Olej lniany, ryżowy i inne w żywieniu koni

Elfik   Piękny rudy sens życia:)
31 marca 2014 11:17
Najtańszy lniany w spożywczych jest albo w biedronce o ile jest bo sporadycznie się zdarza albo w auchanie 🙂 tam zawsze kupuje jeśli już podaje🙂
Ja widziałam lniany w Tesco i Makro 🙂
Biorę z Makro, zawsze zostaje kilka zł w kieszeni 😉
Niestety u mnie w mieście nie ma lnianego.. Czy jeśli kupiłabym ryżowy docelowo ten: http://biovert.pl/pl/p/Olej-ryzowy-700ml-Suriny/2521 [u mnie w dino jest za 12 zł niecałe] to mogę po skończeniu butelki zmienić na lniany czy lepiej trzymać się jakiś czas ryżowego?
I czy ten wgl powinien być okej? 🙂
Elfik   Piękny rudy sens życia:)
31 marca 2014 12:48
ja ryżowy jednak podawała dłuższy czas aby wspomóc budowę w sumie przez 3 miesiące podawałam jak nie dłużej nawet, ale teraz nie podaje i raczej podawać już nie będę🙂 a lnianego też nie podaje bo u nas konie co drugi dzien dostają siemie także bezsensu by to było🙂 ale był okres w tamtą wiose że swojemu podawałam i lniany i ryżowy w jednym momencie
Takie pytanie. Czy podając olej ryżowy trzeba jego obecność jakos bilansowac w diecie ?? Gdzies mi mignęło, że powinno się coś podawać, nie pamiętam o co chodziło, a nigdzie nie moge tych informacji odszukać.
Klami zależy ile tego oleju chcesz podawać 😉 Jeśli kilkadziesiąt ml nie ma takiej potrzeby.
Z tego, co pamiętam, przy większych ilościach trzeba było dodatkowo uzupełniać wit. E. No i ryżowy teoretycznie ma niekorzystny stosunek omega 3 do omega 6.
O, to fajnie. Bo akurat musze podawać tez wit e i selen .. 😉.
dobrze sie sklada 🙂. zaczęłam podawać ryżowy na razie 20 ml. jak zwiększać dawkę? i do jakiej dojść jeśli zalezy mi tylko na urozmaiceniu diety a nie efekcie wow i kon dostaje olej codziennie? 😉
Klami, zdecydowałaś się na jakiś?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
01 kwietnia 2014 19:31
I w dobrej cenie na Allegro:
http://allegro.pl/olej-z-ryzu-1000ml-butelka-szklana-i4035406231.html


Ja dawałam ten olej officinalisa i musiałam zrezygnować z podawania koniowi,
dla którego go kupiłam, bo nie byłam w stanie robaczka osiodłać  😉
xxagaxx, ja chyba zostanę przy Officinalis. Sprawdził się jak podawałam, szczególnie, że nie jest to czysty ryżowy olej a mieszanka kilku różnych o różnych skłądach i właściwościach, plus witaminy.
ms_konik, ile ten z allegro zawiera GO? 👀
arlyn, też ostatnio pytałam, jak zwiększać udział - niestety nie dostałam odpowiedzi. 🙁 natomiast jeśli chcesz tylko poprawić stan sierści, to nie przekraczałabym 50 ml (zależnie od wagi konia; przeciętnemu powinno wystarczyć nawet 30 ml). choć uważam, że jeśli komuś nie zależy na działaniu gamma oryzanolu, to lepiej wybrać inny olej, o bardziej korzystnym stosunku kwasów tłuszczowych (o ile pamiętam, to najlepiej pod tym kątem wypada lniany i rybi - rybi śmierdzi, ale podobno da się do tego konia przyzwyczaić, o ile zwierzak nie jest szczególnie wybredny 😉).

