Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

wg. statystyki wyjdzie klacz - 1 klacz, 5 klacz, 9- ?


To wg statystyk, Wg genetyki to ogier jest odpowiedzialny za płeć źrebaka  🙄
nekti   Pająk stajenny..
23 października 2013 11:52
[quote author=karol870119]
nekti na wstępie - proszę, nie traktuj mnie jak jakiejś/goś nastki/a, która/y chce wyprodukować sobie konisia ze swojej NN-ki :P
[/quote]
Sądząc po Twoim nicku, nie jesteś nastką/nastkiem  😀
To nie atak. To konkretne wątpliwości..

[quote author=karol870119]
Chcę wyhodować konia dla siebie po klaczy która ma wpis do księgi wstępnej, ma to być rekreant ale po moim koniu...
[/quote]
Podliczając sobie koszty krycia, odchowu źrebaka, jego utrzymania i szkolenia, wychodzi całkiem niezła kasa za którą mógłbyś sobie kupić już zrobionego spokojnego konia do rekreacji. Pomijam ilość czasu jaki trzeba poświęcić, żeby takiego młodego konia sensownie ułożyć.

Wiem, z sentymentem nie wygram  😉 Nawet nie próbuję, no może troszkę  😉
[quote author=karol870119]
a co do leczenia - głównie dla tego z powrotem ją wykupiłem i myślę że do kwietnia/maja zdążę ją
doprowadzić do pełni sił... "stanie zdrowotnym i kondycji jest średniej" - podałem opis w tej chwili, zdrowie miejmy nadzieję się zmieni ale metryki jej nie cofnę...
[/quote]
Ok  😀 po prostu Twój poprzedni post „zabrzmiał” trochę dziwnie, stąd moje pytanie.
[quote author=karol870119]
wg. statystyki wyjdzie klacz - 1 klacz, 5 klacz, 9- ?
[/quote]
9-? klacz albo ogier, ale życzę ci klaczy  😀
Wg statystyki..  😵
1. Ta próba jest za mała i wyciągasz wnioski od tzw. „dupy strony”.
2. Kariotyp konia składa się z 64 chromosomów (w tym 2 chromosomy płci – X i Y)
3. Do komórki jajowej klaczy pakuje się zawsze chromosom X (jeden z dwóch)
4. Do plemnika ogiera pakuje się X lub Y
Na płeć potomka wpływa więc gameta męska, a co za tym idzie raczej ogier niż klacz.
Statystycznie plemniki niosące chromosom Y są minimalnie „lżejsze” od tych niosących chromosom X.
Statystycznie rodzi się więcej samców niż samic. Nawet u ludzi w młodszych grupach wiekowych więcej jest mężczyzn niż kobiet.

Trochę złośliwie.. idąc tą drogą, jak chcesz mieć większe prawdopodobieństwo urodzenia klaczy, znajdź sobie ogiera z uszkodzonym chromosomem Y i kryj do skutku.  🙄

A tak serio, jakie zalety/wady ma ta klacz? Co byś chciał u niej poprawić/wzmocnić?
Nie znając predyspozycji matki i cech jakie przekazuje potomstwu  (ruch, charakter, budowa), ciężko doradzić jakiegoś konkretnego ogiera.

Jak nie masz totalnie pomysłu na źrebaka, to hmm.. ja bym nie kryła, albo pozostaje beznadziejne kryterium "blisko i tanio" 😵

