Olej lniany, ryżowy i inne w żywieniu koni

Ja swojemu podaję olej lniany od Podkowy, po porównaniu ma dużo więcej kwasów, dostaje 60 ml dziennie 🙂

Ma tylko co z tego jeśli utlenia się w tempie ekspresowym i nienasycone kwasy pozostają historią 🙁
Elfik   Piękny rudy sens życia:)
18 października 2013 08:29
MonioRek bardzo ci dziękuję za podanie firmy oleju z almy🙂własnie zapomniałam jak się nazywa i słyszałam ze ma praktycznie taki sam skład jak makana. a jak cenowo wygląda olej lniany z Podkowy? Nigdy nic nie zamawiałam z tego, ale słyszałam że mają bardzo dobre naturalne produkty i się zastanawiałam czy na wiosne z tego nie zamówić mieszanki na drogi oddechowe.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
24 października 2013 08:51
znajoma znalazla dojscie do oleju w dobrej cenie. za mieszanke (4l ryzowego , 1 l lnianego) wyszlo 60zl 🙂
[b]margaritka[/b] skąd to?  👀
podłączam sie do pytania!
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
24 października 2013 09:08
Margaritka też bede zobowiazana za informacje- mój bezzebny dziad niestety już na stale stac bedzie na oleju :/ chwilowo jedzie na 'paliwie' rzepakowym, ale leci do nas olej lniany z pro-linena. Chetnie jednak zoptymalizowalabym koszty wyzywienia - bo jeszcze chwila i mnie z torbami chlopak pusci 🙁
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
24 października 2013 09:50
jak sie dowiem skad bierze to napisze😉

EDIT: niestetey wiem tylko tyle, ze jest jakas hurtownia pod Warszawa i o wiele taniej wychodzi jak sie kupuje przed rozlaniem do butelek
Elfik   Piękny rudy sens życia:)
24 października 2013 17:58
a może jakiś kontakt do tej hurtowni, czy da się od nich zamówić i w ogóle🙂
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
24 października 2013 18:47
zamawia to znajoma znajomej. cena zalezy od ilosci. bywa, ze do 10zl spada, maks 15. sprobuje sie dowiedziec ale w tym przypadku taki niski koszt spowodowany jest braniem wiekszej ilosci ( do restauracji ) a dla koni przy okazji 😉

gdzies kolo zyrardowa?
Elfik   Piękny rudy sens życia:)
24 października 2013 18:49
a o szkoda że przy takich ilościach chociaż to by fajna sprawa była gdyby do stajni się zamawiało dla wszystkich koni🙂 jakbyś miała jakieś namiary od znajmomej to czekam na info w wątku 🙂
podawał ktoś z was ten olej ?
http://allegro.pl/olej-lniany-dla-koni-pro-linen-i3632918867.html
jeśli to proszę o opinie 😉
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
25 października 2013 09:15
Do mnie właśnie doszedł- zacznę skarmiać jak skończymy rzepakowy. Więc po flaszce zdam relację.
Pozostałe produkty Pro-Linen'a koń wcina jak głupi więc myślę, że będzie ok.
ceffyl   Niektórzy ludzie są taktowni. Inni mówią prawdę.
25 października 2013 09:18
Ja mam dostęp do oleju lnianego osadowego wprost od producenta, niebutelkowany, po prostu zlewany z baniaka i zastanawiam się czym się różni od tych typowo dla koni. Wiem na pewno, że jest bez domieszek innych olejów bo to pozostałość z produkcji oleju dla ludzi. Przed podaniem trzeba wymieszać bo osad się zbiera na dnie pojemnika.

Podajemy go w stajni od ok. 2 tygodni, konie jedzą z lekkim grymasem, ale i na makuch taka reakcja była, więc się nie martwię 😉

Co zauważyłam na już to, że bardziej "płynnie" zmieniają sierść, u siwego na szczotce prawie nie zostaje włos, a puchaty już się zaczyna robić, sierść się błyszczy 🙂
A może sobie wmawiam, że to od oleju ...  👀  😁

