iberyjskie klimaty - konie PRE, andaluzy

Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
31 października 2013 17:32
feno, dziękujemy za miłe słowa 🙂 Ja też  ją tak postrzegam i nazywam księżniczką 😉
A na filmiku jakbym na swoją patrzyła, tylko on taki super napakowany jest 🙂 Też mam problem z drobieniem na początku w kłusie, ale nie patrzyłam na to jako na sprawę związaną z rasą. I tez uważam, że Lusitano nie są takie łatwe do jazdy, ale ja znam tylko jednego takiego konia.

Zorilla, koniecznie powstawiaj jakieś zdjęcia.

Dorzucę zdjęcia jesienne autorstwa forumowej Yoake.
Do krótkich ruchów?
Fakt, machaja przodem i ciężko tyłek tak uaktywnić żeby pracował równie aktywnie


no skoro nie dokracza, to dla mnie krótki ruch....

feno, to że hiszpany jeżdżą GP to wiemy nie od dzis, nawet hiszpanie się szczyca że cala ich reprezentacja w ujedżeniu jest reprezentowany wyłącznie przez konie iberyjskie... ale ten filmik lusitano wrzucony przez Ciebie, pokazuje konia super piaffujacego i pasażującego, jakichs dodań i wydłużeń to ja tam za bardzo nie widzę.... do GP nam wszystkim pewnie jeszcze daleko, na filmiku poniżej podoba mi sie praca z 6-latkiem, luźno, obszernie, widać chęć i entuzjazm u konia,  bez niepotrzebnego skracania

carmina, nie mowie o koniu feno tylko ze pierwszy raz sie spotkalam z twierdzeniem ze hiszpany jako takie tuptaja 🙂
Nie napisałam nigdzie, że ten filmik obrazuje dodania i skrócenia, chociaż sorka, faktycznie mogło tak wynikać z kontekstu. To było tak wiesz... abstrahując  😀
W każdym razie mnie również bardzo mi się podoba ruch i sposób jeżdżenia tego PRE z Twojego filmiku.
Poza tym - jeśli już czepiamy się szczegółów - lusitano to rasa portugalska, nie hiszpańska  😉 Od PRE różni je to że są mniejsze, bardziej krótkie i zwarte, mają bardziej impulsywny charakter. Kocham je miłością wielką, są tak brzydkie że aż piękne  😁  😍
Eeeee tam takie same są. Tylko czoło mają inne  😂.
Ja dziś kręciłam pare sztuczek, jak coś z tego wyszło to posklejam i wam podlinkuje 🙂. Ale niestety sama ze statywu więc nie wiem co tam widać i na ile byłam w kadrze :P.
Carmina, w dwa lata to fenowski siwek może ogromny postęp zrobić.
Trochę nie fair jest przyrównywać sześcioletniego konia do dzieciaka zaczynającego pod siodłem pracować.

Portugalski zawodnik, Goncalo Carvalho, też w patriotycznym duchu pozostaje - startuje na og. Rubi, lusitano.

IO Londyn 2012
http://vimeo.com/47566892

Haaahaha mają wypukłe głowy, bo mają duże móóóózgi! I są mądre i dużo myślą  💘 😜  😂 Czekamy na film 🙂

Świetny ten Rubi. Będę sobie puszczać jako motywator  😉

A nie macie wrażenia że jest taki płaski? Pięknie wszystko robi, lotne co 1 na łukach w ogole no i jest mega dupeczką, ale ekspresji mi brakuje. Chyba że plote bzdury? Jak sądzicie??
Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
02 listopada 2013 11:54
Zorilla, chyba, ale mogę się mylić, bardziej ekspresyjne są PRE. I też chyba mocno zależy to od hodowli, tzn. skąd koń pochodzi.
Incantowa A z jakich hodowli sa te najbardziej ekspresywne?  🙂
Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
02 listopada 2013 15:10
paulina-anna, nie umiem odpowiedzieć. Są cztery podstawowe linie Lusitano: Alter Real (AR), Coudelaria Nacional (CN), Veiga (MV) and Andrade (RA) lub (SA). Jednak ogiery z tych linii są używane w wielu dużych i małych hodowlach.
Ekspresywność zresztą nie jest najważniejszą cechą... w końcu te konie w swojej ojczyźnie używane są do walk z bykami, a tam inne cechy się liczą 😉 Hoduje się je z myślą o zachowaniu charakterystycznych cech wyglądu również. No i były to świetne konie wojenne.
obiecane wczorajsze sztuczki
Incantowa Dzieki za odp.  😉
A wiesz moze czym te poszczegolne linie sie charekteryzuja? Czy to zalezy od regionu/poszczegolnych hodowcow?
A nie jest tak, ze Alter Real to rasa, a nie tylko linia w obrebie rasy?  🤔
Bo raczej spotykalam sie z ,,systematyka" koni Alter Real jako rasy.
:kwiatek:
Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
02 listopada 2013 16:29
Zorilla, super 🙂

