Konie czystej krwi arabskiej

derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
15 lutego 2014 10:53
ale słodki dzieciaczek, uroda po tatusiu! ;-)
carmelka   Extremly photogenic... potato
15 lutego 2014 11:47
zduśka cudne 🙂
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
15 lutego 2014 15:27
dzięki  :kwiatek:

Wojenka jest śliczna - bardzo kobieca  🙂 i taka delikatna. Odmianę ma faktycznie nietypową  😉 lepsze zdjęcia będą wtedy kiedy zniknie to całe błoto z okolicy  🙂 tak aby można było zrobić jakąś fajną sesję  😉
Bronze   "Born to chase and flee.."
15 lutego 2014 15:50
Mam do was kochani pytanie - o ile ktoś z was to monitoruje. Ile siana wam schodzi na dzień na 1 araba ?  :kwiatek:
Ciężko mi określić ilość, ale porównując czas przebywania przy paśniku to gniada nie przoduje, pozostawia zacny tytuł obżartucha siwej. Częściej odpoczywa, kiedy tylko nadarza się ku temu okazja jak i słoneczny dzień. Napisałabym, że mało lecz nie wiem ile mieści się w słowie "mało".
U mnie na araba i kozę  😉 schodzi ok. jedna kostka średniej wielkości. Wiem że to mało precyzyjne, ale te są w miare lekkie 🙂 zaobserwowałam że spozywaja mniej jak maja dostep cały czas  😀
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
15 lutego 2014 17:05
Bronze generalnie kotka kostce nie równa. Ale u mnie w stajni na araby schodzi 1 kostka na głowę na dzień - staram się aby jadły około 15 kg siana na dzień. Liczą, że jest to normalna kostka a nie tyci tyci , która waży czasami nawet 5 - 8 kg  😉
U mnie też idzie kostka na głowę - czyli około 12 - 15 kg średnio. Rozdaję 1/4 rano i 1/4 w południe, na kolację połowa. Jedne wymiatają do zera szybciutko, inne wolniej - generalnie ta kostka w ciągu doby znika 🙂
Ja stawiam, że moja przejada podobnie, tak patrząc na ilość siana, jaką dostaje.
Bronze   "Born to chase and flee.."
15 lutego 2014 19:43
No własnie tak zakładałam,że kostka na dobe będzie ok, pod warunkiem,że waży +/- 10 kg. Pytam, bo konie w stajni dostaja teraz kostki, własnie w takiej proporcji na dzień. Wg. mnie na araba ok, na dużego konia niekoniecznie...
Na dużego 10 kg mi nie starczało, Młoda musiała dostawać dokładki, ale ona specyficzna w swym obżarstwie.
Buntowniczka nie, absolutnie 🙂
grzeczna jest bardzo, jak na 5 latke to wrecz nadzwyczajnie😉
Ale przyszlam obca, zaczelam wymagac i regularnie ruszac i to od razu z pozycji alfa :P
To inteligentny kon, sprawdzala czy moze sobie na cos pozwolicz czy raczej nie😉 jak juz sie okazalo, ze nie, to zaczelo nam sie super wspolpracowac 🙂😉) zaliczylysmy piewrsze tereny, piewrsze wsiadanie na oklep, piewrsze jazdy bez wedzidla... no zlego slowa nie moge powiedziec, charakter ma super i jestem zakochana po uszy  💘


Miałam dziś 4 jazde na mojej siwej i ogólnie była grzeczna, tylko dziś przy zagalopowaniu zaczęła mi podskakiwać przednimi nogami, kręcić się w kółko, brykała idt. ale próbowałam do skutku, bez względu na to czy zlece czy nie, i była "walka" aż do galopu, bo stwierdziłam, że absolutnie nie mogę odpuścić. Czy ona robi to samo co Twój arab? ;>
Byc moze🙂
Ciezko powiedziec.
Moja nie walczyla jakos szczegolnie, po prostu probowala z nienacka np. sie czegos sploszyc i odkoczyc, bryknela ze 2 razy moze🙂 Nigdy nie trwalo to dluzej niz kilka minut te nasze 'spory' 🙂
Byc moze🙂
Ciezko powiedziec.
Moja nie walczyla jakos szczegolnie, po prostu probowala z nienacka np. sie czegos sploszyc i odkoczyc, bryknela ze 2 razy moze🙂 Nigdy nie trwalo to dluzej niz kilka minut te nasze 'spory' 🙂



