Taranty

Posiadam niestety tylko jedno zdjęcie Tik Taka z naszych pierwszych wspólnych skoków, które były kupe czasu temu 🙂 Ale Tik nauczycielem był bardzo cierpliwym i wszystkiego mnie nauczył. Także mam do niego ogromny sentyment  😉 Chłopak chodził konkursy klasy P nie wiem czy nawet nie N(ale tego już pewna nie jestem)

http://zapodaj.net/9a6bc2cd9a305.jpg.html
Mam pytanie do posiadaczy  koni tarantowatych (homozygot) few spot, werniksowych, duchów. Czy ma ktoś takowe? I czy może zaobserwował u nich problemy z widzeniem po zmroku? Wpadanie w przedmioty itp? U pewnych ras CSNB jest związana ściśle z tym homozygotycznym wzorem i zastawiałam się czy polskie rasy tez takowe posiadają. Będę wdzięczna za informacje.
edzia69   Kolorowe jest piękne!
17 listopada 2013 18:08
Nie wiem czy polskie taranty cierpią na kurzą ślepotę, ale znam mnóstwo przypadków niewidzących  tarantów na jedno lub oboje oczu.
Edzia...mój niestety też oślepł na jedno oko w wieku 14 lat... boje się, że oślepnie i na drugie. Coś jest na rzeczy, myślę, że to słabe tarantowate polskie geny. Jak wiemy populacja koni tarantowatych po wojnie była odbudowywana z tego co się ostało i nie zostało zagrabione...więc genetycznie słabo.
edzia69   Kolorowe jest piękne!
21 listopada 2013 17:34
Bronta nie mów słabe POLSKIE,bo to nieprawda. Ostatnio czytałam,że wirus, który powoduje ślepotę zmierzchową u tarantów został wbudowany w genom ok 12 tys lat temu. Wtedy jeszcze Polski nie było...
U nas taranty nie są hodowane jako osobna rasa jak w Danii, Holandii czy Stanach. U nas są maścią w kilku rasach, więc geny były mocno mieszane. Jeśli to jakiś inny rodzaj skazy genetycznej niż ślepota miesięczna to trzeba wykonać odpowiednie badania. Może się ktoś zainteresuje. U nas dużo  tarantów  z dwóch osobnych linii.
U mojego to nie ślepota miesięczna, ani też "kurza ślepota". W pewnym momencie zaobserwowałam mętnienie w samej soczewce. Oko zachowywało się normalnie - żadnych łzawień, zaczerwienień. Proces mętnienia trwał dwa lata. Dzisiaj soczewka jest już zupełnie biała, a pozostała część oka wygląda całkiem normalnie. Wet twierdzi, że to przypadłość genetyczna i nic sie zrobic nie da :-( Teraz boję się o drugie oko, bo już mi sie wydaje, że ta soczewka nie jest idealna...
Hej Dziewczyny! Wy mnie nawet nie straszcie. Ja też mam taranta, 5-letnią klacz. Dotychczas przeżyłyśmy 100% utratę ogona i sarkoidy. Nie mówcie że czeka nas więcej tego typu ,,przyjemności"
edzia69   Kolorowe jest piękne!
07 grudnia 2013 15:45
Kwagga ciesz się, że jej grzywa została...uroki maści.
Fakt grzywę ma, ale taką delikatną i lejącą jak włosy ludzkie. Ogon też już w miarę, odrastał 3 lata do przyzwoitej długości🙂
To ciekawe, ale o każdej porze roku sierść ma inny kolor. U roczniaka kropki były wyraźne, czarne. Teraz są większe, otoczone jaśniejszą obwódką. Między nimi pojawia się coś w rodzaju jasnej, brązowej hreczki. Ciekawe jak dalej się to zmieni. Kropki będą większe?
to jak z tą ślepotą? bo się przejęłam! Mój ma całkiem przyzwoity ogon, na grzywę też nie ma co narzekać. Ma za to bardzo wrażliwe oczy z białkami.
Popytam weta w tym tyg.
Na ZT w Książu 11-12 października zakwalifikował się do hodowli małopolski tarant z Michałowa, Białozor m ( Bonat m - Ballada m po Birkut m)
Zdjęcia ze strony www.peckiel.pl


