Dopasowanie siodła

Sofka, jeszcze mi się przypomniało:
- o "odciskach pleców"
http://www.equethy.com/page5.htm
- i o tym, że kształt/brak mięśni świadczy m.in. o (nie)dopasowaniu
http://www.spinalvet.com.au/saddles-fitting-errors.html
ufff

Mam nadzieję, że to pomoże rozwiązać problem. 

dzieki 🙂 No i w miarę czytania, oglądania, zagłębiania się w temat, coraz bardziej widzę, że w naszym wypadku suche miejsca muszą być wynikiem ucisku...
BASZNIA   mleczna i deserowa
07 listopada 2013 17:05
czy zniszczone cebulki włosowe produkujące siwe włosy mogą nie produkować włosów latem, kiedy koń ma letnie futro, a wyprodukować włos zimą, kiedy zarasta?

Odpowiem Ci z cala pewnoscia na wiosne, bo niestety udalo mi sie kobyle odparzyc/odgniesc/jak zwal tak zwal, w kazdym razie wlosy letnie jakby sie przerzedzily po uszkodzeniu, a wyrosly zimowe biale 🙁. Zobaczymy co bedzie wiosna..Ale chyba to oznacza, ze faktycznie z roznychy cebulek, ciekawe tylko czy na wiosne wyrosna normalne/biale/wcale.
To by mi pasowało. Bo marta-sz miała konia obtartego, odgniecionego kiedyś tam, gdy miała za wąskie siodło. Od dłuższego czasu ma poszerzone siodło i suche plamy, a twierdzi, że to właśnie teraz wyrosły siwe włosy, w miejscu suchych plam.
Mi te suche plamy wyglądają jak miejsca bez ucisku, a nie miejsca ze wzmożonym uciskiem.
Tylko te siwe włosy, które wyrosły teraz na zimę nie pasują do całokształtu.

Jeśli one sobie rosną z cebulek uszkodzonych wcześniej, to by mi pasowało.
tunrida - u nas białe plamy pojawiły się zeszłej jesieni, po pół roku w za wąskim siodle  🙁, latem zniknęły prawie zupełnie, a teraz, z nowym futrem z  każdym dniem są coraz bielsze  🙁 🙁 🙁
Znacie na pewno jakies firmy które robią siodła na zamowienie ? 🙂 mniej wiecej jakiej kwoty powinnam sie spodziewac ?
A siodlo ze zdjęc które wczesniej wstawiałam niestety jest juz moje :/  Myslalam, ze dam rade podratowac się podkladkami 🙁
Jesli szukalabym innego siodla, na co powinnam zwrócic uwage ? siodlo powinno byc szersze niz te obecne ? w tym lek mam 32. 
Witam

Doradźcie ...Jak waszym zdaniem leży to siodło? Koń o małym kłębie raczej okrągły 
Za wąskie.
Konstrukcyjny
:kwiatek:
Tak też sądziłam...
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
13 listopada 2013 14:24
A co myślicie o kupnie siodła islandzkiego na kn? Konikom polskim ciężko dopasować siodło. Prymitywna budowa w tym nie pomaga. Konie islandzkie to też prymitywy i nie wiem czy dobrze, ale pomyślałam, by spróbować z takim siodłem. Obawiam się jednak, czy siodło na islandera, z płytkim siedziskiem nie będzie wymuszało  "islandzkiego" dosiadu.


cranberry, może spytaj equus na pw.? Powinna sporo wiedzieć o islandzkich siodłach, a kn też pewnie zna.


