Jakie pasze dajecie swoim koniom?

jeżeli chodzi Ci o efekt w postaci energii to akurat na tą paszę bym nie liczyła (ja ją podaję 'dziekiemu' folblutowi bo przecież coś jeść musi  😀 ) za to bardzo dobrze robi na przyrost wagi/masy mięśniowej i na niej wreszcie mój szekieletkoń się zaokrąglił  😀 Besterly ma też energetyczne pasze i ziołowe itp, moim zdaniem bardzo dobra pasza a cena niewielka  😉
Czy ktos z Was schodził (ograniczał lub zupełnie rezygnował) z paszy kondycyjnej bez efektów ubocznych w postaci utraty masy? Kon mi sie juz doprowadził do jako-takiego wygladu a podawanie paszy za ok 100 zł mocno daje mi po kieszeni. Zastanawiam sie czy się "spiąć" i dalej dawac czy nic sie nie stanie jak zostanie na wysłodkach + lucerna + owies..
Cariotka   płomienna pasja
10 lutego 2014 06:36
ja zrezygnowałam z powodów finansowych. Dodałam trochę więcej owsa i żadnych efektów ubocznych nie ma. Zawsze możesz dokupić jakiś olej żeby dodać trochę tłuszczyku do tej diety.
Strucelka, Formula Gold Balancer Red Mills, dawkowanie w praktyce mniejsze niż Competition Concentrate i faktycznie jest to pasza warta inwestycji, mocno witaminowa i faktycznie skoncentrowana. Znajdziesz ją teraz w promocji za 100zł, regularna cena 120zł.
Evson, mój koń kiedyś jadł pasze po 100/120zł za worek, obecnie dostaje tanie jedzenie 😉 Kupuję mu olej, sieczkę (nasz stajenny robi, ale kupne sieczki też nie wychodzą drogo - na długo starczają), otręby, jęczmień, siemię lniane czasem łuska słonecznika. Miesięcznie nie wydaje na jedzenie więcej niż 100zł, a dostaje bardzo ciekawie jeść. On wiecznie z tych, których trzeba upaść.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
10 lutego 2014 09:02
Problem jest taki, że prawie wszystkie pasze są wysokoenergetyczne lub sprzyjają wzrostowi masy 🙄
Na Dodsonie koń mi nie tył i miał "siłę" na treningi, ale z głowy mu nie dymiło i nie świrował. Poza tym wystarczało, że dawałam miarkę dziennie i starczało na miesiąc.
Strucelka uwierz mi, że wcale nie trzeba kupować hiper drogiej paszy, żeby mieć dobre efekty, sama się o tym przekonałam 😉
Moja szalona Kobyła też jest z tych co jej zbyt duże dawki owsa szkodzą na głowę. Teraz część owsa przez zimę ma zastąpioną wysłodkami i bardzo dobrze się to sprawdza. Nawet jak teraz postoi parę dni, to nie próbuje mnie zabić jak znowu wsiądę. 😉
W sezonie letnim jak dużo i intensywnie chodzi to super robi jej dodatek zwykłego oleju rzepakowego, bez zwiększania owsa. Ma siłę do roboty, ale nie świruje pawiana.
Teraz będziemy testować jeszcze jęczmień. No i do tego jest spory wybór pasz o cenie nie przekraczającej 100 zł na worku, trzeba tylko potestować i wybrać coś dla siebie.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
10 lutego 2014 10:10
Alaska ale ja właśnie pisałam, że szukam jakiejś tańszej paszy 😉 a niestety z testowaniem pasz to różnie bywa, bo jak po paru miarkach się okaże że to nie pasza dla mojego konia, to później ciężko jest pozbyć się napoczętego worka. Koń dostaje olej na co dzień, a wiem, że nic nie daje takiej fajnej energii i "siły" jak musli właśnie.
.
Czy ktos z Was schodził (ograniczał lub zupełnie rezygnował) z paszy kondycyjnej bez efektów ubocznych w postaci utraty masy? Kon mi sie juz doprowadził do jako-takiego wygladu a podawanie paszy za ok 100 zł mocno daje mi po kieszeni. Zastanawiam sie czy się "spiąć" i dalej dawac czy nic sie nie stanie jak zostanie na wysłodkach + lucerna + owies..


