wysłodki buraczane

A propos, czy dawanie wyslodkow do kolacji jest "zle"?

Niel - można dawać na każdy posiłek
ale ja mam te "zwykłe" , które się moczy 12 h... 🙁
w przyszłym tygodniu mróz ma ponoć odpuścić, to wrócę do wysłodków 🙂
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
24 stycznia 2014 11:39
[quote author=zielona_stajnia link=topic=64.msg1989772#msg1989772 date=1390560957]
zabeczka17 - przy podawaniu dużych ilości wysłodków występuje taki nadmiar wapnia (mimo niwelowania suplementacją fosforem, plus jest jeszcze kilka zależności między innymi minerałami), że nerki dostają duże obciążenie i szybko można doprowadzić do powstania kamieni nerkowych - dość nieprzyjemna u koni choroba:/
[/quote]

Tez mi sie tak wydawało.  :kwiatek:
Ale występuje to kiedy wysłodki przekroczą 40 % wartości dziennej dawki do pożywienia ( łacznie z sianem), tak?
Ja dzisiaj zalałam wysłodki i siemie razem
mam lucernę z wysłodkami - czy mogę - po namoczeniu lub nie mieszać je z owsem? czy lepiej podawać je samodzielnie?
Anderia   Całe życie gniade
24 stycznia 2014 15:40
Ja daję wysłodki 3 razy dziennie, na szczęście mam w stajni ciepły socjal, w którym czekają w wiaderkach na skarmienie.

Słuchajcie, od następnego worka wysłodków chcę je zacząć równoważyć otrębami. W głowie mi się gdzieś tam kołacze, że stosunek Ca:P ma wynosić 2:1. Ale skoro daję 500 g suchych wysłodków (oczywiście namaczam, ale chodzi mi o ilość pierwotną), to otrąb musiałabym tylko... 250? Wydaje mi się to jakąś mikroskopijną ilością i trochę mi się nie chce wierzyć, że tylko tyle. Bardzo możliwe, że się pomyliłam z tym stosunkiem. Pomoże ktoś?  🙂
Skopiowałam z mojego postu ileś tam stron wcześniej:
"Tablicowa" zawartość:
wysłodki Ca 9-12 P 1-2
otręby pszenne Ca 1,2 P 12
otręby jęczmienne Ca 1,2 P 5,1
owies  ca 1,2 P 3,6
siano łąkowe Ca 6-4 P 2,2 - 1,4
siano z koniczyny czerwonej Ca 15,1 - 9,9 P 2,2 - 1,4
pastwisko Ca 2,2 P 0,6

Wartości w gramach. Należy pamiętać, że inne pasze - owies, siano, gotowe pasze również zawierają Ca i P i bilansujemy dawkę pokarmową a nie jeden posiłek.
Ja daje wysłodki z otrębami i owsem
Nie mogę się dogrzebać- czy jeśli chcę spróbować się znowu z wysłodkami, to czym mogę je równoważyć jeśli nie ma opcji dla otrąb? Koń dostaje też granulat na codzień i przekopując się przez wątek zgłupiałam czy powinnam wysłodki równoważyć. Chciałabym dawać na początek maks 1/3 miarki ( licząc na mokro) do kolacji.
Pytanie podstawowe - co poza tym koń dostaje i w jakich ilościach? Jakie siano - tzw. łąkowe czy z motylkowymi? Ja podaję koniom w zależności od reszty diety wysłodki z otrębami lub bez (zamiast tego dostają inne pasze), podaję również otręby bez wysłodków i dawka również jest zrównoważona 😉
Granulat Masters Structuur ilość zależy od pracy- aktualnie tylko padok więc 2 x 1/3 miarki- ok. 600gram? Normalnie kiedy pracuje to nawet 3 razy tyle., do tego miarkę pavowską łuski na śniadanie i kolację.  Siano głupio przyznać ale nie wiem, po czym poznać? 🙁
Po listkach i kwiatkach - trawy to trawy, wiadomo jak wyglądają, a koniczyna/lucerna - wiadomo nie czterolistna 😉 i istotna jest również ilość siana.
edit.
Burza zakładając, że siana (łąkowego) Twój koń dostaje 10 kg  to obecnie masz stosunek Ca:P ok. 2,7:1. Zakres "referencyjny" jest 1:1 do 3:1. Chcesz podawać gotowych wysłodków 1/3 miarki - na sucho to będzie może 100 g - wyjdzie wówczas ok 2,8:1.
Nie takie straszne te wysłodki jak je malują 😉
Takie normalne, trawa 🙂
Policzyłam, tylko edytowałam, a Ty w międzyczasie napisałaś post 😉
Anderia   Całe życie gniade
02 lutego 2014 23:22
[quote author=zielona_stajnia link=topic=64.msg1990161#msg1990161 date=1390579205]
Skopiowałam z mojego postu ileś tam stron wcześniej:
"Tablicowa" zawartość:
wysłodki Ca 9-12 P 1-2
otręby pszenne Ca 1,2 P 12
otręby jęczmienne Ca 1,2 P 5,1
owies  ca 1,2 P 3,6
siano łąkowe Ca 6-4 P 2,2 - 1,4
siano z koniczyny czerwonej Ca 15,1 - 9,9 P 2,2 - 1,4
pastwisko Ca 2,2 P 0,6