a propos dodatkowej suplementacji przy podawaniu większej dawki oleju - zapomniałam napisać wcześniej, ale oprócz wit. E powinno się jeszcze suplementować selen, bo też wzrasta na niego zapotrzebowanie.
Dostałam wskazówki, aby podawać olej ryżowy + rzepakowy. Myślicie że to dobre połączenie? Gdybym dawała tego i tego po 30 ml?
Do tego będę podawać wit. E + selen z epony 🙂
Ryżowy tej z almy, suriny; rzepakowy też planuje kupić normalny w szklanej butelce.
Czy mogę prosić o źródło info, że przy podawaniu oleju ryżowego pojawia się większe zapotrzebowanie na E i selen? i skąd się te "niedobory" biorą? :kwiatek:
Tak na szybko to artykuł ze strony przedstawicielskiej Baileysa (która twierdzi, że przy podawaniu olejów zwiększa się zapotrzebowanie na przeciwutleniacze). O witaminie E na studiach mieliśmy, że redukuje oksydację tłuszczu i wychwytuje wolne rodniki nadtlenków kwasów tłuszczowych (chroni fosfolipidy błon komórkowych przed ich działaniem), które wpływają promująco na rozrost nowotworowy (omega 6 też mają wpływ promujący, z kolei omega 3 - hamujący i przeciwzapalny, stąd ważny jest stosunek jednych do drugich, by ten wpływ zrównoważyć). Z selenem - przypuszczam, że chodziło tu o właściwości antynowotworowe i jako regulatora przemiany materii (m.in. w wątrobie). Choć tu wiadomo, że to pierwiastek, z którego udziałem w dawce nie należy przesadzać, bo jego nadmiar jest równie szkodliwy, jak niedobór. 😉
Oczywiście możliwym jest, że bredzę, bo jakkolwiek nie wątpię w to, co przekazują nam wykładowcy, to mogę to źle interpretować. 😉
Chodzi mi o źródło- wyniki badań, że podawanie oleju powoduje niedobory, nie opis działania antyox bo to wiadome😉
Akurat w przypadku oleju ryżowego jest go jako przeciwutleniacz więc tam nie ma zwiększonego zapotrzebowania. Możliwe, że chodzi o inne oleje 🤔
przy podawaniu  GO w pakiecie z innymi antyoksydantami skierowanymi na tk. mięśniową (wit. E, selen, witamina C) to zwykły chwyt marketingowy poparty badaniami, że takie kombo działa lepiej niż każdy ze składników osobno, a z powyższych wypowiedzi wynikało, że podawanie oleju może wymuszac dodawanie wspomnianych witamin i selenu. Stąd pytanie, bo ryżowiec to mój konik i się zdziwiłam, że coś takiego mi umknęło🙂
Karla🙂, czyli rozumiem, że to bujda jest ?? Gdzies mi właśnie takie info mignęło, ale nie miałam czasu się zagłębiac, a teraz nie mogłam już tego odszukać żeby zobaczyc o co konkretnie chodziło.
Klami-od kilku godzin siedzę na pubmedzie i szukam tych niedoborów i...nawet u szczura nie znalazłam😉
natomiast jest kilka prac o antyoksydantach w pakiecie, my robimy doświadczenia na GO i HMB i ewidentnie najlepsze wyniki i antyoxy i przyrost masy mamy w grupie łączonej ( in vivo, żywe koniki dostawały dopaszczowo) i in vitro na ekspresji genów związanych z mięśniami.
Konie, które dostawały różne oleje w doświadczeniach i jużpo nigdy nie miały niedoborów ani wit E ani selenu, a profil mięśniowy im się poprawił po suplementach z GO i HMB.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
02 kwietnia 2014 17:32
Czy znajdę gdzieś olej ryżowy Epony w większym baniaku niż 1litr?
Na stronie epony masz jeszcze 5litrów 🙂
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
02 kwietnia 2014 17:36
Dzięki wielkie :kwiatek:
Karla bo tu chyba chodzi nie o to, że pojawiają się niedobory, a zwiększa się zapotrzebowanie. Różnica niby mała a jednak może być istotna. No i pytanie czy konie z eksperymentu dostawały te górne dawki oleju, czyli 200-500 ml?
sofka, górne (grupa 250ml,300, 500), nawet jeszcze większe, w kilku grupach(600.750), ale i mniejsze(150 plus kombo składnikowe), bo podawanie pewnych rzeczy łącznie  sumuje pewne efekty i można zmniejszyć dawkę oleju i GO, a wyniki krwi z profilami i oceną stresu oxy red tak samo dobre ( w jednej grupie w ogóle extra) we wszystkich.
Ni znalazłam żadnej publikacji na ten temat:/
No i tak to pewnie jest jak się zaczyna kopać w temacie🙂 Publikacje na to nie wskazują, ale producent woli się zabezpieczyć zalecając uzupełnienie o antyoksydanty. Ciekawe czy to tylko jedynie logiczny wniosek, że im więcej tłuszczów, tym więcej antyoksydantów, czy może maja jakieś swoje wewnętrzne badania? A może to jest wzięte z dietetyki ludzi??
mnie zastanawia jedno- po jaką cholerę zalecać uzupełnianie antyox przy podawaniu oleju ryżowego, który sam w sobie jest antyoksydantem ze względu na obecny gamma oryzanol (nie najsilniejszym w przypadku koni,ale jednak średnia półka, a w przypadku np. człowieka i szczura kilka razy mocniejszy niż wit. E)
Karla🙂, ale chyba nikt nie zaleca właśnie ryżowego uzupełniać przeciwutleniaczami?