No i na pewno energii ma więcej  🏇
W temacie oleju ryżowego 🙂  Kupując olej zawsze sprawdzajcie jak jest pozyskiwany, większość olei na rynku jest RAFINOWANE! czyli pozyskiwane za pomocą rozpuszczalników i nie ma w nim ŻADNYCH witamin :<  zwykły tłuszcz roślinny xd trzeba kupować oleje zimnotłoczone 😀  Stosuje ciągle i konio ma piękną sierś i żadnych problemów ze zdrowiem ***.***
tylko w kwestii ryżowego- zawartość witamin ma najmniejsze znaczenie, tu chodzi o gamma oryzanol a na to rafinowanie nie ma zbyt dużego wpływu 😉
jakie są cele podawania oleju ryżowego? czytałam, że wspomaga układ mięśniowy? ile w tym prawdy?
Karla 🙂, oj tam, nieważne, ważne, że koniś się świeci. 😉
Niemniej super, że wątek został wyciągnięty na wierzch, bo mi go wyszukiwarka nie chciała wypluć i już się zaczęłam zastanawiać, czy mi się nie uroiło, że on istnieje... Jednak ferie świąteczne w szkołach mają też zalety. 🤣
Ostatnimi czasy przeczytałam kilka artykułów o olejach w żywieniu koni i sama postanowiłam zaryzykować i podać mojemu rumakowi. Od 3 tygodni podaję mu olej rzepakowy i efekt jest taki,że koń ma piękną błyszczącą sierść,a do tego energia go rozpiera. 😉
ryż=gamma-oryzanol=sucha masa mięśniowa+walka z wolnymi rodnikami a w połączeniu z kilkoma innymi substancjami nawet efekt wow i wspomaganie zapaleń,urazów mięśni, mięśniochwatu itp.
A.   master of sarcasm :]
03 stycznia 2014 18:38
My od dawna uzywamy oleju z wątroby dorsza czyli tranu z bardzo dobrymi rezultatami, ostatnio też koniom wyścigowym zaczęto podawać olej z oliwek tłoczony na zimno (virgin) jak zauważyłam.
Karla🙂 dziękuję, a powiedz mi o jakich innych dodatkowych substancjach mówisz?
np. 3 hydroksy3 metylo maślan😀😀  😂 HMB
[quote author=Karla🙂 link=topic=92532.msg1984610#msg1984610 date=1390159864]
np. 3 hydroksy3 metylo maślan😀😀  😂 HMB
[/quote]

Az go chyba sobie zaraz narysuje  😁
akurat wzór jest prosty😉 ale ekstrakcja tego g.. już mniej😉
Mam pytanie odnośnie wprowadzania dodatku oleju (konkretnie ryżowego). Docelowo chcę podawać 100 ml. Zaczęłam od 20 ml i zastanawiam się, jak szybko mogę zwiększać dawkę, żeby wątroba to ogarnęła - czy lać co dwa dni więcej o 10 ml (bądź codziennie o 5... ale aż tak dokładnie to średnio wygodnie odmierzać 😉), aż dojdę do 100 ml, czy wystarczy codziennie o 10 ml?
Wie ktoś gdzie dostanę tanio olej lniany? Najlepiej w baniaku 5-10l?
Karmelita ja kupowałam ten: http://www.hippoland.abc24.pl/default.asp?kat=46498&pro=81626#fotka w najbliższym sklepie jeździeckim, ale można ściągnąć też przez internet. Tylko, że tu wychodzi 25 zł za litr.

Ja podawałam olej lniany swojemu poprzedniemu koniowi przez ponad 1,5 roku z przerwami co trzy miesiące (przerwa 2 tygodnie). Podawałam dużo, bo 80 ml dziennie, a na zawodach (dzień przed startem bądź od czwartku do niedzieli przy zawodach 3-dniowych) po 150 ml dziennie. Energetycznie nie widziałam po swoim koniu efektu "wow", ale on zawsze był raczej żywym i pobudliwym koniem, natomiast olej super poprawiał jakość włosia, sierści i kopyt (po kwartale do pół roku różnica widoczna gołym okiem, potwierdzona przez kowala i weterynarza) i świetnie chronił żołądek przed skutkami skarmiania gorszej jakościowo paszy.
Super sprawa, choć swojej młodej (4 lata) na razie oleju nie podaję - myślę, że w tym przypadku efekt "wow" mógłby chwilowo przeważyć nad pozytywnymi skutkami stosowania oleju... 😉
Jakiej firmy polecacie olej lniany?
Wyczytałam tu, że ryżowy można kupować w zwykłym sklepie spożywczym i podawać koniom.
Czy tak samo jest z lnianym? Jeśli nie to jakiej firmy najlepiej zakupić? I podaje się go do owsa czy lepiej do paszy czy jak? [Tak, laik żywnościowy  😵]
Elfik   Piękny rudy sens życia:)
31 marca 2014 11:12
ja lniany miałam od podkowy i makuna (przepraszam jeśli bład w marce) ale potem podawałam zwykły ze sklepu spożywczego a nawet kilka razy z biedronki jak się pojawiły i dla mnie nie było różnicy między nimi! Natomiast jeśli chodzi o ryżowy to wiem że niektóre te ze sklepu spożywczego różnią się składem z tym dla koni ale podawać go też można 🙂 ktoś w wątku podawał fajny link do artykułu o podawaniu oleju w diecie konia 🙂
Czytałam ten artykuł, najpierw chciałam ryżowy ale w artykule wyszło, że lniany chyba lepszy i zdrowszy..
Chyba, że się mylę? Bo dziś mam zamiar iść na poszukiwania do sklepów :P
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się