Rosliny doniczkowe

to te przelane przez mamę? jeśli tak, to wyciągnij z doniczek, usuń to co definitywnie zgniłe i przesadź do nowej ziemii (specjalnej dla storczyków). swojego pierwszego storczyka załatwiłam tak, że nie został mu ani jeden zdrowy korzeń, po przesadzeniu wyrosły mu nowe korzenie i wszystko jest z nim ok.
ale mam taki problem że ten jeden wypuścił jednego badyla na którego końcu jest jeden malutki pąk który pewnie będzie miał kwiata i nie wiem czy mogę go w tej chwili przesadzać???
jak kwinie to nie przesadzać. trzeba poczekać na koniec kwitnienia a w międzyczasie podlewać oszczędnie. da radę na pewno.
ok dziękuję za porady🙂 ale tego drugiego bez kwiata przesadze teraz i za 2 tyg podleje odżywką, zobaczymy za jakiś czas czy odżyje, a tego z pączkiem jak tylko wyschnie to zrobię mu kąpiel w odżywce a w przyszłym roku przesadzę razem z resztą🙂
Mój jeden storczyk zachowuje się dziwnie i nie wiem o co chodzi - tzn ma zółty liść. zrobiłam tak :

1. Obcięłam korzenie (niewiele zostało zdrowych)
2. posypałam cynamonem pozostałe zdrowe korzenie
3. włożyłam do nowej doniczki z nowym korowym podłożem
4. po 2 tyg podlałam z żelem dla storczyków wg ulotki
5. włożyłam pałeczki do nawożenia
6. popsikałam liście mgiełką nawozową
7. Stoją w miejscu gdzie mam zasłonięte rolety, jedynie odsłaniam im jak nie ma ostrego słońca lub jest pochmurno.
8. Dodam że ma 7 zdrowych liści a 8my na dole całkiem żółty
Być może go przenawoziłam?? wypuścił pęd który ładnie się rozwija i niedługo chyba będą na nim pączki, ale jeden liść całkiem zżółkł, może go przenawoziłam?? wyjęłam już te pałeczki mu, ale może problem tkwi w czymś innym??? może robię coś źle? proszę o poradę jeśli ktoś się na tym zna..
Mam problem z storczykiem, wycieka z niego lepka substancja. Czy można coś na to poradzić ??
Potrzebuję pomocy. Czy moglibyście doradzić jakąś pnącą roślinę doniczkową? Najchętniej może coś co kwitnie i może mieszkać w pomieszczeniu jasnym ale nie słonecznym. Z góry dziękuję za pomoc 🙂
Miał ktoś do czynienia z uprawą lipy miniaturowej - zwłaszcza w mieszkaniu? Dostałam taką roślinę, u znajomych rosła w mieszkaniu, ale pod świetlikiem. U mnie może wylądować na słonecznym oknie, albo w jego pobliżu. Albo ostatecznie wywędrować na podwórko.

Zdaje się, że toto lubi światło.
Co do wody - nie wiem. I odżywiania.
I czy szybko przesadzać do dużej doniczki.
Czy moze mi ktos zidentyfikowac te roslinki ?
Pierwsza jest wysoka, 1.30, liscie dlugie i dosc szerokie 50 cm x 5 cm, wiec chyba to nie dracaena.., druga mala, 25 cm wysokosci, listeczki drobniutkie, +- jak 1 grosz
Mam koty wiec boje sie, ze moglam dostac roslinki trujace dla nich,  geranium juz stoi w lazience gotowe do oddania, pozostaje mi cieszyc sie jedynie paprotka i mam nadzieje, chociaz jednym z tych ze zdjec
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
06 listopada 2013 20:26
Pierwsze to na 95% juka, reszty nie znam.
No wlasnie juka czy jakas odmiana szerokolistnej draceny  🙄 Juka ma gruba lodyge, ta roslina ma lodyge tak z polowe ciensza niz moja juka w Polsce (a ta w Polsce jest 3 razy nizsza..)
edit wygoglalam sobie juke taka sama 'chuda' jak moja, wiec chyba to ona  😅
Czego chce / nie chce ta roślina?
To lipa, tyle że miniaturowa (?).
I marnieje 🙁
Teodora to może być niedobór azotu albo wapnia. Spróbuj przesadzić roślinę w nowe podłoże, zwykła ziemia ogrodnicza z jakimś Osmocotem może być.
Dzięki, kolebka. Teoretycznie roślina niedawno przesadzana, więc nie wiem, czy dobrze ją znowu tarmosić? Jak pójdę do zielonego sklepu, to poprosić o Oscmocte z wapniem i azotem?
Jeżeli storczyk nie ma łodyg, na ktorej rosną kwiaty, to czy jest szansa, że jeszcze zostaną wypuszczone, czy to raczej nierealne?
Mam pytanie o daktylowca. Wyhodowałam sobie z dwu pestek dwie rośliny. Mają jakoś ponad rok, jeszcze nie zaczęły przypominać palm, tylko mają długie "wąsy" startujące przy ziemi. I te dwie rośliny póki co siedzą w jednej doniczce - jakoś nie przewidziałam rozwoju sytuacji 😉

