kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Bardzo żółtodziobowo, no ale lepiej zapytać niż 'olać'. A, że ja należę do panikar, jak tylko coś nie odpowiada, to wolę poznać zdanie mądrzejszych w tym temacie. Jedna hucułka którą znam robi tak jak dostanie do zjedzenia coś czego wcześniej nigdy nie dostawała. Nie pod względem zapachowym, tylko jak już zje, to wtedy podnosi. To też może być normalne zachowanie? Bo przyczyn wymienionych wyżej w tej sytuacji brak.
To dość często spotykane więc chyba jest normalne 😉
Takie unoszenie wargi z jednoczesnym podrzucaniem pyskiem często widziałam właśnie w sytuacji kiedy koń dostał coś nieznanego do jedzenia.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
18 marca 2014 15:31
A takie unoszenie wargi faktycznie może być bólowe? Może i głupie pytanie ale po co koń by tą wargę z bólu podnosił? Mi się zawsze wydawało że koń tak robi kiedy chce coś tak jakby dokładnie wyczuć, czy to grzejącą się klacz, czy nowe jedzenie, czy też coś co wiatr przywieje.
ushia   It's a kind o'magic
18 marca 2014 15:34
moze
znalam kobyle u ktorej pierwszym objawem kolki bylo podnoszenie wargi
Biczowa, mój jak go boli coś mocno albo ma objawy kolkowe to tak wywija. Często u koni spotykam się że właśnie przy kolkach pokazują coś takiego.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
18 marca 2014 15:44
Dobrze wiedzieć, choć mam nadzieję tfu tfu nie będę miała okazji z tej wiedzy u mojego skorzystać 🙂 a tak jeszcze bezczelnie 😉 dopytam, takie podnoszenie z bólu wygląda jak przy węszeniu? Czyli warga wywinięta, łeb w górę i czasem na boki?

edit: zgubiony przecinek
Moja przy kolkach pierwsze co podnosi wargę. Ale nie tak na maksa jak przy zapachach, ale delikatniej, czasem jakby jej drgała + ogląda się na brzuch w początkowej fazie. Oby więcej jej się to nie przytrafiło.
Biczowa, mój wywija mocno i łeb w górę, jak przy wąchaniu.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
18 marca 2014 16:01
Dzięki za odpowiedzi 🙂
Jak reagować, kiedy koń w galopie na lonży krzyżuje? Dlaczego w ogóle konie krzyżują, z czego to wynika?
Przejść do kłusa i zagalopować ponownie.

Krzyżowanie może wynikać z braku równowagi w galopie i wtedy trzeba nad tym popracować. Może też wynikać z problemów zdrowotnych, np. plecowych.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
18 marca 2014 20:01
kucyk- Czasem pomaga praca na dwóch lonżach.
Co dla Was w sumie oznacza mały sport? Do jakiej klasy konkursy? Zawsze się nad tym zastanawialam
Jagna1999, LL-L, czasem jakies towarzyskie P jak dla mnie 🙂
-bibi22-   Czasy się zmieniają i my też się zmieniamy.
19 marca 2014 14:43
Jagna1999 jak dla mnie wszystkie zawody towarzyskie, bez licencji.
Jak prawidłowo wykonać półparadę? Słyszałam różne teorie, więc myślę, że tutaj uda mi się dowiedzieć jak to naprawdę jest 😉
Pytanie na maksa żółtodziobowe - do czego służą takie gumki przy wędzidle? Bo zawsze jak się pytałam, to nie dostawałam odpowiedzi wcale/dostawałam za każdym razem inną... Np. "żeby ładne wyglądało", "żeby koń się nie ślinił" ( 🤔wirek🙂, a nawet "to dla oszustów, którzy szarpią konia, żeby nie było widać, że jest zaszarpany".  🤣
O takie o:

żeby wędzidło nie przyszczypywało pyska 🙂
a dodatkowo tak jaby "zmniejszają rozmiar" wędzidła, o grubość tychże ślinianek 🙂
m2nika , drugie zdanie musiałam przeczytać 3 razy zanim ogarnęłam  😎 Dzięki :3 Czyli że np. jak na konia 13 jest trochę za małe, a 13,5 trochę za duże (xD), to lepiej wsadzić 13,5 ze śliniankami? :3 Czy wgl koń może się nie mieścić w tych połówkach, ta rozmiarówka jest dokładna? Jak np, buty? xD
Ile ja mam głupich pytań do zadania... Efekt jeżdżenia w stajniach z "niższej półki", niestety :c
Da się jakoś magicznie wspomóc linienie konia, którego czyszczenie wygląda w ten sposób: https://www.facebook.com/photo.php?v=750737504945907 ? Pogoda obecna, film z dzisiaj.
Czyszczony jest iglakiem, potem zgrzebłem do masażu (filmik), na końcu gumowym zgrzebłem, które jako tako zbiera sierść, która już wypadła. Z tym, że to syzyfowa robota bo przy nim można tak stać i szczotkować do usranej....
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
21 marca 2014 20:10
Chess, koniecznie kup Furminator, jak to ułatwia życie przy takich liniejących koniach 😍 Furminator wyciąga kłaki i zostają one w tych ząbkach zamiast na tobie.
Takie coś: klik
Z nazwy brzmi trochę przerażająco 😀
Ostatnio widziałam coś takiego w użyciu i faktycznie, działało. Z tym, że co jeden ruch bd musiała wyciągać kłaki.
Chess, ale spisuje się super! ze swojej strony też jak najbardziej polecam - o wiele mniej roboty 😉
Dostanę to w jakimś stacjonarnym sklepie? Zwykłym zoologu albo jeździeckim? Odpycha mnie koszt przesyłki, jak zawsze 😉
Dostanę to w jakimś stacjonarnym sklepie? Zwykłym zoologu albo jeździeckim? Odpycha mnie koszt przesyłki, jak zawsze 😉


prędzej w zoologu, ale cena samego przedmiotu może nie być taka atrakcyjna :P
Nie wiem, czy dobry wątek, ale zaryzykuję  😎 Są jakieś sposoby na szybsze wyschnięcie lejów w bryczesach? Jak położę na kaloryfer to pewnie zesztywnieją...?
Suszarką? 😀 A jakie leje?

prędzej w zoologu, ale cena samego przedmiotu może nie być taka atrakcyjna :P


Zapewne właśnie tak będzie, poszukam w poniedziałek 🙂
Pełne 😉
Ineczka, zawsze suszę na (tfu - nie "na", tylko tuż przy) kaloryferze. Tzn. współczesne bryczesy. Bo skórzane leje (z naturalnej skóry) faktycznie sztywniały. Na nie był patent jak z rękawiczkami, ale niezbyt zdrowy - dosuszało się na ciele 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się