Młode Konie

deborah mi też się tak wydawało jednak teraz, kiedy zobaczyłam jakie koń może zrobić postępy bynamniej nie będąc przetrenowanym, zmieniam zdanie. Jeśli młodziaki w takim tempie progresują to czy parkur będzie 10 cm wyższy za parę miesięcy nie będzie grało roli.

Swoją drogą my ustaliliśmy spokojny plan działania - jeszcze 2 razy zawody halowe a później w lecie zagrywki do MPMK.

Mój świrek strasznie się rozkręca, jest już prawie tak narwany jak matka, tyle, że silniejszy i większy. Ciasno mi wszędzie, i strasznie szybko. Pasuje mi jak ulał, tylko równowaga po 4 miesięcznej przerwie od jeździectwa już nie taka sama i przeszkadzam mu praktycznie po i przed każdym skokiem  😉

Wybaczcie, że was zarzucam filmikami ale jestem szczęśliwa, że mogłam sama doświadczyć jego postępów i chcę się tym podzielić z całym światem 🙂






Śmiejemy się, że to przyszłościowy koń dla Wasyla z tą nadambicją i gwałtownymi zrywami  😁
aleqsandra   Kreujemy swój świat tym w co wierzymy
08 stycznia 2014 15:02
salto piccolo, szczerze powiedziawszy widać w tym rękę Twojego trenera, pytanie w jakim kierunku się to rozwinie 🙂

Ehm zastanawiałam się nad kupnem młodziaczka dwuletniego... Byłam tak zawzięta, sądziłam że to koń na którego czekałam całe życie. A kiedy miałam go już na serio kupić, naszły mnie wątpliwości. Pozostały do dziś... Koń ma iść na rzeź, no i teraz co robić? Pozwolić na takie coś? Jak każdy się domyśla, na pewno jest mi ciężko. Nie jestem super znawcą jeśli chodzi o konie, no i tu jest problem. Wiele młodych nastolatek ma swoich czterokopytnych, i jest fajnie, jest dobrze. Jestem w kropce. Jedynym plusem jest to, że koń stałby w prywatnej stajni. Sądziłam, że będę miała czas na przemyślenia- jednak nie. W końcu młody koń to nie zabawka (ŻADEN koń to nie zabawka) ale młodziaki w szczególności...
aleqsandra   Kreujemy swój świat tym w co wierzymy
08 stycznia 2014 16:28
1. dlaczego idzie na rzeź?
2. po co Ci koń i to jeszcze młody?
salto piccolo
Warto było obejrzeć - chociażby dla komentarzy kamerzysty  👍
Ale młody jeszcze gorący, ile ma lat?
salto piccolo ale maszynka 😀 sprężyny to chyba z motoru crossowego ukradł ten Twój koń, że takie wybicia ma ;D

pierwszy filmik oglądnęłam chyba z 10 razy dla tych komentarzy  😁
salto piccolo życzę Wam, żebyście się zagrali do MPMK, chcę go zobaczyć na żywo 😜
aleqsandra- Nie wiem. Nie było takich planów. Po co? Po nic. Jakoś tak, się spotkaliśmy, ja nie miałam zamiaru kupować żadnego konia, od pierwszego wejrzenia mnie urzekł- co tu dużo mówić, gadki szmatki. Po prostu jest mi trochę smutno, że taki los go czeka- zwłaszcza młodego konia- chyba każdy na moim miejscu zastanawiałby się co tu zrobić. Z dnia na dzień dowiedziałam się o tym i po prostu- szok.
Dziewczyny kamerzysta najlepszy! Luzak, berajter, złota rączka, zawsze pomocny i uśmiechnięty! To nasza dusza teamu!  🙂

aleqsandra a w czym to zauważasz? W sumie ciekawa uwaga aczkolwiek raczej z niego się wielkiego, ciężkiego konia nie zrobi, za delikatny jest. Mam nadzieję!  😉
kajpo 5 ma w tym roku, w maju kończy. Ale obawiam się, że gorący dalej będzie - jego matka była jeszcze gorsza z tym napalaniem się przed przeszkodą  😁
Piaffallo to prawda! Szybki i sprężysty jak cholera, stąd ten trening na wskazówkach, chcieliśmy go złapać ale się nie dał skubaniec, ani razu.
fruity_jelly jak się chłopak ogarnie z głupot w dystansie i nie ja go będę zagrywać (bo niestety umówmy się, nie dam rady!) to mam nadzieję, że się spodoba. Także dziękuję bardzo! 🙂


Rogalosz zastanów się dobrze zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję. Nie odradzam ani nie zachęcam do jednego ani drugiego.
Owszem uratujesz życie, dasz dom, nakarmisz i się zaopiekujesz. Uspokoisz swoje sumienie i będzie Ci ciepło na sercu, ze mogłaś pomóc.
Ale licz się z tym że oprócz sentymentów istnieje coś takiego jak rzeczywistość.