Nasz stajenny Joker 🙂
edzia69   Kolorowe jest piękne!
09 grudnia 2013 12:29
Mam nadzieję, że ten Białozór tylko tak głupio stoi.
emptyline   Big Milk Straciatella
09 grudnia 2013 12:52
Za nogi ma 7, więc chyba aż tak źle być nie może.
edzia69   Kolorowe jest piękne!
09 grudnia 2013 12:55
Ja się w ogóle to dziwię,że nie dali na licencję homozygoty, tylko hetero. Nie podoba mi sie ten koń, przynajmniej nie na tym zdjęciu. Są jakies inne?
emptyline   Big Milk Straciatella
09 grudnia 2013 13:11
edzia, nie ma, same ślązaki + jeden cremello + jeden SP (niezakwalifikowany). Zero wyboru. Chyba, że chodziło Ci o zdjęcia, więcej jest TU, same w ruchu.
edzia69   Kolorowe jest piękne!
09 grudnia 2013 13:13
Emptyline, dziękuję, o zdjęcia mi chodziło, a napisalam bezniadziejnie. Dzięki.
Nie wytrzymam, chciałabym sie dowiedziec co takiego hodowcy robili w MIchałowie od 40 lat, poza utrzymaniem skór w cęrtki na pewnych koniach. Chyba niewiele dobrego, bo z pieknie zbudowanego konia jak Burnus teraz uznaja ogiera z jelenią szyją i słabym spodem.

[img][/img]http://peckiel.pl/slazaki/ksiaz-11-12-pazdziernika-2013/?nggpage=9#
To ja też się pochwalę!
Jimmy Co to za piękny zwierz? Umaszczony tak śmiesznie, że nie wiem czy jest wapnem pochlapany czy cementem 🙂 Napisz o nim coś więcej.
Edzia69 Ten piękny Burnus to jest w rodowodzie mojej klaczy, tak samo jak Tarzan.
3/4 ślązaka: Ojciec Denar ( Dywizjon - Korona ) matka Perełka po Lokaut. Jest tarantem, chociaż nie widać tego tak normalnie. Jest bielutki, ma kilka plam jasnych na zadzie i hreczkę🙂 Wystarczy polać wodą i magicznie zmienia się w taranta. 😀
edzia69   Kolorowe jest piękne!
16 stycznia 2014 21:35
Denar byl malopolakiem bez dolewu krwi śląskiej.
Ale dziadek był ślązakiem
Jimmy, ale fajny zwierzak 😜 Bardzo przypomina mi moją Siwą. Mogę spytać jaką maść ma wpisaną do paszportu? U nas na letniej sierści też widać plamki, zwłaszcza po zmoczeniu. Jedyną plamkę widoczną cały rok ma na uchu 😉 No i też mamy w papierach Dywizjona.
edzia69   Kolorowe jest piękne!
19 stycznia 2014 08:52
Jimmy jeśli dziadek był ślązakiem to 1/4 ślązaka. Piękny ten Twój "mokry" tarant. Też mamy podobnego, kupiłam go leopardem,a teraz jest zupełnie biały. Kropki pojawiają się po treningu.
edzia69 - masz rację 1/4, nie wiem dlaczego ale byłam pewna że właśnie tak napisałam:P Aktualnie jest siwy, ma kilka plam na zadzie ale bardziej rozmytych no i jedną na szyi + hreczka.
kittajka -  paszporcie wpisane ma siwotarantowaty, zmienia się cały czas, raz ma więcej plamek raz mniej🙂
Ma ktoś jakieś zdjęcia ogiera Logos po Lord Aleksander (inne niż to w bazie koni)?
edzia69   Kolorowe jest piękne!
29 stycznia 2014 14:21
Ja mam, ale musisz poczekać, bo mam na starym kompie.
Emptyline, dziękuję, o zdjęcia mi chodziło, a napisalam bezniadziejnie. Dzięki.
Nie wytrzymam, chciałabym sie dowiedziec co takiego hodowcy robili w MIchałowie od 40 lat, poza utrzymaniem skór w cęrtki na pewnych koniach. Chyba niewiele dobrego, bo z pieknie zbudowanego konia jak Burnus teraz uznaja ogiera z jelenią szyją i słabym spodem.

[img][/img]http://peckiel.pl/slazaki/ksiaz-11-12-pazdziernika-2013/?nggpage=9#


Edzia im utrzymanie skór w cętki też marnie wychodzi🙂
Ja mam, ale musisz poczekać, bo mam na starym kompie.


Przypominam się po cichu  :kwiatek:

Btw jest jakiś kryjący ogier z licencją maści kasztanowato-tarantowatej?
Czy Klakier jeszcze kryje? Wg bazykoni w tym roku miałby 20 lat..
edzia69   Kolorowe jest piękne!
16 lutego 2014 09:01
Przepraszam, ale dopiero odzyskałam dostęp do starego kompa, wściekł się i za nic nie chciał z netem połączyć.Bez potwierdzenia legalności system nie chciał mi odpalić,dość długo to trwało. Zajmę się tym dzisiaj.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się