie. Są też takie z miejscem na kłódkę 🙂
Mam pytanie z trochę innej beczki, nie wiedziałam gdzie powinnam o to spytać - jakich używacie pojemników na paszę i jak dużych?

edit - chodzi o przechowywanie paszy, nie wiaderka do podawania koniom  🥂


Są takie z IKEA z klapką też, są super na paszę= taki mleczny plastik
ash   Sukces jest koloru blond....
29 sierpnia 2013 09:25
DressageLife, ile one mają litrów?
Chciałam taki kupić ostatnio na duperele stajenne, ale nie było :/
Widziałam coś takiego, rózne pojemności, na kółkach: http://allegro.pl/zamykane-pudlo-pojemnik-curver-kolka-pokrywa-50l-i3451861558.html ash może Ci się przydać 🙂
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
29 sierpnia 2013 09:51
Czy ma ktos z was dostep do tanszych pasz havens foal? Bede brala systematycznie po kilka sztuk  :kwiatek:
DressageLife, ile one mają litrów?
Chciałam taki kupić ostatnio na duperele stajenne, ale nie było :/


Ash, nie jestem pewna, ale są 3 rozmiary i do tego średniego wchodziło mi 3/4 worka granulatu 25 kg
margaryna takie rozwiązanie w końcu wybrałam🙂

Bombal czasami pełno porcjowo znaczy już 1,5 kg dziennie, ja daję przynajmniej dwa razy tyle, stąd moje wątpliwości czy ta mniejsza ilość zadziała 👀 zobaczymy

ladydill dzięki za odpowiedź, stanęło na paszy, bo obydwa konie na niej dobrze pracują, to zostałam przy starym i znanym, a z balancerami nie mam doświadczenia. Pewnie kiedy zrobią się trochę bardziej popularne, to kiedyś ich spróbuję.
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
29 sierpnia 2013 10:31
czy te pasze havens sa porownywalne do pavo podo (?) mam na mysli havens foal z pavo podo (?) dla zrebakow? ile razy dziennie powinnam takiemu odsadowi serwowac taki granulat? pytam gdyz jestem zupelnie zielona, chcialabym miec czyste sumienie ze maly byl odzywiany jak trzeba 🙂 czy taka pasze powinnam mieszac z jakimis witaminami / meshem itp? ile razy dziennie polecacie karmienie takiego malucha? jak podawac granulat / owies / siano itd? prosze  o porade jak zywic malego.  :kwiatek:
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
29 sierpnia 2013 11:10
Ja mam plastikowy 120 l śmietnik 😀

Ja też mam śmietnik. Curver 100 l jak na zdjęciu
Wchodzi do niego 50kg paszy i nie ma problemu żeby wybrać paszę z samego dołu.

Ja sobie nazbierałam hologramy z paszy i mam marstallowy żółciutki pojemnik z programu lojalnościowego. 😀

Zuzu. gdzie na opakowaniach Marstalla znajduje się ten hologram? Przerzuciłam się ostatnio na te pasze i żadnego hologramu nie widziałam, ale może też nieuważnie patrzyłam.
mamuteq serio?  🤔
Po pierwsze Pavo ma 4 produkty Podo
Po drugie każdy z tych 2ch producentów ma stronę z opisem składu pasz... łatwo porównać
Źrebię przy matce karmi się w tych samych porach , co matkę , ale paszę lepiej jest podawać w żłobie dla źrebiąt (matka nie ma dostępu)
Odsadka również karmi się, jak wcześniej przy matce
Każda z pasz ma też podane dawkowanie. Jeśli karmi się pełnoporcjowo - najczęściej dodatkowa suplementacja nie jest potrzebna. Jeśli miesza się paszę z owsem - suplementacja bywa przydatna.
chcialam kupić coś na podtuczenie, bo 19 latka już nie jest tak okrągła jak wcześniej. chciałam spróbować Ibeki Panto. ale zobaczyłam ceny... jezu, to było tak drogo? 100 zł za musli ziołowe, 110 za sportowe, 115 za sieczkę?? przecież w tej cenie jest Epona a szukałam czegoś tańszego, ale skoro "tańsze" panto jest w ten cenie, a nawet chyba droższe to ja już wolę Oponę...

czy istnieje coś dobrego na tuczenie w niższej cenie? (teraz lecimy na wysłodkach, otrębach, oleju, kukurydzy mielonej, siemieniu mielonym, słoneczniku pastewnym i witaminach...)
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
29 sierpnia 2013 11:29
dzieki gaga  :kwiatek: nie mialam w rekach worka z paszą, dopiero zaczne podawac po odsadzeniu malucha i przetransportowaniu do siebie ( czyli bedzie z dala od matki), a po kolejne wybacz ja w kwestii zywieniowej jak i nie tylko zielona jestem  😀 Kiedys stosowalam pavo ale to dla doroslych koni, a bylo to bardzo dawno temu a domyslam sie ze u zreboli jest troszke inaczej 🙂

sorki może zabrzmialo to glupio  :kwiatek:
Od razu zapytam, czy odsadek będzie miał towarzystwo w podobnym wieku? W ogóle jakiekolwiek towarzystwo "u Ciebie"?
Nie lepiej zostawić go tam, gdzie jest trochę dłużej, niż do odsadzenia? Samo odsadzenie to ogromny stres - dołączysz do tego zmianę stajni?
chcialam kupić coś na podtuczenie, bo 19 latka już nie jest tak okrągła jak wcześniej. chciałam spróbować Ibeki Panto. ale zobaczyłam ceny... jezu, to było tak drogo? 100 zł za musli ziołowe, 110 za sportowe, 115 za sieczkę?? przecież w tej cenie jest Epona a szukałam czegoś tańszego, ale skoro "tańsze" panto jest w ten cenie, a nawet chyba droższe to ja już wolę Oponę...

czy istnieje coś dobrego na tuczenie w niższej cenie? (teraz lecimy na wysłodkach, otrębach, oleju, kukurydzy mielonej, siemieniu mielonym, słoneczniku pastewnym i witaminach...)


