Emigracja - czyli re-voltowicze i voltopiry rozsiani po świecie.

Polak. Na dodatek mieszkamy z moimi rodzicami, ktorzy tylko po polski rozmawiaja. Siostry, kuzynki i reszta znajonych tez polacy.
kamkaz, ale masz fajnie 😀 Ja to nie bardzo mam do kogo odezwac się po polsku, jedynie z panią z polskiego sklepu czasami poplotkuję :/
Dziewczyny, coraz bardziej zaczynacie mnie przekonywać, widzę, że nie jest tak źle jak myślałam, że może być.
Gienia-Pigwa, ciekawe jest to, co piszesz na temat tych misji, to było też coś dla mnie, bo lubię coś robić.

wendetta, niemiecki znam, mój tata dużo mi go przemycał kiedy byłam mała. Rozumiem co się do mnie mówi, ale nie rozmawiam bo nie i już. Sam jako dziecko nie umiał mówić po polsku, dopiero w szkole musiał się nauczyć.
Swoją drogą, jeżeli była bym na tyle zawzięta, to miała bym duże szanse na uzyskanie niemieckiego obywatelstwa, właśnie przez mojego tatę.

kamkaz, zazdroszcze! Ja nie mam do kogo sie po polsku odezwac poza corka, ktora i tak mi po angielsku odpowiada. Moj maz zna tylko absolutne podstawy, czyli "dziekuje", "fajne cycki", "daj piwo" i kilka przeklenstw 😀iabeł:
Majorowa, bo słowo „fajne cycki” to rzeczywiście podstawa. Czadowe.   😁 W zasadzie obcokrajowca można nauczyć wielu ciekawych rzeczy i mieć poźniej niezły ubaw przez to.

Edit: ale i tak nic nie przebije francuza, mówiącego swoim akcentem "ku*a mać".
delta   Truth begins in lies.
01 lutego 2014 18:16
kosteczka, 3/4 Niemców których poznałam slowa po polsku mówić nie umiało, ale "kur..." używali 😀
A ty nie masz czego się bać, akurat trafiasz do miasta gdzie Polaków jak mrówków, zresztą sama zobaczysz po paru tygodniach że częściej Polaka spotkasz niż znajomego niemca na ulicy 😀
A.   master of sarcasm :]
01 lutego 2014 18:34


Becia, i tu znowu zależy, JAKI uniwerek - bo oczywiście, Cambridge i Oxford są znane na całym świecie, ale po całym kraju rozsiane są uniwerki, których poziom jest mocno różny.

Z tymi collegami to już jest nieźle pokręcone, bo z kimkolwiek rozmiawiałam, zawsze brałam je za takie studia, bądź ewntualnie "part-time college" - jako kursy zawodowe.


buahahahahhahaha 😂 😂 😂 😂 😂

Ja studiowałam w Cambridge przecież  😎


College to może być kurs szycia na przykład, albo nauka zawodu technika weterynarii, różnie, a dzieci do college idą po podstawówce, u nas w Newmarket dziesięciolatki juz tam lądują  😉
Wojenka   on the desert you can't remember your name
01 lutego 2014 18:43
Edit: ale i tak nic nie przebije francuza, mówiącego swoim akcentem "ku*a mać".


A propos...zagadka, kto zrozumie Francuza piszącego "ya coramche" ?  😎 😁
Wojenka, "ja kocham cię"? 😁 albo ewentualnie, że coś je, ale nie mam pojęcia co 😁
Prawie "ja kocham cię" 😉

Z obserwacji dzieciaków urodzonych za granicą, ale z językiem polskim jako "domowym" - język obcy jest bardziej ich, naturalny, swobodny. Po polsku mówią, raczej z akcentem. Ale to jest trochę dziwne mówienie. I rozumienie.

Widać to, jak taki młody człowiek przyjedzie do Polski. Niby mówi, rozmawia z tobą, ale wrzucony w zwykłą sytuację potrafi się gubić. Pewnie przez to, że jest przyzwyczajony do języka danej rodziny, często ma mało doświadczeń z innymi realizacjami jęzka polskiego. Siłą rzeczy słownictwo też może się gdzieś kończyć. Nawet nie słownictwo, tylko cała idiomatyka. Plus rodzice po jakimś czasie posługują się lekko przeterminowanym językiem, odwołania będą nie najświeższe. I gadaj potem z polskimi rówieśnikami...