Czy jesteś gotowa na to, że jest to koń zapewne zaniedbany w młodym wieku, być może niedożywiony, albo źle karmiony/przekarmiony,nie padokowany odpowiednią ilość czasu, z kiepskimi kopytami. Większość koni od polskich rolników jest bardzo źle trzymana.

Na razie jest to młody koń, gdy dorośnie mogą pokazać się spore problemy ze zdrowiem. Oczywiście nie muszą (ale jakoś w to nie wierzę).
Musisz przemleć przede wszystkim w jakim celu chciałabyś tego konia posiadać. Czy w celach ozdoby ogródka i lekkiej jazdy spacerowej czy w celach użytkowych. Utrzymanie konia konia znacznie wzrasta gdy pojawiają się problemy zdrowotne.

Jestem bardzo sentymentalna i zawsze mnie ruszały te końskie dramaty... i mam już drugiego konia z odzysku.
Na prawdę czasem przydałby mi się drugi portfel...
deborah   koń by się uśmiał...
08 stycznia 2014 20:28
salto piccolo, ale sprężynka !
aleqsandra   Kreujemy swój świat tym w co wierzymy
09 stycznia 2014 07:52
salto piccolo, w braku plynnosci i odpalaniu na odskokach oraz niezadowoleniu w pysku... Na pewnym etapie dodanie zwierzakowi prądu w ten sposób moze mieć sens ale ja sie nie znam wiec nie powinnam sie wypowiadac... Mam nadzieje ze idzie ku dobremu ale bardziej mi sie podobal jak Ty go jezdzilas
salto piccolo super młody! taki power ma  😜
..dobrze słyszę, że przy kamerze Tomek? ;D
tuch- zastanawiam się... Tylko że ten koń stoi w stajni i ja go znam, widzę jego stan etc. Wiem, że jest zdrowy (miał problemy ze wzrokiem- bielma, ale uporaliśmy się z tym). Kopyta nieco zawężone, zaczęłam kupować mu suplementy I jesteśmy na jak najlepszej drodze... nie wiem, nie wiem... oczywiście to jest też decyzja moich rodziców. Jeśli chodzi o użytkowanie to kosiarka do trawy i do rekreacyjnej jazdy...
salto piccolo - ma moc ten Twój rumak 🙂

Ciąg dalszy prezentacji rocznika 2011. Był już Babimost i Tarantino więc teraz czas na niego:

og. Furkot ( Believe In Me - Fara po Lord Alexander ):









i robocze filmiki:

video z maja:


video z grudnia:


a tu taka ciekawostka, czyli jego półsiostry, córki klaczy Fara:


Falanbergia:


Ferrara:


Farina:

faraa genialny !!!  😜

A ja wpadam nieśmiało, bo chyba tu najlepiej pasujemy, z Escado. 😉
Mam jego najświeższe dzisiejsze fotki:
portrecik

i w całości:
To ja się pochwalę, że na 4 wsiadaniu galopowaliśmy z Rolkiem 🙂

https://www.facebook.com/photo.php?v=644646292244218&l=2091846080331034880

a wczoraj daliśmy radę pojeździć z 3 innymi końmi na hali 🙂 mimo że hala mała, a młody miał jeźdźca 5 raz na sobie  😅
milkiwaj ale spokojnie to u Was wygląda, super🙂 Mówię spokojnie bo mam porównanie do pierwszych galopów pod jeźdźcem na 'mojej' młodej. Za pierwszym razem była tak zdziwiona, że z jeźdźcem na grzebiecie też sie galopuje, że zamiast galopu urządzała serię baranków, czy też galopu w miejscu z głową między nogami. Owszem udawało mi się ją 'wyrwać' z tego ale jedynie na kilka fuli do przodu i tak wyglądało nasze całę galopowanie za pierwszym razem, ale na szczęście od kilku dni galopujemy już po całej hali, a baranki i dziwne podskoki są tylko przy pierwszym galopie. Mam nadzieję, że teraz już pójdzie z gó®ki i niedługo zaczniemy pierwsze podskoki.