Nie wiem jak z dodatkami typu jęczmień itd, ale karmię teraz jednego młodziaka Besterly, jest to koń w treningu (co prawda 4latek, wiec poki co więcej zabawy niz pracy). Na sieczce Besterly i oleju wygląda bardzo dobrze 🙂.
Evson to Besterly ma jakąś sieczkę ? mogę poprosić linka ?  😀 właśnie zastanawiam się czy by nie przejść na karmienie owsem, sieczką + olejem tylko się boje że mi kobyła schudnie  🙁 teraz je 1 miarkę owsa dziennie i 1miarkę Besterly Basic i wygląda bardzo dobrze, jakbym przeszła na owies i sieczkę do dostawałaby 3x dziennie 0,5miarki owsa + sieczka, więcej owsa nie może bo to typ mocno wybuchowy a do tego wiecznie za chudy.. jak myślicie to byłoby dobre ? bo jednak z sieczką wyszłoby mi korzystniej finansowo myślę.. basic wprawdzie drogi nie jest no ale wiecie jak jest  🙄

a może jest też sieczka dla koni nadpobudliwych ze zwiększonym magnezem i witaminami z grupy B ?
U koni nadpobudliwych można próbować z sieczką tego typu:

http://animalia.pl/produkt,26231,537,mollichaff-calmer-sieczka-z-rumiankiem-melisa-i-mieta-15kg.html

niestety nei wiem, czy nadal jest dostępna

edit:

albo
[[a]]http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Sieczka-Podkowa-%E2%80%9ERelaks-%E2%80%94-bez-lucerny/648[[a]] ( stosowałam jakiś czas temu i było ok, natomiast widziałam różne opinie)


z testowaniem pasz to różnie bywa, bo jak po paru miarkach się okaże że to nie pasza dla mojego konia, to później ciężko jest pozbyć się napoczętego worka. Koń dostaje olej na co dzień, a wiem, że nic nie daje takiej fajnej energii i "siły" jak musli właśnie.



Serio już po kilku miarkach ?  🤔  Ja czasami po całym worku nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić czy super, czy średnio, a może za mało dawałam, a może mój koń ma ostatnio b. dobry humor i nie ma to związku z paszą. 😉
A co do energii i siły, to co koń to przypadek, ale jakby nie było musli to po prostu zboża z garścią jakiś dodatków i witamin. 😉

A co do Besterly też używałam, basica głównie jako zamiennik witamin, spisywał się dobrze. Teraz możliwe, że wypróbujemy vitalica lub olimpica, bo u nas wiosna to ciężki okres.
marta_sz fajna ta sieczka poszukam jej, patrzyłam też na te

http://animalia.pl/produkt,26232,537,mollichaff-condition-sieczka-kondycyjna-15kg.html

http://animalia.pl/produkt,26229,537,mollichaff-alfalfa-oil-lucerna-z-olejem-15kg.html

tak myślę że ta alfalfa oil nawet lepsza, jak myślicie ?
Nie dałam przecinka, chodziło mi o sieczkę + Besterly + olej.

Dla koni pracujących lucerna jest super 🙂
trochę się boje tych ziół wyciszających bo kiedyś dawałam kobyle i się zatruła  🙁 chyba zdecyduje się na którąś z powyższych sieczek i osobno dokupię magnez i dobra  😉
[quote author=Sierra link=topic=25.msg2006951#msg2006951 date=1391893886]
Słuchajcie, w telegraficznym skrócie, sieczka od Pana Podkowy to K-O-S-Z-M-A-R. Nigdy, naprawdę nigdy więcej tego gówna nie kupię.  🙄 A szkoda, bo obsługa perfekcyjna, dostawa błyskawiczna, dobra cena... Jutro może zrobię filmik, bo zdjęcia to mało, jak bardzo ta sieczka się pyli. Zaprawdę powiadam Wam, K-O-S-Z-M-A-R. 😤

Potwierdzam. Też miałam tę owocową i moje wszystkożerne konie nawet nie chciały jej powąchać. Np. czarnuszkę jak dałam z owsem to nawet owsa nie ruszyły  🤔
[/quote]

U mnie było wszystko ok, sieczka była sucha ale nie pylista, bardzo wydajna.
Z tym,że ja kupowałam ją jakieś pół roku temu, może coś się zmieniło?

Sierra wrzucisz zdjecia albo link do filmiku, gdzie się tak okrutnie pyli?