Wartości w gramach. Należy pamiętać, że inne pasze - owies, siano, gotowe pasze również zawierają Ca i P i bilansujemy dawkę pokarmową a nie jeden posiłek.
[/quote]

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale jakoś mi umknęło. Pytałam o to, jaki powinien być stosunek wapnia do fosforu (i czy jest to 2:1, tak jak mi się wydaje), a nie o zawartość tych pierwiastków w poszczególnych paszach. 🙂
Zakres jest 1:1 do 3:1, najbardziej optymalny 2:1,
Anderia   Całe życie gniade
02 lutego 2014 23:42
Czyli faktycznie otrąb powinnam dawać 2 razy mniej niż wysłodków (czyli zaledwie 250 g)?
[quote author=zielona_stajnia link=topic=64.msg2000607#msg2000607 date=1391383945]
Zakres jest 1:1 do 3:1, najbardziej optymalny 2:1, [/quote]
mowa o suchej masie czy już namoczonych, bo to też istotne....
Cobrinha- namoczenie wysłodków nie zmienia ich wartości pokarmowej (chyba, że jakieś cuda w wodzie są) 😉, wagę liczymy na sucho, a bilans Ca:P liczymy z całej dawki.
|Polecam wysłodki z prolinen, do 15 lutego wysyłka gratis 🙂😉)
a jaki sklep ?
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
04 lutego 2014 15:27
a jaki sklep ?


http://pro-linen-shop.pl jeśli o to chodzi 😉

Przejrzałam pobieżnie wątek ale nie znalazłam odpowiedzi (chyba)...
Wolę się zapytać  😉

Jak wprowadzać wysłodki? Zamówiłam, powinny przyjść w tym tyg. Konia karmię owsem. Początkowo mam je mieszać razem?
Bo taka zmiana "na hura" w żywieniu konia wiadomo dobra nie jest.

I jeszcze jedno - w opisie jest: 1kg dziennie na dużego konia, więc moja logika mówi mi, że 0.5kg rano i tyle samo wieczorem?
Niby oczywiste, ale wolę zapytać o raz za dużo, niż za mało 😉

Jeśli było - przepraszam  :kwiatek:
Na sam poczatek najlepiej "garstka" rano do owsa i "garstka" wieczorem do owsa. Lepiej nie kusic, a nie wiadomo jak kon jest na to wrazliwy. Potem ciut wiecej i ciut wiecej, az dojdziesz do dawki 0.5 kg rano i tyle wieczur. Mieszaj z owsem. Owies stopniowo zmniejszaj i jednoczesnie zwiekszaj dawke wyslodkow.
W 2 tyg powinniscie sie przestawic calkowicie
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
04 lutego 2014 15:43
Na sam poczatek najlepiej "garstka" rano do owsa i "garstka" wieczorem do owsa. Lepiej nie kusic, a nie wiadomo jak kon jest na to wrazliwy. Potem ciut wiecej i ciut wiecej, az dojdziesz do dawki 0.5 kg rano i tyle wieczur. Mieszaj z owsem. Owies stopniowo zmniejszaj i jednoczesnie zwiekszaj dawke wyslodkow.
W 2 tyg powinniscie sie przestawic calkowicie


dziękuję Esencjo,
a może ktoś jeszcze się wypowie?  :kwiatek:
nie ma co się wypowiadać bo Esencja już wszystko w tym temacie powiedziała 🙂
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
04 lutego 2014 15:50
w sumie racja, ale tyle to ja wiedziałam...  😀
chciałam się upewnić od bardziej doświadczonych z wysłodkami osób 😉
Witam wszystkich, ale proszę o radę jedynie tych doświadczonych w skarmianiu wysłodkami 🙂

