kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

ciri, jeszcze o zapoprężeniu: po skokach jak najbardziej może się pojawić. To jedyny przypadek zapoprężenia, jaki widziałam. Szkoda, że dotyczył mojego konia po moich skokach...  😡
Kobyła się baaardzo postarała 😁
Żeby nie było- popręg był skórzany i z gumami.
ogolnie przyjmuje sie ze ogiery zdolne do krycia sa w wieku 1-1,5 roku ale sama bylam swiadkiem jak ogierek w wieku o ktorym mowisz mial 9 albo 10 m-cy pokryl klacz.ale malo jest takich przypadkow.
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
06 marca 2009 15:15
mam pyanie odnoscie odleglosci dragow w galopie ile powinna wynosci, i jaka odleglosc powinny miec dragi w klusie na kole?
z gory dziekuje za odpowiedz 🙂
Solina A jaki duży ten koń?/konie? Znasz naturalną dla niego długość foule? Co chcesz robić: ustalać rytm, skracać, wydłużać?
Na kłus dla dużego konia ułożyłabym tak, żeby w środku drągów było 130cm odstępu i żeby te środki tworzyłyby koło 12m średnicy. I tak trzeba obserwować co się dzieje.
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
06 marca 2009 17:00
halo, kon ma 160cm w kłębie. ogolnie klus ma dośc obszerny. kon swietnie przechodzi kazde drazgi jakkolwiek bym ich nie ustawila, chodzi mi glownie o dziewczyne ktora sie uczy wiec takie standardowe dopiero potem bedziemy sie bawic w wydluzenia skrocenia i tego typu rzeczy.
130 powinno być w porządku na kłus. Zmierz długość foule konia. Wyznacz odcinek, np. 35 m i policz ile f. koń robi (na płaskim) w spokojnym roboczym galopie. Wyjdzie 10? To drążki co 3,5 m. etc. Możliwe, że dla niego 3,20 będzie ok, ale to zgadywanka. I drągi na galop dokładamy stopniowo, bo to trudne ćwiczenie. Drążki na kłus dla początkującej jednak polecałabym na prostej (za to z bramkami), bo na kole można c.nm. konia rozregulować.
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
06 marca 2009 18:31
na czym polega działanie białej wodzy i jak wygląda? (pierwszy raz się spotkałam z taką nazwą w którymś wątku chyba "złote..."😉
Biała wodza to po prostu ogłowie bezwędzidłowe, scawbring się to ponoć nazywa po anglickiemu - wodza przyczepiona do kółek nachrapnika:



Przynajmniej ja się gdzieś w którejś książce spotkałam z takim określeniem i teraz nie wiem czy stawiać znak równości pomiędzy tym ogłowiem bezwędzidłowym, którego "sznurki" idą jeszcze na skos pod ganaszami i przez głowę, przez kółka nachrapnika i dopiero do rąk jeźdźca. Działanie w zasadzie to samo, z tym, że przy białej wodzy nie ma tego nacisku na głowie.
o, jeszcze jedno zdjęcie:


O, a przy bezwędzidłowym jeszcze mamy ten sznureczek na skos pod ganaszami i na głowie->
cieciorka   kocioł bałkański
07 marca 2009 13:41
po co zakłada się koniom nauczniki? 😡
KuCuNiO   Dressurponyreiter
07 marca 2009 13:46
Z róznych powodów: od much, niektórzy w celu uciszenia hałasów np. na zawodach (czaami wkładają watę jeszcze:P), dla ozdoby..
Ja używam ze względu na muchy:-)
Albo dla ozdoby:-)
cieciorka   kocioł bałkański
07 marca 2009 13:55
dzięki, w życiu nie zakładałam 🙂
Zapraszamy na pomorze tutaj bez nauszników w sezonie muchowym ani rusz  🍴 .
To i ja mam pytanie jak sie czyta Pikeur?tak jak sie pisze??
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
07 marca 2009 14:59
Donia- Piker 🙂
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
07 marca 2009 16:24
trochę spóźnione podziękowania :kwiatek:
jak często mogę smarować kopyta dziegciem ? jesli kon nie ma problemow z kopytami, ale tak profilaktycznie.
Czy raz na tydz to za rzadko ?
Myślę, że wystarczająco.
Jak koń ma tendencje do gnicia robię to 2 razy w tyg. Jeśli koń ma pognite, robie co 2 dzień, a jak się podleczą 2 razy w tyg.
Jeśli koń ma dobre kopyta, w ogóle nie używam dziegcia.
dziegcia powinno sie uzywac jak najrzadziej gdyz zatyka pory kopytowe.. glownie stosuje sie na podgnite kopyta i to glownie strzalki... jak juz masz cos uzywac nawet profilaktycznie to olej badz paste.. ale jezeli kopyto jest elastyczne a nie suche to lepiej nie uzywac nic🙂
ushia   It's a kind o'magic
07 marca 2009 19:05
profilaktycznie nawet nie wolno smarowac, bo dziegiec utwardza strzalke, a strzalka ma byc elastycznna
jezeli jest gleboko wygnite to tez lepiej stosowac siarczan na watce i ewentualnie wierzchem dziegiec - samo smarowanie moze zaleczyc kopyto powierzchownie i zamknac gnijace w srodu - efekt - na zewnatrz cacy, a w srodku masakra