nie wiem jak u koni, ale u ludzi duże znaczenie ma dzień cyklu, w którym doszło do zapłodnienia. Plemniki X są wolniejsze, ale bardziej żywotne, a Y odwrotnie 😉
Plemnik decyduje o płci zarodka, do źrebaka zostaje jeszcze 11 miesięcy ciąży.
Wracając do "blisko i tanio" pod Koszalinem stał Figlarz, ojciec Drena Michała Knapa i mojeg sentymentalnego Wira
nekti   Pająk stajenny..
23 października 2013 12:24
[quote author=galopada_ link=topic=5087.msg1905944#msg1905944 date=1382526023]
nie wiem jak u koni, ale u ludzi duże znaczenie ma dzień cyklu, w którym doszło do zapłodnienia. Plemniki X są wolniejsze, ale bardziej żywotne, a Y odwrotnie 😉
[/quote]
🚫
U ludzi to wiem.
Ciekawe jak jest u koni..
Ma ktoś może namiar na jakieś wyniki badań w tym kierunku?  😀
tzn. szczerze mówiąc to nic bym nie poprawiał poza wzrostem...
najchętniej wyhodował bym sobie jej młodszą wersję ale fajnie by było mieć potomka wyższego od niej (ona ma tylko 156 cm)
to jest klacz od wszystkiego - chodziła skoki, ujeżdżenie - ma te wszystkie szczepienia FEI itd (nie znam się na tym), uczyła jeździć początkujących, brała udział w długodystansowych rajdach, rodziła taranty, wchodzi do wody i jest mega odważną indywidualistką, może stać sama, ma piękny ruch... Fajnie by ogier też był spokojny, odważny, miał arabski charakter i nie miał Kwarteta w rodowodzie. wzrost od 167 cm. maść nie istotna bo i tak wyjdzie tarant 😉
"Do plemnika ogiera pakuje się X lub Y
Na płeć potomka wpływa więc gameta męska, a co za tym idzie raczej ogier niż klacz.
Statystycznie plemniki niosące chromosom Y są minimalnie „lżejsze” od tych niosących chromosom X."
- Faktycznie - obie klacze urodziła po Ostragonie...

Z sentymentem nie próbuj nawet wygrać bo się nie uda 😉

Ps.: Skoro wątek jest tylko o hodowli koni sportowych to może rozbić go na dwa:
1. Reproduktory, nasienie, krycie klaczy do sportu - co polecacie ?
2. Reproduktory, nasienie, krycie klaczy pozostałych- co polecacie ?

Jakbym zapytał o krycie klaczy zimnokrwistej z księgą główną lub ślązaczki w starym typie albo sztlandki to też bym dostał odpowiedź - nie kryj bo w sporcie potomstwo wyników nie będzie miało?  🤔

Edit: ogurek myślałem o nim właśnie ale nie mogłem znaleźć informacji o nim - gdzie on i czy żyje jeszcze, czy ma nadal licencję...  ale za duże pokrewieństwo by było :kwiatek: DZIĘKI ZA INFO 😉
nekti   Pająk stajenny..
23 października 2013 14:23
tzn. szczerze mówiąc to nic bym nie poprawiał poza wzrostem...
(...)wzrost od 167 cm. maść nie istotna bo i tak wyjdzie tarant 😉

Blisko masz też Bajeranta - dwa lata temu miał fajny charakter  🙂
On się chyba łapie na kryterium wzrostu.
Ale.. tez ma Kwarteta w rodowodzie i kryje od niedawna.


Z sentymentem nie próbuj nawet wygrać bo się nie uda 😉

Ok, tu się poddaję  😀


Jakbym zapytał o krycie klaczy zimnokrwistej z księgą główną lub ślązaczki w starym typie albo sztlandki to też bym dostał odpowiedź - nie kryj bo w sporcie potomstwo wyników nie będzie miało?  🤔


Hehe nie przesadzaj  😉 Też bym się zapytała "do czego ten źrebak?"
I jakbyś napisał coś w rodzaju: z sentymentu i "dla miecia", pewnie bym ci odradzała krycie  😉
Jeśli bardzo spokojna to może zaszaleć i jakiegoś selle-francaise?
Witam,

posiadam klacz po Kannan (matka belgijka etincelle du pont) ma 174 cm gniada, spokojny charakter, chętna do skoków (skakała 150cm),

poszukuje dla niej odpowiedniego partnera, myślałam o Contendro I albo o samym Contenderze, ale nie wiem czy nie wyjdzie źrebak za "słoniowaty" i za spokojny ?

Czy może ktoś ma lepszą propozycję ? Zależy mi na potomstwie również do skoków.

Bardzo proszę znawców o podpowiedź. Dziękuję.
Możesz użyć Convoi po Contender, on jest z matki po xx
http://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-45730.html
Po Cotendro I sa bardzo szlachetne konie, takie "z błyskiem", choćby Codex One Ahlmanna 🙂
Powoli rozglądamy się za ogierem dla tej klaczy:





To klacz holsztyńska po Cassini II, z matki po Julio Mariner xx, dalej Lord Calando.

