Dopasowanie siodła

Nie wiem, czy podkładka coś da, o ile nie pogorszy sprawy, gdy siodło jest za ciasne. Zmienisz tylko miejsce ucisku, według mnie. Ale znawcą nie jestem.. Tylko wyrażam swoje zdanie 🙂
Derka, ochraniacze, czapraczek, nauszniki, kantarek, ogłowie, wędzidło .. i kasa zeszła :P

Koń bez nauszników i derki (jeśli niegolony - ale golenie przecież też kosztuje!) spokojnie może się obejść. Ochraniacze - też nie zawsze są konieczne, poza tym dbasz o jego nogi, a o kręgosłup i w ogóle grzbiet już nie? Jeśli nie masz aktualnie funduszy na nowe siodło, a obecne jest niedopasowane i to tak, że nie da się tego czasowo skorygować podkładkami - to nie wsiadaj, dopóki nie uzbierasz na pasujące siodło/nie sprzedasz obecnego i nie kupisz innego. Jakbym miała do wyboru jeździć w niedopasowanym sprzęcie, który może przysporzyć koniowi problemów zdrowotnych, albo tylko pracować z koniem z ziemi do czasu wymiany sprzętu - cóż, wybór byłby prosty...
Sokola   Szczęśliwy jest ten, kto potrafi docenić to co ma
22 stycznia 2014 16:54
Ochraniacze do skakania - raczej się przydają na treningi, no a derka osuszająca polarowa, jak jest chłodniej to się na jazdę bez niej nie ruszam, a zwłaszcza że do stajni mamy jakieś 15 minut stępem :P W tym roku zaledwie raz pojechałyśmy na spacer, a ostatni raz w 2013 jeździłam 18 grudnia, wcześniej co drugi weekend. Takie duże się to pojawiło dopiero jak zapuściła sierść.. we wrześniu już coś było widoczne, ale to po ostatnich siodłach. Zmieniłam siodło, we wrześniu jeździłam jeszcze częściej (bo nie było tyle nauki) i nic białego nie przybywało, dopiero jakoś w listopadzie, jak już włosy przestały wypadać zrobiło się to tak widoczne. :P
Może to od źle dopasowanego siodła, bez zdjęć ciężko powiedzieć jak leży. Jeździsz na niej od wiosny 2013 tak? to wasza pierwsza wspólna zima? Pytam bo kiedyś przewinęło się chyba w temacie o odmianach że przy zimowej sierści niektórym koniom wychodziły właśnie białe plamy w różnych miejscach. Może to stary uraz który wychodzi na zimowej sierści? Bo pojawiło się to dopiero jak zaczęła zmieniać sierść na jesieni? Takie dywagacje oczywiście nie negujące że dopasowany sprzęt to podstawa  😉
Sokola   Szczęśliwy jest ten, kto potrafi docenić to co ma
22 stycznia 2014 17:17
No tak pierwsza nasza wspólna zima :P Do zmiany siodła były, później nic się z nimi nie działo, jak zapuściła włos to się jakby powiększyły, a ja wtedy mało akurat jeździłam więc się trochę zdziwiłam o.o Jutro przyjedzie do nas jedna osoba z forum, może pomoże 😀
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
22 stycznia 2014 18:01
Ochraniacze do skakania - raczej się przydają na trening (...)


Chcesz skakać w niedobrym siodle? Ja bym albo wsiadła na oklep czasem, albo w ogóle odpuściła jazdę. Albo poszukała u znajomych siodła do pożyczenia.
Mogłabym prosić o słów kilka co do dopasowania (lub nie) poniższego siodła do grzbietu mojego konia? Byłabym ogrooomnie wdzięczna 🙂
















A tak grzbiet wygląda po jeździe:

Edekru, a nie lata Ci tył siodła? Wydaje się wszystko ok, poza tym tyłem, jakby panele nie do końca dotykały grzbiet.. ale może to mnie oczy mylą, albo zagrało światło..

Edit : ale na pierwszym zdjęciu leży fajnie, w takim razie gra światła na czwartym się wdała. Nie wiem, jak z szerokością łęku, bo nie widzę tego tak, jakbym stała obok konia. Jak z tyłu siodła, patrzysz na linię kręgosłupa jest po każdej stronie minimum 1cm do panela, to jak dla mnie siodło leży dobrze, poza faktem, że tył jest za nisko i podkładka podnosząca tył czeka ;p ale jak już mówiłam, wielkim znawcą nie jestem.
To siodło potrzebuje korekcji tyłu i to o więcej niż 2cm.
Wygląda na za wąskie ale brak dobrego zdjęcia znad kłębu.
Wygląda na za wąskie ale brak dobrego zdjęcia znad kłębu.


Też mi się tak właśnie wydaje..
Bo przecież po co najpierw sprawdzić JAKIE zdjęcia należy zrobić. Ja i tak was podziwiam ze widzicie cokolwiek bez popregu. Tak naprawdę dopiero jak się porządnie popręg podciągnie to siodło zaczyna się układać. I czasem bez popręgu można mieć mylne wrażenie i w jedną i w drugą stronę.
xxagaxx, dokładnie, zwłaszcza w lekkich syntetykach, które leżeć zaczynają tak naprawdę dopiero pod wpływem ciepła i ciężaru 😉
Sokola- ja jeździłam w jednym siodle kilka miesięcy i koń mi sie odparzył. Nie wiem gdzie popełniłam błąd. Jeżdże w siodle nadal i nic się nie dzieje.
Dziękuję za odzew  🙂
Faktycznie, nie pomyślałam, żeby zrobić zdjęcia z popręgiem... Wybaczcie.