Chodzi też o to, że na niej nikt nie jeździł ok 3 tygodni, bo tamta dziewczyna przychodziła 2 razy na miesiąc :/
A no to jak wystana to zupelnie inna sprawa🙂
Ja zwykle nie wsiadam na wystanego konia, najpierw robie lonze rozruchowa 🙂
A no to jak wystana to zupelnie inna sprawa🙂
Ja zwykle nie wsiadam na wystanego konia, najpierw robie lonze rozruchowa 🙂


Lonża była przez pierwszą jazdą, a dziś była czwarta i wczesniej była grzeczna i sie zastanawiam czy tez mnie sprawdza czy oduczyła sie pewnych rzeczy przez brak zainteresowania? ; o
Tego to ci przez internet nikt ni powie🙂
Tego to ci przez internet nikt ni powie🙂


A Tobie na której jeździe i ile tak "sprawdzała ile jej wolno"?
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
15 lutego 2014 22:05
eklerek każdy koń jest inny, moja np odpala raz w roku dla zasady po prostu, z radości i nadmiaru dobrego żarełka- heh


p.s. mogłabyś nie cytować postów nad Twoim?
Oczywiście, wybaczcie. Mi chodziło bardziej o to, że jestem dla niej "nowa", ale dzięki za pomoc faith  🙂
Eklerek nie wiem ktora to byla jazda, nie licze ich. U nas przelom byl po 2 miesiacach chyba, ale to kwestia indywidualna.
Faith rozumiem.
Bronze   "Born to chase and flee.."
16 lutego 2014 09:02
Kochani, odniose sie jeszcze do kwestii karmienia - nie tylko konia arabskich, ale ogólnie. Czasami ktos wpada na forum i pyta - ile ? więc pozwoliłam sobie na zrobienie szybkiego tłumaczenia tego artykułu : http://www.stanceequine.com/health-categories-digestive-function-the-importance-of-fiber-what-is-it-and-why-do-horses-need-it
temat aktualny - bo niestety pokutuje - także wśród wetów  😵 opinia,że koniowi wystarczy dawka minimalna - przeżyciowa. W tłumaczeniu pominęłam szczegóły dotyczące składu włókien i ich rodzaju. Jesli taka wiedza tez sie przyda to moge raz dwa udostępnic po polsku.
Tłumaczenie :-)

Dlaczego konie potrzebują włókien ?
Włókna są podstawowym źródłem energii
włókna zapewniają dobrą perystaltyke,sa mechanicznym wypełniaczem oraz źródłem pozywienia dla bakterii symbiotycznych ( tych od witamin w jelicie grubym;-)
włókna w jelicie grubym przyczyniaja sie do zwrotnego wchłaniania wody do organizmu.

Co sie dzieje gdy koń nie dostaje wystarczającej ilości włókien ?
Kolka – jeśli jelita konia nie sa wypełnione włóknikiem sa podatne na skręcenia i tu warto zacytowac ..Unfortunately for the horse this can lead to serious colic that can only be resolved (if the horse is lucky) by surgery ... co jesli kon ma szczęscie może byc wyleczone TYLKO operacyjnie.
Biegunka – skutkuje powaznym odwodniem organizmu
Brak energii – koń szybko traci na wadze i ma trudnośc z utrzymaniem odpowiedniej masy
Diata uboga we włókna sprawia,że koń jest wiecznie głodny
Kolka piaskowa – gdy "puste jelita" nie sa w stanie usunąć piasku w nich gromadzonego
Zmniejszony pobór energii z paszy
Wrzody - to juz dodaje od siebie, nie ma tego w tekście, ale inne teksty źródłowe podaja,że spadek pH w pustym żołądku przyczynia sie od choroby wrzodowej tego narządu.

Ile włókien kon potrzebuje na dzień ?
Dawka przeżyciowa – minimalna to 1% masy konia.
Dla porównania człowiek 1000 kcal – gdzie norma dzienna wynosi 2000kcal. A więc podobnie mamy u koni bo :
dawka optymalna – dla ich zdrowia i zachowania w dobrej kondycji to 2% masy ciała
lub wg wzoru: masa konia x2/100 = optymalna dawka
Co do paszy treściwej to przyjmujemy,że na konia o wadze 600 kg wystarczy 2.5 kg owsa, ale to oczywiście jest zalezne od wykonywanej pracy. Cytując inne źródła to do 80% powinna diete konia stanowic pasza objetosciowa, a reszta treściwa.
Ewentualnie niech Ogurek prostuje.
Dodam jeszcze dlaczego temat tak mnie zajął. Okazuje sie,że podobnoż 2 wetów w naszym regionie po konsultacji zaleciło karmienie koni wg. zasady - 6 kg zwykły koń :-), a szport kon 10 kg siana na dzień....bez uwzględnienie masy, wieku...no niczego. ot tak informacje z palca.
Spotkaliście sie z takim ignoranctwem ? Ja jestem w szoku od 2 dni  😲



No własnie tak zakładałam,że kostka na dobe będzie ok, pod warunkiem,że waży +/- 10 kg. Pytam, bo konie w stajni dostaja teraz kostki, własnie w takiej proporcji na dzień. Wg. mnie na araba ok, na dużego konia niekoniecznie...