paulina-anna, niestety nie w naszym języku:
http://www.cowboysindians.com/Cowboys-Indians/October-2013/Lusitano-Bloodline-Basics/
Może to jest tak jak z naszymi arabami, że te ze znanych hodowli są jakby bardziej... 😉 Ciekawe...
Incantowa dzieki  :kwiatek:
Carmina, w dwa lata to fenowski siwek może ogromny postęp zrobić.
Trochę nie fair jest przyrównywać sześcioletniego konia do dzieciaka zaczynającego pod siodłem pracować.



buyaka - wstawiłam film pracy z młodym koniem jako przykład od czego powinniśmy dążyć w pracy z młodym koniem, a przynajmniej do czego JA będę dązyć jak zacznę pracę z młodym... i jeśli by mi się już 4-latek dreptał w miejscu, to byłby to dla mnie niepokojący objaw... młody koń ma mieć energię i chęć do ruchu naprzód,  a nie skracać każdy krok... 🙄

zorilla - fajna robota, naprawdę! widać że chetnie Tone wykonuje polecenia i włazi na to podium (ławkę?) aż miło, szacun  🙂
Dziękuje Ci bardzo 🙂
Tak to jest podium które na hali służy za schodki do wsiadania, trybunke, półkę, element sztuczkowania... Bardzo wielofunkcyjne jest  😁
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
23 listopada 2013 20:03
Witam, czy macie może wieści czy jest jakiś ogier kryjący PRE w okolicy woj. Mazowieckiego, albo w PL którego można zakupić nasienie? Jeżeli tak bardzo prosze i dziekuję za każdą jedną informację  :kwiatek: będę dozgonnie wdzieczna.





Sorki za offa, ale czy ja dobrze widzę że akcja przedniej prawej nogi jest wyższa niż lewej?
Kompletnemu laikowi powiedzcie dlaczego 🙂
ginuha też mi się rzuciła w oczy ta nieregularność
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
25 listopada 2013 20:10
Czy ktoś z was posiada konia zarejestrowanego w ANACCE? 
W najbliższym czasie będę chciała sprowadzic kogoś z ANCCE do opisania  klaczy hodowlanej PRE. Czy ktoś z was nie potrzebuję rowniez opisu klaczy badz żrebaka przez osobę fachowca z tego związku? Jeśli tak to dajcie znać podielą nam się koszta dojazdu fachowca  🙂
w razie zainteresowania dajcie znac na priva.
Dziękuję.

Uprzejmie donoszę, iż:
Jeśli znajdzie się ktoś, kto chciałby posłuchać na temat tradycji Tauromachicznych w Hiszpanii, to zapraszam do Strefa Kultywator(Zielona 8) 26.11 (czyli dziś) na godzinę 18😲0.

Kto z Poznania, niechaj wpada!