ekuss odpisala, ze siodła islandzkie są dobre do toltu i inochodu. Na inne chody nie poleca (ciekawe, bo przecież mają 5 chodów). Pisze, że słabo trzymają. W teren to już w ogóle się nie nadają. No i w sumie to nie wiem jak to do końca jest. Przecież wiele siodeł endurance ma płaskie siedzisko. Nienasycona odpowiedzią  pogrzebałam trochę w necie i niestety znalazłam niewiele 🙁  M.in. opinie, ze siodła islandzkie nadają się dla koni z krótkim grzbietem m.in dla fjordów. To może i na kn byłoby ok? szkoda, ze u nas tak mało popularne są te rasy i tak niewiele wiemy o dopasowaniu siodeł do nich (szkoda, że mimo, ze koniki polskie  u nas popularne to nikt nie zaprojektował siodła spaecjalnie dla nich tak jak to się wlasnego modelu dorobiły konie islandzkie).
Jak to jest z tymi płaskimi (siedziskami) siodeł, nadają się na tereny, czy nie nadają?
cranberry, koniki polskie nie poruszają się ani toltem, ani inochodem. I uwierz - da się dopasować zwyczajne siodło na konika polskiego. Nie rozumiem więc, dlaczego ktoś miałby projektować specjalnie dla nich siodła?
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
13 listopada 2013 16:04
Sisisa Nie twierdzę, ze się nie da (choć za podogonie to ja dziękuję...) , ale na pewno byłoby o wieeeele łatwiej gdyby wymyślono siodło uwzględniające cechy anatomiczne prymitywa. Tak jak profil  np dla araba, zimnioka czy właśnie islandera.
Rzecz jasna , ze kn  nie  poruszają się toltem czy inochodem, wydaja się jednak być podobnej budowy do koni islandzkich. Czytam , ze siodła islandzkie nawiązują w swej budowie do  cech rasowych konia i oprócz tego uwzględniają fakt poruszania się ich w 2 dodatkowych chodach. Zastanawiam się, czy właśnie fakt poruszania się w innych chodach (dodatkowych) jest tym determinujacym czynnikiem skonstruowania siodła jako tako islandzkiego i z tego powodu to siodło miałoby się nadawać tylko dla tej rasy, czy jednak ważny (-niejszy) jest czynnik anatomiczny rasy (budowa).
cranberry, czysto teoretycznie to myślę sobie, że te siodła mogą być jakby "ruchome", bardziej elastyczne niż typowe, co może nie ułatwiać typowej pracy.
Fakt, zastanawiające, że w PL próżno szukać dedykowanych siodeł (krajowych) na kn, zimnokrwiste, ślązaki, polskie araby czy choćby - szetlandy - a na rozum - powinny być, bo nabywcy by się znaleźli.
cranberry, na pewno nie mam doświadcznia - choćby z obserwacji jak ekuss - z racji zamieszkiwanej części świata 😉, ale w mojej okolicy (tzn w niemczech, bo w pl nie widziałam żadnego, więc i siodła)występują islandery -dość często (i ich mixy). jeździłam też na kilku. budową podobne do kn (tłustych)- krótkie i szerokie. oczywiście różnice są - jak i u kn.
siodła są albo specjalne islandzkie skórzane, na ławkach jak rajdowe + pikowane siedzisko, ale także wintec robi dla islanderów (nawet z wymiennymi łękami i tym ich systemem air).
część osób jeździ w klasycznych siodłach - i całkiem je dobrze ma dopasowane.

te islandzkie są często dopasowane fatalnie, znajoma ma np. 2 koniki (islandery) - na jednym 1 siodło leży dobrze, na drugim nie... - czyli konie różnią się budową, siodła też.

generalnie wymuszają postawę z nogami do przodu (dosiad nożycowy?) bo to właśnie do toltu potrzebne. siedzi się na tylnym łęku (dlatego jest płaskie). koniowi robią się dziury w tłuszczu w plecach ;]  w takim specjalnym o wiele łatwiej się toltuje - i tyle.
(jeździłam w winteckach i skórzanych typowych - ale pewnie nie najwyższej półki ... - krótkie treningi westowe, rajdy, tereny)
wygoda.... dla mnie niewygodne i nie zapewniające bezpieczeństwa.  jeżdżę we wszechstronnych, skokowych,ujeżdzeniówkach różnych, kulbakach wojskowych, rajdowych, westowych.... w islandzkim jest najmniej wygodnie, najmniej bezpiecznie.

w tym czułam się najmniej pewnie, wygodnie. jak na oklep tylko bardziej twardo + wymuszona zła (dla klasyka czy westowca) postawa. dla mnie nadają się tylko do stępa  (no i toltu). jeszcze z nakładką najlepiej... bo ...no niewygodne - cały ciężar na tyłku - jak twardsze jest to koszmar ;/
a jak próbujesz coś porzeźbić, mieć dobrą postawę itd - to już dramat.
jeździsz dłużej - dramat bo od złej pozycji boli wszystko -po czasie już nie tylko plecy.

jeśli masz zamiar robić coś poza snuciem sie stępa po lesie (ale krótko i bez ryzyka jakiś szybszych ruchów - bo ono utrzymać ci się nie pomoże) albo toltowaniem - nie polecam

