Wybór kierunku studiów

Re-voltowicze, czy jest wśród Was ktoś kto studiuje fizjoterapię lub ktoś kto te studia ukończył i pracuje w zawodzie? Zastanawiam się na fizjoterapią, cały czas szukam pomysłu na siebie. Moim pierwotnym marzeniem była medycyna, jestem na biol-chemie. Ale teraz już sama nie wiem, waham się cały czas.
mam trzy znajome po fizjoterapii i żadna z nich nie znalazła pracy w zawodzie. Czwarta z kolei jest jeszcze na studiach i narazie się tym nie martwi
Ja studiowałam i miałabym zapewniona pracę, gdybym nie zawaliła egzaminu  😵

Koleżanka skończyła fizjo i pracuje w zawodzie. To chyba zależy od regionu czy będzie praca
Co trzeba skończyć, żeby pracować na SORze, jako ratownik medyczny?
Trzeba skonczyc licencjat z ratownictwa medycznego 🙂.
Jakbys miala pytania to pisz smialo, ja pracuje na SORze
Jak liczą się punkty na weterynarię na SGGW? W warunkach rekrutacji napisane jest, że liczą się rozszerzone biologia i chemia, toteż myślałam, że na tym się muszę skupić, a resztę po prostu zdać. Ktoś jednak mi powiedział, że podstawową matematykę też muszę napisać przyzwoicie, bo ona również liczy się do ostatecznego wyniku. Jak to wygląda naprawdę?
Jak liczą się punkty na weterynarię na SGGW? W warunkach rekrutacji napisane jest, że liczą się rozszerzone biologia i chemia, toteż myślałam, że na tym się muszę skupić, a resztę po prostu zdać. Ktoś jednak mi powiedział, że podstawową matematykę też muszę napisać przyzwoicie, bo ona również liczy się do ostatecznego wyniku. Jak to wygląda naprawdę?

Nie liczy się matematyka, liczy się biologia i chemia na rozszerzeniu, ewentualnie w rekrutacji dodatkowej podstawa z polskiego.
Ja też nie miałam żadnego pomysłu na siebie.. I również planowałam fizjoterapie, ale w Warszawie tego wszystkiego jest tak dużo, nie tylko fizjoterap. więc ogólnie ciężko znaleźć prace w swoim zawodzie. Myślałam, myślałam.. no i w końcu poszlam na hodowlę i ochronę zwierząt dzikich i towarzyszących 🙂
Zobaczymy, co z tego będzie 😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
09 września 2013 14:34
Słuchajcie... Ktoś mi powiedział, że na najbliższej rekrutacji na prawie wszystkie kierunki medyczne w Polsce (za wyjątkiem chyba Szczecina i czegoś jeszcze) będzie wymagana matura z fizyki zamiennie z matematyką. Do tej pory była głównie fizyka, rzadko zamienna z matematyką i zastanawiam się, ile w tym prawdy. Bo matmę na bank napiszę lepiej od fizyki i nie wiem, czy deklarować tę fizykę, czy sobie ją całkiem odpuścić i skupić na chemii i biologii?
A gdzie chcesz iść?? Jak masz sprecyzowane to posprawdzaj na stronach uczelni czego będą wymagać i jeśli będzie matma/fiza to pisz matmę tylko jak masz lepsze wyniki z niej  😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
09 września 2013 14:47
zonk, pójdę tam, gdzie się dostanę  😁 Marzy mi się Wrocław, zaraz sobie posprawdzam wszystko u nich. A to już wiadomo, czy na razie plotki krążą? Bo w sumie deklaracje wstępne do końca miesiąca, więc powinno być, ale ja się na żaden informator nie natknęłam jeszcze...
edit: Hurra, Wrocław ma matmę zamienną z fizyką i nie ma dodatkowych punktów za rozszerzenie  🏇
Coś takiego znalazłam na biologu

Wymagania rekrutacyjne 2014/2015 na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny:

- Białystok: biologia R + chemia R/fizyka R

- Bydgoszcz: biologia R + chemia R/fizyka R (przelicznik biologia x 0,55, chemia/fizyka x 0,45)

- Gdańsk: biologia R + chemia R

- Katowice/Zabrze: biologia R + chemia R/fizyka R/matematyka R

- Kraków: biologia R + chemia R + matematyka P/matematyka R/fizyka R (przy obliczaniu wyniku przedmiotowego z matematyki nie stosuje się przelicznika dla poziomu podstawowego.)