i , eeee, przypominam, ze dziegciuje sie SPÓD kopyt 😉 (bo zdarzylo sie juz ze zmywalam dziegiec z puszki)
zgadzam siez Toba... dlatego napisalam ze dziegiec na podgnita.. czyli np jak jest zbyt miekka.. jest bardzo fajny srodek z dobrym dozownikiem do gnijacych strzalek ale ni cholery teraz sobie nie przypomne nazwy musze zajrzec do szafki w stajni🙂
Jak sie nazywa figura ujeżdżeniowa, w której koń zmienia co chwile noge w galopie?
wiorek jest  to " lotna zmiana nogi" moze byc co takt co dwa, trzy,cztery... najbardziej efektowne jest lotna zmiana nogi co jeden takt..🙂 w treningu mlodych koni zaczyna sie zmiane nogi pojedyncza jadac po przekatnej sluzy to do zmiany kierunku ruchu nie przechodzac do klusa.. pozniej na prostej scianie zmienia sie tez tylko raz.. nastepnie zwieksza sie ilosc lotnych do dwoch i to cwiczy sie.. i tak daej w raz z wiekiem i zaangazowaniem konia.
Alisaa   :kwiatek:
a nie ma za co, zawsze chętnie pomoge jesli tylko bede potrafila🙂 A przy okazji jesli ktos jest z okolic Jarosławia/podkarpacie. Potrzebuje pomocy przy mlodych konikach lub po prostu instruktora to dajcie znac na pw🙂
w jakim wieku można zacząć poważną pracę z koniem, czyt. zeby kon zaczal chodzic na lonzy. chodzi mi głównie o kuce 😉

z góry dziękuję.
To i ja, po namowie Burzy, wchrzanię się z pytaniem.
Jak zakładac owijki? Chodzi mi o porady techniczne, nigdy tego nie robiłam.
Jak zapytalam w stajni to reakcja była:  😲 a co to są owijki?
[[a]]http://www.doversaddlery.com/cashel%92s-boomer%92s-hock-socks/p/X1-2609/cn/131/[[a]]

jakie zastosowanie ma ten "wynalazek"? Na chłopski rozum skojarzyło mi sie z wygodniejszą formą opatrunku. czy bardziej funkiecje ogólnoochronne?
fanelia   Never give up
09 marca 2009 06:47
Mam pytanie o wypinacze - widzialam wypinacze zwykłe takie po prostu sztywny pasek, drugi typ to sztywny pasek, ale z grubym, gumowym kółkiem tuż przed karabińczykiem, trzecie to wypinacze całe z jakiegoś elastycznego materiału i czwarty rodzaj: wypinacze sztywne tylko na końcu doszyta gumowana wstawka.
Czemu jest tyle różnych rodzajów? Czy te z grubym gumowym kółkiem to też gumowe wypinacze, zwane gumami? (sprawdzałam i to kółko się mało wygina, prawie wcale, bardziej bym powiedziała, że amortyzuje; natomiast wypinacze z elastycznego materiału i z gumową wstawką rozciągają się dość mocno).
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
09 marca 2009 08:11
fanelia, wszystko to co opisalas, to rodzaje wypinaczy.zasada dzialania wszystkich jest taka sama, z tym,ze te,ktore posiadaja jakas elastyczna wstawke (gumowy pasek,kolko itp) maja  zapewnic to minimum elastycznosci - wlasnie owa 'amortyzacje' na kontakcie.

a 'gumy' to potoczna nazwa czambonu gumowego,a nie wypinaczy.

Miss-iakowa, pierwsze zabawy i nauke chodzenia na lonzy ok 2,5 roku. ale regularna prace na lonzy i przygotowanie do zajazdki - IMO- 3 lata skonczone.
Miss-iakowa- prace z koniem zaczyna sie odkad sie urodzi🙂 trzeba go uczyc podstawowego prawidlowego zachowania, przyzwyczajac do szczotek , kantarka uwiazu... z roczniakiem mozna wychodzic na spacery niech sie uczy,mozesz dopinac mu lonze ,niech zobaczy ze jest takie dlugie cudo🙂 ktoro wcale nie jest takie straszne.. ja osobiscie na kantarze lonzowalam 1,5 roczne konie  uczyly sie komend glosowych zapoznawaly z otoczeniem treningu.. ale to wiele zalezy od rasy konia..mialam glownie doczynienia z grubaskami i huculami, z konmi szlachetnymi zaczynalam podobnie. roznica jest taka ze grubasy ihuculy od 1,5 do 2,0 lonzowalam a pozniej zaczynala sie praca z siodlem i z jezdzcem. ale to tez zalezy jak kon sie rozwija.. szlachetne konie najlepiej zajezdzac miedzy 2,5 a 3 albo powyzej 3 to tez zalezy od rasy i stopnia rozwoju.. im wiecej zrobisz za mlodu tym latwiej bedzie pozniej.. na rocznego konisia zakladalam czaprak.. na zad grzbit a nawet na glowe.. wąchał siodlo wiszace na plocie itp... pozniej bylo o niebo latwiej🙂 jesli potrzebujesz wiecej rad pisz na pw🙂 chetnie pomoge

fanelia- a do czego konkretnie potrzebujesz te wypinacze? moze uda sie cos wiecej Ci pomoc np wybrac odpowiednie🙂 ale ogolna zasade podala Ci szafirowa
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się