Mam 7 letniego wałacha z przewagą xx w pochodzeniu. Koń jest w systematycznym treningu, głównie ujeżdżeniowym, 5 razy w tygodniu (nie ma żadnych odpałów). Ma 172 cm w kłębie i obecnie 600 kg wagi. Karmiony sianem i owsem (latem 2xdziennie, zimą 3xdziennie), dostaje również szklankę gotowanego siemienia. Jest szczupły lub chudy w zależności od pory roku. W sezonie pastwiskowym po trawie wygląda lepiej, ale zimą jest słabo. Siano naprawdę dobrej jakości dostaje do oporu, że nie przejada. Chciałabym go podtuczyć wysłodkami nie rezygnując jednak zupełnie z owsa. Bardzo Was proszę o radę jakie powinny być dzienne dawki przykładowo takiej mieszanki pasz:

- owies gnieciony
- wysłodki buraczane niemelasowane
- otręby pszenne
- łuska słonecznika
- gotowane siemie lniane symbolicznie 1 szklanka

- siano oczywiście stały dostęp

Chodzi mi oczywiście o dawki pasz jeszcze w suchej postaci. Czy można całą tą mieszankę zalać wodą i podawać razem?

Przepraszam, że  pytanie zadane jest n-ty raz i wiem że na poprzednich stronach były już odpowiedzi, ale wątek ma 69 stron i siedzę już nad tym tematem 3 dzień a nadal nie jestem pewna jak być powinno. Różne firmy zalecają różne dawkowanie, Wasze doświadczenie też jest różne i chciałabym jakoś usystematyzować sobie te wysłodkowe 🙂 informacje. Bardzo proszę o wskazówki doświadczonych karmicieli jak powinnam zbilansować w/w składniki dziennej diety mojego konia. Wysłodki, otręby i łuski chcę kupić w firmie JAR-PASZ - jeśli ma to jakieś znaczenie.

Z góry dziękuję za cierpliwość.
Nie ma uniwersalnej dawki.
Wszystko zależy od różnych czynników:
- obciążenia pracą ( można sobie jeździć 45 minut w kółko po łące, a np. jakiś tam trening 1-1,5h to już jest różnica)
- temperamentu konia, stopnia wykorzystywania paszy ( niektórym koniom duże ilości owsa nie robią dobrze i np potrzebują innych źródeł energii, inne bez problemów mogą jeść większe ilości owsa przy dużym obciążeniu pracą)
- pory roku ( zwłaszcza w zimie przy dużych mrozach, gdy wiele energii idzie na ogrzewanie)
-wieku, kondycji i tak dalej.

Niektórzy wysłodki łączą dodatkowo w sporych ilościach na podptuczenie, inni zastępują nimi część owsa, inni podają bardziej na smak. Nikt Ci nie powie jaka ilość jest najlepsza dla Twojego konia.
Trzeba po prostu dawać i obserwować, regulować dawki wg potrzeb. Może poczytaj wątek ,,co zrobić, żeby koń przytył/schudł"
sepia   Koń stworzon ku bieganiu, jak ptak ku lataniu.
06 lutego 2014 09:52
Czytam wątek i czytam i w sumie stwierdziłam, ze zapytam, to będę dokładniej wiedzieć.
Chciałbym dodać do diety wysłodki konikowi, któremu wiecznie widać żeberka. Nie wygląda źle, ale te żeberka gdzieś tam mnie zawsze w oczy kolą.... Dawałam otręby, słonecznik, jednak nic nie przynosiło większego efektu.
160 w kłębie, około 500kg wagi. Dostaje 2 kg owsa dziennie, siano do oporu. Jak podawać wysłodki, żeby nie przesadzić?
Koń głównie nie pracujący w zimę, w lato chodzi dużo i się spala....
|Polecam wysłodki z prolinen, do 15 lutego wysyłka gratis 🙂😉)

whisperer13 na stronie Pro-Linen nie ma niestety takiej informacji, a na allegro są normalnie koszty wysyłki i też nie ma słowa o darmowej wysyłce 🙁 możesz powiedzieć jak skorzystać z tej darmowej wysyłki?  😀
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
06 lutego 2014 10:55
pozwolę sobie odpisać 😉
www.pro-linen-shop.pl tu jest darmowa wysyłka do 15 lutego, trzeba się zapisać do newslettera (podać mail).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się