Baileys o olejach pisze tak:
200 – 500ml of vegetable oil are required to make a significant additional calorie contribution and can present palatability problems making specially formulated high oil supplements an appealing alternative. The body’s requirement for antioxidants is also increased, the higher the oil content of the diet, as free radicals are produced during its metabolism and these can be supplied by the addition of a vitamin E and selenium supplement.
Ten producent ma w ofercie olej sojowy, więc domyślnie pewnie odnosi się do takiego produktu. I szczerze, to pewnie więcej w tym profilaktyki i przysłowiowego "dmuchania na zimne".

Ja w zeszłym roku dawałam moim chłopakom sojowy, lniany i Skwar wciągnął przy okazji zmiany sierści dwa razy po butelce oleju ryżowego z marketu. Nie bilansowałam ani razu podawania oleju żadnymi dodatkowymi suplementami. Badania krwi wszystkie mają wzorowe.
quanta... zdziwiłabyś się kto poleca... aż wstyd, że takich podstaw nie znają po kierunkowych studiach i latach przy koniach:/
wolne rodniki to i przy przysłowiowym pierdnięciu powstają więc każda zmiana diety na bardziej tłuszczową, białkowa wymagałaby  uzupełniania antyokxy więc taki argument nie jest do końca słuszny.
Szukam naukowego potwierdzenia na koniach in vivo i tez na komórkach in vitro
z sojowymi produktami zalecam dużą rozwagę, bo tak jak ludki tak i konie zaczynają wykazywać alergie pokarmowe i nie tylko.
Dokładnie takie same obserwacje miałam na grupie ponad 50 koni na różnych olejach bez uzupełniania antyoksy,konie w treningu różnym, ale wyczynowce a nie rekreanty więc jeszcze mocniej narażone na rodniki. No, ale skoro kiedyś producenci pisali jaki to zbawienny na konie ma wpływ karnitynka a okazało się, że wprost przeciwnie nic z ulotek mnie już nie zdziwi😉
Dzięki quanta za podzielenie się obserwacjami🙂
Ja akurat miałam na myśli podawanie oleju ogólnie, a nie konkretnie ryżowego (wiem, że Klami pytała akurat o ryżowy, ale... no to ciągle olej 😉). Ale widzę, że też się dałam nabrać na zalecenia producentów, bo w naukowe źródła oczywiście nie wnikałam... 🙄
Karla, a mogłabyś się jakoś ustosunkować do tego nieszczęsnego stosunku omega 3 do 6 w oleju ryżowym? Ostatnio ciągle się natykam na opinie, że nie powinno się w ogóle podawać tego oleju koniom właśnie ze względu na ten niekorzystny stosunek... Rozumiem, że badań (innych niż na ludziach) na ten temat niet?
na końskie badania się nie natknęłam, ale szczerze powiem nie szukałam w tym kierunku- za tydzień pogrzebię i coś napisze, znam tylko prace na szczurkach, psach i ludziach, ale to zupełnie inna specyfika układu pokarmowego i metabolizmu więc nie można interpolować:/
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się