Torero oko w oko z toro, przed okrutnym zwierciadłem.
Kapa przywołuje (wzywa) i odprawia (odwodzi) bestię, jak obrzędowa
ofiara przywołuje i odprawia boga. Wzdęte sukno, metodyczne
rozpętanie żywiołów. Mężczyzna musi dostatecznie panować nad
sobą, żeby burza zawisła w powietrzu."
/"Lustro Tauromachii", M.Leiris/

Wykład:
o toro
o torero
o aficionados
o fenomenie corrida de toros

prowadzony przez
p. dr Magdalenę Ziółkowską-Kuflińską

[tu o samej prowadzącej i jej poczynaniach naukowych:
http://www.socjologia.amu.edu.pl/isoc/profile.php?lookup=6

Wykład ten w ramach España ETHNO MAPPING w Strefie


A po wykładzie projekcja.
https://www.facebook.com/events/577724675614211/?fref=ts
mamuteq - ja mam konia zarejestrowanego w ANCCE i mi by sie przydał ichni wysłannik, ale dopiero za 2 lata, co by zbonitowac ogiera. Ale swoja drogą z tego co wiem, to do jednego konia nie przyjadą i trzeba by konia targac do Niemiec lub Czech... Czy to pewne, że można ich wysłannika ściagnąć do Polski do opisu jednego konia?
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
26 listopada 2013 11:30
mamuteq - ja mam konia zarejestrowanego w ANCCE i mi by sie przydał ichni wysłannik, ale dopiero za 2 lata, co by zbonitowac ogiera. Ale swoja drogą z tego co wiem, to do jednego konia nie przyjadą i trzeba by konia targac do Niemiec lub Czech... Czy to pewne, że można ich wysłannika ściagnąć do Polski do opisu jednego konia?


Czy przyjadą nie wiem, ja tak na dobrą sprawę mogę klacz zbonitować rownież za dwa lata wiec zaden klopot.
Carmina skoro siedzisz w temacie, mamy w polsce jakies ogiery ktorychnasienie mozna zakupic? ew lubelskie, mazowieckie do krycia naturalnego? Bylabym ci dozgonnie wdzieczna. Bo przeglądam n necie i jedynie Bolęcin wyskakuje.

edit
carmina priv  :kwiatek:
pytaj Zorilli, u nich w krakowskim chyba są 2 ogiery.... jeśli możesz za dwa lata, to się zgramy razem, pojedzie mój ogier z Twoja klaczką jedną bukmanka  🤣 i wrócimy już ze źrebakiem  😉

edit, Bolęcin właśnie już wyszukałas, ale ktoś pisał chyba tu w watku o jeszcze jednym ogierze gdzies na Pomorzu, więc przejrzyj watek..
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
26 listopada 2013 11:40
Carmina wolalabym chyba jednak zeby ktos przyjechal na miejscu opisal. Tym bardziej e moze udanam sie jeszcze znalesc kilka zrebakow do opisania, szukaj i ty w razie czego to koszta nam sie podziela 🙂

Incantowa  💘 śliczny koń.
Tak jest, ale u nas nie pobieraja nasienia, tylko krycie naturalne.
Gdzies na pomorzu jest ogier ktorego imienia nie pamietam :/, ale on jest jako jedyny chyba w PL spisany i kryje jako on a nie NN. Zapytaj na facebooku w grupie "hodowcy i milosnicy koni iberyjskich" czy jakos tak, tam jest chyba najwieksze skupisko wlasicieli pre 🙂.
Tak jest, ale u nas nie pobieraja nasienia, tylko krycie naturalne.
ale on jest jako jedyny chyba w PL spisany i kryje jako on a nie NN.


ale PZHK nie uznaje PRE w naszych programach hodowlanych i nie możesz wzbogacać ogierem PRE zadnej innej rasy, więc nawet ogier z licencja hiszpanską, kryjący u nas w innych rasach będzie produkował NN...
Nie nie, co inego mialam na mysli.
Ogiery w Bolecinie maja licencje hiszpanska, ale jak mowisz w polsce produkuja zrebaki NN.
Natomiast ten enigmatyczny PRE z nad morza bodajze jest wpisany jako maly kon czy kuc i przez to produkuje cos co nie jest nn (ale nie jest tez pre oczywiscie). Spytajcie na facebooku bo ja jak widac malo pamietam z teog, kiedys ten temat byl poruszany bardziej ale to juz dluzsza chwile temu.
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
27 listopada 2013 16:20
Blanka Satora ma dwa wspaniałe ogiery PRE kryjące i ogłaszała się z nimi więc pewnie jest zorientowana co i jak, można ją znaleźć na FB i chętnie odpowiada na wszystkie pytania 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się