Znajomy (i w sumie nadal wkłada) masę roboty w swoją córkę, żeby posługiwała dobrym polskim. Ale to wymaga dużo energii i prac (obu stron). I jest może bardziej wykonalne dla tłumacza, lingwisty...
Wojenka   on the desert you can't remember your name
01 lutego 2014 19:10
Bingo!

Jest ktoś z południa Francji(Prowansja) ?
Oj dziewczyny troszkę mieszacie z ta edukacja w UK 😉. Secondary school ( etap edukacji obowiazkowej, coś jakby odpowiednik naszego gimnazjum) jest do 16 roku życia i kończy się egzaminami GCSE. Potem dziecko albo idzie do collegu, który można porównać do naszego technikum i daje zawód, albo zostaje w edukacji ogólnej, na kolejne dwa lata- na ogół w tej samej szkole do której dziecko chodziło. Nazywa się to sixth form, kończy się egzaminem A levels i daje punkty na studia. Jest to tak jakby odpowiednik naszego liceum z tym, że jest to tu uważane za raczej elitarne i dopuszczeni do tej ścieżki sa naprawdę ci najlepsi z danego roku.
A levels też można zrobić po collegu jak się chce, ale z naszych obserwacji to zjawisko dość rzadkie wśród niezbyt ambitnych młodych tubylców 🤣.
Mój syn właśnie w tym roku kończy secondary school.
Trochę zmienię temat - znacie jakieś fajne sklepy internetowe z polskimi produktami? Żeby można było kupic różne duperele, kosmetyki, książki? Szukałam w google, jednak większośc "polskich sklepów" oferują głównie polskie jedzenie
Teodora To pewnie zalezy jeszcze jacy rodzice i jaka wage przywiazuja na emigracji do jezyka. Ja na przyklad mam wyniesionego z domu fiola na punkcie ladnego wyslawiania sie. I tresuje sobie tego mojego biednego meza, bo mu sie czasami odechciewa chciec 😉 I mysle, ze w takiej higienie mowy codziennej jest pies pogrzebany. Mam kolezanki, ktore zwracaja na to uwage i nawet po wielu latach mowia bez akcentu. Mam tez i takie, ktore sprawe olaly i czasem ciezko je zrozumiec- w tym jedna uczy swoje dwuletnie dziecko mowic po polsku i powiem szczerze, ze jest dramat, bo faktycznie jezyk taki "przeterminowany", jak to ladnie okreslilas 😉 Wszystkie przypadki, ktore opisalam oczywiscie rozmawiaja na codzien po polsku.

kosteczka Teraz obywatelstwo niemieckie na nic ci nie jest potrzebne, wiec nie zaprzataj sobie glowy, dopoki nie stwierdzisz, ze jednak chcesz spedzic reszte zycia w DE.Potem ulatwia to np. sprawy urzedowe i ze z kazda pierdola nie trzeba jezdzic do PL. I zacznij mowic- to nie takie straszne 😀
A.   master of sarcasm :]
02 lutego 2014 18:16
Oj dziewczyny troszkę mieszacie z ta edukacja w UK 😉. Secondary school ( etap edukacji obowiazkowej, coś jakby odpowiednik naszego gimnazjum) jest do 16 roku życia i kończy się egzaminami GCSE.


Nie mieszacie, w Suffolk secondary school zlikwdowano i moja 15-letnia córka od kilku lat uczy się w college własnie.
A., a Twoja córka ma zdane GCSE?
A.   master of sarcasm :]
02 lutego 2014 20:07
Oczywiście że jeszcze nie. Do GCSE podchodzą osiemnastolatki.
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
02 lutego 2014 20:11
Warto jeszcze nadmienić, że oni słowo "college" wciskają do prawie każdego typu szkoły.

Większość gimnazjów (secondary school) nazywa się "xxxx community college" (moje np. nazywało się Oakmeeds Community College).
A., może stąd Ci się wzięły 10-latki idące do collegu?
Wszystkie licea (college) nazywają się "xxx college" (znowu - moje: Sussex Downs College).
Pełno uniwersytetów też nazywa się "xxx College" (np. King's College London, Royal Veterinary College).

czeggra1, tu są po prostu dwa rodzaje szkoły średniej: albo Sixth Form będący czymś a'la polskie LO (dające A-levels na koniec), albo college będący odpowiednikiem polskiego technikum/zawodówki (vocational courses - dające NVQ, BTEC i różne Diploma, Certificate). Z tym że często jeden college ma obydwa - tak było z moim - dwa osobne kampusy, jeden to sixth form, drugi vocational courses. I ogólnie dalej nazywał się Sussex Downs College, bez 'sixth form' (obydwa kampusy!).
Natomiast to uważanie A-levels za coś elitarnego to dla mnie absolutna nowość 😲 . Ewidentnie musi zależeć od tego, gdzie się mieszka, bo u mnie stanowcza większość ludzi szła do Sixth Form, szczerze mówiąc, to tylko takie matoły właśnie szły na vocational courses, bo mieli zbyt niskie wyniki GCSE.