Do jakiego związku mogę startować, jeśli chcę, aby była uznana w związku zachodnim? Co polecacie na taką klacz? Potencjalny koń ma być do skoków oczywiście  😉
Możesz źrebaka wpisać do zangersheide - ja tam rejestruje maluchy
Mozna kupic mrozone nasienie ogierow roznych ras,ale nigdzie sie nie kupi mrozonego nasienia ogierow huculskich 🤔 🤔 🤔
Słuchajcie,
Caletto's Son wgl żyje jeszcze?
Jak tak, to gdzie on stoi aktualnie?

Interesuje mnie z przyczyn nie hodowlanych 🙂
jascus199   :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
14 listopada 2013 18:54
Witam , w tym roku pokrylem Trakenke , holsztynskim ogierem http://www.bazakoni.pl/raschexrekrut-ramirado-fantasy moze ktos wie cos na temat potomstwa:-) :-) :-) :-)

[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnmute.gif[/img] Do czasu usunięcia podpisu spod awatara
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
19 listopada 2013 08:00
Oglądałam wczoraj ogiery dostępne w naszym powiecie- oprócz dwóch ślązaków jest jeszcze:
Can-Can S (Eternal-Carmen S po Floren)

i mój ulubieniec, Vector (Corde-Vectra po Genius):
szczerze ten izabel mnie kompletnie nie ' jara' .  nie podoba mi sie.

vector ciacho, lubie konie z geniusem w papierze 🙂

mialem, przyjemnosc jezdzic na klaczy po geniusie, rewleka,  kupilem od niej w 2009 roku zrebaka 🙂
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
19 listopada 2013 20:20
Mnie też Can-Can nie powala, tyle tylko, że jest "wypalonym" izabelkiem, a nie takim jasnym  😉 Natomiast Vector to cud miód i orzeszki, ma niesamowity charakter, który zresztą przekazuje potomstwu no i jest taki w moim typie  😎 Fajny koń, jakbym miała odpowiednią klacz, to bym się nie zawahała go użyć  😁
ja Ci dziekuje, bo pokazalas mi konia. Juz wiem czym pokryje na wiosne 🙂
powiedźcie mi, co sądzicie o Lombardzie? dał coś skaczącego?
louli, Figara zaźrebiasz? 😀
Ja osobiście bym polecił krycie Bajerantem o ile macie taką możliwość. Moja klacz jest obecnie źrebna 3 miesiąc po tym ogierze a z tego co zauważyłem to dla większości źrebiąt przekazuje swoją maść więc ja też liczę na taranta choć moja klacz jest gniada 😉 zobaczymy co tego wyjdzie ❓
galopada_   małoPolskie ;)
07 grudnia 2013 20:36
Ja już przebieram nogami na myśl o maluchach 2014! Pierwszy już w lutym. Dobrze, że sesja wypada końcem stycznia-początkiem lutego to mi się czas nie będzie dłużył!  😍

No i mam nadzieję, że szybko i bez problemów się uda zainseminować klacze Jafarem  😅 (Żabno w latach 2013-2015 będzie samowystarczalne jeśli chodzi o ogiery  :hihi🙂
Nie wiem gdzie sie z tym pytaniem udać, ale tutaj chyba najbardziej pasuje - Która z Polskich hodowli sprzedaje sportowe źrebaki o przemyślanych, skokowych rodowodach? Komu można zaufać?
desire   Druhu nieoceniony...
16 grudnia 2013 14:14
Ale czy Mazurek nie idzie raczej pod kątem ujeżdżenia...?
Ale czy Mazurek nie idzie raczej pod kątem ujeżdżenia...?

Tak, tak zdecydowanie ujeżdżenie. Wysłałam Ci PW 🙂
Nie wiem gdzie sie z tym pytaniem udać, ale tutaj chyba najbardziej pasuje - Która z Polskich hodowli sprzedaje sportowe źrebaki o przemyślanych, skokowych rodowodach? Komu można zaufać?


Z państwowych odwiedziłabym Racot i Prudnik 🙂 Prywatni to Żelichów i... Michalscy. Nie chcę nikogo umniejszyć, ale tyle sama znam. :kwiatek: Zachęcam do uzupełniania listy, bo chyba z hodowlami koni skokowych nie ma w Polsce problemu?
z państwowych to tylko po porządnym badaniu kupnie sprzedaż
z prywatnych Marek Romanowski (konie westfalskie), Marek Przeczewski konie trakeńskie, Żelichów
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się