Przesadziłabym je. Tylko nie wiem - można takie bliźniaki trzymać w jednej doniczce, czy to bez sensu?
A jeśli rozdzielać - myślicie, że korzenie się mogły mocno posplatać?
Mam trochę ziemi torfowej dla cytrusów. Czy polubiły by ją pomidorki?
Ph zadaje się OK (5,5 - 6,5), ale nie wiem, jak z pozostałymi cechami.

Edit. Już wiem: jest za przepuszczalna dla pomidorów.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
17 czerwca 2015 14:26
dostałam dzisiaj rozmnóżki żyworódki. przetrwają w paczce po papierosach do piątku, czy muszę je tymczasowo w jakiś pojemnik z ziemią wsadzić?
nie mogą umrzeć  😁
Jak zwyke wątpliwości... (Podsumowując moje wcześniejsze pytania z tej strony: lipa szczezła, daktyle przesadzone razem - i sobie tak żyją.) A tymczasem wyrosłam kurkumę z korzenia. Rosła, rosła, aż kilka dni temu coś jej zaczęło psuć liście. Żyjątek nie zauważyłam. Coś nie tak z ziemią? Za mało / za dużo żarcia? Wody? Zaraza jakaś? Za dużo słońca (stoi po słonecznej stronie)? Zdaję sobie sprawę, że roslina trochę nietypowa, ale może choroba typowa?
ovca   Per aspera donikąd
18 czerwca 2015 17:00
Teo albo brak nawożenia, albo nadmiar wody.
Mój skrzydłokwiat wygląda podobnie. Nawożony pałeczkami, zakwitł po przeniesieniu w miejsce, gdzie jest ciemniej, podlewany raz na tydzień lub częściej (jak potrzeba) więc wody za dużo nie ma. Rośnie wściekle a każdy liść ma suchą końcówkę.
ovca   Per aspera donikąd
18 czerwca 2015 17:22
abre akurat u skrzydłokwiatu schnięcie liści oznacza za suche powietrze- pryskaj go często przegotowaną i odstan wodą.
ovca, dzięki 🙂
Ha, to może być przemoczenie! Ostatnio się ochłodziło, mogłam za dużo chlusnąć jak na taką pogodę...
Dawałam roślinie jakąś ogólną odżywkę (bo nie wiedziałam, co będzie lubiła) raz w tygodniu.
A może być tej kurkumie za ciasno? Nie wiem, jak ona z potrzebami... To był spontaniczny manewr z włożeniem do ziemi...

To jak teraz, dać podeschnąć ziemi? Czy coś jeszcze zrobić?
ovca   Per aspera donikąd
18 czerwca 2015 20:44
Teo daj przeschnąć ziemi 🙂 a jeśli chodzi o wielkość doniczki, to polecam niezawodny sposób na sprawdzenie u wszystkich doniczkowych- zobacz czy korzenie widać przez dziurkę w dnie, jeżeli tak- trzeba przesadzić do większej.
ovca, dzięki! Zastosuję się. I obejrzę spody.
chciałam się pochwalić, że zasadziłam mango z nasionka 😉. już spisałam na straty, bo długo nic się nie działo, a tu patrzę dzisiaj- i jest kiełek 🙂. ciekawe czy dalej będzie rosnąć, czy może coś spartolę 🙂.
Aaa, chyba mi mszyce na okrę wlazły :-o Obok mam poziomki.
Czym się je tępi? Pierwszy raz mam do czynienia (może fart, że dopiero teraz?)...
ovca   Per aspera donikąd
23 czerwca 2015 19:51
Teodora przerobiłam wiele naturalnych sposobów i niestety na mszyce, jeżeli chcesz zdążyć je opanować zanim one opanują połowę ogródka, najlepszy będzie chemiczny preperat na mszyce z ogrodniczego. Tylko najlepiej taki, którym można pryskać jadalne warzywa, bo domyślam się że okra docelowo do garnka 😉
Podobno mięta odstrasza. Ja bym wytępiła a potem posadziła miętę obok.

Bazylię w doniczce zżerają mi małe zielone gąsienice. Mają milimetr średnicy i około 1 cm długości. Co to może być i jak się mogło tam dostać? 😉 Pojawiły się 2 tygodnie po przesadzeniu do większej doniczki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się