A., jakim cudem 18-latki zdające GCSE? (General Certificate of Secondary Education) 👀
A.   master of sarcasm :]
02 lutego 2014 20:13
Becia nie, to jest jeden college, gdzie chodzą wszyscy dosłownie, moja młoda się jeszcze załapała do middle school ale juz zostały zlikwidowane, więc są tylko primary i od razu college, po którym można iść sobie na studia na przykład.

18 latki takim cudem, że to suffolk jest i wszystko mozliwe  😁 W Newmarket nawet dyrektor się podał do dymisji, bo owe 18-latki studiowały Draculę zamiast Frankensteina do egzaminów, a pomyłka wyszła dwa tygodnie przez terminem  😵
O rety, ja nie wiedziałam, że ta cała edukacja w UK jest aż tak mocno poplątana  🤔wirek:
A.   master of sarcasm :]
02 lutego 2014 20:18
ikarina, wegług mnie to jest totalny idiotyzm, a za miedzą w cambridgeshire, jest juz zupełnie inaczej...
O rety, ja nie wiedziałam, że ta cała edukacja w UK jest aż tak mocno poplątana  🤔wirek:
Kiedyś próbowałam zrozumieć ścieżki prowadzące do zostania nauczycielem, ale mnie to przerosło...
Teodora, nooo, a mnie się wydawało, że zostanie instruktorem jest trochę skomplikowane 😀

Chociaż muszę powiedziec, że ich niektóre kursy (college :hihi🙂 zawodowe są naprawdę fajne i dużo przekazują. Jednak z wiedzą ogólną to wszystko kuleje...
A.   master of sarcasm :]
02 lutego 2014 20:25
Niektóre, ikarina,  niektóre... Zresztą jak sama napisałaś  😀iabeł:
Kosteczka, niestety tych okolic nie znam. To polnoc Berlina, a ja poludniowo-wschodnie rejony.Ale jakbys potrzebowala pomocy to smialo! Jesli bede w stanie, to z przyjemnoscia podpowiem/ pomoge🙂 I faktycznie Polakow tu duzo (innych nacji tez). Nie bez powodu na Berlin mowia miasto "multi-kulti" (nie wiem czy pisownoa dobra?)
A., Becia23 no to w Kent jest zupełnie inaczej 🙂
Czyli wygląda na to, że w różnych rejonach kraju jest inaczej- masakra z tym ich bałaganem 😵.

Z innej beczki: ostatnio przyszło do mnie pismo dotyczące pożyczki o której pierwsze słyszę i że aby uniknąć kosztów tejże pożyczki powinnam do końca lutego spłacić 1500£, a jeżeli to mi się nie uda to nadesłano mi harmonogram rocznych spłat kredytu na komputer, którego nota bene nie zaciągałam  🤔wirek:
Majorowa, ja jakos bardzo polska... Moze dlatego, ze mamy duza rodzine i to wlasnie sa moi najblizsi przyjaciele... Wszyscy polacy, ale... Ja uwielbiam to nasze malo panstwo w panstwie🙂
Troche wszyscy zyjemy wspomnienami zycia w polsce, ale ... Moze to dobrze, moze za bardzo sie nie zepsujemy 🙁
czeggra1, miesiąc temu dostawałam codziennie maile od Barclays, że na moje konto wpłynęło ponad £3000 i mam do nich zadzwonic i sprawdzic, czy aby na pewno przelew zakończył się pomyślnie.  🤔wirek: Mail wyglądał na profesjonalny, było logo Barclays i w ogóle i w szczególe, tylko jak wygooglowałam podany numer, to nijak nie miał się on do prawdziwego numeru banku

Ktoś ostatnio jaja sobie robi, chce zarobic na naiwniakach
slojma   I was born with a silver spoon!
03 lutego 2014 12:08
Witam potrzebuję jakieś osoby kometentnej która wyjaśni mi kwestję płacenia podatków w uk. Zwariować już mogę bo każdy mówi co innego. Czy jakaś dobra dusza wytlumaczy mi co i jak.  :kwiatek:
slojma, a co potrzebujesz wiedziec?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się