- Lublin: biologia R + chemia R/fizyka R

- Łódź:
2 przedmioty z 4 do wyboru: biologia R /chemia R/fizyka R/matematyka R

- Olsztyn: 3 przedmioty z 4 do wyboru: biologia R /chemia R/fizyka R/matematyka R

- Poznań: biologia R + chemia R/fizyka R

- Szczecin: biologia R + chemia R/fizyka R

- Warszawa: biologia R + chemia R + matematyka P/fizyka P

- Wrocław: biologia R + chemia R + matematyka P/matematyka R/fizyka P/fizyka R (za poziom rozszerzony nie ma dodatkowych punktów)
Facella   Dawna re-volto wróć!
09 września 2013 15:33
Maracuja, dzięki  :kwiatek: Czyli to jednak prawda, że nigdzie nie jest koniecznie potrzebna fizyka, uff.
Jasmine, dziękuję 🙂
Potrzebuję jakiejś porady na temat mojego wstępnego planu po biolchemie...
Będę składać papiery przede wszystkim na weterynarię, ale gdyby coś poszło nie tak, planem B jest fizjoterapia. I teraz pytanie: czy właściwie warto składać na tą fizjo, czy lepiej czekać rok i próbować poprawić maturę, żeby dostać się na weterynarię?
Znam kilka osób, które studiuje fizjoterapię i z tego co mówią, są zadowoleni, ale w przyszłości mogą mieć problem ze znalezieniem pracy. Dlatego trochę się waham, niemniej poprawianie matury to też ryzyko...
Mam ten sam problem, tylko zamiast weterynarii chciałam studiować medycynę. Szukam planu B, innych opcji. Mam mętlik w głowie  🙁.
rumka   niezbadane są wyroki boskie
13 września 2013 22:00
Dziewczyny(xxmalinaxx,Naturalsi) weźcie pod uwagę to, że w 2015 będzie już zupełnie inna matura obejmująca inny materiał i sprawdźcie sobie czy będzie możliwość poprawki tej tak jakby już starej matury
rumka tak, my poprawiamy starą maturę, pytałam już o to. Co nie zmienia faktu, że jest to ryzyko, "nowa" matura i jej wyniki mogą pozbawić nas szans na miejsce na studiach.
rumka   niezbadane są wyroki boskie
13 września 2013 22:26
xxmalinaxx nauczyciele twierdzą, że od 2015 będzie typowa selekcja i połowa osób nie zda chociażby matematyki, więc ja na twoim miejscu byłabym spokojna  😉
Powiadasz? 🙂 Dobrze wiedzieć, bo słyszę bardzo różne opinie na ten temat, i na temat poprawiania matury w ogóle. Mam totalny chaos w głowie i muszę zacząć to sobie jakoś układać...
Stąd też mi się wzięły dodatkowe przedmioty na rozszerzenie, zdaję biologię i chemię - bo studia, a także polski i niemiecki - bo z tego jestem dobra, z tym zawsze sobie poradzę na studiach humanistycznych/lingwistycznych. Znajomi mówią mi, że to trochę przesada, zakładać tak różne scenariusze, ale chyba już tak mam - wolę mieć więcej "na każdą możliwość", niż mniej i brak możliwości.
Nie wiem czy ten wątek pasuje do mojego pytania, ale nie znalazłam innego. Zaczynam studium podyplomowe w Toruniu i szukam taniego noclegu na jedną noc 2x w mcu jak najbliżej Wydziału Filologicznego (ul.Fosa Staromiejska). Może ktoś studiuje w Toruniu i się orientuje? :kwiatek:
Facella   Dawna re-volto wróć!
14 września 2013 10:40
Jak to jest ze zmianą kierunku po pierwszym roku? Boję się, że nie dostanę się po maturze na medycynę, z pewnych powodów muszę iść na jakiekolwiek studia. Skoro w 2015 ma być ostra selekcja, to może łatwiej będzie się dostać. I tu pytanie, czy muszę najpierw zrezygnować z pierwszego kierunku i składać papiery na med, czy mogę ciągnąć jeszcze ten pierwszy, złożyć papiery i gdy się dostanę, rzucić ten pierwszy i iść na medycynę? Bo za drugi kierunek się płaci, a medycyna potwornie droga... A głupio by było rzucić pierwszy kierunek i się nie dostać, rok w plecy wtedy...
Facella- papiery składasz przecież w czerwcu/lipcu i czekasz na rekrutacje, natomiast rok akademicki trwa praktycznie do października więc po prostu nie zdajesz indeksu i skreślają Cię z listy studentów (chyba, że trzeba jakieś pismo dostarczyć ale wątpię, trzeba zadzwonić i się zapytać). Z tym, że płacisz za wykorzystane punkty (ale 30 pkt jest chyba "darmowe", a to z reguły pierwszy semestr) ale skoro drugiego semestru nie zaliczysz to spokojna głowa 😉