(oczywiście to moja sugestywna opinia)
BASZNIA   mleczna i deserowa
13 listopada 2013 18:18
Rymarz Andersz dedykuje siodla kucom. Moze od niego cos?
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
13 listopada 2013 18:52
Poczytałam troszkę o gaited horses czyli takich, które najogólniej mówiąc poruszają sie w dodatkowych chodach. Faktycznie dla nich dedykowane są inne siodła. Np siodło dla paso fino (wyglada na to, ze tak samo jak dla koni islandzkich) będzie usadzać na "kieszeniach". Są one podobne do siodeł mclellana, są tez w typie ujeżdzeniowym  z głębszymi siedziskami, ale jednak z przesuniętym środkiem ciężkości. Czyli  wycodzi na to, ze nie chodzi tu o płaskość siedziska tak bardzo, jak o jego środek ciężkości, który przesunięty jest do tyłu. Co ciekawe siodła "normalne"- angielskie czy westowe nie są dozwolone w użytku na paso fino, za wyjątkiem skoków. Swoją drogą ciekawy musi byc widok skaczącego paso fino 😉 ale skoro krowa potrafi, to czemu nie paso.

Basznia napewno Pan Andersz cos by wymyslił. Przyznaje jednak, ze drąże temat ponieważ znalazłam siodło w super stanie, za które wlasciciel chce kilkaset złoty a nowe jest warte 1600 euro. Niestety jest to siodło islandzkie i teraz już wiem, ze odpada.
Poczytałam o dopasowaniu siodeł, pooglądałam filmiki o dopasowaniu i prawidłowym siodłaniu, osiodłałam kobyłę zgodnie z tym wszystkim co się dowiedziałam, wsiadłam ... i po 5 minutach zsiadłam ponieważ doszłam do wniosku że moje siodło nijak nie pasuje na kobyłę. Niestety do czasu zakupu nowego siodła (a to trochę potrwa) kobyłka ma wolne.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
14 listopada 2013 22:51
Czy w Stubbenie jest większy rozmiar łęku niż 34?
Hej.
Potrzebuje waszej pomocy. Koń mi wyrósł z siodła w związku z tym potrzebuje szybko je rozszerzyć i tu zaczyna sie problem dzwoniłam już do Magdy Waszkiewicz i HBC i nikt nie może mi szybko pomóc. Siodło mam firmy Prestige.
Może spróbuj do Ryszarda Andersza zadzwonić jeszcze.
Kika   introwertyczny burak i aspołeczna psychopatka
15 listopada 2013 10:15
albo do Piotra z Hidalgo - on od Sommerów ale pasuje też inne siodła
Oświećcie mnie jakie koszty wchodzą w grę przy poszerzaniu siodła mam Kieffera  :kwiatek:
I gdzie najlepiej to zrobić - gdzie w ogóle w Polsce można to zrobić?
A moze warto przeczytac chocby te kilka postow wyzej?  🙄
faith
Przeczytałam ale o kosztach się nie doszukałam 😵
Najlepiej zadzwonić i zapytać, zależy jakie siodło ile trzeba poszerzyć itd, nie wszystkie siodła tez nadają się do takiej korekty.
Chcesz poszerzyć to siodło ze zdjęć? Użytkowałaś je kiedyś na tym koniu dla którego będzie ono przeznaczone?
marta__sz

Tak to ze zdjęć
Nie używałam bo jest za wąskie.
Kupiłam w opisie było podane że jest szersze niestety nie jest 🤬
A nie chce siodła do poszerzenia wysłać gdziekolwiek... sama rozumiesz.
No tak tylko,że poszerzenie siodła nie gwarantuje, że będzie pasowało. Dzwoniłaś do Pana Andersza? Dziewczyny podawały też Pana od Sommerów, warto się zorientować .
Kika   introwertyczny burak i aspołeczna psychopatka
15 listopada 2013 13:04
Bogdan z HB contact też poszerza - zadzwoń do niego pewnie każe zrobić i wysłać zdjęcia do oceny ale już przez telefon od razu może podać czy ten model da się i jak bardzo poszerzyć - poda Ci też koszty. Masz więc przynajmniej dwóch dobrych pasowaczy - Piotr z Hidalgo i Bogdan z HB Contact, którzy mogą Ci pomóc - tylko zadzwoń🙂
marta__sz Kika

Bardzo Wam dziękuje
Do jednego Pana już dzwoniłam i rozjaśnił mi sytuację bardzo pozytywnie - jeszcze raz dziękuje
HB nie bierze nie swoich siodeł do zrobienia przez najbliższych kilka ms.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się