Schorzenia nóg konia prowadzące do śmierci

Witam
Przeszukałam wiele stron ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie
Jakie zmiany kostne na pęcinach konia mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia?
oraz w jaki sposób koń może zareagować na zmianę podłoża z twardego na miękkie?

Ostatnio poznałam historię konia którego trzeba było uśpić ze względu na twardą narośl na pęcinach
przy czym koń był normalnie użytkowany do pracy na ujeżdżalni i w terenie.
To napędziło mi dużego strachu o moją kobyłkę.

Weterynarz będzie u nas po świętach, ale do tego czasu chciałam poczytać o różnych chorobach nóg koni.


[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Dublowanie wątków
wątek zamknięty
wątek zamknięty
W ogóle sam temat powinien dostac jakąś nagrodę 👍


Darwina?  😉
wątek zamknięty
[quote author=_Gaga link=topic=93357.msg1959921#msg1959921 date=1387877558]
W ogóle sam temat powinien dostac jakąś nagrodę 👍


Darwina?  😉
[/quote]

ale żeście mi humor poprawiły 🙂😉))
wątek zamknięty
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
24 grudnia 2013 10:48

Ostatnio poznałam historię konia którego trzeba było uśpić ze względu na twardą narośl na pęcinach
przy czym koń był normalnie użytkowany do pracy na ujeżdżalni i w terenie.





Eeee? Jeśli wątek nie zostanie zamknięty - opowiedz o tym, bo brzmi dość absurdalnie, ciekawa jestem o co chodzi  😉
wątek zamknięty
Ja wiem! Koń ma chore nogi i wyjdzie na tory a tam pociąg.... I TRACH! Jest i choroba i śmierć. O!
Albo ma chore nogi a tu nagle leci meteoryt....  😂
Albo ... lew.
No, słowem jest dużo takich "chorób". Trzeba uważać.  😉
wątek zamknięty
Lov   all my life is changin' every day.
24 grudnia 2013 11:30
Tania, Ty się tak z tymi torami nie śmiej, bo mój ostatnio ze zdrowymi nogami jak mnie zrzucił w terenie to się zatrzymał 10 metrów przed torami... 😁 Taki zdolny!
wątek zamknięty
Lov, może miał ukryte choroby pęcin.
albo nie miał ...jakby miał to by się nie zatrzymał

a moze to jak w ludzkich szpitalach? leczą gościa zaburzenia neurologiczne, a umiera na zapalenie płuc/zap. trzustki

strzeżcie sie chorób pęcin...
wątek zamknięty
Może być też zgrubienie na stawie pęcinowym i koń tym zgrubieniem rypnie między oczy drugiego. I trup zimny.
Czyli.... zakaźne.  🙂
wątek zamknięty
przewróci się na tory, wykolei pociąg - epidemia....

edit: może w tym kontekście, faktycznie lepiej uśpić zawczasu ;/
wątek zamknięty
Lov, twój miał szczęście. Mogło być tak, że choroba mogła się ujawnić podczas ucieczki. Wtedy zapewne rzuciłby się pod ten pociąg w akcie samobójstwa.
A że nogi miał zdrowe, to się po prostu zatrzymał 😀.
wątek zamknięty
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
24 grudnia 2013 21:17
Witam
Przeszukałam wiele stron ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie
Jakie zmiany kostne na pęcinach konia mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia?
oraz w jaki sposób koń może zareagować na zmianę podłoża z twardego na miękkie?

Ostatnio poznałam historię konia którego trzeba było uśpić ze względu na twardą narośl na pęcinach
przy czym koń był normalnie użytkowany do pracy na ujeżdżalni i w terenie.
To napędziło mi dużego strachu o moją kobyłkę.

Weterynarz będzie u nas po świętach, ale do tego czasu chciałam poczytać o różnych chorobach nóg koni.




Poznałaś historię konia, którego UŚPIONO, a nie padł ze względu na zmiany występujące na pęcinach.
Skoro koń miał zmiany, to trzeba było to zdiagnozować (wezwać weterynarza), a nie śmigać na koniu, nawet jeśli nie kulał.
Co do zmiany podłoża z twardego na miękkie: pobiegaj boso po asfalcie, a potem po grząskim piachu, żeby nogi się zapadały chociaż do połowy łydki, to odczujesz zmiany  😉
O chorobach nóg u koni możesz poczytać na stronach weterynaryjnych i w fachowej literaturze. O podstawowych chorobach jest napisane w większości książek o koniach (,,Akademia jeździecka", ,,Encyklopedia koni", itd.)
wątek zamknięty
Lov   all my life is changin' every day.
24 grudnia 2013 23:09
W sumie, to musi mieć nogi zdrowe, skoro się pod pociąg nie rzucił. A to dopiero dobra metoda diagnostyki, po co znieczulenia i prześwietlenia 😁
wątek zamknięty
Skąd ten nagły atak szczypiorów? Codziennie jakis kolejny rewolucyjny wątek...
wątek zamknięty
Ramires, ferie świąteczne 😉

Ale trzeba przyznać, że temat wątku zaczepisty 😀
wątek zamknięty
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
25 grudnia 2013 09:01
Ja wiem! Koń ma chore nogi i wyjdzie na tory a tam pociąg.... I TRACH! Jest i choroba i śmierć. O!
Albo ma chore nogi a tu nagle leci meteoryt....  😂
Albo ... lew.
No, słowem jest dużo takich "chorób". Trzeba uważać.  😉