A co do matury 2015 to raczej nie łudziłabym się, że będzie łatwiej. Przecież obecnie też jest podział i inaczej przelicza się punkty dla ludzi z nową i starą maturą.
Facella   Dawna re-volto wróć!
14 września 2013 11:06
Lullaby, ja się zupełnie nie orientuję w sprawach studiów, jestem jeszcze w liceum. Pytam teraz, bo wolę znać jak najwięcej opcji. O co chodzi z tymi punktami i jak się za nie płaci?
Facella- każdy przedmiot ma przynależną wartość- punkty ECTS ( http://www.ujk.edu.pl/Punkty_ECTS.html ), co do płatności nie mam pojęcia bo tak naprawdę ta ustawa dopiero weszła i jak jeszcze pół roku temu pytałam w dziekanacie to nikt mi nie potrafił odpowiedzieć niestety...
Facella   Dawna re-volto wróć!
14 września 2013 11:27
Niewiele z tego rozumiem...  To w końcu płaci się za pierwszy i jedyny kierunek czy nie? Czuję się za tępa na studiowanie... 😵
już tu kiedyś opisywałam jak to jest  😉 każdy przedmiot ma ileś tam punktów, cały rok ma 60, a możesz maksymalnie wykorzystać 330/360, nie pamiętam dokładnie. Ja studiowałam rok farmację, teraz dostałam się na lekarski. Rezygnację złożyłam dopiero jak się dostałam na lek i nic nie będę musiała płacić, bo wykorzystałam na farmacji tylko 29 punktów (drugiego sem nie zaliczyłam już). Płacisz jak jednocześnie studiujesz 2 kierunki lub jeśli wykorzystałaś już swój "limit" ectsów. No i punkty "nabijają" Ci się jak zaliczysz przedmiot, czyli chodzić możesz cały rok, zaliczyć pierwszą sesję, a drugą olać, zobaczysz czy się odstaniesz na to co chcesz, jak nie to podchodzisz we wrześniu jak tak to nie  😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
14 września 2013 12:09
zonk, dzięki wielkie  :kwiatek:
Ja co prawda studia już kończę, ale przy okazji przeglądnęłam wątek. Widzę, że przewijał się temat inżynierii biomedycznej i fkatycznie ja takową kończę.
Jeśli ktoś dalej byŻłby zainteresowany to służę pomocą, generalnie studia bardoz fajne choć ciękie. Ja I stopieļń robiłam na politechnice krk więc wydział mechaniczny dał nam się we znaki: mechanika ogólna, mechanika płynów, reologia i inne ciekawostki niektórych mocno wymęczyły, ale były też i ciekawsze przedmioty ak obrazowanie medyczne, sprzęt szpitalny czy sztuczne narządy.

II stopień zrobiłam (nooo.. jeszcze pracę mgr pisze wiec jeszcze nie koniec) na AGH i tam jest inny profil tych studiów, wiecej informatyki, elektroniki programowania więć co kto lubi.

Ale mam pytanie czy ktoś z Was jest może po biomedzie lub jakimś okołomedycznym kierunku (farmacha, biotechnologia) i pracuje w zawodzie? Bo ja obecnie rozglądam się za pracą i fakt za granicą może by i była ale póki co patriotycznie staram się coś znaleźć w Polsce i byłabym tutaj wdzięczna za rady czy też namiary do firm, które mają jakieś ciekawe programy stażowe lub po prostu warto do nich wysłac cv. Bo póki co to trochę na ślepo sobie szujkam, ogłoszeńļ niewiele, do firm, któ®e znajdę staram się cv wysyłać ale póki co kiepsko.

A i mam jeszcze inne pytanie do 'medycznych' pracujących w szpitalach powiedzcie mi orientujecie się czy są u was zatrudniani inżynierowie wlasnie od sprzętu czy robią to technicy? Bo mi by się bardzo podobała praca w szpitalu, kilka osób z mojego roku taką znalazło właśnie jako inżynier kliniczny zajmujący się sprzętem, pilnujący serwisu i jakichś drobnych technicznych rzeczy ale nie wiem czy to standart czy tylko niektóre szpitale doceniają konieczność inzyniera poki co...
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
24 września 2013 08:55
Magdzior próbuj do Polpharmy (najlepiej na razie do Stargardu Gd, oni mieli gdzieś otwierać swój oddział i takich ludzi potrzebowali 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się