U nas dziennie duża kostka, dla dużego konia to za mało, ale dla moich w sam raz.

Edit. Siano jest bardzo ważne, ale w "sianowym" pędzie, właściciele koni zapominają o paszy treściwej, czyli owsie, musli itp.
Pracujący koń nigdy nie będzie wyglądał dobrze na samym sianie. Zbilansowana dieta jest podstawą sukcesu i dobrej kondycji konia.
A moda jest zgoła inna - siano, siano, siano, a owsa nic, bo bryka, bo ponosi, bo ma za dużo energii.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
16 lutego 2014 09:07
No własnie tak zakładałam,że kostka na dobe będzie ok, pod warunkiem,że waży +/- 10 kg. Pytam, bo konie w stajni dostaja teraz kostki, własnie w takiej proporcji na dzień. Wg. mnie na araba ok, na dużego konia niekoniecznie...


oj ale zależy co taki koń jeszcze żre dodatkowo  😉 przecież na ogół konie nie stoją na samym sianie - jest treściwa + dodatki , to samo tyczy się np. wysłodków - tu mamy włókno, sieczki w paszy  😉  do każdego konia podchodzi się indywidualnie .. bo jeden nie pracuje a drugi regularnie chodzi pod siodłem  😉
U mnie jest zasada, że na 1 konia przysługuje 1 kostka siana - bo inaczej idzie oszaleć jak by każdy chciał karmić po swojemu to z doświadczenia wiem, że by i po 3 - 4 kostki na sztukę schodziło  😉 Stajenny wie, że jak nie wyjada - to daje mniej, jak zżera i się irytuje to dostanie nieco więcej ale +/- wychodzi własnie ta 1 kostka ale normalnej wielkości  😉 dla żarłoków ale takich masakrycznych ( potrafiły zjeść 8 kg siana w 1 h  😉 ) stosujemy siatki z małymi oczkami na noc - sprawdza się i koń ma zajęcie i nie nażera się  😉
nie zapominajmy jeszcze o słomie - która również jest dość istotna w diecie koni  😉 zwróć uwagę, że jak jest czysta i świeża to konie nurkują z nosem na dole i szamają - przynajmniej u nas tak jest - bo sprzątane do zera mają codziennie i ścielone czystą słomą. AAA i np. unikam słomy owsianej u koni żrących  😉 aby przypadkiem się nie zatkały .. mam takich co potrafią owsiankę wyjeść całą spod siebie

ale o żywieniu jest inny wątek i warto tam zaglądać  😉

Co do paszy treściwej to przyjmujemy,że na konia o wadze 600 kg wystarczy 2.5 kg owsa,




Z tym absolutnie się nie zgodzę
Bronze   "Born to chase and flee.."
16 lutego 2014 10:27
martynka - ale to zalezy od wykonywanej pracy. Ja owasa akurat daje szalone pół kilo na dzień...bo i mój mało pracujący jest. Ale siano - daje rady te 9 -10 kg wchłonąć, co jest dawka optymalną na niego.
Przyszłam się pochwalić  😀 dzisiaj pierwszy raz byliśmy sam na sam z młodym w terenie. Zawsze jechaliśmy z jakimś prowadzącym a dzisiaj nie. Byli ludzie, były psy, a nawet sarny. Raz troszkę odpalił i raz go wrylo w ziemię, ale ogólnie jestem z niego mega dumna  💃
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
16 lutego 2014 17:31
TheWunia gratulacje !!!  😍

We mnie znow wrocila nadzieja 🙂 Pieniazki odlozone - co prawda nie cala kwota ale juz blizej 🙂 Zakochalam sie w jednej kasztance - i juz sni mi sie po nocach wiec trzeba zaczac dzialac 🙂  🏇
TheWunia gratulacje 😀 sama przezylam niedawno wiec rozumiem radoche😀

szamanka oooooo, to super 😀 oby sie zrealizowalo🙂😉))
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się