jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

joakul używałam, nawet dokładnie takie 🙂 można próbować na konie przekładające język nad wędzidło, ale miałam do czynienia z takim gagatkiem, któremu i to wędzidło nie przeszkodziło, a dużo lepiej pracował na grubej, pustej, pojedynczo łamanej oliwce, jak już zobaczył, że ręka jeźdźca nie robi jednak krzywdy (koń po jakichś bliżej nieokreślonych przejściach, nie respektujący na początku naszej współpracy żadnych pomocy).
IhpDzięki za odpowiedź :kwiatek: Ja mam starego dziada, który od jakiegoś czasu wymyślił sobie przekładanie jęzora właśnie, w dodatku ma tendencje do wieszania się szczególnie z jednej strony. I tak jakoś przypomniałam sobie, że ktoś mi dawno temu opowiadał o tym wędzidle i bardzo je zachwalał ( o ile się nie mylę chodziło akurat o młodego konia).
ajj widzisz żeby nie odległość Białystok-Gdańsk mogłabym wypożyczyć na próbę, bo u mnie wisi i się kurzy to wędzidło 🙂
Widział ktoś gdzieś może pelham gumowy prosty z krótką czanką. Taką najkrótszą. ??
Znalazłam tylko w gnl na zamówienie.
Klami - http://cwal.com.pl/sklep/, na stronie wielu rzeczy nie mają, ale można śmiało dzwonić i pytać, wybór mają dość duży.
Czy ktoś mógłby oświecić co to za sprzęcior: KLIK?  🙂  Trochę dużo pasków i żelastwa, nie mogę się połapać gdzie co jest przypięte.
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
08 grudnia 2013 21:28
O takie zdjęcie ostatnio było pytanie chyba w żółtodziobach i stanęło na tandemie i chyba sznurkowym nachrapniku 👀
Nurtuje mnie przede wszystkim to, czemu jeden z tych nachrapników (?) tak fruwa (ed.: ale na tamtym zdjęciu jest normalnie, więc może tutaj coś jest źle zapięte). 
edit: Dokopałam się do wątku żółtodziobowego (zdjęcie tam przedstawia tego samego zawodnika z Cavaliady). Dziękuję bardzo Misskiedis.  🙂
Zastanawia mnie wielokrążek prosty plastikowy  🙄
http://www.hidalgo.pl/wielokrazek-prosty-horze-p-378.html

Ktoś jeździł, próbował, słyszał?
Z moiej teorii wyszło że jest łagodniejszy od podwójnie i pojedynczo łamanego. Dobrze myśl?
Tak, łagodniejszy. To tak jak różnica między "zwykłym" łamanym wędzidłem a prostym, z tym, że tu dochodzi dźwignia 😉
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
16 grudnia 2013 20:50
Ostatnio gdy w Boberze była ta promocja z wędzidłami po 5 zł zamówiłam ich chyba z 5, z czego przyszło mi tylko jedno, które najmniej chciałam.
Mam takie samo jak na zdjęciu, tylko oliwkowe.

Wiem o nim jedynie tyle, że to wielokrążek  🏇 ale za bardzo nie wiem jak i po co się to stosuje.
Tzn. wiem, że działa to na zasadzie dźwigni i że gdzieś do tych kółek przyczepia się wodze pomocnicze.
Teraz pytanie - jakie? Każde? Od wypinaczy, czambony, wytoki po czarne wodze?
I czy mogę używać tego wędzidła jak zwyczajne wędzidło, bez zbędnych wodzy pomocniczych?

W sumie pytanie znakomicie nadaje się również do wątku "Laicy o koniach" ale stwierdziłam, że tu będzie lepiej  🤣

Tak, wielokrążek stosuje się na zwykłych wodzach, jak zwyczajne wędzidło 😉 Dodatkowe pomoce podpina się do niego podobnie jak do zwykłego wędzidła. Im niżej wypniesz wodze tym większa jest siła dźwigni. Pytanie po co dźwignię używać? Jeśli nie ma takiej potrzeby to jestem przeciwniczką kombinowania.

edit: U mnie w galerii w różnych masz parę zdjęć Neila, który chodzi na wielokrążku, z potrzeby, może nie są jakieś super, ale mniej-więcej widać, jak to wygląda 😉 Akurat z nim kompletnie na zwykłym wędzidle nie mogłam się dogadać, koń delikatny, ale bardzo silny, późno wycięty i po małych przejściach, dźwignia pozwala mi jednocześnie na delikatny kontakt i ostrzejszą "kontre" w razie co, choć to akurat typ, któremu i drut kolczasty można zapodać, a jak się wkurzy to pójdzie przed siebie taranem i będzie miał gdzieś wszystko, szczęściem ten etap dawno za nim  😁 Dźwignia w naszym wypadku sprawdziła się w 100%, ale powoli korci mnie na powrót do zwykłego. Czasami też zapinałam wielokrążek na jedną-dwie jazdy, tak żeby coś przepracować na czymś delikatnie silniejszym, na niektóre konia fajnie działa.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
16 grudnia 2013 21:05
a) bo dowiedziałam się, że jazda na niskim wypięciu pomaga w budowaniu mięśni szyi. Więc do tych kółek mogę przypiąć coś - teraz pytanie co, bo nigdy nie korzystałam z wodzy pomocniczych...
b) bo mój koń w terenie lubi wyrwać galopem i czasem ciężko go zatrzymać - gdy koń czołowy jest powiedzmy 100 m przed nim i galopuje, a ja chcę jechać kłusem.
strzemionko, ale do tych niższych kółek, broń Cie Panie Boże, nie wypina się żadnych pomocy typu wypinacze, czarna wodza czy czambon!
Tam zapina się normalne wodze albo drugą parę wodzy. Można też użyć kombinacji z łącznikiem (taki jak w pelhamie)
Tutaj masz różne opcje zapięcia wodzy:



Plus przez założenie dodatkowego paska zapiętego pod żuchwą przez górne kółeczka pierścieni można uzyskać mocniejszy efekt, zbliżony do działania pelhamu.

strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
16 grudnia 2013 21:09
strzemionko, ale do tych niższych kółek, broń Cie Panie Boże, nie wypina się żadnych pomocy typu wypinacze, czarna wodza czy czambon!
Tam zapina się normalne wodze albo drugą parę wodzy. Można też użyć kombinacji z łącznikiem (taki jak w pelhamie)
Tutaj masz różne opcje zapięcia wodzy:


tak tak, domyśliłam się  😉 bo w końcu gdzieś zwykłe wodze trzeba zapiąć  😉

Dzięki za obrazek  :kwiatek:
Spróbowałam wędzidła JK System. Jestem zaskoczona. Jest tak elastyczne, że koń nie ma się na czym uwiesić, a jednak opiera się i pracuje. Jest bardzo lekkie w działaniu, można operować bardzo precyzyjnie i delikatnie ręką, ale na tyle cienkie i specyficzne, że hamulce działają od razu 😉 Dla konia, który się nie chciał ostatnio przeprosić z metalowymi wędzidłami podziałało idealnie.


Strzemionko, nie dopina się patentów do kółek wielokrążka
strzemionko, sposoby zapięcia wielokrązką masz powyżej. Dla niewprawnej reki tak naprawde jedyna właściwa wersja to na kółku podstawowym, bardzo ewentualnie na łączniku.
Jeżeli juz do wielokrążka podpinasz jakiekolwiek wodze pomocnicze to tylko i wyłącznie używając kółka podstawowego.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
16 grudnia 2013 21:13
czyli jeszcze raz - kółko podstawowe, do którego przypina się zwykłe wodze to to najmniejsze na dole?

A do tych mniejszych można coś dopiąć? Czy w końcu do wielokrążka się nic nie dopina, tak jak napisała Zuzu?

edit: przepraszam, już całkiem pokręciłam, już nic nie zmieniam...
chodzi o te kółka - mniejsze czy to największe.

Kółko podstawowe to to największe. Do niego przede wszystkim dopinasz wodze i również do niego (i tylko do niego) ewentualnie możesz podpiąc jakąś wodzę pomocniczą (tzw. patent).
Pozostałe kółka słuzą do podpięcia wodzy w wariantach o różnej sile działania, ale mowa tu tylko o wodzach zwykłych, nie patentach.
dźwignia pozwala mi jednocześnie na delikatny kontakt i ostrzejszą "kontre" w razie co

Dźwignia pozwala na delikatniejszy kontakt? Chodzi o to, że koń unika napierania na ostrzejsze kiełzno, dobrze zrozumiałam?
Wyj, chodzi o to, że przy np. wieszającym się koniowatym musisz używać bardzo dużo siły, żeby cokolwiek zrobić. Dzięki dźwigni-zgodnie z fizyką- używasz mało siły, a efekt jest ten sam. Plus mniej majstrujesz w pysku, bo reakcja konia jest dużo szybsza, i nie rośnie Ci biceps 😉
a) bo dowiedziałam się, że jazda na niskim wypięciu pomaga w budowaniu mięśni szyi. (...)

Praca w niskim wypięciu na lonży
Niskie wypięcie = nisko zapięte wypinacze odpowiedniej długości w pracy na lonży, nijak ma się to do wielokrążka
Pamiętaj, że wielokrążek to dźwignia i można go używać pod warunkiem , że ma się "świadomą rękę" - w tym przypadku świadomą siły dźwigni, a nie dlatego, że kosztowało 5 zł  😉. Z pewnością do kółek innych, niż podstawowe nie wolno dopinać jakichkolwiek patentów (co zostało już napisane).
anai, bardzo dziękuję za wyjaśnienie!
Dokładnie, chodziło o to, co napisała anai 😉 Plus po jakimś czasie szarpania się mimowolnie nieco usztywnia się ręka - tu tego unikam, a więc i komfort konia jest większy.
ZUZU, jak wygląda wędzidło JK System ? Jakieś zdjęcie masz może ?
A jak o taki JK System dbać? Nigdy nie miałam skórzanego wędzidła i mnie ciekawi - je się normalnie myje po jeździe, konserwuje się je jakoś inaczej niż normalne wędzidła?
ma ktoś zdjęcia tego wędzidła jk system?? bo google mi nie pomogło 😉
zaciekawiło mnie

gdzie można je kupić i ile kosztuje??
Prrrrrooooszę 😉
[[a]]http://www.jerzykrukowski.pl/34,left,0,W%C4%98DZID%C5%81O%20JK%20SYSTEM-_.html[[a]]
Zdjęcia poszukam 🙂
Tutaj jest
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=233089060191532&set=a.231423133691458.1073741828.231033693730402&type=1&theater
dzięki  :kwiatek:
stronę widziałam ale tam ani zdjęcia ani ceny nie znalazłam 😉
Cena na ta chwilę 160zł. z wysyłką .
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się