grygloor ależ on juz duży! pamiętam jak pokazywałaś go jako takiego maluszka🙂

faraa 😍 😍 😍
Magdzior ja pierwszy galop zaliczyłam na drugim wsiadaniu :P dziki, z główą między nogami i baranami, spłoszony crossowych motorów, taaaką glebę zaliczyłam, bo radośnie wsiadłam na kantarku na dworze  🙄 i nie miałam siły go podnieść

a na kantarku, bo było mi żal zakładać mu wędzidło, bo własnie wypadała mu dolna dwójka

poza tym pod siodłem jest bardzo grzeczny, z ziemii jak się pracuje to czasem bryka radośnie
ja zazwyczaj galopuje przy pierwszym wsiadaniu 😉

jeden z moich ulubionych mlodziakow podczas pierwszego wsidania:





galopada Twoje to w ogóle jaklieś zbyt grzeczne są🙂

Ja na początku odpuściłam galopy bo dość mocno ją nakręcał sam fakt galopowania nawet na lonży, więc jak wsiadałam to podróżowałyśmy stępem i kłusem a galopowala na lonży w dni, w które nie wsiadalam. Teraz jak już się uspokoiła i poprawiła równowage w galopie zaczynamy regularną pracę w trzech chodach.
Zaś u mnie ciężko było konia zmotywować do galopu na placu, także pierwszy odbył się w terenie na prostej drodze. Kobyła spokojna zatem obyło się bez ekscesów w postaci brykania.
galopada

ja wsiadam sama, bez lonży, bez pomocników zawsze
pierwsze wsiadanie to naprawdę tylko oswajanie z przewieszeniem, wejściem, wyprostowaniem i pokaznie ruchu na przód, z zatrzymywaniem bywa różnie, czasem pomagam sobie ścianą 😉 bo pierwsze wsiadanie zwykle robię na kantarze

jak koń chętnie odpowiada od głosu połączonego z łydką to robię zakłusowanie


na drugiej ponawiam wszystko na spokojnie i proszę juz o dłuższe odcinki kłusa, jak koń chętny to galopuję


moje konie nigdy nie brykają przy zajeżdżaniu, chyba że coś je spłoszy  👀 , a conajmniej kilkanaście już zajeździłam
Ale z tym kantarem to chyba zbędna fantazja
fantazja?  🤔

koń na lonży/hali luźno pracuje na gogu, więc w pracy przed wsiadaniem pokazuję mu wędzidło, jego ograniczającą funkcję nawet
ale zawsze się może wystraszyć, a ja nie zdążyć z ręką, szarpnięty zapamięta to na długo

poza tym uważam, że nie za dużo rzeczy na raz
mnie się to sprawdza niezależnie od temperamentu konia, pierwsze jazdy są spokojne i w rozluźnieniu
Ale na gogu też może j.w. zostać szarpnięty?
tereska ja z ziemii z końmi pracuję z wodzy pomocnicznych właściwie tylko na gogu
oczywiście w przypadku jak koń idzie do góry, ciągnie do przodu czy podszarpuje to gog "mu oddaje", ale jeżeli koń odpuszcza to gog natychmiast odpuszcza również, jeżeli koń pracuje dobrze to gog pozwala oprzeć mu się na przyjemnym kontakcie

uważam się za jeźdźca z bardzo dobrą ręką, ale nie jestem tak szybka jak gog, a wyrobienie prawidłowych odruchów u młodziaka jest bardzo ważne i bardzo  łatwo młodego konia zrazić


to jest moja metoda, z duzy spokojem i czekaniem na konia, mnie się sprawdza, choć niektórzy mogą mi zarzucić, że za długo to trwa, jednak wolę konia zajeździć w miesiąc [pracując głównie z ziemii] i mieć konia chodzącęgo w rozluźnieniu i na kontakcie niż konia "zajeżdżonego" w tydzień, który boi się siodła, nie stoi przy wsiadaniu i nie wie co to wędzidło i do czego służy 😉 a jeszcze dodatkowo wszystko go boli

a ponieważ Rolek to mój koń, to proces zajeżdżania rozłożyłam sobie na jeszcze dłuższy okres  :kwiatek:
Przepraszam, z racji powrotu do szarej rzeczywistości, zapomniałam o tym wątku.

deborah sprężynka to on jest aż za bardzo. Miejmy nadzieję, że się ogarnie  😉
wichrowelove oczywiście, że Tomek!  🙂
faraa dziękujemy. Twoje konie jak zwykle zachwycające! Do nich pasuje tylko jedno określenie: stunning  😍

Ja z niecierpliwością czekam na koniec marca kiedy zobaczę kolejny raz Młodego!  😅
Bondzio chyba przestanie się wkrótce nadawać do wątku (chociaż dla mnie to nadal źrebak :P ). Udało nam się wczoraj załapać na przyjazd trenera i trochę podeptaliśmy kapuchę i nawet udało się zrobić filmo-rejestrację owego wydarzenia  🙂



dalej ma jajka? 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się