Oo też bym chętnie zobaczyła, bo zastanawiałam się nad sieczką od Podkowy. Mieliśmy raz wersję senior bodajże była sucha, ale nie pyląca, ładna, pachnąca. Koń jadł bardzo chętnie.
Czy może ktoś się orientuje gdzie można kupić lucernę? Najlepiej niemielasowaną, przetrząsnęłam internet i niestety nie znalazłam  🙁

Czy ktoś stosował produkty firmy CHAMP? http://www.horsepower.pl/pasze-c195.html  jeśli tak to które i co możecie o nich powiedzieć?
Evson ja schodziłam z Show Improver na mikrożywienie ( koń obecnie jeżdżony lekko, wyłącznie ujeżdżeniowo i nie chce mieć jeźdźca na sumieniu). Dostaje obecnie aż miarkę Cooling Mix & Herbs i pół kilo gniecionego owsa-przez cały dzień. Wygląda jak pąk, nawet jak stał 2 tygodnie to wiele nie zgubił, a to ten typ co Twój. Wzrok odwrócisz, a on już zdąży mięśnie zgubić. Za to kocham tą paszę, że daje długotrwały efekt i jak już zaokrąglimy ile trzeba to można odstawić i dalej mamy wyjściowego konia.
Strucelka ale pasza którą mialas, to przecież koncentrat = wysokoenergetyczna.

Jakiej paszy szukasz, albo inaczej: jaki masz cel podawania paszy ?
Ja podawałam ostatnio Saracena Show Improver (http://www.hidalgo.pl/show-improver-mix-p-1563.html), a z rok czy dwa lata temu Olimp jadł Dengie Main Ring Gold. Jemu duże dawki owsa wybitnie nie służą, zresztą z natury jest raczej gorącogłowy 😉 I te dwie pasze sprawdzały się znakomicie - bardzo fajna energia do treningów, a brak pobudliwości.

Tyle że Olimp pracuje 5,6x w tyg na poziomie kl.C, nie wiem jak Twój koń - bo jeśli więcej czasu spędzacie na lonży czy w terenie, to ja bym poszła w coś typu Dengie Fibremix Easy, w zamian za owies.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
10 lutego 2014 15:41
kolebka tak, mój błąd 😉

Na dzień dzisiejszy więcej jest lonży, ale paszę zamierzam wprowadzić wraz ze wzrostem treningów koło marca na cały okres letni. Dwa lata temu mu dawałam, trzy lata temu też, zawsze na okres letni, a wtedy też był na niższym poziomie trenowania niż obecnie 🙂 i zawsze dawałam Dodsona, ale 130zł na paszę na 3-4tygodnie to trochę dużo.
Tak jak pisałam, chcę "siłę" czyli tą energię do treningów, ale bez pobudliwości i "dymienia czachy" - to właśnie miałam po Dodsonie.
Rozważam Marstall Complete, Spillers Senior Maintenance Mix lub Besterly Herbic
Do energii strawnej Dodsona (12.5MJ/kg) najbliżej Besterly (12.6), bo Marstall ma 11.2 a Spillers 10.4, a białko na podobnym poziomie - Besterly 12%, Marstall 10,5%, Spillers 12%.
ladydill dzięki za linki ale nie sprecyzowałam swojego pytania: sieczki z lucerny niemelasowanej też znalazłam ale poszukuję lucerny w formie niemalże prochu, takiej do zalewania.
Dziewczyny dzieki za odpowiedzi  :kwiatek:
equi.dream to mnie pocieszyłas, własnie mój sie super zaokrąglił na tej paszy- moze bardzo tego nie widac, ale słabizny są wypełnione, łopatki tez w zadziwiającym tempie się otłuściły/omięśniły i zakryły się żebra. Boje sie ze spadnie z masy, bo owies słabo wykorzystuje, ale zobaczymy, bede obserwowac  😉
czarna_kalina - susz z lucerny, zwilżony = papka:
http://allegro.pl/pasza-susz-lucerny-30kg-producent-lucerna-5kg-i3948619843.html
Strucelka - Twoje PW przeczytałam, przysiądę w wolnej chwili i Ci odpiszę
Strucelka, tylko, że te inne pasze wcale nie wyjda Ci taniej niż Dodson którego podawałaś. Podawałaś balancera, który w niewielkiej dawce ma full opcję wsparcia karmienia owsem. Te inne pasze, o których wspominasz to są zwykłe musli przeznaczone do pełnoporcjowego karmienia. Podając np. kilogram (tak jak przy balancerze) nie będziesz miała tego samego efektu, ponieważ ten efekt jest wyliczony na odpowiednią większą dawkę.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
10 lutego 2014 18:56
zielona_stajnia będę wdzięczna :kwiatek:

Kłami a Marstall?
z Animalii "jako pasza uzupełniająca: małe konie – ok. 200-300g, folbluty – ok. 350-480g, konie gorącokrwiste – ok. 450-580g"

Dodsona dawałam miarkę Pavo dziennie
Strucelka a "kopiące" witaminy ? Marstall/Chevinal ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się