I z czaprakiem:








Niestety zdjęcia tyłu po dopięciu popręgu nie mam, bo miałam bardzo słabe światło, a do myjki niestety nie zawsze mam dostęp. Tak czy inaczej, faktycznie siodło lekko klapie z tyłu. A poza tym leży dobrze? I mam jeszcze jedną wątpliwość... dziś zauważyłam, że w miejscu, gdzie kończą się panele siodła, koń ma sierść wytartą, krótką, szorstką i wystającą we wszystkie strony. To może być skutek tego, że tył siodła nie leży stabilnie? I wystarczy podkładka korygująca tył?
Za wszystkie odpowiedzi i wskazówki serdecznie dziękuję!  :kwiatek:
Spróbuj zrobić zdjęcia w dzień bo nic nie widzę z tyłu 🙁 ale dalej- na moje oko trochę za wąskie, dorzucenie podkładki pod tył jest opcją na przeczekanie, docelowo bez sensu. I tak, włosy się mogą wycierać od ruchów siodła.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
23 stycznia 2014 20:02
Burza- Czemu za wąskie? MI się wydaje, że jakby było szersze, to by na kłąb opadło...
Tak widać na moim monitorze- dlatego prosiłam o zdjęcia w dzień.
Sokola   Szczęśliwy jest ten, kto potrafi docenić to co ma
23 stycznia 2014 23:37
Sokola- ja jeździłam w jednym siodle kilka miesięcy i koń mi sie odparzył. Nie wiem gdzie popełniłam błąd. Jeżdże w siodle nadal i nic się nie dzieje.


Dziś odwiedziła nas katechan i obczajałyśmy co tam się z grzbietem dzieje. Jedynie co, to kobyłka musi nabrać mięśni grzbietu, a zmianę siodła na nowe się ogarnie jak już poprawi się umięśnienie, czyli lonża, lonża, lonża 😀  Ja myślę że te siwe włoski to po pierwszym siodle zostały :P A na zime wraz z dłuższym futrem zrobiły się bardziej widoczne.. no w każdym razie zobaczymy na wiosne 🙂
edekru, może i nie jest za wąskie, ale powinno być ciut cofnięte, tak do klasycznego "popręg na dłoń od łokcia". Tylko na to cofnięcie za bardzo nie ma miejsca 🙁
Mimo ciemnych zdjęć z popręgiem wyraźniej widać, że siodło odstaje z tyłu.
BASZNIA   mleczna i deserowa
24 stycznia 2014 10:25
Sokola- ja jeździłam w jednym siodle kilka miesięcy i koń mi sie odparzył. Nie wiem gdzie popełniłam błąd. Jeżdże w siodle nadal i nic się nie dzieje.

Amen. Tyle ze ja wiem co zmalowalam, niestety :-\ .
Powiedzcie mi co lepsze bezterlicówka( barefoot) czy dobrzedobrana terlicówka?
[quote author=marysia550 link=topic=95.msg1988959#msg1988959 date=1390496337]
Sokola- ja jeździłam w jednym siodle kilka miesięcy i koń mi sie odparzył. Nie wiem gdzie popełniłam błąd. Jeżdże w siodle nadal i nic się nie dzieje.

Amen. Tyle ze ja wiem co zmalowalam, niestety :-\ .
[/quote]

a co? może i ja to samo 🙂 Mi jedynie przychodzi do głowy brudny czaprak, choć raczej mi się to nie zdarza, a poza tym teraz już tego nie sprawdzę.
A więc wpadam dać zdjęcie tyłu.



I dopiero teraz widzę to, jak bardzo ten tył odstaje... Dzięki Wam dziewczyny, jesteście niezastąpione 😀
Jeszcze jedno pytanie - skoro ma być podkładka, to jaka najlepiej? Żelowa korygująca tył, piankowa, czy mattes bez futra correction system? Cena nie gra roli. Ważne, żeby podkładka dobrze spełniała swoją funkcję.
Sokola   Szczęśliwy jest ten, kto potrafi docenić to co ma
24 stycznia 2014 20:22
Żele są fajne 🙂
Sokola   Szczęśliwy jest ten, kto potrafi docenić to co ma
24 stycznia 2014 20:23
[[a]]http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/87336?q=%C5%BCel[[a]]+pod+siod%C5%82o&kategoria=&stan=&lokalizacja=&sortuj=0&widok=0&strona= o taka na przykład 😀
Czy ktokolwiek spotkał się ze zdejmowaniem miary z konia na podstawie siodła?  👀

Miałam zamówić siodło na miarę pewnej firmy. Chciałam się umówić na ponowne mierzenie i pobranie miary. Zostałam poinformowana, że przecież jest już zdjęta - na podstawie tego jakie siodła były mierzone, w jaki sposób nie pasowały i jakich podkładek użyto żeby leżało w równowadze. Mnie też "zmierzono" na podstawie tego w czym mi się dobrze jeździło  🤔 Ktoś miał do czynienia z takimi praktykami?
Edekru, ja jeżdże w futrzastym Mattes podnoszącym tył i świetnie spełnia swoją rolę. Zwykła rakietka futrzana za 30zł zaraz Ci ciapnie w dół podejrzewam, więc starczy na kilka miesięcy, a porządna podkładka posłuży dłuugo 😉



Agi, pierwsze słysze.. W moim świecie zawsze mierzyło się konia i jeźdźca i stwierdzało, jakie siodło będzie dobre, a nie na odwrót. Bez sensu, jak dla mnie..
No podobno miara jest zdjęta w ten sposób  🤔 Nie wiem co mam na ten temat myśleć, bo jeden model mi szczególnie podpasował, a tu takie coś  🙁
Nie mam pojęcia, jakoś tak.. dziwnie..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się