Tania to jest piękne, dziękuję za poprawie humoru!  😁

a może zamiast leczyć  nogi, to może lepiej głowę?
jest tyle strasznych chorób głowy, które prowadzą do śmierci... np kuniarkowatość przewlekła.. - straszna zaraźliwa choroba, pomaga jedynie uśpienie delikwenta lub delikwentki..
wątek zamknięty
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
27 grudnia 2013 21:39
Ech rozklepana szczałka to to nie jest ale czekam z wypiekami na rozwój tematu 😀
wątek zamknięty
Słuchajcie, a w voltopirowych podziemiach gdzieś jest baza linków do takich wątków, w sensie że szczypiorkowych? Bo nie wiem, czemu, ale strasznie je lubię  👀
wątek zamknięty
Poleć sobie od ostatnich stron forum - a będziesz miała bogactwo  😜
wątek zamknięty
Facella   Dawna re-volto wróć!
28 grudnia 2013 17:01
Ech rozklepana szczałka to to nie jest ale czekam z wypiekami na rozwój tematu 😀

O właśnie! Rozklepana szczałka w kopycie też może prowadzić do śmierci! Jak się rozklepanie rozszerzy na cały organizm, to święty Boże nie pomoże. Chyba, że inna szczałka jest rozklepana, to wtedy nie wiem  👀
wątek zamknięty
Nord   -"Bryknąć Cię?"-zapytała Łoza
28 grudnia 2013 17:12
Chyba, że inna szczałka jest rozklepana, to wtedy nie wiem  👀

To wtedy też śmierć!
wątek zamknięty
Nord, nie znasz się... zależy jeszcze, czym i jak rozklepana  😀iabeł: jak się nie znasz na klepaniu szczałki to co na tym forum robisz, to miejsce dla klepaczy, prawda Biczowa?
wątek zamknięty
Facella   Dawna re-volto wróć!
28 grudnia 2013 18:56
Weśśśś Nord co Ty wiesz wogule /-; Rozklepanie innej szczałki to nie jest choroba nóg, a przecież tylko choroby nóg prowadzą do śmierci konia. Ale wtopiłaś, przywdziewaj zaraz wór pokutny i na kolanach do Częstochowy błagać o wybaczenie... 🤬 To może Cię miłościwa re-volta znów przyjmie w swe kręgi...
PS: to "weś" i "wogule" jest specjalnie.
wątek zamknięty
Nord   -"Bryknąć Cię?"-zapytała Łoza
28 grudnia 2013 19:30
🙇 🙇 🙇 przeraszam Wszystkich! Rzeczywiście na rozklepanych szczałkach się wogule nie znam!!!! Ale wontek jest taki jest taki śmiercionośny rze mi się jusz lejce poplątały i uśmierciłam biedaka rozklepańca. Proszę.o wybaczenie 🙇 🙇
wątek zamknięty
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
28 grudnia 2013 19:34
śmiech śmiechem ale ochwat może doprowadzić do śmierci konia
wątek zamknięty
No. Upitolenie nóg też.
Tylko Zaniedbany ochwat, aż koń się kładzie i nie wstaje, może prowadzić do śmierci. No i pośrednio - jak każda kontuzja uniemożliwiająca użytkowanie 🙁
Wprost do śmierci może prowadzić mięśniochwat. Chyba, że ochwat jest tylko jednym z objawów całościowego posypania się organizmu.
wątek zamknięty
rany i złamania też (padnięcie - to w wyniku wykrwawienia, zakażenia itd)
ale autorowi chodziło o niedające objawów (chce w to wierzyć -bo pracował normalnie) zgrubienia na pęcinach. i sie zastanawia, czy nie padnie (/trzeba uśpić) przez to jego koń - też w domyśle bez dysfunkcji ...
wątek zamknięty
Pamiętajcie, że nie pastwimy się nad autorem, ani koniem, ani chorobą, ani ryzykiem, tylko nad wątkiem... swoją drogą na innych forach taka zasada, każdy zakłada nowy wątek  👿
Mam też nadzieję, że nie wyrosną nam tutaj domorośli weterynarze... nie wyobrażam sobie, że ktoś może pomóc, nie znając dokładnie problemu, nie widząc go, można więcej biedy narobić... trzeba wezwać weta i pisać konkrety odnośnie tego, co powiedział (albo jak na mało poważne coś wygląda, to opisać, foto dać... bo inaczej i ja założę wątek "koniowi coś się dzieje"  💃 pomóóóżcieee)
wątek zamknięty
Czterolistna, ważną rzecz napisałaś, niech każdy pechowy autor takiego sobie to zapamięta. Nad wątkiem się pastwimy 😀 Sporo osób, które zaliczyły takie wpadki później stało się cennymi i lubianymi uczestnikami forum.
wątek zamknięty
Czterolistna, a tak właściwie, to tobie o co chodzi?

a jak mówi halo, - często to nie autor jest głupi, tylko to co napisał. jeśli opcja 2 - to się wytłumaczy .... i potem jest szansa na coś mądrego.  jak nie... mamy odskocznie.... impreze ;]
wątek zamknięty
Ten wątek jest zamknięty Nie można w nim odpowiedzieć.