Dajesz tak dużo, że wstrzymałabym się z kolejnymi paszami, a sprawdziła ząbki i ew. krew oraz zapewniała do oporu siana i trawy. Dobrze tuczą parowane pyrki, ale trzeba z nimi uważać, możesz też jeśli masz taką możliwość zrobić sieczkę ze zwykłej słomy - takie dziadkowe sposoby, ale działają 😉
keirashara,
ma całodobowy dostęp do hektarowego pastwiska (na spółkę z kucykiem), plus wiszące siano w boksie cały czas.
zęby są w porządku.
świeci się, ma super humor, zaczęła ciut podrygiwać po 1,5 roku stania na pastwisku. ale energię i chęć ma, nawet podczas radosnego pobrykiwania jezdziec jej spadł 😉
jedynie co, to uciekała przed robalami do boksu, zamiast jeść trawę, i przez moje perypetie zdrowotno-dzieciowe przegapiłyśmy odrobaczenie, ale już do nas środek jedzie.

ziemniaki to raczej nie jest moja "wizja" diety dla konia 😉
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
29 sierpnia 2013 12:32
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg1861904#msg1861904 date=1377772338]
Od razu zapytam, czy odsadek będzie miał towarzystwo w podobnym wieku? W ogóle jakiekolwiek towarzystwo "u Ciebie"?
[/quote]
muszę go zabrać od hodowcy do konca pazdziernika, pod koniec wrzesnia bedzie odstawiany od matki. Towarzystwo ma, 2 kobyly wiec mysle ze bedzie ok.
To ja bym po prostu czekała na efekty 😉 To co dajesz w sumie składa się na zawartość większości pasz, a na pewno wychodzi taniej, niż kupienie gotowca. Robale mogły jej nieco przeszkadzać w nabieraniu, odrobacz, poczekaj. Jak masz możliwość to może zetnij jej co dzień nieco trawki i wrzuć do boksu, może tak zje. Tudzież popatrz w składy pasz i dokoptuj coś do swojej mieszanki.
keirashara, teraz robactwa już nie ma, więc się prawie całą dobę pasie. specjalnie ułożyłam sobie plan dnia tak, że dostaje 6-7 posiłków dziennie (jeśli coś ważniejszego nie przeszkodzi).

szukam jeszcze jeczmienia, ale nie mogę dorwać.
Isabelle, ile byś chciała jęczmienia? Wczoraj kupiłam 2 worki gniecionego. Jak coś to daj znać, daleko do mnie nie masz....
Isabelle koń je 6 razy dziennie tyle różności i nie potrafi przytyć? Od jak dawna tak karmisz?
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
29 sierpnia 2013 13:58
przebadalabym konia pod katem trawienia  🙂 6 razy dziennie i nic? "lepiej go ubierac niż zywic"  😀
Ja bym wcale nie czekała na efekty, bo miałam tak samo ze Skwarkiem. Żarł po 8kg treściwych, cuda-wianki, otręby pszenne, ringi jęczmienne, olej, lucernę do posiłków, wysokoenergetyczne (czyli kaloryczne) musli i jak był suchar, tak był suchar. Jeśli koń na takim combo nie przybiera, to raczej za ileś tam dni nie pojawią się nowe efekty.
Nie chodzi o ilość dodatków czy podawanej paszy, chodzi o jej jakość (np. przyswajalność) i proporcje. Najszybszym sposobem na przybranie kilogramów jest podanie paszy kondycyjnej, czyli przygotowanej specjalnie po to, żeby ułatwiać odkładanie tłuszczyku i budowanie mięśni.
ze 2 tygodnie dopiero się futrujemy, więc daję jej czas na efekty, chciałam tylko nakreślić aktualną dietę, żeby dobrać do tego jakąś gotową paszę.  schudniecie zwalam na moje gapiostwo(odrobaczenie- choć nie trze się, nie ma jajek ani robali w kupie, ale to nie jest jeszcze wyznacznik, że robali nie ma...) i atak owadów. na następny sezon uzbroimy się w derkę combo, ale teraz trzeba odrobić straty. ona nigdy nie była żarłokiem. je, bo je, ale nie chce zabić dla jedzenia 😉

quantanamera,  przepraszam, bo już pewnie o tym mówiłaś, Skwarożek na czym teraz stoi?

mamuteq, nie dostaje pełnego wiadra 6 razy dziennie 😉 poprostu biorac pod uwagę budowę końskiego układu pokarmowego, skorzystałam z okazji, że stoi pod domem i rozbiłam 2 posiłki na 6 😉

a i zapomniałam, jeszcze dostaje około 3-4 kilo ekologicznej marchwi, i około 1-2 kg niepryskanych jabłek.
edit: zamówiłam Herbica "na smaczek". wyczytałam, że po nim też ładnie konie przybierają. ale potrzebuję chyba czegoś mocniej tuczącego, więc dalej szukam 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się